Goście

Rasa Joni

Rasa Joni urodzona w 1984 roku w Kownie ilustratorka i autorka filmów animowanych. Absolwentka Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiowała również w kownieńskiej Akademii Sztuk im. A. Martinaities

Goście – pozostałe:

  • Eve Ainsworth

    Brytyjska pisarka, która dzięki codziennej pracy z dziećmi i młodzieżą, potrafi w wyjątkowo przejmujący sposób opowiedzieć o problemach współczesnych nastolatków, ukazując ich świat takim, jakim jest w rzeczywistości.

    więcej
  • Aina Bestard

    Aina Bestard - urodziła się w 1984 roku na Majorce. Jest projektantką i ilustratorką. Wychowała się, studiowała design, a obecnie również mieszka w Barcelonie. Projektowała dla Miro Jeans, Woman’s Secret i Camper. Od kilku lat ilustruje też książki dla dzieci. Po polsku ukazała się jej książka „Co kryje las?”, w przygotowaniu jest kolejna część z tej serii: „Co kryje ocean?”.

    więcej
  • Oscar Brenifier

    Oscar Brenifier - urodzony w 1954 roku francuski nauczyciel i propagator filozofii. Jest doktorem filozofii, konsultantem i pedagogiem, organizatorem warsztatów filozoficznych w szkołach oraz w centrach kultury we Francji i poza jej granicami. W swych książkach, z dziecięcą prostotą, mierzy się z odwiecznymi problemami filozoficznymi przybliżając te zagadnienia młodym czytelnikom.

    więcej
  • Lina Dūdaitė

    Lina Dūdaitė urodzona w 1974 roku w Kownie projektantka graficzna i ilustratorka. Absolwentka Kownieńskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Naujalis.

    więcej
  • Julia Friese

    Julia Friese to ilustratorka urodzona w 1979 roku w Lipsku. Jest osobą wielojęzyczną – płynnie posługuje się językami niemieckim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Przekłada się to na mnogość języków, w których pisze i publikuje książki. Oprócz tworzenia książek dla dzieci, Julia Friese zajmuje się również innymi dziedzinami sztuki – między innymi muzyką i projektowaniem.

    więcej
  • Brandon Mull

    Brandon Mull urodzony w 1974 roku imał się różnych zajęć: był między innymi aktorem komediowym, archiwistą i copywriterem. Jako dziecko miał psa, kota, konia i kilka złotych rybek (które wygrał na zabawie w szkole), a przez krótki czas nawet tarantulę (którą złapał w sąsiedztwie swojego domu).

    więcej
  • Thé Tjong-Khing

    Thé Tjong-Khing to urodzony w 1933 roku na Jawie ilustrator książek dla dzieci, mieszkający i tworzący w Holandii. Przyszedł na świat w Purworedjo, w dużej chińsko-indonezyjskiej rodzinie. Jako dziecko był zafascynowany komiksowymi przygodami Tarzana. Do Holandii przybył w 1956 roku i rozpoczął pracę jako rysownik w Toonder Studio.

    więcej
  • Klaas Verplancke

    Ten niezwykle ceniony ilustrator i autor książek dla dzieci i dorosłych zdobył wiele krajowych i międzynarodowych nagród za swą twórczość. Ich ukoronowaniem są: otrzymana w 2001 r. najważniejsza nagroda w świecie książki dla dzieci – Bologna Ragazzi Award oraz nominacja do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena w kategorii ilustracji z 2006 r. Dziewięciokrotnie (i to pod rząd!) był też nominowany do Nagrody im. Astrid Lindgren za całokształt twórczości.

    więcej
  • Martin Widmark

    Martin Widmark – urodzony w 1961 roku, jeden z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Jego Seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach.

    więcej
  • Anita Andrzejewska

    Anita Andrzejewska - urodzona w 1970 roku w Toruniu, absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ilustratorka książek dla dzieci, fotografka i podróżniczka. Od lat angażuje się w projekty artystyczno - społeczne łączące Europę i Azję.

    więcej
  • Katarzyna Andrzejowska de Latour

    Katarzyna Andrzejowska de Latour od kilkunastu lat zajmuje się jako muzyk polską muzyką ludową różnych regionów, szczególnie melodiami mazurkowymi. Współpracuje z Filharmonią Narodową, występując w audycjach dla dzieci i młodzieży z muzyką tradycyjną w całej Polsce, gra także w kapelach wykonujących muzykę tradycyjną.

    więcej
  • Jan Bajtlik

    Jan Bajtlik urodzony w 1989 r. projektant książek dla dzieci, plakatów, ilustracji, identyfikacji wizualnych wydarzeń kulturalnych, prowadzi warsztaty typograficzne dla dzieci. Ilustrował między innymi w Time Magazine, The New York Times, Gazecie Wyborczej. Jego prace były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą.

    więcej
  • Grażyna Bąkiewicz

    Grażyna Bąkiewicz – historyk, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść „O melba” otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002.

    więcej
  • Paweł Beręsewicz

    Paweł Beręsewicz – urodziny w 1970 roku, ukończył anglistykę na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako nauczyciel języka polskiego w liceum w Warszawie. W 2004 roku zadebiutował jako autor książek dla dzieci.

    więcej
  • Anna Bielak

    Z wykształcenia absolwentka biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a z zamiłowania – wielka pasjonatka Japonii. Od 2004 r. zgłębia tajniki kimon i japońskiej ceremonii parzenia herbaty pod okiem prof. Etsuko Yamaguchi. W 2011 r. założyła własną firmę o nazwie Kimono Cafe, zajmującą się kimonami i herbatą. Jest odpowiedzialna również za prowadzenie biblioteki Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz spełnia się jako redaktorka naczelna dziennika Japonia Online.

    więcej
  • Marcin Bruchnalski

    Marcin Bruchnalski urodził się w 1958 roku w Krakowie. 28 lat później, kiedy już został lekarzem, poszedł na drugie studia – ASP, którą ukończył w 1993 roku. Jego pierwsza poważna ilustratorska praca to tygodnik dla dzieci „Pentliczek”.

    więcej
  • Bohdan Butenko

    Bohdan Butenko pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej, ale naprawdę debiutował jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Od tego czasu minęło już ponad 60 lat, więc bardzo trudno zliczyć łączną ilość wykonanych przez niego ilustracji do książek, grafik przygotowanych na potrzeby filmów i innych

    więcej
  • Ewa Chotomska

    Ewa Chotomska - urodzona w 1951 r. w Warszawie, trochę pisarka, trochę tekściarka. Od kilkunastu lat bierze udział w spotkaniach z dziećmi w Polsce, a czasem za granicą. Na jej spotkania przychodzą dzieci od lat 2 do 102. Jest autorką tekstów do znanych w całym kraju piosenek: "Myj zęby", "Szczotka, pasta", "Mydło lubi zabawę". Pisze też książki dla dzieci m. in.: "Zając poziomka", "Pamiętnik Felka Parerasa".

    więcej
  • Dominik Cymer

    Designer i ilustrator. Zajmuje się kreacją, strategią, projektowaniem graficznym w mediach tradycyjnych i nowoczesnych. Twórca i kurator wystaw, projektów i instalacji artystycznych.

    więcej
  • Daorientacja

    Daorientacja - zespół tworzony przez dwójkę miłośników i zbieraczy pieśni ludowych głównie ze wschodniego pogranicza Polski - Katarzynę Wińską i Witolda Roya Zalewskiego. W muzyce odnajdują ślady ludowej muzyki polskiej, ukraińskiej, żydowskiej i innych narodowości zamieszkujących wschodnie rubieże Europy.

    więcej
  • Kacper Dudek

    Kacper Dudek, urodzony w 1971 r. w Krakowie. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1996 r. w pracowni prof. Z. Grzybowskiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i ilustracją.

    więcej
  • Joanna Fabicka

    Joanna Fabicka - pisarka i scenarzystka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki. Debiutowała tomikiem poezji ”Bardziej cierpki smak”. Jest autorką cyklu o dojrzewaniu nastoletniego Rudolfa Gąbczaka. Popularnością cieszą się jej książki dla dorosłych: „Idę w tango. Romans histeryczny”, która została przełożona na kilka języków, sprzedano też prawa do jej ekranizacji. Z powodzeniem pisze także dla dzieci, m.in. "Dokuczalska" i „Rutka”. Jej ostatnia książka „#me” opowiada o rodzinie dotkniętej chorobą alkoholową.

    więcej
  • Zofia Fabjanowska-Micyk

    Zofia Fabjanowska-Micyk urodzona w 1980 roku, dziennikarka prowadząca dział kultury miesięcznika "Zwierciadło". Jako samodzielna autorka zadebiutowała wydaniem książki (jak się okazuje przeznaczonej nie tylko dla dzieci) "Banzai. Japonia dla dociekliwych".

    więcej
  • Barbara Gawryluk

    Barbara Gawryluk - urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci "Alfabet".

    więcej
  • Joanna Grochocka

    Joanna Grochocka to artystka wizualna, autorka okładek, ilustracji książkowych i prasowych, plakatów, murali oraz instalacji. Współpracowała m.in. z Wydawnictwem Dwie Siostry, Lokatorem, Tygodnikiem Powszechnym, Krytyką Polityczną, MaleMENem, Znakiem czy Charakterami.

    więcej
  • Dominika Jasińska

    Dominika Jasińska - kobieta pełna inwencji twórczej, inspirująca i zainspirowana, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka Sowy Krowy i z Wielorybem Rozmowy. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Ma trzech synów

    więcej
  • Jerz Igor

    Jerz Igor - to zespół z Warszawy, który tworzy duet muzyków, Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow. Na portalu Facebook opisują siebie, jako "tajemniczą dwuosobową postać śpiewającą i grającą na wielu instrumentach" i w tych właśnie słowach mieści się cała kwintesencja zespołu.

    więcej
  • Anna Kańtoch

    Anna Kańtoch urodzona w 1976 autorka opowiadań i powieści fantastycznych. Absolwentka orientalistyki (specjalność: arabistyka) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutanckie opowiadania „Diabeł na wieży” opublikowała w 2004 roku w magazynie „Science Fiction”, w tym samym roku ukazała się też jej pierwsza powieść – „Miasto w zieleni i błękicie”.

    więcej
  • Piotr Karski

    Piotr Karski – urodzony w 1987, absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektuje i pisze książki, prowadzi warsztaty i maluje murale dla dzieci.

    więcej
  • Grzegorz Kasdepke

    Grzegorz Kasdepke – urodzony w 1972 roku w Białymstoku, autor książek dla dzieci i młodzieży. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu dziecięcego „Świerszczyk". Opublikował ponad 40 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru.

    więcej
  • Anna Kaszuba-Dębska

    Anna Kaszuba-Dębska – malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka i reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe.

    więcej
  • Szymon Kloska

    Szymon Kloska – urzędnik (Instytut Książki), publicysta (tu i ówdzie), recenzent (RMF Classic, TVP), ojciec trzech córek i jednego syna. Wielokrotnie publicznie twierdził, że Tove Jansson jest największą pisarką XX wieku. Wspólnie z dwójką innych szaleńców (Agnieszką Karp-Szymańską i Łukaszem Dębskim) powołał do życia i do dziś prowadzi Festiwal Literatury dla Dzieci.

    więcej
  • Ewa Kołaczyńska

    Ewa Kołaczyńska to spełniona architektka krajobrazu, która swoje doświadczenia, pasje i wiedzę zawarła w debiutanckiej książce „O.G.R.Ó.D.” wydanej nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry. Znaleźć w niej można czterdzieści dwa najciekawsze, najpiękniejsze i najbardziej niesamowite ogrody z całego świata, w tym latające, kieszonkowe, kosmiczne, kamienne, trujące, składane i wiele, wiele innych...

    więcej
  • Rafał Kosik

    Rafał Kosik – urodzony w 1971 roku w Warszawie, „niedokończony architekt”, pisarz, publicysta i scenarzysta, współwłaściciel wydawnictwa Powergraph. Pisze od pierwszych klas szkoły podstawowej, zadebiutował jednak dopiero w 2001 roku na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem Pokoje przechodnie.

    więcej
  • Agata Królak

    Agata Królak – urodziła się w 1987 roku w Gdańsku, gdzie nadal mieszka i pracuje. Jest ilustratorką i autorką książek obrazkowych: "Ciasta, ciastka i takie tam", "Z działki, z lasu i takie tam" (znak jakości Trójki)...

    więcej
  • Grażyna Lange

    Grażyna (Grażka) Lange – urodzona w 1961 r., absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (studia ukończyła z wyróżnieniem), projektantka, graficzka, ilustratorka i autorka książek (również dla dzieci i młodzieży). Profesor współprowadząca Pracownię Ilustracji na warszawskiej ASP.

    więcej
  • Daniel de Latour

    Daniel de Latour – urodzony w 1971 r., rzeźbiarz, ilustrator książek i podręczników, rysownik, animator, muzyk. Laureat II nagrody w konkursie na komiks organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

    więcej
  • Andrzej Maleszka

    Andrzej Maleszka – urodzony w 1955 roku w Poznaniu reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Także laureat nagrody IBBY za najlepszą powieść roku dla dzieci.

    więcej
  • Jarosław Mikołajewski

    Jarosław Mikołajewski urodził się w 1960 roku w Warszawie. Jest poetą, pisarzem, publicystą, eseistą i oczywiście autorem książek dla dzieci. Zajmuje się zarówno poezją, jak i prozą. Swój talent ujawnił także, jako autor kryminałów dla dzieci - napisał m.in. "Uśmiech Bambola“ i ”Szklanego Konia". Jest pasjonatem języka włoskiego.

    więcej
  • Marianna Oklejak

    Marianna Oklejak – urodzona w 1981 roku, absolwentka (z wyróżnieniem) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ilustratorka wielu książek, projektów, wszelkiego rodzaju prac. Książka "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych", zdobyła tytuł Najlepszej Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.

    więcej
  • Paweł Pawlak

    Paweł Pawlak – urodzony w 1962 roku we Wrocławiu, ilustrator, malarz, grafik, scenograf. Pierwszą książkę zilustrował w 1987 roku. Do tej pory stworzył grafiki do ponad 80 książek dla dzieci! Nagradzany i wyróżniany na całym świecie.

    więcej
  • Andrzej Pilichowski-Ragno

    Andrzej Pilichowski-Ragno – urodzony w Rzymie w 1967 roku, fotografik, mieszka i pracuje w Krakowie. Jest członkiem ZPAF. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w krakowskim Muzeum Historii Fotografii oraz w zbiorach prywatnych.

    więcej
  • Katarzyna Radziwiłł

    Katarzyna Radziwiłł od 14 lat współprowadzi z Anną Skowrońską wydawnictwo Muchomor. Jest autorką książki pt. "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?".

    więcej
  • Michalina Rolnik

    Michalina Rolnik – studentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zawodowo zajmuje się przede wszystkim projektowaniem graficznym oraz fotografią. Współpracowała m.in z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, festiwalem sztuki ArtBoom czy Krakers Cracow Gallery Weekend.

    więcej
  • Tomasz Samojlik

    Tomasz Samojlik – urodzony w 1978 roku, człowiek o podwójnej osobowości – za dnia naukowiec zajmujący się badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, nocami zaś twórca komiksów i książek dla dzieci, w których stara się przybliżyć młodym odbiorcom tajemnice natury.

    więcej
  • Anna Skowrońska

    Anna Skowrońska od 14 lat współprowadzi z Katarzyną Radziwiłł wydawnictwo Muchomor. Jest autorką książki "Alfabet Polski", która powstała równolegle w dwóch wersjach językowych: w polskiej i w litewskiej. Spotkania wokół książki odbędą się we wszystkich festiwalowych miastach.

    więcej
  • Piotr Socha

    Piotr Socha, urodzony w 1966 roku, ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest grafikiem, projektantem i ilustratorem. Jako autor ilustracji prasowych współpracuje z wieloma magazynami, tygodnikami, dziennikami.

    więcej
  • Zofia Stanecka

    Zofię Stanecką polskie dzieci znają głównie jako autorkę serii książek o Basi – uroczej pięciolatce w bluzce w paski. Pisze jednak również o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert), statkach (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica") i wielu, wielu innych rzeczach.

    więcej
  • Agnieszka Stelmaszyk

    Agnieszka Stelmaszyk, urodzona w 1976 r., jest pisarką i podróżniczką. Swoją przygodę z literaturą zaczęła nie od razu – początkowo wahała się pomiędzy byciem lekarką, archeolożką i malarką. Rozgłos przyniosła jej książka „Mali Agenci” pełna detektywistycznych zagadek dla dzieci. Od tego czasu tajemnice to motyw przewodni twórczości pisarki, której najbardziej znana seria – „Kroniki Archeo” – łączy w sobie fabułę i ciekawostki historyczne dla młodzieży.

    więcej
  • Katarzyna Szestak

    Autorka, która zadebiutowała w dość niezwykły sposób – wygrywając konkurs „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Jej opowieść „Szary domek” została wybrana spośród ponad 4000 nadesłanych tekstów i wydana w nakładzie 50 tys. egzemplarzy przez wydawnictwo Zielona Sowa. Motywem przewodnim debiutu literackiego Katarzyny Szestak jest tęsknota za przyjaźnią, miłością oraz towarzystwem bliskich osób.

    więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2016 | 2014-2017
Design by Anna Kaszuba-Dębska