Goście

Rafał Kosik

Rafał Kosik – urodzony w 1971 roku w Warszawie, „niedokończony architekt”, pisarz, publicysta i scenarzysta, współwłaściciel wydawnictwa Powergraph. Pisze od pierwszych klas szkoły podstawowej, zadebiutował jednak dopiero w 2001 roku na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem Pokoje przechodnie. Po kilkudziesięciu opowiadaniach w „Nowej Fantastyce” i „Science Fiction” przyszedł czas na debiut powieściowy – w 2003 roku ukazała się książka Mars. Jego kolejna powieść Vertical była nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i zwyciężyła w plebiscycie Nautilus 2006, a za Kameleona otrzymał nagrodę główną Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę Sfinksa, czyli komplet nagród fantastycznych!

 

Największą popularność przyniósł mu cykl 13 powieści science fiction dla młodzieży Felix, Net i Nika, a także wyjątkowe książki Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów – jedna historia opowiedziana z punktu widzenia dwojga bohaterów. Dzięki takiej perspektywie czytelnicy z łatwością mogą się przekonać, że różni ludzie mogą zupełnie inaczej oceniać czy interpretować te same zdarzenia.


Gdzieś od połowy 2007 roku próbuje określać się jako full-time writer. O swoim pisaniu mówi: „Piszę z potrzeby opowiadania historii. Uważam jednak, że czytanie przede wszystkim powinno być przyjemnością. Jeśli historia ma być nudna, lepiej jej w ogóle nie pokazywać światu."

 

Zdjęcie: zikistudio.com

 

Spotkania z uczestnikami Festiwalu Literatury dla Dzieci:

– Kraków, piątek, 10 czerwca

– Kraków, sobota, 11 czerwca

Goście – pozostałe:

 • Eve Ainsworth

  Brytyjska pisarka, która dzięki codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą, potrafi w wyjątkowo przejmujący sposób opowiedzieć o problemach współczesnych nastolatków, ukazując ich świat takim, jakim jest w rzeczywistości.

  więcej
 • Aina Bestard

  Aina Bestard - urodziła się w 1984 roku na Majorce. Jest projektantką i ilustratorką. Wychowała się, studiowała design, a obecnie również mieszka w Barcelonie. Projektowała dla Miro Jeans, Woman’s Secret i Camper. Od kilku lat ilustruje też książki dla dzieci. Po polsku ukazała się jej książka „Co kryje las?”, w przygotowaniu jest kolejna część z tej serii: „Co kryje ocean?”.

  więcej
 • Oscar Brenifier

  Oscar Brenifier - urodzony w 1954 roku francuski nauczyciel i propagator filozofii. Jest doktorem filozofii, konsultantem i pedagogiem, organizatorem warsztatów filozoficznych w szkołach oraz w centrach kultury we Francji i poza jej granicami. W swych książkach, z dziecięcą prostotą, mierzy się z odwiecznymi problemami filozoficznymi przybliżając te zagadnienia młodym czytelnikom.

  więcej
 • Lina Dūdaitė

  Lina Dūdaitė urodzona w 1974 roku w Kownie projektantka graficzna i ilustratorka. Absolwentka Kownieńskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Naujalis.

  więcej
 • Julia Friese

  Julia Friese to ilustratorka urodzona w 1979 roku w Lipsku. Jest osobą wielojęzyczną – płynnie posługuje się językami niemieckim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Przekłada się to na mnogość języków, w których pisze i publikuje książki. Oprócz tworzenia książek dla dzieci, Julia Friese zajmuje się również innymi dziedzinami sztuki – między innymi muzyką i projektowaniem.

  więcej
 • Rasa Joni

  Rasa Joni urodzona w 1984 roku w Kownie ilustratorka i autorka filmów animowanych. Absolwentka Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiowała również w kownieńskiej Akademii Sztuk im. A. Martinaities

  więcej
 • Brandon Mull

  Brandon Mull urodzony w 1974 roku imał się różnych zajęć: był między innymi aktorem komediowym, archiwistą i copywriterem. Jako dziecko miał psa, kota, konia i kilka złotych rybek (które wygrał na zabawie w szkole), a przez krótki czas nawet tarantulę (którą złapał w sąsiedztwie swojego domu).

  więcej
 • Thé Tjong-Khing

  Thé Tjong-Khing to urodzony w 1933 roku na Jawie ilustrator książek dla dzieci, mieszkający i tworzący w Holandii. Przyszedł na świat w Purworedjo, w dużej chińsko-indonezyjskiej rodzinie. Jako dziecko był zafascynowany komiksowymi przygodami Tarzana. Do Holandii przybył w 1956 roku i rozpoczął pracę jako rysownik w Toonder Studio.

  więcej
 • Klaas Verplancke

  Ten niezwykle ceniony ilustrator i autor książek dla dzieci i dorosłych zdobył wiele krajowych i międzynarodowych nagród za swą twórczość. Ich ukoronowaniem są: otrzymana w 2001 r. najważniejsza nagroda w świecie książki dla dzieci – Bologna Ragazzi Award oraz nominacja do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena w kategorii ilustracji z 2006 r. Dziewięciokrotnie (i to pod rząd!) był też nominowany do Nagrody im. Astrid Lindgren za całokształt twórczości.

  więcej
 • Martin Widmark

  Martin Widmark – urodzony w 1961 roku, jeden z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Jego Seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach.

  więcej
 • Anita Andrzejewska

  Anita Andrzejewska - urodzona w 1970 roku w Toruniu, absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorka książek dla dzieci, fotografka i podróżniczka. Od lat angażuje się w projekty artystyczno - społeczne łączące Europę i Azję.

  więcej
 • Katarzyna Andrzejowska de Latour

  Katarzyna Andrzejowska de Latour od kilkunastu lat zajmuje się jako muzyk polską muzyką ludową różnych regionów, szczególnie melodiami mazurkowymi. Współpracuje z Filharmonią Narodową, występując w audycjach dla dzieci i młodzieży z muzyką tradycyjną w całej Polsce, gra także w kapelach wykonujących muzykę tradycyjną.

  więcej
 • Jan Bajtlik

  Jan Bajtlik urodzony w 1989 r. projektant książek dla dzieci, plakatów, ilustracji, identyfikacji wizualnych wydarzeń kulturalnych, prowadzi warsztaty typograficzne dla dzieci. Ilustrował między innymi w Time Magazine, The New York Times, Gazecie Wyborczej. Jego prace były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą.

  więcej
 • Grażyna Bąkiewicz

  Grażyna Bąkiewicz – historyk, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść „O melba” otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002.

  więcej
 • Paweł Beręsewicz

  Paweł Beręsewicz – urodziny w 1970 roku, ukończył anglistykę na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako nauczyciel języka polskiego w liceum w Warszawie. W 2004 roku zadebiutował jako autor książek dla dzieci.

  więcej
 • Anna Bielak

  Z wykształcenia absolwentka biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a z zamiłowania – wielka pasjonatka Japonii. Od 2004 r. zgłębia tajniki kimon i japońskiej ceremonii parzenia herbaty pod okiem prof. Etsuko Yamaguchi. W 2011 r. założyła własną firmę o nazwie Kimono Cafe, zajmującą się kimonami i herbatą. Jest odpowiedzialna również za prowadzenie biblioteki Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz spełnia się jako redaktorka naczelna dziennika Japonia Online.

  więcej
 • Marcin Bruchnalski

  Marcin Bruchnalski urodził się w 1958 roku w Krakowie. 28 lat później, kiedy już został lekarzem, poszedł na drugie studia – ASP, którą ukończył w 1993 roku. Jego pierwsza poważna ilustratorska praca to tygodnik dla dzieci „Pentliczek”.

  więcej
 • Bohdan Butenko

  Bohdan Butenko pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej, ale naprawdę debiutował jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Od tego czasu minęło już ponad 60 lat, więc bardzo trudno zliczyć łączną ilość wykonanych przez niego ilustracji do książek, grafik przygotowanych na potrzeby filmów i innych

  więcej
 • Ewa Chotomska

  Ewa Chotomska - urodzona w 1951 r. w Warszawie, trochę pisarka, trochę tekściarka. Od kilkunastu lat bierze udział w spotkaniach z dziećmi w Polsce, a czasem za granicą. Na jej spotkania przychodzą dzieci od lat 2 do 102. Jest autorką tekstów do znanych w całym kraju piosenek: "Myj zęby", "Szczotka, pasta", "Mydło lubi zabawę". Pisze też książki dla dzieci m. in.: "Zając poziomka", "Pamiętnik Felka Parerasa".

  więcej
 • Dominik Cymer

  Designer i ilustrator. Zajmuje się kreacją, strategią, projektowaniem graficznym w mediach tradycyjnych i nowoczesnych. Twórca i kurator wystaw, projektów i instalacji artystycznych.

  więcej
 • Daorientacja

  Daorientacja - zespół tworzony przez dwójkę miłośników i zbieraczy pieśni ludowych głównie ze wschodniego pogranicza Polski - Katarzynę Wińską i Witolda Roya Zalewskiego. W muzyce odnajdują ślady ludowej muzyki polskiej, ukraińskiej, żydowskiej i innych narodowości zamieszkujących wschodnie rubieże Europy.

  więcej
 • Kacper Dudek

  Kacper Dudek, urodzony w 1971 r. w Krakowie. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1996 r. w pracowni prof. Z. Grzybowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i ilustracją.

  więcej
 • Joanna Fabicka

  Joanna Fabicka - pisarka i scenarzystka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki. Debiutowała tomikiem poezji ”Bardziej cierpki smak”. Jest autorką cyklu o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka. Popularnością cieszą się jej książki dla dorosłych: „Idę w tango. Romans histeryczny”, która została przełożona na kilka języków, sprzedano też prawa do jej ekranizacji. Z powodzeniem pisze także dla dzieci, m.in. "Dokuczalska" i „Rutka”. Jej ostatnia książka „#me” opowiada o rodzinie dotkniętej chorobą alkoholową.

  więcej
 • Zofia Fabjanowska-Micyk

  Zofia Fabjanowska-Micyk urodzona w 1980 roku, dziennikarka prowadząca dział kultury miesięcznika "Zwierciadło". Jako samodzielna autorka zadebiutowała wydaniem książki (jak się okazuje przeznaczonej nie tylko dla dzieci) "Banzai. Japonia dla dociekliwych".

  więcej
 • Barbara Gawryluk

  Barbara Gawryluk - urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci "Alfabet".

  więcej
 • Joanna Grochocka

  Joanna Grochocka to artystka wizualna, autorka okładek, ilustracji książkowych i prasowych, plakatów, murali oraz instalacji. Współpracowała m.in. z Wydawnictwem Dwie Siostry, Lokatorem, Tygodnikiem Powszechnym, Krytyką Polityczną, MaleMENem, Znakiem czy Charakterami.

  więcej
 • Dominika Jasińska

  Dominika Jasińska - kobieta pełna inwencji twórczej, inspirująca i zainspirowana, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka Sowy Krowy i z Wielorybem Rozmowy. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Ma trzech synów

  więcej
 • Jerz Igor

  Jerz Igor - to zespół z Warszawy, który tworzy duet muzyków, Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow. Na portalu Facebook opisują siebie, jako "tajemniczą dwuosobową postać śpiewającą i grającą na wielu instrumentach" i w tych właśnie słowach mieści się cała kwintesencja zespołu.

  więcej
 • Anna Kańtoch

  Anna Kańtoch urodzona w 1976 autorka opowiadań i powieści fantastycznych. Absolwentka orientalistyki (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutanckie opowiadania „Diabeł na wieży” opublikowała w 2004 roku w magazynie „Science Fiction”, w tym samym roku ukazała się też jej pierwsza powieść – „Miasto w zieleni i błękicie”.

  więcej
 • Piotr Karski

  Piotr Karski – urodzony w 1987, absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektuje i pisze książki, prowadzi warsztaty i maluje murale dla dzieci.

  więcej
 • Grzegorz Kasdepke

  Grzegorz Kasdepke – urodzony w 1972 roku w Białymstoku, autor książek dla dzieci i młodzieży. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu dziecięcego „Świerszczyk". Opublikował ponad 40 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru.

  więcej
 • Anna Kaszuba-Dębska

  Anna Kaszuba-Dębska – malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka i reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe.

  więcej
 • Szymon Kloska

  Szymon Kloska – urzędnik (Instytut Książki), publicysta (tu i ówdzie), recenzent (RMF Classic, TVP), ojciec trzech córek i jednego syna. Wielokrotnie publicznie twierdził, że Tove Jansson jest największą pisarką XX wieku. Wspólnie z dwójką innych szaleńców (Agnieszką Karp-Szymańską i Łukaszem Dębskim) powołał do życia i do dziś prowadzi Festiwal Literatury dla Dzieci.

  więcej
 • Ewa Kołaczyńska

  Ewa Kołaczyńska to spełniona architektka krajobrazu, która swoje doświadczenia, pasje i wiedzę zawarła w debiutanckiej książce „O.G.R.Ó.D.” wydanej nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry. Znaleźć w niej można czterdzieści dwa najciekawsze, najpiękniejsze i najbardziej niesamowite ogrody z całego świata, w tym latające, kieszonkowe, kosmiczne, kamienne, trujące, składane i wiele, wiele innych...

  więcej
 • Agata Królak

  Agata Królak – urodziła się w 1987 roku w Gdańsku, gdzie nadal mieszka i pracuje. Jest ilustratorką i autorką książek obrazkowych: "Ciasta, ciastka i takie tam", "Z działki, z lasu i takie tam" (znak jakości Trójki)...

  więcej
 • Grażyna Lange

  Grażyna (Grażka) Lange – urodzona w 1961 r., absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (studia ukończyła z wyróżnieniem), projektantka, graficzka, ilustratorka i autorka książek (również dla dzieci i młodzieży). Profesor współprowadząca Pracownię Ilustracji na warszawskiej ASP.

  więcej
 • Daniel de Latour

  Daniel de Latour – urodzony w 1971 r., rzeźbiarz, ilustrator książek i podręczników, rysownik, animator, muzyk. Laureat II nagrody w konkursie na komiks organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

  więcej
 • Andrzej Maleszka

  Andrzej Maleszka – urodzony w 1955 roku w Poznaniu reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Także laureat nagrody IBBY za najlepszą powieść roku dla dzieci.

  więcej
 • Jarosław Mikołajewski

  Jarosław Mikołajewski urodził się w 1960 roku w Warszawie. Jest poetą, pisarzem, publicystą, eseistą i oczywiście autorem książek dla dzieci. Zajmuje się zarówno poezją, jak i prozą. Swój talent ujawnił także, jako autor kryminałów dla dzieci - napisał m.in. "Uśmiech Bambola“ i ”Szklanego Konia". Jest pasjonatem języka włoskiego.

  więcej
 • Marianna Oklejak

  Marianna Oklejak – urodzona w 1981 roku, absolwentka (z wyróżnieniem) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ilustratorka wielu książek, projektów, wszelkiego rodzaju prac. Książka "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych", zdobyła tytuł Najlepszej Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.

  więcej
 • Paweł Pawlak

  Paweł Pawlak – urodzony w 1962 roku we Wrocławiu, ilustrator, malarz, grafik, scenograf. Pierwszą książkę zilustrował w 1987 roku. Do tej pory stworzył grafiki do ponad 80 książek dla dzieci! Nagradzany i wyróżniany na całym świecie.

  więcej
 • Andrzej Pilichowski-Ragno

  Andrzej Pilichowski-Ragno – urodzony w Rzymie w 1967 roku, fotografik, mieszka i pracuje w Krakowie. Jest członkiem ZPAF. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w krakowskim Muzeum Historii Fotografii oraz w zbiorach prywatnych.

  więcej
 • Katarzyna Radziwiłł

  Katarzyna Radziwiłł od 14 lat współprowadzi z Anną Skowrońską wydawnictwo Muchomor. Jest autorką książki pt. "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?".

  więcej
 • Michalina Rolnik

  Michalina Rolnik – studentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zawodowo zajmuje się przede wszystkim projektowaniem graficznym oraz fotografią. Współpracowała m.in z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, festiwalem sztuki ArtBoom czy Krakers Cracow Gallery Weekend.

  więcej
 • Tomasz Samojlik

  Tomasz Samojlik – urodzony w 1978 roku, człowiek o podwójnej osobowości – za dnia naukowiec zajmujący się badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, nocami zaś twórca komiksów i książek dla dzieci, w których stara się przybliżyć młodym odbiorcom tajemnice natury.

  więcej
 • Anna Skowrońska

  Anna Skowrońska od 14 lat współprowadzi z Katarzyną Radziwiłł wydawnictwo Muchomor. Jest autorką książki "Alfabet Polski", która powstała równolegle w dwóch wersjach językowych: w polskiej i w litewskiej. Spotkania wokół książki odbędą się we wszystkich festiwalowych miastach.

  więcej
 • Piotr Socha

  Piotr Socha, urodzony w 1966 roku, ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest grafikiem, projektantem i ilustratorem. Jako autor ilustracji prasowych współpracuje z wieloma magazynami, tygodnikami, dziennikami.

  więcej
 • Zofia Stanecka

  Zofię Stanecką polskie dzieci znają głównie jako autorkę serii książek o Basi – uroczej pięciolatce w bluzce w paski. Pisze jednak również o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert), statkach (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica") i wielu, wielu innych rzeczach.

  więcej
 • Agnieszka Stelmaszyk

  Agnieszka Stelmaszyk, urodzona w 1976 r., jest pisarką i podróżniczką. Swoją przygodę z literaturą zaczęła nie od razu – początkowo wahała się pomiędzy byciem lekarką, archeolożką i malarką. Rozgłos przyniosła jej książka „Mali Agenci” pełna detektywistycznych zagadek dla dzieci. Od tego czasu tajemnice to motyw przewodni twórczości pisarki, której najbardziej znana seria – „Kroniki Archeo” – łączy w sobie fabułę i ciekawostki historyczne dla młodzieży.

  więcej
 • Katarzyna Szestak

  Autorka, która zadebiutowała w dość niezwykły sposób – wygrywając konkurs „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Jej opowieść „Szary domek” została wybrana spośród ponad 4000 nadesłanych tekstów i wydana w nakładzie 50 tys. egzemplarzy przez wydawnictwo Zielona Sowa. Motywem przewodnim debiutu literackiego Katarzyny Szestak jest tęsknota za przyjaźnią, miłością oraz towarzystwem bliskich osób.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2016 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska