Program

Spotkania festiwalowe w Krakowie

Przyjmowanie rezerwacji od 6 maja br. pod adresem:

rejestracja@fldd.pl

lub pod numerem telefonu: 12 421 29 41
Do rezerwacji niezbędne jest podanie danych: imię i nazwisko oraz wiek dziecka/grupy + imię i nazwisko oraz numer telefonu opiekuna.

Rezerwacje są przyjmowane na wszystkie spotkania festiwalowe poza wydarzeniami odbywającymi się na stadionie (na te rezerwacji dokonują Warszawskie Targi Książki, nr tel. 22 82 96 680).

Na spotkanie z Andrzejem Maleszką (15 maja, godz. 11:00-12:00) można będzie odebrać bezpłatne wejściówki w dniu 14 maja w Kinie Pod Baranami.


 

Poniedziałek, 12 maja


11:00-12:00 Bromba i filozofia - spotkanie z Maciejem Wojtyszko, Arteteka WBP w Krakowie (9-12 lat)

 

Spotkanie będzie poświęcone Brombie, która od wielu lat zajmuje się myśleniem. Mogłoby się wydawać, że myślenie o myśleniu nie ma sensu. Niestety, okazuje się, że bez myślenia o myśleniu sensu jest jeszcze mniej, a może nawet wcale.

 

13:00-14:00 Pomiędzy natchnieniem a pracą - spotkanie z Beatą Ostrowicką, Bona Księgarnia i Kawiarnia (9-14 lat) Spotkanie zostało przeniesione na piątek, godz. 17:00-18:00

 

Warsztaty składają się z dwóch części – w pierwszej autorka opowiada o tajnikach warsztatu pisarskiego, o tym, jak konstruuje się fabułę, prowadzi akcję i na co trzeba zwrócić uwagę przy kreowaniu bohaterów i ich świata. W drugiej części uczestnicy razem z autorką tworzą własne opowiadania z uwzględnieniem wcześniejszych informacji i wskazówek. Inną formę tej części warsztatów stanowi konstruowanie nowych przygód bohaterów książkowych oraz alternatywnych zakończeń książek samej autorki.


16:00-17:00 Pisanie dla dzieci i młodzieży - spotkanie z Katarzyną Majgier, Arteteka WBP w Krakowie (9-12 lat)

 

Interaktywne spotkanie z autorką, którą będzie można zapytać niemal o wszystko. Jak zostać pisarzem? Czym różni się pisanie dla dzieci od pisania dla młodzieży? Jak powstaje książka „w praktyce” i „czy to się opłaca?”

 

16:00-17:00 Warsztaty z mistrzami ilustracji - Iwona Chmielewska, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (7-9 lat)

Brak miejsc do zapisów - lista pękła w szwach!

 

Warsztaty w oparciu o książkę Pamiętnik Blumki.
Część I
Czytanie i oglądanie książki, opowieść autorki o ilustracjach, o narracji obrazem, rozmowa.
Część II
Stworzenie własnej opowieści z bohaterami Domu Sierot Doktora Korczaka, zaproszenie ich do naszych czasów i podarowanie im tego, czego nigdy nie miały, podzielenie się z nimi naszym szczęśliwym i wolnym światem. Dzieci będą miały do dyspozycji główki użyte w książce, a także barwne, wzorzyste, stare papiery do wycinania ubrań, również używane przez autorkę w Pamiętniku Blumki.

W obu częściach spotkania mogą uczestniczyć rodzice.

To świetna zabawa, jednocześnie budząca empatię i poszerzająca wiedzę o świecie, który przeminął. Spotkanie niesie ważny przekaz o ciągle aktualnych prawach dziecka.

 

19:00-21:00 Salon Ilustratorów - Tajemnice Literatury, wernisaż wystawy ilustracji, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (b.o.)

 

Do wystawy zaprosiliśmy 13 polskich ilustratorów, którzy ze swego dorobku wybrali prace odpowiadające tematowi - Tajemnice Literatury. Na wystawie pokażemy prace: Jana Bajtlika, Pawła Pawlaka, Ewy Kozyry-Pawlak, Anny Sędziwy, Eli Wasiuczyńskiej, Anny Kaszuby-Dębskiej, Anity Andrzejewskiej, Andrzeja Pilichowskiego-Ragno, Agaty Dudek, Iwony Chmielewskiej, Krystyny Lipki-Sztarbałło, Joanny Concejo, Piotra Fąfrowicza. Wernisaż pdbędzie sie w Centrum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha. Następnie wystawa zostanie zaprezentowana w Warszawie, podczas Warszawskich Targów Książki i we Wrocławiu, w Centrum Kultury Zamek.


Wtorek, 13 maja

 

11:00-12:30 Drzewo genealogiczne z Michałem Rusinkiem, Teatr Ludowy, Scena Pod Ratuszem (7-9 lat)

 

Spotkanie autorskie w oparciu o książki Wierszyki rodzinne oraz Wierszyki domowe. Rozmowa z autorem na temat drzew genealogicznych. Co to takiego? Po co nam jego znajomość? Jakie historie możemy dzięki niemu poznać? Spotkanie zakończone warsztatami plastycznymi - tworzenie drzewa genealogicznego własnej rodziny. 

 

16:00-18:00 Warsztaty z mistrzami ilustracji - Rafał Bujnowski, Bunkier Sztuki, Sala Audiowizualna (9-12 lat)

 

Zróbmy sobie książkę! Zobaczmy, co się stanie, kiedy opowiemy na papierze „Jak leci, co słychać?”. Sprawdźmy, czy to prawda, co mówią, że TO WSZYSTKO właśnie po to, żeby być razem i spojrzeć Ci głęboko w oczy... Każdy z uczestników, o ile odważy się i podejmie tę zabawę, otrzyma unikatowy artbook, którego będzie współautorem. Warsztaty wokół książki Dom na polach autorstwa Szczepana Twardocha z ilustracjami Rafała Bujnowskiego.

 

17:30-19:00 Wernisaż wystawy ilustracji Roberto Innocentiego, Bona Księgarnia i Kawiarnia (b.o.)

 

Dzięki wystawie, polscy odbiorcy będą mogli zapoznać się ze starymi i nowymi pracami artysty. W Krakowie będzie można obejrzeć ilustracje do książki Pinokio. Historia pajacyka Carlo Collodi oraz do nowości - Wyspy Skarbów Roberta Louisa Stevensona i Czerwonego Kapturka Aarona Frischa. We wszystkich trzech wypadkach zachwyca niezwykła kompatybilność tekstu i obrazu, ilustracje nie są tylko dodatkiem do opowiadanej historii, ale jej integralną częścią.

 

18:00-19:00 Szkoła detektywów - zajęcia prowadzi Paweł Wakuła, Arteteka WBP w Krakowie (7-9 lat)

 

Autor prowadzi spotkanie autorskie połączone z warsztatami plastycznymi. Opowiada
o pracy rysownika w „Angorce”, największym polskim tygodniku dla dzieci i zdradza tajniki ilustracji książkowej.

 

Ekologiczne spotkanie z pisarzem

O czym szumi las i Na tropie sześcioptaka to książki napisane w ścisłej współpracy z Lasami Państwowymi. Leśniczy Piątek jest tu superbohaterem. Aby chronić przyrodę (i polski las), współpracuje z fantastycznymi postaciami wypełniającymi powieści: skrzatem Maurycym oraz szczurkiem Ogryzkiem – znanym obżartuchem i dowcipnisiem, a także pozostałymi mieszkańcami Doliny Bagiennej Trawy: chochlikami, rusałkami, leśnymi lichami, dziwożonami, płanetnikami i innymi postaciami rodem z zapomnianych polskich baśni i legend.


Autor opowiada i rysuje bohaterów powieści. Dzieci wykonują prace plastyczne o tematyce ekologicznej. 

 

Spotkanie w gabinecie Prezydenta Jacka Majchrowskiego zostało przeniesione na sobotę na godz. 18.30

 

Środa, 14 maja


11:00-12:00 Na tropie przygody - spotkanie z Krzysztofem Petkiem, Arteteka WBP w Krakowie (12-14 lat)

 

Warsztaty dotyczyć będą książki Zaklęcie dla Golema. Praga. Autor pokaże dzieciom na mapie i na fotografiach kilka ujęć miejsca, gdzie toczy się akcja książki. Przeczyta krótki fragment Zaklęcia dla Golema. Następnie dzieci utworzą 2-, 3-osobowe zespoły i każdy rozwiąże jedną zagadkę odwołując się do mapy, przewodnika po Pradze, Internetu, fotografii. W drugiej części śledztwa autor przeczyta krótką historię, a uczestnicy poszukają testamentu rabina - aby zaznaczyć na mapie miejsce, gdzie się znajduje, muszą poprowadzić śledztwo uzupełniając historię o informacje, które zdobyły zespoły.


16:00-17:00 Warsztaty z mistrzami ilustracji - Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (7-9 lat)


18:00-19:00 Szkoła detektywów - zajęcia prowadzi Dariusz Rekosz, Arteteka WBP w Krakowie (9-12 lat) 

 

Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co to jest alfabet, jak szyfrować i rozszyfrowywać zwykły tekst, a nawet jak zakodować list do swojej koleżanki - to spotkanie jest właśnie dla Was! Prowadzący wyjaśni Wam niemal wszystkie niuanse teorii kodowania, pokaże znane i nieznane hasła, a także zabierze w świat literackich zagadek.

 

19:00-20:00 Mroczne czytanki po zmroku - spotkania w ramach Europejskiej Nocy Literatury - czyta Tomasz Schimscheiner, Bona Księgarnia i Kawiarnia (5-9 lat) Brak miejsc - lista zapisów pękła w szwach!


Czwartek, 15 maja


11:00-12:00 Warsztaty literacko-aktorskie wokół Magicznego drzewa z Andrzejem Maleszką, Kino Pod Baranami (9-12 lat) Brak miejsc - lista zapisów pękła w szwach!

 

Interaktywne spotkanie z twórcą "Magicznego drzewa"
Andrzej Maleszka - autor i reżyser znanego cyklu "Magiczne drzewo" będzie rozmawiał z czytelnikami o tworzeniu filmu i powieści "Magiczne drzewo", o nowych pomysłach i niezwykłych cyfrowych ilustracjach. Pokaże też jak pracuje z młodymi aktorami w filmie Magiczne drzewo. Dzieci będą mogły zaprezentować na scenie aktorskie możliwości i wcielić się w postaci z Magicznego drzewa. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz multimedialny związany z powieścią Magiczne drzewo.


16:00-17:00 Warsztaty z mistrzami ilustracji - Anna Kaszuba-Dębska, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (7-9 lat) Brak miejsc - lista zapisów pękła w szwach!

 

"Ilustracja nie tylko do zjedzenia" - zabawa wokół książki Piękny Jaś z Doliny Dunajca

 

Autorka opowie o nowym projekcie dla dzieci promującym Małopolskę i jej dziedzictwo kulinarne. Powie o tym, co w jest najlepsze w tym regionie i jedyne na całym świecie do zjedzenia. Zachęci do tego, jak zasmakować w Małopolsce i zaprezentuje aż 11 produktów regionalnych wpisanych na listę Unii Europejskiej jako produkty chronione. Następnie wszyscy uczestnicy warsztatów zabiorą się do pracy i wykonają pacynki do teatru Piękny Jaś z Doliny Dunajca. Jednym zdaniem - będzie coś dla ducha i dla ciała!


18:00-19:00 Szkoła detektywów - zajęcia prowadzi Rafał Kosik, Arteteka WBP w Krakowie (12-14 lat)

 

19:00-20:00 Mroczne czytanki po zmroku - spotkania w ramach Europejskiej Nocy Literatury - czyta Anna Dymna, Ogród Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego (7-9 lat) Brak miejsc - lista zapisów pękła w szwach!


Piątek, 16 maja 

 

10:00-11:00 Dwa serca anioła - spotkanie z Wojciechem Widłakiem, Teatr Ludowy, Scena Pod Ratuszem (9-12 lat)  Brak miejsc - lista zapisów pękła w szwach!

 

11:00-12:00 Teatr Uszyty, przedstawienie "Kto tam" inspirowane książką Onishi Satoru Kto się schował? (wyd. Alfabet), Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (2-5 lat) Brak miejsc do zapisów - lista pękła w szwach!

 

Mały, niebieski Zajączek - główny bohater przedstawienia, wprowadza najmłodszego widza w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków. Stworzony na oczach dzieci Zajączek, nie chce być sam, pragnie poznać inne zwierzęta, by się z nimi zaprzyjaźnić. Ale czy mu się to uda? Przekonajcie się sami.


12:00-13:00 Kaktus, Dżok i Baltic - spotkanie z Barbarą Gawryluk, Arteteka WBP w Krakowie (5-9 lat) 

 

Spotkanie na temat książek o zwierzętach, przede wszystkim psach. Jak powstawały książki o Kaktusie, Dżoku i Baltiku? Co to znaczy "grzeczny pies"? Jak wychować psiego przyjaciela? Mali czytelnicy posłuchają prawdziwych i wymyślonych historii o bohaterach książek Barbary Gawryluk. 

 

13:00-14:00 Opowieści Dengbeżów. Baśnie i Bajki Kurdyjskie. Joanna Bocheńska, Bona Księgarnia i Kawiarnia (5-7 lat) Brak miejsc do zapisów - lista pękła w szwach!

 

Wybierzcie się z nami w podróż do Kurdystanu! O swoich dalekich wyprawach opowie Joanna Bocheńska - badaczka kurdyjskiej kultury i tłumaczka książki Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie. Przekonacie się, że marzenia o dalekich podróżach się spełniają, wystarczy prawdziwa pasja!


16:00-17:00 Warsztaty z mistrzami ilustracji - Ula Palusińska, Cheder Cafe (7-9 lat)

 

Literozwierz czyli ilustrujemy alfabet jidysz. Warsztaty plastyczne wokół książki Majn Alef Bejs. Zajęcia z kombinowania!

 

16:30-17:30 Pomiędzy natchnieniem a pracą - spotkanie z Beatą Ostrowicką, Bona Księgarnia i Kawiarnia (7-14 lat)

 

Warsztaty składają się z dwóch części – w pierwszej autorka opowiada o tajnikach warsztatu pisarskiego, o tym, jak konstruuje się fabułę, prowadzi akcję i na co trzeba zwrócić uwagę przy kreowaniu bohaterów i ich świata. W drugiej części uczestnicy razem z autorką tworzą własne opowiadania z uwzględnieniem wcześniejszych informacji i wskazówek. Inną formę tej części warsztatów stanowi konstruowanie nowych przygód bohaterów książkowych oraz alternatywnych zakończeń książek samej autorki.

 

19:00-20:00 Mroczne czytanki po zmroku - spotkania w ramach Europejskiej Nocy Literatury - czyta Tomasz Leśniak, Szef Kuchni Hotelu Sheraton (7-9 lat) Brak miejsc do zapisów - lista pękła w szwach!


Sobota, 17 maja 


11:00-15:00 Tajemnica tajemnic - rodzinna detektywistyczna gra miejska inspirowana serią książek o Lassem i Mai Martina Widmarka, prowadzenie Grzegorz Strzeboński (6-13 lat) Brak miejsc do zapisów - lista pękła w szwach!

 

Coś eksplodowało nocą w starym antykwariacie. Wezwani strażacy, zamiast ognia, zastali stos porozrzucanych książek dla dzieci. Dopiero kilka dni później antykwariusz zauważył, że zawarte w książkach słowa i historie są pomieszane, a wiele stron świeci pustką. Nocą na ulicach Krakowa i Wrocławia zaczęto widywać wilki i cienie o dziwnych kształtach. Rosła liczba doniesień o tajemniczej kobiecie ze spiczastym nosem, kradnącej korale i bransoletki. Przerażony antykwariusz poprosił o pomoc w rozwiązaniu zagadki Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Niestety, ilość pracy przerosła młodych detektywów. Cała nadzieja w Was, drodzy gracze!

 

Więcej informacji o grze tutaj

 

16:00-17:30 Spotkanie z Martinem Widmarkiem, tłum. Barbara Gawryluk, Teatr Ludowy, Scena Pod Ratuszem (7-9 lat)

 

16:00-18:00 Mural literacki - uroczyste otwarcie z Dariuszem Paczkowskim, Przedszkole nr 140, ul. Słomiana 8  Brak miejsc do zapisów - lista pękła w szwach!

 

18:30-19:15 Mroczne czytanki po zmroku - spotkania w ramach Europejskiej Nocy Literatury - prezydent Jacek Majchrowski czyta w swoim gabinecie (7-8 lat) Brak miejsc - lista zapisów pękła w szwach!

 

Niedziela, 18 maja


11:00-15:00 Piknik w Dolinie Muminków - gry i zabawy literackie, Park Jordana (4-14 lat)

 

UWAGA: Piknik odwołany z powodu niesprzyjającej pogody

 

Park Jordana na jeden dzień zamieni się w prawdziwą Dolinę Muminków. Od godz. 11:00 do 15:00 będą się tam odbywać ciekawe gry i zabawy literackie. Na sześciu stanowiskach, gdzie będą czuwać animatorzy, można będzie wziąć udział w następujących zabawach: Komiks Muminkowy, Wyspa Włóczykija, Kącik projektowania fryzur dla Muminków, Kapelusz Włóczykija, Gdzie jest torebka Mamy Muminka? i Pojedynek na miny z Małą Mi.

 

 

Zapraszamy serdecznie!

Program – pozostałe:

© Archiwum 2014 - Festiwal literatury dla dzieci | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska