Aktualności

Wiatr od morza - Gdańsk

W historii literatury nie brakuje dowodów na to, że pisarzy i poetów morze inspirowało od zawsze. Mając to na uwadze, wybraliśmy się w tym roku również do Gdańska, żeby zbadać jak szum fal współgra z szelestem kartek. W tym dumnym i pełnym tajemnic mieście odkrywać będziemy całkiem nowe przestrzenie, śledząc wszystkie niesamowite historie poukrywane w największych jego zakamarkach.

 

Już teraz dajemy przedsmak tego, co przed nami, prezentując listę festiwalowych miejsc. Zapraszamy do Gdańska!

 

Gdańska Galeria Guntera Grassa

 

Gdańska Galeria Guntera Grassa to oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, znajdujący się na rogu ul. Szerokiej i Grobli I. Jego działalność skupia się przede wszystkim na promowaniu twórczości literackiej i plastycznej związanego z Gdańskiem noblisty. Dzięki organizowanym wystawom, spotkaniom i festiwalowi poświęconemu działalności Guntera Grassa, pamięć o nim pozostaje żywa – nie tylko wśród gdańszczan, ale i tłumnie odwiedzających galerię turystów. Galeria zajmuje się też wyszukiwaniem młodych, obiecujących twórców. Cyklicznie odbywa się w niej Biennale Sztuki, mające charakter otwartego konkursu.

 

Zobacz więcej: http://www.ggm.gda.pl/

 

Scena Teatralna NOT

SCENA TEATRALNA NOT to nowoczesna scena mieszcząca się w Domu Technika przy ul. Rajskiej. Usytuowana w samym sercu Gdańska – tuż przy zabytkowym Wielkim Młynie i XVI-wiecznym kościele św. Katarzyny. Gruntownie wyremontowana i wyposażona w najnowszy sprzęt. Poza działalnością związaną z koncertami i spektaklami teatralnymi, służy także jako przestrzeń wykorzystywana przy organizacji konferencji, sympozjów, projekcji czy spotkań firmowych.

 

Zobacz więcej: http://www.notgdansk.pl/scena-p1.html

 

Instytut Kultury Miejskiej

Instytut Kultury Miejskiej powstał w 2012 roku z przekształcenia zespołu koordynującego wcześniej działania związane z ubieganiem się Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od tamtej pory nieprzerwanie zajmuje się animowaniem życia kulturalnego miasta. Znany z organizacji wydarzeń takich jak Festiwal Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Festiwal Narracje czy Festiwal Europejski Poeta Wolności. Instytut działa dla mieszkańców miasta i we współpracy z nimi. Można do niego przyjść na otwarte wykłady, warsztaty, cykle filmowe, kameralne koncerty czy praktyczne szkolenia. W ramach Instytutu Kultury Miejskiej funkcjonują też inicjatywy związane z promowaniem historii Gdańska i animacją zapomnianych jego przestrzeni.

 

Zobacz więcej: http://www.ikm.gda.pl/

 

Czekoladowy Młyn

Czekoladowy Młyn - Gdańska Pijalna Czekolady mieści się w zabytkowym Dworze Młynarzy, wybudowanym jeszcze pod koniec XIX wieku. Na przestrzeni lat budynek wielokrotnie ulegał zniszczeniu, jednak za każdym razem gdańszczanie z uporem i największą troską go odbudowywali. Dlaczego? Ponieważ, jak głosi legenda, to właśnie w jego murach w pewną zimową noc poznano niezwykłą moc czekolady. Ziarenka miały zostać przywiezione przez tajemniczego wędrowca, któremu lokalni młynarze udzielili schronienia. W zamian przedstawił im on przywieziony zza oceanu skarb. Po jego wizycie w Gdańsku pojawiły się wyśmienite, ciemne chleby, a sami młynarze nieraz częstowali swoich gości cudowną, aksamitną czekoladą. Tradycja ta, jak możecie się przekonać, przetrwała aż do dziś.

 

Zobacz więcej: http://www.czekoladowymlyn.pl/

 

Dom Harcerza w Gdańsku

Dom Harcerza to dobrze znany hotel położony w samym sercu Gdańskiej Starówki. Mieści się on w budynkach dawnego Dworu Miejskiego, który w XVI wieku wchodził w skład miejskich fortyfikacji. W kompleksie tym, poza stajniami i wozowniami, znajdowały się ponadto mennica oraz magazyn broni i paszy. Część budynku służyła też niegdyś za scenę teatralną w typie szekspirowskim (scena pod otwartym niebem, z krytymi galeriami dla publiczności). I w tym wypadku, nawet po wielu latach, tradycja miejsca została zachowana – w bliskim sąsiedztwie Domu Harcerza wzniesiono bowiem... Teatr Szekspirowski. 

 

Zobacz więcej: http://www.domharcerza.pl/

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku działa na obszarze województwa pomorskiego. Ze względu na swój pedagogiczny charakter, służy przede wszystkim nauczycielom, pedagogom, studentom przygotowującym się do wykonywania owych zawodów, ale i wszystkim tym, którzy chcą skorzystać z dostępnych materiałów. Czytelnik może poruszać się w obrębie czterech kategorii zbiorów takich jak książki, artykuły, multimedia oraz elementy muzealne, które dotyczą historii oświaty pomorskiej. Biblioteka jest bardzo zaangażowana w rozwój edukacji. Rokrocznie przygotowuje ofertę skierowaną do szkół znajdujących się na terenie województwa, zawierającą warsztaty dla nauczycieli, biblioteczne, muzealne i regionalne lekcje, zajęcia filmowe i takie, które promują czytelnictwo. Biblioteka główna i filie – a jest ich dwanaście (Chojnice, Gdynia, Kościerzyna, Kwidzyn, Malbork, Nowy Dwór Gdański, Pruszcz Gdański, Puck, Starogard Gdański, Sztum, Tczew i Wejherowo) - prowadzą szeroką działalność kulturalną oraz oświatową, organizują różnego rodzaju spotkania, konkursy, koncerty. Stałym elementem są wystawy (ekspozycje stałe i okolicznościowe). Ponadto biblioteka wydaje własne czasopismo „Exempli Gratia” o charakterze bibliotekarskim i oświatowym.


Zobacz więcej: http://pbw.gda.pl/

 

Księgarnia w Teatrze

Księgarnia w Teatrze – na mapie Gdańska miejsce wyjątkowe pod każdym względem. Usytuowane w samym sercu miasta, na dodatek przytulone do najstarszego ze znajdujących się w nim teatrów. Funkcjonujące nieprzerwanie od ponad 20 lat i słynące z ogromnego zaangażowania pracowników, którzy znakomicie wiedzą, że być miłośnikiem książek, to jak należeć do tajemnego bractwa. W tej niezwykłej księgarni azyl i fachową poradę znajdują wielbiciele literatury pięknej, profesorowie i studenci pobliskiej Akademii Sztuk Pięknych, poławiacze wydawniczych perełek, a także najmłodsi, którym obecnie poświęca się tam szczególnie wiele uwagi. Poza półkami uginającymi się od najnowszych propozycji książkowych, w Księgarni organizowanych jest także szereg wydarzeń mających młodych czytelników zachęcać do sięgania po wartościową literaturę. To tutaj maluchy mogą spotkać się z aktorami, pisarzami i... filozofią.


Zobacz więcej: https://www.facebook.com/pages/Ksi%C4%99garnia-w-Teatrze/282870985165654

Aktualności – pozostałe:

 • Znamy daty trzeciej edycji Festiwalu literatury dla Dzieci!

  Znamy daty trzeciej edycji Festiwalu! Spodziewajcie się wielu atrakcji – spotkań z autorami, warsztatów, koncertów, wystaw, gier miejskich i nie tylko...

  więcej
 • Literackie podróże z Conradem dotarły do celu

  2015-10-26

  Młodzi uczestnicy mieli okazję nie tylko dowiedzieć się o tym, jak wyglądały dawniej podróże ale także przygotować własnoręcznie mapę oraz wziąć udział w warsztatach literackich

  więcej
 • Pasmo dla dzieci na Festiwalu Conrada

  Festiwal Conrada wspólnie z Festiwalem Literatury dla Dzieci zapraszają!

  więcej
 • FLDD w szortach

  W niedzielę 23. sierpnia zakończył się festiwal Literacki Sopot. Dzięki wsparciu Instytutu Książki mogliśmy zorganizować na najmłodszych czytelników kilka spotkań z rekomendowanymi przez nas autorami i podziwianymi ilustratorami.

  więcej
 • FLDD jedzie do Sopotu!

  2015-08-17

  Już od czwartku 20 sierpnia b.r. do niedzieli 23 sierpnia będziemy obecni na Festiwalu Literacki Sopot. Polecamy Ostry Dyżur Literacki a także warsztaty i spotkania literackie prowadzone przez Szymona Kloskę.

  więcej
 • Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014

  Znamy już zwycięzców plebiscytu na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2014 roku.

  więcej
 • Dzień piąty we Wrocławiu

  Niedzielne spotkania we Wrocławiu zakończyły drugą edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci. Była to ostatnia okazja, by wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zobaczcie co się działo!

  więcej
 • Pocztówka do autora - wyniki konkursu

  Kochani! Już niedługo zaczyna się kolejna edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci! W przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia możecie włączyć się już dziś.

  więcej
 • Dzień czwarty we Wrocławiu

  Kolejna porcja wspaniałych spotkań literackich za nami. Poznaliśmy także zwycięzcę plebiscytu "Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014". Zobaczcie zdjęcia!

  więcej
 • Dzień trzeci we Wrocławiu

  Za nami kolejny, wypełniony po brzegi spotkaniami literackimi i warsztatami plastycznymi dzień Festiwalu. Gościliśmy m.in. Ewę Kozyrę-Pawlak, Józefa Wilkonia, Jana Bajtlika i Rafała Kosika. Zobaczcie co się działo!

  więcej
 • Dzień drugi we Wrocławiu

  Festiwal we Wrocławiu ruszył pełną parą. Drugiego dnia licznie uczestniczyliście w warsztatach plastycznych, warsztatach pachnących czekoladą, czytankach po zmroku oraz zgłębialiście tajniki tańca żydowskiego - zobaczcie zdjęcia!

  więcej
 • Dzień pierwszy we Wrocławiu

  Festiwal zawitał do ostatniego z miast. Pierwszego dnia czytanki po zmroku w swoim gabinecie zaprezentował Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Zainaugurowana została także wystawa Masz prawa, człowieku! Do 8 czerwca możecie również oglądać wystawę „70 lat Pippi Pończoszanki”.

  więcej
 • Festiwal Literatury dla Dzieci zawitał do Wrocławia

  Po Krakowie, Warszawie i Gdańsku przyszła pora na stolicę Dolnego Śląska. Przed nami ostatnia odsłona tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Od wtorku (26 maja) zapraszamy do Wrocławia. Jedno jest pewne: będzie się działo!

  więcej
 • Ostatni dzień w Gdańsku

  Ostatni dzień festiwalu w Gdańsku przepełniony był wydarzeniami! Odbyła się Gra Miejska, otwarcie muralu projektu Tomasza Lwa Leśniaka, Ostry dyżur literacki, fantastyczne spotkania, a na koniec wielki koncert z Jerzem Igorem! Zobaczcie jak wyglądał ten pełen emocji dzień!

  więcej
 • Dzień czwarty w Gdańsku

  Czwarty dzień Festiwalu w Gdańsku za nami. Licznie przybyliście na spotkania - zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

  więcej
 • Dzień trzeci w Gdańsku

  Spotkania z Agnieszką Stelmaszyk oraz Anną Czerwińską-Rydel, premiera spektaklu w wykonaniu grupy Teatr Uszyty oraz czytanki po zmroku - tak przebiegał trzeci dzień Festiwalu w Gdańsku.

  więcej
 • Dzień drugi w Gdańsku

  Agnieszka Tyszka, Adam Wajrak oraz Tomasz Samojlik spotkali się z najmłodszymi drugiego dnia Festiwalu w Gdańsku.

  więcej
 • Dzień pierwszy w Gdańsku

  Festiwal wystartował w Gdańsku! Zobaczcie jak przebiegały pierwsze spotkania.

  więcej
 • Gala coraz bliżej!

  Odsłaniamy rąbek tajemnicy, co czeka na gości we wrocławskim Starym Ratuszu. A czeka dobra zabawa i liczne niespodzianki – to pewne. Na początek: sprawdzian ze sprytu i pomysłowości. Na galę wpuszczać będzie krasnolud.

  więcej
 • Dzień piąty w Warszawie

  W niedzielę mieliście okazję uczestniczyć w ostatnich już spotkaniach festiwalowych w Warszawie. Zobaczcie co się działo!

  więcej
 • Dzień siódmy w Krakowie

  Siódmy i jednocześnie ostatni dzień Festiwalu w Krakowie za nami. Sobotni program realizowany był przy współpracy z 4. Festiwalem Miłosza.

  więcej
 • Dzień czwarty w Warszawie

  Wspaniali Goście, warsztaty plastyczne, gry i czytanki - zobaczcie co działo się podczas czwartego dnia Festiwalu w Warszawie.

  więcej
 • Dzień szósty w Krakowie

  Szósty dzień Festiwalu w Krakowie to spotkania z Anną Piwkowską, Wojciechem Bonowiczem, spacer po Rynku z Michałem Rusinkiem oraz seanse filmowe.

  więcej
 • Dzień trzeci w Warszawie

  Ostry Dyżur Literacki, spotkania i warsztaty z autorami oraz czytanki po zmroku - tak wyglądał trzeci dzień Festiwalu w Warszawie. Zobaczcie fotorelację.

  więcej
 • Dzień drugi w Warszawie

  Drugi dzień Festiwalu w Warszawie obfitował w spotkania literackie. Ruszył także Ostry Dyżur Literacki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

  więcej
 • Dzień piąty w Krakowie

  Kolejny dzień Festiwalu w Krakowie wypełniony był po brzegi spotkaniami. Zobaczcie co się działo!

  więcej
 • Pierwsze spotkanie w Warszawie

  Przez kilka dni Festiwal odbywa się równolegle w Krakowie i w Warszawie. Zobaczcie zdjęcia z pierwszego spotkania w Warszawie - dla dzieci czytał Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak.

  więcej
 • Dzień czwarty w Krakowie

  Za nami czwarty dzień Festiwalu w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań.

  więcej
 • Dzień trzeci w Krakowie

  Gośćmi trzeciego dnia Festiwalu byli Anna Polony, Adam Wajrak oraz Marianna Sztyma. Zobaczcie, jak przebiegały spotkania.

  więcej
 • Dzień drugi w Krakowie

  Festiwal ruszył i nabiera rozpędu. Pierwsze spotkania już za nami - zobaczcie co działo w poniedziałek w Krakowie!

  więcej
 • Uroczysta inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci

  Cztery miasta, 22 dni i ponad sto spotkań literackich to Festiwal Literatury dla Dzieci 2015. Właśnie został zainaugurowany w Krakowie!

  więcej
 • Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury

  Zobaczcie, kto w tym roku zabierze Was w podróże po dalekich krajach i lądach. Będziecie mieli okazję posłuchać głosu znanych artystów i innych wybitnych osobistości. Zapraszamy!

  więcej
 • Prezydenci miast po raz kolejny czytają dzieciom

  W trakcie pierwszego festiwalu ogromną popularnością cieszył się cykl Czytanek po zmroku, które w każdym z miast inaugurowali Prezydenci. Będą czytać i teraz!

  więcej
 • Księgoduchy do poduchy

  Czas zmierzyć się z groźnymi Księgoduchami. Czy wystarczy wam sprytu, mocy i odwagi, przekonacie się biorąc udział w rodzinnej grze miejskiej „Księgoduchy do poduchy” z okazji 2. Festiwalu Literatury dla Dzieci - 16 maja w Krakowie i 23 maja w Gdańsku.

  więcej
 • Warszawskie Targi Książki

  W dniach 14-17 maja zapraszamy na Stadion Narodowy - w tym roku Festiwal Literatury dla Dzieci także zagości na Warszawskich Targach Książki!

  więcej
 • Dobre Strony w dobrym miejscu!

  Niecałe dwa miesiące dzielą nas od wrocławskiego święta młodych i najmłodszych czytelników. Już tradycyjnie na przełomie maja i czerwca odbędą się Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY.

  więcej
 • Józef Wilkoń - artysta wszechstronny

  Jego prace znajdują się w największych galeriach, a dorobek obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych. Józef Wilkoń będzie gościem Festiwalu Literatury dla Dzieci.

  więcej
 • Wystawa „70 lat Pippi Pończoszanki”

  W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki. Z tej okazji w trasę po Polsce rusza wystawa poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren. Zagości także na naszym festiwalu!

  więcej
 • Ostry Dyżur Literacki

  Zapraszamy do udziału w zupełnie nowym wydarzeniu festiwalowym - Ostrym Dyżurze Literackim. "Diagnozą" dla najmłodszych będzie wybór idealnej lektury!

  więcej
 • Festiwale łączą siły!

  Wszystkich miłośników literatury zapraszamy w maju do Krakowa i Wrocławia! Czekają wieczory poetyckie, koncerty, wystawy, konkursy i wiele innych atrakcji dla młodszych i starszych uczestników!

  więcej
 • Festiwal pod honorowym patronatem IBBY i KOPD

  Z przyjemnością zawiadamiamy, że Festiwal Literatury dla Dzieci został już po raz drugi objęty honorowym patronatem Polskiej Sekcji IBBY i Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

  więcej
 • Konkurs "A to moja bajka właśnie...." 2015

  Współorganizatorzy festiwalu - Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Miejska Biblioteka Publiczna - ogłaszają czwartą edycję ogólnopolskiego konkursu "A to moja bajka właśnie…" dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Poszukujemy młodych bajkopisarzy!

  więcej
 • Niesamowita przestrzeń festiwalu - Kraków

  Przestrzeń literatury jest pod każdym względem niesamowita - a więc przestrzeń Festiwalu też musi być taka. Prezentujemy Państwu miejsca, w których odbędą się krakowskie spotkania.

  więcej
 • Energia stolicy - Warszawa

  Wszyscy znakomicie znamy legendy związane z Warszawą. Dobrze też wiemy, że to miasto, w którym historia lubi splatać się z tym, co nowe. W tej niezwykle dynamicznej przestrzeni spotkamy się z literaturą, która wie, co to tradycja, ale z chęcią wychodzi też poza jej ramy.

  więcej
 • W mieście książki - Wrocław

  Na naszej festiwalowej mapie nie mogło zabraknąć Wrocławia, ogłoszonego przecież niedawno Światową Stolicą Książki. Gościć będziemy w przestrzeniach, gdzie literatura nieraz już ożywała w swoich najpiękniejszych formach. Zabierzemy ją także na spacer po miejskim parku...

  więcej
 • Ruszają prace nad drugą edycją Festiwalu!

  Ruszają prace nad drugą edycją Festiwalu. Znów możecie spodziewać się wielu atrakcji - spotkań z twórcami, warsztatów, spektakli, wystaw i nie tylko. Zajmiemy się sztuką opowiadania historii i wyprawimy się po baśnie z najdalszych krańców Ziemi.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2015 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska