Aktualności

Harmonogram warsztatów na 20. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie® / stoisko Cafe Szafe A51

 

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Już dziś miłośnicy książek powinni zarezerwować sobie czas, by w dniach 27-30 października wziąć udział w wielkim święcie literatury. Po raz kolejny wszystkie drogi pasjonatów czytania będą prowadzić do Krakowa! Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® zapowiada się wyjątkowo!

Festiwal Literatury dla Dzieci w dniach 27-30 października będzie gościł na Targach na stoisku Cafe Szafe A51, gdzie odbywać się będą warsztaty dla najmłodszych zorganizowane z pomocą naszych zaprzyjaźnionych Wydawnictw.

 

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Bajkopisarze.pl, które z powodzeniem realizuje projekty warsztatowo-edukacyjne, będziemy także rozdawać książkowe upominki dla odwiedzających nas małych czytelników. Książeczka pt. "Lena i Kuba na tropie..." ucząca najmłodszych dlaczego warto dbać o swoje otoczenie i wybierać produkty wielokrotnego użytku to zwieńczenie ekologicznego projektu edukacyjnego dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Przedstawiamy program ramowy warsztatów plastyczno-literackich dla dzieci, które odbywać się będą od czwartku do niedzieli na stoisku Cafe Szafe A51.  

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny, jednak żeby wejść na teren Targów potrzebna będzie płatna wejściówka. Targi odbywać się będą w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO, przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie.

Wszystkie warsztaty trwają od 40-60 minut. Limit miejsc na warsztatach: 15. dzieci. Nie obowiązują zapisy.

Nasze stoisko zaprasza dzieci przez cały dzień w trakcie trwania Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, także w godzinach przed, po i między warsztatami.
Będzie okazja do wspólnego porysowania, poczytania na głos, przeglądania książeczek, wytarmoszenia za czułki bardzo głodnej gąsienicy, łamigłówek, gier, zabaw i spotkań z książką.

 


Czwartek, 27 października


11:00 Warsztaty z wydawnictwem ZAKAMARKI z Albertem Albertsonem na podstawie książki "Urodziny Alberta” (4+)

tekst i ilustracje: Gunilla Bergström

 

Albert właśnie skończył sześć lat. Ciocia Fela postanawia zorganizować mu prawdziwe przyjęcie urodzinowe i z zapałem zabiera się do pracy. Tylko kto wie lepiej, kogo zaprosić i w co się bawić – Albert czy ciocia? Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach. Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal dziewięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Polsce ukazało się do tej pory czternaście tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień.13:00 Warsztaty z Wydawnictwem TATARAK wokół książki "Bardzo głodna gąsienica" (3+)
tekst i ilustracje: Eric Carle, tłumaczenie: Monika Perzyna

 

Żarłoczna, zielona gąsienica przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem czy kiszonym ogórkiem. Nawet największy niejadek, towarzysząc jej w podróży poprzez przysmaki, dni tygodnia i liczby, skusi się małe co nieco. Najbardziej znana książka Erica Carle, do dziś została przetłumaczona na 62 języki i sprzedała się w 32 milionach egzemplarzy. Uwaga! Wielką (dosłownie) atrakcją jest maskotka bardzo głodnej Gąsienicy, którą będzie można bezkarnie ujeżdżać na stoisku. 

 

 

Piątek, 28 października


10:00 Cały dzień z KRAKOWSKIM ALARMEM SMOGOWYM – akcja informacyjna, warsztaty i zabawy wokół książki "Uwaga! Alarm! Smogosmok" (4+)

tekst, projekt graficzny, ilustracje: Anna Kaszuba-Dębska

 

Książka "Uwaga! Alarm! Smogosmok!" to pierwsza propozycja dla dzieci traktująca o problemie zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak można sobie radzić z tym problemem. Co to jest SMOG, skąd się bierze, co się w nim znajduje i jak można mu się przeciwstawić. Celem książki, kierowanej do dzieci, rodziców i nauczycieli, jest przede wszystkim uświadomienie i edukacja do działań ekologicznych i zdrowotnych.

 


17:00 Warsztaty z Wydawnictwem DWIE SIOSTRY prowadzone przez ilustratora książki "Binek i Pulpet w świątyni Majów" – Adama Wójcickiego (4+)
koncepcja i scenariusz: Krzysztof Łaniewski-Wołłk, ilustracje: Adam Wójcicki

 

Gdzie ten Pulpet? Co za niesforny pies! Jak zwykle ucieka i wbiega w jakieś dziury. A Binek jak zwykle musi za nim gonić! Nawet tu, w prawdziwej dżungli na drugim końcu świata! Pomysłowa książka-gra dla spostrzegawczych – do odkrywania, wertowania i wyszukiwania szczegółów. Dołącz do Binka i Pulpeta i spróbuj przedostać się z nimi przez korytarze tajemniczej świątyni. Czy potrafisz doprowadzić ich aż do wyjścia? Śledź bohaterów i podróżuj po książce tam i z powrotem, by dotrzymać im kroku. Uważaj, by się nie zgubić! Przemierzając wraz z bohaterami labirynt korytarzy zapomnianej świątyni, dzieci szukają właściwej drogi przez kolejne strony książki. Nim trafią do wyjścia, będą musiały kilkakrotnie przemierzyć ją w tę i z powrotem, a po drodze wypatrzeć ukryte szczegóły i rozwiązać zaszyfrowane zagadki.

 


Sobota, 29 października


11:00 Wydawnictwo ZIELONA SOWA – spotkanie autorskie z Agnieszką Stelmaszyk wokół najnowszej serii książek przygodowych pt. "Odyseusze" (9+)
tekst: Agnieszka Stelmaszyk

 

Wartką akcję, szczyptę magii i trzymające w napięciu przygody - wszystko to znajdziemy w najnowszej serii Agnieszki Stelmaszyk, autorki bestsellerowych Kronik Archeo. Nowa seria z pewnością zainteresuje nie tylko fanów Kronik Archeo, ale również tych, których pociągają awanturniczo-przygodowo-podróżnicze klimaty. Bohaterami serii "Odyseusze" jest rodzeństwo – Matylda i Daniel. Dzieci wraz z rodzicami, na pokładzie jachtu Mellody, przemierzają morza i oceany. Któż z nas nie chciałby przeżyć takiej przygody, podróży dookoła świata?
Jednak podróż rodziny Wesołowskich nie jest zwyczajna. Nie jest to podróż, w której dzień jest podobny do dnia poprzedniego i następnego zarazem, a noc jest czasem odpoczynku… Mroczne odmęty skrywają pewien sekret i wielu chce go poznać. Nie tylko Matylda i Daniel. Czy ta dwójka przetrwa w świecie, w którym stare legendy ożywają, a groźni piraci naprawdę nie znają litości? Dołącz do wyprawy, a przekonasz się! Ahoj przygodo!

13:00 Warsztaty Wydawnictwa MUCHOMOR prowadzone przez Annę Czerwińską-Rydel – wokół serii książek jej autorstwa o słynnych gdańszczankach (6+)

tekst: Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje: Marta Ignerska

 

 

Anna Czerwińska-Rydel, po Trylogii Gdańskiej o słynnych gdańszczanach, pisze historie kobiet – gdańszczanek. W pierwszej książce pt. "Którędy do gwiazd" przybliża młodym czytelnikom postać Elżbiety Heweliusz,  która w czasach, kiedy kobiety zajmowały się domem i dziećmi, pracowała naukowo badając gwiazdy wraz ze swym mężem – Janem Heweliuszem. W książce "Bałtycka syrena" opisuje biografię Konstancji Czirenberg, śpiewaczki i malarki, żyjącej 400 lat temu. Konstancja Czirenberg urodziła się w Gdańsku w 1605 roku. Była utalentowaną śpiewaczką, malarką, hafciarką. Grała na organach, klawikordzie i cytrze. Znała wiele języków. Legendy mówiące o jej nieprzeciętnej urodzie i talentach dotarły aż do Szwecji, Francji i Włoch. Nazywano ja Bałtycką Syreną. Trzeci tom serii biograficznej słynnych gdańszczanek pt. "Lustra Johanny"  to z kolei opowieść o Johannie Schopenhauer – wyemancypowanej pisarce, prowadzącej w Weimarze słynny salon literacki, a także matce znanego filozofa Artura Schopenhauera.
Książki zilustrowała Marta Ignerska, laureatka nagrody IBBY 2014 dla najpiękniejszej książki roku za ilustracje i opracowanie graficznego książki "Którędy do gwiazd", pierwszego tomu serii.


14:00 "Narysuj z wyobraźni" - warsztaty literacko-plastyczne Wydawnictwa INNE z Łukaszem Kosikiem wokół książki pt. "Bajki ze zrozumieniem i konfiturką" (7+)
tekst: Łukasz Kosik


Bajki ze zrozumieniem i konfiturką to ironiczna podróż w świat mieszkańców Dolinki Kotlinki. Bohaterom, zamieszkującym to niezwykle urokliwe miejsce, trudno jest jednak wpasować się w role typowo bajkowe. Bywają konfliktowi, plotkują, ulegają codziennym pokusom, nie mają też problemu z otwartą krytyką świata, który ich otacza. Mimo swych przywar potrafią rozśmieszać i budzą sympatię właśnie ze względu na swoje słabości. Pomimo ulegania stereotypom i popadania w konwenans są w swych zachowaniach prawdziwi i szczerzy. Po wspólnym czytaniu będziemy rysować ekscentrycznych bohaterów książki: Pana Żarłopiórka, Pana Gęstobrzuszka, Panią Gadaczkę Paplaczkę, Panią Mrówkę Jasnogłówkę, Pana Żuczka Buczka i Pana Zygzaczka Drobniaczka.

15:00 Wydawnictwo ZIELONA SOWA – spotkanie autorskie z Anielą Cholewińską-Szkolik wokół najnowszej serii książek o zwierzętach pt. "Przyjaciele zwierząt" (6+)

tekst: Aniela Cholewińska-Szkolik

 

Seria "Przyjaciele zwierząt" powstała z myślą o młodych miłośnikach książek, zwierząt i polskiej przyrody. Poszczególne tomy będą przybliżać wybrane gatunki, które żyją w Polsce. W pierwszych tomach poznamy wilki i zające, a w kolejnym – rysia. Książki z serii "Przyjaciele zwierząt" to nie tylko wciągająca lektura, ale również doskonała lekcja przyrody, odpowiedzialności i empatii. Każdy z tytułów ma opiekę merytoryczną specjalisty od danego gatunku, by pokazać dzieciom prawdziwe życie zwierząt, ich zwyczaje i czyhające na nie zagrożenia. Na końcu każdej książki znajduje się kompendium przystępnie podanej ogromnej porcji wiedzy i ciekawostek o zwierzęciu, które było bohaterem danego tomu.

16:00 – Warsztaty z wydawnictwem ZAKAMARKI ze Zlatkiem i Bezą na podstawie serii książek pt. "Przygody w Raju” (4+)
tekst: Moni Nilsson, ilustracje: Elin Lindell

 

 

"Przygody w Raju" to nowa seria autorki książek o Tsatsikim, tym razem przeznaczona dla bardzo początkujących czytelników. Z właściwym sobie ciepłem i humorem, ale też powagą i uważnością wobec dziecięcych emocji, Moni Nilsson opisuje codzienne i niecodzienne zdarzenia z życia dwójki przyjaciół. Zlatko i Beza mieszkają na osiedlu Raj otoczeni barwną galerią ludzkich typów. Są wśród nich uciążliwi starsi bracia, sympatyczny sprzedawca, samotny bezdomny, staruszka imigrantka czy osiedlowi chuligani. Do tej pory ukazało się pięć tytułów. Najlepsi przyjaciele, Anioły, ciastka i wypadające zęby, Noc duchów, Najlepsze najgorsze urodziny oraz Zlatko, Beza i złodziej.
 

 

Niedziela, 30 października


11:00 Warsztaty Wydawnictwa MUCHOMOR prowadzone przez Annę Skowrońską wokół książki "Polska od A do Z" (7+)
tekst: Anna Skowrońska, ilustracje: Agata Dudek

 

Od Althamera i andrzejek przez czarne złoto i fortepian Chopina aż po Złotą Żabę. Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami. Daj się porwać atmosferze świetnej zabawy i zmierz się z zadaniem samodzielnego ułożenia hasła!

 

 


12:00 "Kim będę?" – warsztaty Wydawnictwa POŁAWIACZE PEREŁ w oparciu o serię książek pt. "Pilotka" Piotra Wawrzeniaka (6+)
tekst: Piotr Wawrzeniuk, ilustracje: Dorota Wojciechowska

 

 

Wspierajmy przyszłe mamy i ojców w odnalezieniu się w innej perspektywie. Dlatego w naszych książkach Mamy pracują, i to nie byle gdzie. Zdobywają kosmos, są prezeskami i pastorkami, ale są też – albo przede wszystkim – Mamami! Dlatego nasze małe czytelniczki i czytelnicy od małego oswajają się z możliwościami sięgnięcia gwiazd. To książki wzmacniające rodzinę. Z jednej strony wychodzą naprzeciw zmianom społecznym i językowym, z drugiej pokazują dzieciom, że kosmonauta czy architekt może też być kobietą. Warto przygotować w naszej świadomości, ale też i w języku polskim, miejsce dla pracujących kobiet. Warto też pokazać dzieciom, że mogą podążać za swoimi marzeniami! Jednoznacznie pozytywny przekaz!

13:00 Aktywności z Wydawnictwem TATARAK wokół książki "Co kryje morze?" (5+)
tekst i ilustracje: Aina Bestard

 

Przed Wami nowa książka Ainy Bestard: "Co kryje morze?" - kontynuacja arcyoryginalnej książki pt. "Co kryje las?" Gdy spojrzysz przez kolorowe szkła zobaczysz wiele rzeczy niewidocznych gołym okiem. Poznasz tajemniczy podwodny świat. Do dzieła!

 

 

 

 

 

14:00 Warsztaty z Wydawnictwem TATARAK wokół książki "Bardzo głodna gąsienica" (3+)

tekst i ilustracje: Eric Carle, tłumaczenie: Monika Perzyna

Żarłoczna, zielona gąsienica przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Podjada listki i owoce, ale nie gardzi również ciastkiem czy kiszonym ogórkiem. Nawet największy niejadek, towarzysząc jej w podróży poprzez przysmaki, dni tygodnia i liczby, skusi się małe co nieco. Najbardziej znana książka Erica Carle, do dziś została przetłumaczona na 62 języki i sprzedała się w 32 milionach egzemplarzy. Uwaga! Wielką (dosłownie) atrakcją jest maskotka bardzo głodnej Gąsienicy, którą będzie można bezkarnie ujeżdżać na stoisku. 

 

Do zobaczenia!

Krakowskim targiem widzimy się na TARGACH!

 
Uprzejmie informujemy, że wydarzenia warsztatowe mogą być dokumentowane przez fotografa (a zdjęcia publikowane będą na Facebooku FLDD). Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach dokumentacyjnych.


 

Aktualności – pozostałe:

© Festiwal literatury dla dzieci 2016 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska