Nagroda

Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2015

Celem Konkursu jest wytypowanie oraz promocja najwartościowszej polskiej literatury dla dzieci w wieku 5-12 lat. Kapituła bierze pod uwagę książki wydane w Polsce, w roku 2015, które zostały stworzone z wyjątkową dokładnością i dbałością o rozwój wrażliwości młodego czytelnika.

 

Jury wyłoni w Konkursie najlepsze książki, a wybór zostanie ogłoszony 4 kwietnia br.

 

Wyboru zwycięzcy (spośród nominowanych przez jury publikacji) dokonają czytelnicy w głosowaniu internetowym, które trwać będzie od 10 kwietnia do 23 maja br. Pozycja, która zdobędzie największą liczbę głosów zostanie nagrodzona jedyną w swoim rodzaju statuetką Najlepszej Książki dla Dzieci, a jej autorzy otrzymają nagrodę finansową wysokości 10 000 zł ufundowaną przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Nagroda za Książkę Roku 2014 została ufundowana przez Miasto Wrocław.

 

Laureata poznamy już 5 czerwca br., podczas uroczystej Gali we Wrocławiu.

 

Etapy konkursu:

 

    - 4 kwietnia br. - ogłoszenie 20 nominowanych tytułów;

    - 10 kwietnia br. - start głosowania na stronie Festiwalu;

    - 23 maja br. - zakończenie głosowanie czytelników na stronie Festiwalu;

    - 5 czerwca br. - oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagrody;

 

Przy nominacjach Jury konkursu ocenia i uwzględnia:

 

    - zgodność tekstu z przyjętym przedziałem wiekowym czytelników (5-12 lat),

    - pozytywny wpływ książki na rozwój emocjonalny dziecka, kształtowanie jego wrażliwości poprzez pozytywne wartości zawarte w tekście, przesłanie promujące pozytywne wzorce,

    - możliwości rozwijania wyobraźni oraz kształtowanie twórczości i kreatywności młodego czytelnika,

    - wiedzę, doświadczenie i naukę, jakie czytelnik może wynieść z lektury książki oraz jej zdolność do poznawania kultury i zrozumienia świata,

    - walory literackie oraz estetyczne tekstu, opracowania graficznego i edytorskiego oraz ilustracji w książce,

    - oryginalność i trafność podjętego tematu.

 

W ogólnopolskim głosowaniu Czytelnicy zadecydowali, że Najlepszą Polską Książką dla Dzieci 2014 było Licho i inni Agnieszki Taborskiej, z ilustracjami Lecha Majewskiego (wydawnictwo BOSZ), zaś Najlepszą Polską Książką dla Dzieci 2013 była publikacja Wszystkie moje mamy, napisana przez Renatę Piątkowską, z ilustracjami Macieja Szymanowicza (wydana przez wydawnictwo Literatura).

Nagroda – pozostałe:

 • „Sto nóg stonogi Fruzi” Agnieszki Horubały

  Znamy już zwycięzcę plebiscytu na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2015 roku. Wasze głosy zadecydowały o tym, że jest to „Sto nóg stonogi Fruzi” Agnieszki Horubały z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej.

  więcej
 • Głosowanie

  Zapraszamy do głosowania na najlepszą polską książkę dla dzieci 2015 roku! Kapituła konkursu wybrała następujące tytuły. Znasz je? Głosuj teraz!

  więcej
 • Nominacje

  Kapituła konkursu wybrała finałowe tytuły. Poznajcie książki należące do najwartościowszej polskiej literatury dla dzieci wydanej w 2015 roku!

  więcej
 • Kapituła

  Poznajcie kapitułę konkursu na Najlepszą Książkę dla dzieci 2015

  więcej
 • Regulamin konkursu

  Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach: w pierwszym etapie Kapituła Konkursu nominuje 3-5 książek wydanych w Polsce w roku ubiegłym, napisanych przez polskich autorów. W drugim etapie odbywa się plebiscyt Internautów na stronie www.fldd.pl.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2016 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska