Nagroda

Kapituła

Poznajcie kapitułę konkursu na Najlepszą Książkę dla dzieci 2015.

 

Barbara Gawryluk - urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet.

Książka Dżok. Legenda o psiej wierności została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Jej powieść Zuzanka z pistacjowego domu otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Za książkę Mali bohaterowie nagrodzona została Międzynarodową Nagrodą organizacji EENA 112 Award. Autorka kilkudziesięciu przekładów szwedzkich książek dla dzieci, m in. serii Martina Widmarka - Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.

 

Zdjęcie pochodzi z materiałów Radia Kraków.

 

Marta Lipczyńska-Gil - właścicielka wydawnictwa Hokus-Pokus, naczelna kwartalnika o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms” oraz wortalu www.ryms.pl. Laureatka Gwarancji Kultury w 2011 r. w kategorii „Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży” oraz "Nagrody za upowszechnianie czytelnictwa 2013" PS IBBY. Mama Franciszka i Juliusza.

 

Joanna Olech - urodzona w 1955 roku, z wykształcenia grafik, autorka ilustracji do wielu książek dla dzieci, laureatka licznych prestiżowych nagród. Jej Czerwony Kapturek (seria "Niebaśnie") otrzymał wyróżnienie w zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2005 oraz honorowe wyróżnienie (za tekst Joanny Olech i grafikę Grażki Lange) w konkursie Książka Roku 2005 organizowanym przez polską sekcję IBBY. Dynastia Miziołków (1994), realistyczny, bardzo zabawny rodzinny serial powieściowy dla dzieci w wieku 10–12 była jej debiutem literackim. Drugą powieścią jest Gdzie diabeł mówi: Do usług (1997).

 

Justyna Sobolewska - urodzona w 1972 roku, krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika POLITYKA. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w "Przekroju" i "Dzienniku". Jest współautorką książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009). Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej "Angelus" i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius". W 2012 roku ukazała się w wydawnictwie POLITYKI jej Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam.

 

Małgorzata Węgrzecka – urodzona w 1967 roku, z wykształcenia filolog języka polskiego. Z wyboru – pisarka domowa i redaktorka. Opowiada o świecie prozą, wierszem i rebusem. W „Pentliczku” debiutowała jako autorka i jako sekretarz redakcji. W roku 2008 objęła stanowisko redaktor naczelnej „Świerszczyka”, z którym przyjaźni się od lat. W roli autorki książek dla dzieci zadebiutowała trylogią detektywistyczno-magiczną "Żółty Smok & Żółty Smok". Dla dorosłych wymyśliła i współstworzyła Leksykon fantastyki.

 

Rada programowa w składzie: Agnieszka Karp-Szymańska, Szymon Kloska, Łukasz Dębski

Nagroda – pozostałe:

 • „Sto nóg stonogi Fruzi” Agnieszki Horubały

  Znamy już zwycięzcę plebiscytu na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2015 roku. Wasze głosy zadecydowały o tym, że jest to „Sto nóg stonogi Fruzi” Agnieszki Horubały z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej.

  więcej
 • Głosowanie

  Zapraszamy do głosowania na najlepszą polską książkę dla dzieci 2015 roku! Kapituła konkursu wybrała następujące tytuły. Znasz je? Głosuj teraz!

  więcej
 • Nominacje

  Kapituła konkursu wybrała finałowe tytuły. Poznajcie książki należące do najwartościowszej polskiej literatury dla dzieci wydanej w 2015 roku!

  więcej
 • Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2015

  Celem Konkursu jest wytypowanie oraz promocja najwartościowszej polskiej literatury dla dzieci w wieku 5-12 lat. Nominacje poznamy już 4 kwietnia 2016r.

  więcej
 • Regulamin konkursu

  Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach: w pierwszym etapie Kapituła Konkursu nominuje 3-5 książek wydanych w Polsce w roku ubiegłym, napisanych przez polskich autorów. W drugim etapie odbywa się plebiscyt Internautów na stronie www.fldd.pl.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2016 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska