Nagroda

Najlepsza książka dla dzieci 2014 - nominacje

MOŻNA JUŻ GŁOSOWAĆ!

 

Ruszyło głosowanie na najlepszą polską książkę dla dzieci za rok 2014! Kapituła konkursu wybrała 16 finałowych tytułów, spośród których możecie wybrać tylko jeden. 

 

Nagroda za Książkę Roku 2013 została ufundowana przez Miasto Wrocław


 

Barbara Gawryluk 

Barbara Gawryluk - urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Książka Dżok. Legenda o psiej wierności została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Jej powieść Zuzanka z pistacjowego domu otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Za książkę Mali bohaterowie nagrodzona została Międzynarodową Nagrodą organizacji EENA 112 Award. Autorka kilkudziesięciu przekładów szwedzkich książek dla dzieci, m in. serii Martina Widmarka "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai".

 

Nominacje:

 • Małgorzata Mycielska, Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków, z ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Dwie Siostry)

Książka kompletna i na każdy wiek. Fascynujące historie wynalazków, zwariowanych, dziwnych, często zupełnie nieudanych. Lekcja fantazji poprowadzona słowem i obrazem. Lektura obowiązkowa dla marzycieli i przyszłych wynalazców, udowadniająca, że dla wyobraźni nie ma granic. Dla siebie chciałabym z tej książki opracowania patentu na skupiacz uwagi.

 • Grzegorz Kasdepke, Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela, z ilustracjami Daniela de Latoura (Narodowe Centrum Kultury)

Doskonały dowód na to, że o trudnych sprawach można opowiedzieć w przystępny, a nawet wesoły sposób. Mistrzowskie połączenie zabawnych historii, konkretnych informacji z dziedziny ekonomii i ilustracji prowadzących czytelników przez zawiły świat ekonomii. Jeśli nie umiecie odpowiedzieć dziecku na pytanie co to jest faktura, fiskus albo manko, z pomocą przychodzą autorzy książki.

 • Tina Oziewicz, Tyranozaur i Traktorzystki, z ilustracjami Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej (Czerwony Konik)

Zabawna historia dla młodszych czytelników, przy której dorośli zaczynają wspominać, a dzieciństwo powraca w najdoskonalszej formie. Przykład literatury ponadczasowej, z lekką nutką nostalgii, a jednak bardzo nowoczesnej. Do tego delikatny, subtelny dowcip i zniewalające ilustracje. Porce i Lana mieszkające na dnie talerza zasługują na więcej światła!


Zdjęcie pochodzi z materiałów Radia Kraków

 

Marta Lipczyńska

Marta Lipczyńska-Gil - właścicielka wydawnictwa Hokus-Pokus, naczelna kwartalnika o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms” oraz wortalu www.ryms.pl. Laureatka Gwarancji Kultury w 2011 r. w kategorii „Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży” oraz "Nagrody za upowszechnianie czytelnictwa 2013" PS IBBY. Mama Franciszka i Juliusza.

 

Nominacje:

 • Zofia Stanecka, Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu, z ilustracjami Daniela de Latoura (W drodze)

Po drugiej stronie czasu to pierwsza część przygodowo-fantastycznej serii "Domino i Muki" o podróży dwojga przyjaciół w przeszłość. Wszystko zaczyna się od szalonego pomysłu jedenastoletniej Domino, żeby odwiedzić remontowany tunel warszawskiej Wisłostrady. Bohaterowie wpadają w dziurę prowadzącą do leżących pod całą Polską kanałów. Spotkają w nich skrzata Jestem Przy Tobie Raz Dwa Trzy Czesława i utopca Nieprzemakalnego Ano. Razem przenoszą się do średniowiecznego Gniezna. Spotkają w nim mnicha Wojciecha, przyszłego świętego, z którym połączą ich dramatyczne wydarzenia.

Franciszka jest powieścią dla młodzieży. Główna bohaterka, trzynastoletnia dziewczynka nie znosi książek o magii. Wkrótce jednak odkrywa, że magia istnieje, ale gdzie indziej, w przyjaźni, w pierwszej miłości, a przede wszystkim w odkrytej przez nią pasji, jaką jest poezja. Franciszka pisze pierwszy wiersz i stwierdza, że jedyni poeci, jakich zna „ze szkoły”, to mężczyźni: Kochanowski, Szekspir. Zastanawia się wobec tego „kim jest?” i „czy istnieją poetki?”.

 • Mateusz Wysocki, Skrytkiz ilustracjami Agaty Królak (Ładne Halo)

Piękna, klimatyczna książka dla każdego, niezależnie od wieku. Skrytki to dla najmłodszych zbiór pomysłów na miejsca, w których można ukrywać skarby. Nam, dorosłym, książka przypomina o magicznej wartości schowków i kryjówek. Uczy pielęgnowania drobnych, codziennych tajemnic. Pomaga nieustająco zachwycać się światem wokół: mruczeniem pieca, migotaniem lampki na strychu, każdym niebieskim migdałem i pękatym słoikiem pełnym przetworów. Skarby dzieci to najpiękniejsze skarby, jakie można sobie wyobrazić. Skrytki pomogą nam je odkryć, lecz tylko po to, by pomóc dzieciom znów pieczołowicie je poukrywać.

 

Joanna Olech

Joanna Olech - urodzona w 1955 roku, z wykształcenia grafik, autorka ilustracji do wielu książek dla dzieci, laureatka licznych prestiżowych nagród. Jej Czerwony Kapturek (seria "Niebaśnie") otrzymał wyróżnienie w zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2005 oraz honorowe wyróżnienie (za tekst Joanny Olech i grafikę Grażki Lange) w konkursie Książka Roku 2005 organizowanym przez polską sekcję IBBY. Dynastia Miziołków (1994), realistyczny, bardzo zabawny rodzinny serial powieściowy dla dzieci w wieku 10–12 była jej debiutem literackim. Drugą powieścią jest Gdzie diabeł mówi: Do usług (1997).

 

Nominacje:

 • Dorota Masłowska, Jak zostałam wiedźmą. Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci, z ilustracjami Marianny Sztymy (Wydawnictwo Literackie)

Jak zostałam wiedźmą to uniwersalna i nowoczesna opowieść o walce dobra ze złem w świecie gadżetów, sztucznych pragnień i chęci na więcej, więcej, więcej... Wiedźma porwie nawet najstarsze dzieci. To oniryczna opowieść o walce, jaką toczymy, przede wszystkim, z samym sobą. W nieustannym pośpiechu, konsumpcyjnej pustce i w pogoni za karierą dorośli zaniedbują relacje z własnymi dziećmi, które coraz częściej funkcjonują w świecie gadżetów, surogatów i wirtualnych emocji. A codzienny wyścig przynosi wszystkim coraz większe, większe, większe… poczucie braku. Ta pięknie ilustrowana przez Mariannę Sztymę, baśniowa, skrząca dowcipem i pełna trafnych obserwacji książeczka zachęca, by zwolnić, zastanowić się, porozmawiać. A także wspólnie poczytać – bo miłość do książek to skarb na całe życie.

 • Wojciech Widłak, NIEkalendarz, z ilustracjami Pawła Pawlaka (Czerwony Konik)

Co kryje się w tak wyjątkowej publikacji? Otóż – NIEkalandarz (a przynajmniej nie do końca), NIEporadnik oraz NIEnotes. Dodatkowo opowiadania, rebusy, rozmówki obcojęzyczne, a nawet prognozy pogody na nadchodzące (i minione) dni.

 • Małgorzata Mycielska, Ale patent! Księga niewiarygodnych wynalazków, z ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Dwie Siostry)

Są rzeczy na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom. Ale nie ma takich, o których nie śniło się wynalazcom. Kiedy na przełomie XV i XVI wieku Leonardo da Vinci wymyślił czołg, samochód, helikopter, lotnię, spadochron, łódź podwodną, windę i teleskop, pewnie uznano go za marzyciela. Albo nawet wariata. Dziś mówi się, że to geniusz, który wyprzedził swoją epokę... Ta książka to pobudzający wyobraźnię przegląd dawnych i współczesnych wynalazków. Zwariowanych, wyprzedzających swój czas, zabawnych, nieudanych czy wręcz niemożliwych. Ale zawsze – świadczących o ludzkiej fantazji. Znajdziecie tu osobisty zachmurzacz, latający rower, bąbelkowy telegraf, lodową płytę gramofonową i wiele innych niewiarygodnych pomysłów.

 

Żródło: Tygodnik Powszechny / Nowe książki

 

Justyna Sobolewska

Justyna Sobolewska - urodzona w 1972 roku, krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika POLITYKA. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w "Przekroju" i "Dzienniku". Jest współautorką książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej "Angelus" i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius". W 2012 roku ukazała się w wydawnictwie POLITYKI jej Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam.

 

Nominacje:

Iwona Chmielewska to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazowych. Jej publikacje, w których istotną rolę odgrywa kunsztownie skonstruowana narracja wizualna, zostały nagrodzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami. Książka Oczy, która ukazała się nakładem wydawnictwa Warstwy, w ubiegłym roku otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award, nazywaną „ilustratorskim Oscarem”. Oczy to nie tylko opowieść o darze widzenia w świecie poznawanym i oswajanym za pomocą zmysłów, ale także o jego braku, ułomności spojrzenia i jego niewystarczalności.

 • Agnieszka Taborska, Licho i inni, z ilustracjami Lecha Majewskiego (Bosz)

Książka Agnieszki Taborskiej Licho i inni nowocześnie, dowcipnie i poetycko podejmuje tematykę polskich legend. W zaskakujący sposób interpretuje motywy ludowe i elementy rodzimego folkloru. Licho i inni to przepisane na nowo polskie, i szerzej – słowiańskie, baśnie uwzględniające wrażliwość dzisiejszego czytelnika. Ten niecodzienny zbiór tworzy piętnaście baśni, zilustrowanych pięknymi rysunkami, spiętych klamrą pierwszego i ostatniego opowiadania. Publikacja ‒ adresowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych ‒ łączy zabawę z edukacją, stanowiąc nie tylko atrakcyjną, ale bardzo oryginalną i nowoczesną propozycję opowiadania o folklorze i tradycji. Uwaga, jaką poświęca się w niej różnym regionom kraju, uwrażliwia odbiorców na różnorodność i specyfikę kulturową polskich ziem.

 • Joanna Olech, Pompon. Wszystko naraz (Znak)

Pompon jest najprawdziwszym smokiem, takim, co zionie ogniem i opieka kiełbaski swoim gorącym oddechem. Pewnego razu, kiedy był jeszcze całkiem mały, pojawił się w rodzinie państwa Fisiów przez odpływ umywalki i już u nich pozostał. Rósł szybko i wkrótce okazało się, że najbardziej na świecie lubi korniszony, a z jego szalonych pomysłów czasem mogą wyniknąć niemałe kłopoty. Wiecie, ile przygód można przeżyć, kiedy Pompona zabierze się na wakacje? Albo kiedy Wasz domowy smok dorośnie i wraz z żoną wyprowadzi się do Smoczej Jamy? Nowe rozrywki gwarantują Pulpet i Prudencja, czyli Smocze Pogotowie Przygodowe.

 

Małgorzata Węgrzecka

 

Małgorzata Węgrzecka – urodzona w 1967 roku, z wykształcenia filolog języka polskiego. Z wyboru – pisarka domowa i redaktorka. Opowiada o świecie prozą, wierszem i rebusem. W „Pentliczku” debiutowała jako autorka i jako sekretarz redakcji. W roku 2008 objęła stanowisko redaktor naczelnej „Świerszczyka”, z którym przyjaźni się od lat. W roli autorki książek dla dzieci zadebiutowała trylogią detektywistyczno-magiczną "Żółty Smok & Żółty Smok". Dla dorosłych wymyśliła i współstworzyła Leksykon fantastyki.

 

Nominacje:

Człowiek pod lupą, czyli z humorem o wyglądzie i wielu innych rzeczach, w tym przypadku kończących się na -ach (poglądach, marzeniach, wierzeniach, uczuciach, jadłospisach, alfabetach, upodobaniach). Bardzo przydatne narzędzie do pierwszych światopoglądowych rozmów z kilkulatkiem.

Gdyby zwykły człowiek mógł spojrzeć na świat Oczami Iwony Chmielewskiej – przekonałby się, jak to jest: widzieć więcej. W 2013 roku, podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii, książka otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award, nazywaną „ilustratorskim Oscarem”. Znakomita instrukcja obsługi wyobraźni.

Konia z rzędem temu, kto wyjaśni, co za rydz lepszy jest niż nic! Uchylę rąbka tajemnicy i powiem, że to wcale nie grzyb. A co? Zapuście żurawia do książki, a odnajdziecie zapomniane znaczenia, a przy okazji obejrzycie zdjęcia zbiorów z kolekcji Muzeum – to one są kluczem do rozwiązania językowych zagadek!

 

Rada programowa w składzie: Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska, Łukasz Dębski, korzystając z prawa do nominacji wybrała 3 następujące książki.

Nominacje:

 • Piotr Wawrzeniuk, Kosmonautka, z ilustracjami Doroty Wojciechowskiej (Poławiacze Pereł)  

To książka wzmacniająca rodzinę. Z jednej strony wychodzą naprzeciw zmianom społecznym i językowym, z drugiej pokazują dzieciom, że kosmonauta czy architekt może też być kobietą. Warto przygotować w naszej świadomości, ale też i w języku polskim, miejsce dla pracujących kobiet. Warto też pokazać dzieciom, że mogą podążać za swoimi marzeniami! Jednoznacznie pozytywny przekaz!

Bajki są niemal nieznaną częścią twórczości Erny Rosenstein – jednej z najwybitniejszych artystek sztuki polskiej XX wieku. Prezentowana publikacja to wybór tekstów, które zostały odnalezione w archiwum domowym autorki. Widać w nich, przełożone na język metafor, opisy świata dotkniętego traumą wojny, ślady wojennych przeżyć. Obecny jest – bliski Ernie Rosenstein – duch surrealizmu, wizje z pogranicza jawy, snu i fantazji, czy wreszcie dawny, baśniowy podział świata, jego szlachetna staroświeckość. Tekstom towarzyszą ilustracje wykonane przez Karola Banacha, które dopełniają i podkreślają ich wyjątkowy charakter.

 • Anna Czerwińska-Rydel, Którędy do gwiazd?, z ilustracjami Marty Ignerskiej (Muchomor)

Biografia pierwszej kobiety-astronom, Elżbiety Heweliusz, która w czasach, kiedy kobiety zajmowały się domem i dziećmi, pracowała naukowo badając gwiazdy wraz ze swym mężem, Janem Heweliuszem. Tekst znanej autorki książek biograficznych dla młodzieży, Anny Czerwińskiej-Rydel niesztampowo zilustrowany przez Martę Ignerską. Dzięki jej niezwykłemu projektowi graficznemu książka posiada podwójną narrację - ta sama historia opowiedziana jest dwa razy, najpierw tekstem, potem obrazem.

Nagroda – pozostałe:

 • Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014

  Znamy już zwycięzców plebiscytu na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2014 roku.

  więcej
 • Regulamin konkursu

  Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach: w pierwszym etapie Kapituła Konkursu nominuje 3-5 książek wydanych w Polsce w roku ubiegłym, napisanych przez polskich autorów. W drugim etapie odbywa się plebiscyt Internautów na stronie www.fldd.pl.

  więcej
 • Najlepsza polska książka dla dzieci 2014

  Druga edycja konkursu łączącego jakościowy wybór kapituły z plebiscytem czytelników. Laureata poznamy już 30 maja br., podczas uroczystej Gali rozdania nagród na scenie Starego Ratusza we Wrocławiu.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2015 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska