Program

Spotkania festiwalowe w Krakowie - edycja 2016

Jak rezerwować?

 

Rezerwacje przyjmujemy od 5 maja 2016 r. pod adresem rejestracja@fldd.pl* (w tytule wiadomości prosimy wpisać Kraków, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać).

 

Aby dokonać rezerwacji indywidualnej, niezbędne jest podanie następujących danych:

 • imię, nazwisko oraz wiek dziecka,
 • imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna,
 • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą się Państwo zarejestrować.

Zgłoszenia rezerwacji grupowej muszą zawierać:

 • imię i nazwisko opiekuna,
 • liczebność grupy, wiek grupy
 • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą się Państwo zarejestrować,
 • zeskanowane zgłoszenia muszą zostać podpisane i opieczętowane przez dyrektora lub kierownika placówki i wysłane drogą mailową.

* Rejestracje na grę miejską Łowcy sekretów prosimy przesyłać na adres gra_krakow@fldd.pl. W zgłoszeniu należy podać imiona, nazwiska i wiek graczy oraz nr tel. i adres e-mail opiekuna zespołu.

 

Poniedziałek, 6 czerwca 2016

 

18:00-19:30 Współczesna litewska ilustracja dla dzieci - inauguracja wystawy i piknik warsztatowy. Warsztaty poprowadzą litewskie ilustratorki - Lina Dūdaitė i Rasa Joni. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (3+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

To wystawa współczesnej ilustracji dla dzieci najwybitniejszych twórców średniego i młodego pokolenia z Litwy. Jest ona rozwinięciem wystawy Ilustrarium pokazywanej na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2011 roku. Prezentowane prace czasem nawiązują do klasycznych już dzieł Stasysa Eidrigevičiusa i Kęstutisa Kasparavičiusa, ale ich twórcy wypracowali swój własny, oryginalny styl. To pierwsza tak obszerna prezentacja współczesnej litewskiej ilustracji w Polsce.    

 

Wtorek, 7 czerwca 2016

 

10:00-11:00 Oglądaj z KINOLUBem -Rico, Oscar i głębocienie - Kino Paradox, ul. Krupnicza 38 (7+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Rico różni się od swoich rówieśników. Myśli wolniej, ma trudności z rozróżnianiem kierunków, a gdy się denerwuje wszystko mu się plącze. Jest zapalonym odkrywcą i kolekcjonerem nietypowych znalezisk. Oskar to prawdziwy geniusz. Błyskotliwy i opanowany, ale za to pełen lęków. Pomimo różnic chłopcy z miejsca się zaprzyjaźniają. To początek przyjaźni na śmierć i życie, o czym przekonują się, wpadając na trop słynnego przestępcy.

 

Rico, Oskar i głębocienie to mądra i poruszająca opowieść o samotności i przyjaźni. I o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, gdy jest się "innym". Film jest adaptacją książki Andreasa Steinhöfela pod tym samym tytułem, a obejrzycie go dzięki Festiwalowi KINOlub.

 

Film z polskim lektorem.

 

11:00-12:30 Akademia Pana Piórko - spektakl sceny Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, ul. Wietora 13/15 (3+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Zapraszamy wszystkich ciekawych świata. Pan Piórko i jego Akademia przedstawią nam bajkę, która uczy, pomaga w odpowiedzi na trudne pytania i skłania do eksperymentowania. Chcesz dowiedzieć się, jak zostać bohaterem? Albo jak być księżniczką? Może zastanawiasz się jak odczarować żabę? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się w Akademii Pana Piórko, posłuchacie bajek przy muzycznym akompaniamencie i obejrzycie eksperymenty.

 

12:00 Butenko PINXIT! - inauguracja wystawy plenerowej Bohdana Butenki z okazji 85-lecia artysty, pl. Szczepański

 

Inauguracja wyjątkowej wystawy prac artysty, na którego ilustracjach wychowuje się już trzecie pokolenie młodych czytelników. Wielkoformatowa wystawa ilustracji inspiruje do poszukiwania wraz z dziećmi ulubionych bohaterów oraz odświeżenia własnych wspomnień, wśród których z pewnością niejedna ilustracja Bohdana Butenki zajmuje szczególne miejsce. Kuratorem wystawy jest Ewa Gruda.

 

19:00-20:30 Czytanki przed zachodem słońca - Marta Bizoń czyta Płaszcz Józefa Simmsa Tabacka oraz Pannę kreseczkę Wandy Chotomskiej. Później warsztaty kaligrafii Grzegorza Barasińskiego - założyciela Szkoły Kaligrafii w Krakowie, Synagoga Poppera, ul. Szeroka 16, pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Wspólna lektura oraz podziwianie strony graficznej Panny Kreseczki stworzonej przez znakomity duet autorski - Wandę Chotomską i Bohdana Butenkę oraz wielokrotnie nagradzanego Płaszcza Józefa będą doskonałym wstępem do warsztatów kaligrafii Grzegorza Barasińskiego.

 

Środa, 8 czerwca 2016

 

10:00-15:00  Jak pracować twórczo z książką? Konferencja dla bibliotekarzy, nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie, al. F. Focha 39

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy, którzy interesują się współczesnymi trendami w literaturze dla najmłodszych i chcą ją promować w innowacyjny sposób. Tematy i prelegenci:

 

1. O pięknych książkach i zaczytanych dzieciach - Agnieszka Karp-Szymańska i Szymon Kloska.
2. Skandynawski model - polski czytelnik. O sukcesie szwedzkich i norweskich książek dla dzieci - Barbara Gawryluk 
3. Emocje to nic strasznego - warsztaty kreatywne Weroniki Śliwiak
4. Takie coś - warsztaty typograficzne na podstawie książki Dong co ma świecący nos Edwarda Leara - Anna Kaszuba-Dębska

 

10:00-11:00 W abecadłowie - czyli bunt literek - warsztaty z Dorotą Wierzbicką, Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza bo-no-bo, Mały Rynek 4, (5+)

 

Zastanawialiście się, co by się stało, gdyby któregoś dnia zniknęła na przykład literka B? Nie byłoby Bójek, nic by nas nie Bolało, ale też nie byłoby Biszkoptów ani Babć! Gdyby zabrakło literki S, nie byłoby Słodyczy, Serdecznych Słów i Słońca! A bez literki K nie byłoby Książek – także tej, zwariowanej historii o znikających literkach i zamieszaniu, jakie to spowodowało na świecie!

 

12:00 Klasycy polskiej ilustracji - inauguracja wystawy, Podgórska Biblioteka Publiczna, ul. Powroźnicza 2

 

Wystawa czynna w godzinach otwarcia biblioteki.

 

12:00 Mapy - inauguracja wystawy ilustracji Aleksandry i Daniela Mizielińskich, Podgórska Biblioteka Publiczna, ul. Powroźnicza 2

 

15 ogromnych map poprowadzi was przez 42 kraje i 6 kontynentów. Na każdej z nich znajdziecie niezliczone ilustracje, szczegóły i ciekawostki, które przeniosą was w wyjątkowe miejsca i sprawią, że zapragniecie dowiedzieć się jeszcze więcej. Udanej podróży!

 

Wystawa czynna w godzinach otwarcia biblioteki.

 

12:00 Poczytaj mi mamo - inauguracja wystawy, Nowohucka Biblioteka Publiczna, os. Stalowe 12

 

Wystawa przygotowana zwłaszcza dla najmłodszych czytelników – dopiero odkrywających świat, który pokochali ich rodzice. Zapraszamy jednak wszystkich. Także dorosłych, z nostalgią wspominających swoje poczytajki, oddane bratu czy siostrze albo zaginione podczas przeprowadzek. Każdy powód jest dobry, aby przypomnieć sobie dzieciństwo, które tak naprawdę nigdy nas nie opuściło. Wymknęło się tylko na strych, zdrzemnęło za półką z książkami... 

 

Wystawa czynna w godzinach otwarcia biblioteki.

 

18:30-19:30 Czytanki przed zachodem słońca - Franciszek Muła czyta Królową śniegu i spacerujemy po Pracowni i Muzeum Witrażu, al. Z. Krasińskiego 23, pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury (7+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Przypomnijmy sobie jedną z najbardziej znanych baśni H. Ch. Andersena o okrutnej Królowej Śniegu i małym chłopcu, któremu do oka wpadł odłamek szkła… Zapraszamy do niezwykłego miejsca, w którym odkryjesz tajemnice krakowskich witraży i zobaczysz jak piękne i wyjątkowe dzieła powstają z kawałków kolorowych szkieł.

 

Czwartek, 9 czerwca 2016

 

Program realizowany przy współpracy z 5. Festiwalem Miłosza

 

9:00-10:00 Celtowie jadą na pogotowie - warsztaty kreatywne z ilustratorem Danielem de Latourem, Podgórska Biblioteka Publiczna, ul. Powroźnicza 2 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Warsztaty z  rzeźbiarzem, ilustratorem książek i podręczników, rysownikiem, animatorem, muzykiem. Daniel de Latour współpracował z licznymi czasopismami ( m.in. „Wysokie Obcasy”, „Forbes”), również przeznaczonymi dla dzieci, jak choćby: „Miś”, „Świerszczyk” czy „Świat Przygód z Hugo”. Laureat II nagrody w konkursie na komiks organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Książka Wyprawa do kraju księcia Marginała Henryka Bardijewskiego z ilustracjami Daniela de Latoura zyskała nominację do nagrody PS IBBY „Książka Roku 2009”, natomiast współtworzony przez niego Atlas świata. Ameryka Południowa otrzymał nominację do nagrody „Przecinek i Kropka. Najlepsza Książka Dziecięca”.

 

9:00-10:00 Uwaga! Alarm! Smogosmok! - warsztaty plastyczne z Anną Kaszubą-Dębską wprowadzające w problematykę ekologii i zanieczyszczenia powietrza, Śródmiejska Biblioteka Publiczna Filia nr 17, ul. J. Brodowicza 1 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się: co to jest SMOG, skąd się bierze, co się w nim znajduje i jak można mu się przeciwstawić. Zrozumieją jak ważne są uświadomienie i edukacja do działań ekologicznych i zdrowotnych oraz podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, jak można sobie radzić z tym trudnym problemem.

 

10:00-11:00 Warsztaty z czułkami, czyli jak zrobić własnego Świerszczyka - spotkanie z Marcinem Bruchnalskim dla przyszłych dziennikarzy, redaktorów, grafików i naczelnych, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, sala audiowizualna, ul. Piłsudskiego 12 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Przyjdź i zrób swój numer Świerszczyka! W trakcie warsztatów młodzi redaktorzy wybiorą temat numeru, stworzą okładkę i rubryki z ulubionymi bohaterami ze stron czasopisma. Poza tym w programie m.in. Malowanie na zawołanie, czyli twórcze spotkanie ze Świerszczykowym ilustratorem; Głową rusz i wierszyk złóż; Daj susa do rebusa oraz Kolorowanki i poszukiwanki. A wszystko to pod troskliwym okiem Świerszczykowych twórców.

 

11:00-12:00 Polska od A do Z. Warsztaty o tym co u nas najlepsze z Anną Skowrońską, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, sala audiowizualna, ul. Piłsudskiego 12 (6+)

 

Warsztaty pełne ciekawostek inspirowane książką Alfabet polski, która krótkimi tekstami i ciekawymi ilustracjami przybliża czytelnikom wiedzę o kulturze i historii kraju, a wszystko to w postaci 54 haseł. Uczestnicy warsztatów będą mieli niepowtarzalną okazję, by zmierzyć się z zadaniem samodzielnego układania haseł, a wszystko to w atmosferze świetnej zabawy!

 

11:00-12:00 Z kotem do Rzymu w towarzystwie prawdziwego poety - spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (10+)

 

"Wędrówka Nabu" to nowa książka Jarosława Mikołajewskiego z ilustracjami Joanny Rusinek o małej emigrantce ze spalonej wioski, która szuka domu po drugiej stronie morza, a "Kot w worku" nowa część przygód Kota Cagliostro i jego sześciu detektywek z ilustracjami Marcina Bruchnalskiego. O obu książkach opowie Autor.

 

11:00-12:00 Etnopodróże z Marianną Oklejak - warsztaty kreatywne, Nowohucka Biblioteka Publiczna, Filia nr 9, os. 1000-lecia 42 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Obejrzyj z autorką niezwykłą książę Cuda wianki.  Polski folklor dla młodszych i starszych, poznaj tradycyjne wzory i przekształć je w twórczy sposób. Podczas warsztatu wykonasz wycinanki, które zapełnisz własną treścią - kolorując i rysując wzory. Poznaj bogactwo polskiego folkloru!

 

11:00-12:30 Doktor Dolittle - spektakl Teatru Groteska, ul. Skarbowa 2 (7+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Doktor Dolittle to musical dla najmłodszych, starszych i najstarszych widzów wyreżyserowany przez Jerzego Jana Połońskiego na podstawie książki „The Story of Doctor Dolittle” Hugha Loftinga. Historia przyjaźni Doktora ze zwierzętami uczy, że tak naprawdę niewiele nas od zwierząt różni – podobnie czujemy i tak samo zasługujemy na szacunek i uwagę. Zapraszamy do udziału w niezwykłej podróży teatralnej.

 

12:00-13:00 Jak zdobyć Nagrodę Nobla? - krótki poradnik plastyczny z Katarzyną Radziwiłł, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, sala audiowizualna, ul. Piłsudskiego 12 (6+)

 

Kim był Nobel? Czym jest nagroda jego imienia? Za co jest przyznawana? Podczas spotkania uczestnicy nie tylko poznają zasady przyznawania tej niezwykle prestiżowej nagrody, ale nawet sami zaproponują nowych laureatów i dziedziny, w jakich otrzymaliby oni nagrody.

 

13:00-14:00 Turboksiążka Matemoto - warsztaty z Dominikiem Cymerem, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)

 

Warsztaty z autorem kartonowej turboksiążki do nauki liczenia. Konstruktorzy z Fabryki Maszyn Jeżdżących potrzebują pomocy! Kto policzy koła, których użyli do budowy niesamowitych pojazdów? Z tą książką nauka liczenia nabierze turbodoładowania. Dokonując przeglądu fantastycznych maszyn na kółkach, dzieci w mgnieniu oka poznają liczby od 0 do 10, 20, 100 i 1000.

 

12:00-13:00 Moje Zakątki - warsztaty plastyczno-etnograficzne z Michaliną Rolnik, Krowoderska Biblioteka Publiczna Filia nr 5, ul. Radzikowskiego 29 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Na podstawie etnicznej książeczki Zakątki dowiemy się jak wyglądają i ubierają się maluchy świata. Podczas warsztatów ożywimy książkowych bohaterów. Za pomocą prostych materiałów stworzymy im ich tradycyjne stroje i fryzury. Na koniec połączymy ich w barwny korowód dzieci z różnych zakątków świata!

 

13:00-15:00 Krakowiacy. Chodź, opowiem Ci historię - warsztaty wprowadzające w życie codzienne Krakowa sprzed stu lat, Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie, pl. Wolnica 1 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Jak funkcjonowała dawna wieś i kim byli jej mieszkańcy? Wizyta w dawnych izbach połączona z lokalnymi opowieściami, przeglądem dawnych strojów i wyrobów rzemieślniczych. Pojęcia: życie codzienne na wsi, mała ojczyzna, mieszkańcy wsi, dawne zawody, rzemiosło, historia domu; tradycja, teatr, symbol, atrybut.

 

16:00-17:00 Etnopodróże z Marianną Oklejak - warsztaty kreatywne, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26, (5+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Obejrzyj z autorką niezwykłą książę Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych, poznaj tradycyjne wzory i przekształć je w twórczy sposób. Podczas warsztatu wykonasz wycinanki, które zapełnisz własną treścią - kolorując i rysując wzory. Poznaj bogactwo polskiego folkloru!

 

19:00-20:00 Czytanki przed zachodem słońca -  prezydent Jacek Majchrowski w duecie z Jolantą Gibas czyta Pchłę Szachrajkę, Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2, pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury (4+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Prezydent Krakowa przybliży słuchaczom jedną z najbardziej znanych bajek Jana Brzechwy.

 

Piątek, 10 czerwca 2016

 

Program realizowany przy współpracy z 5. Festiwalem Miłosza

 

10:00-11:00 Wycieczki Pana Kuleczki - spotkanie z Wojciechem Widłakiem, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (5+)  

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

W czasie spotkania autor przeczyta swoje opowiadania i odpowie na rozmaite pytania, np.: Gdzie poznał Pana Kuleczkę? Skąd się biorą pomysły? Co się przydaje do napisania książki, a co jest absolutnie niezbędne? Co Wesoły Ryjek ma wspólnego z pisarzami, Pan Kuleczka z Samotnym Jędrusiem, a książka z kwiatkiem? Ile liter jest potrzebnych, żeby napisać opowiadanie? Jak to się dzieje, że wciąż powstają nowe książki? Przyjdź koniecznie i poznaj odpowiedzi!

 

10:00-11:00 Kuba i Amelia - spotkanie z Rafałem Kosikiem, Krowoderska Biblioteka Publiczna Filia nr 5, Radzikowskiego 29 (7+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Rafał Kosik pisze od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Największą popularność przyniósł mu cykl 13 powieści science fiction dla młodzieży „Felix, Net i Nika”, a także wyjątkowe książki Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów – jedna historia opowiedziana z punktu widzenia dwojga bohaterów. Dzięki temu czytelnicy mogą zdać sobie sprawę z tego, że różni ludzie mogą zupełnie inaczej oceniać czy interpretować te same zdarzenia.

 

11:00-14:00 Ostry Dyżur Literacki, pl. Szczepański (b.o.)

 

Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę i zalecą spożycie "pigułki mądrości". Pomagamy wszystkim molom książkowym!

 

11:00-13:00 Mały książę - spektakl w Krakowskim Teatrze Scena STU, al. Zygmunta Krasińskiego 16-18 (7+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

To propozycja zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jako bajka dla dzieci „Mały Książę” porusza siłą fantazji, wizją podroży po nieznanych planetach. W swej kosmicznej wędrówce bohater spotyka dziwne istoty – dorosłych. Spojrzenie małego dziecka demaskuje absurdy i pozory ich świata, bezsens życia i działania ludzi, którzy z pola widzenia stracili to, co najważniejsze -  drugiego człowieka. Dla dorosłych będzie to przede wszystkim opowieść o pilocie, który zmuszony do awaryjnego lądowania w sercu Sahary, w chwili najwyższego niebezpieczeństwa i samotności odbywa „podróż w głąb siebie”,  przywołuje  wspomnienia, emocje,  które pozwolą mu przetrwać…

 

11:00-12:00 Z kotem do Rzymu w towarzystwie prawdziwego poety - spotkanie autorskie z Jarosławem Mikołajewskim, Krowoderska Biblioteka Publiczna Filia nr 5, Radzikowskiego 29 (10+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Tematem spotkania będą dwie książki: "Wędrówka Nabu" to nowa książka Jarosława Mikołajewskiego z ilustracjami Joanny Rusinek o małej emigrantce ze spalonej wioski, która szuka domu po drugiej stronie morza i "Kot w worku" nowa część przygód Kota Cagliostro i jego sześciu detektywek z ilustracjami Marcina Bruchnalskiego. O obu książkach opowie Autor.

 

13:00-14:00 Mieszko, ty wikingu! - spotkanie z Grażyną Bąkiewicz, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (10+)

 

Czy łatwo uczyć się historii? I dlaczego warto? Czytanie książek historycznych może być ekscytującą podróżą w nieznane. Zainspiruj się losami dawnych bohaterów - naucz się od Mieszka jak zbudować państwo, a od Kazimierza Wielkiego jak zdobyć pieniądze, mając tylko las. Fascynująca wyprawa w przeszłość po wiedzę, która przyda się także i dziś.

 

13:00-14:00 Dwa serca anioła. Spotkanie z Wojciechem Widłakiem, Nowohucka Biblioteka Publiczna Filia nr 3, os. Kościuszkowskie 5 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Dwa serca anioła pokazują - Wojciecha Widłaka - autora Pana Kuleczki, Wesołego Ryjka i innych pogodnych książeczek - z trochę innej strony. Ale mimo poważnego problemu, jaki został tu poruszony, jest to książka pogodna i budząca nadzieję, pełna typowego dla autora, czułego humoru.

 

13:00-14:00 Bohaterowie Magicznego Drzewa - spotkanie z Andrzejem Maleszką, Kino Studyjne SFINKS Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, Kraków (10+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Opowieści z serii Magiczne Drzewo to bestsellery wśród powieści dla dzieci i młodzieży. Bohaterów serii przedstawi autor, Andrzej Maleszka, który wykorzystuje w książkach swoje doświadczenie filmowe, dzięki czemu mają one dynamiczną akcję i gęsty, filmowy dialog. Spotkanie połączone z finałem konkursu czytelniczego „Czytelnik Roku” organizowanego przez Nowohucką Bibliotekę Publiczną.

 

14:30-15:30 Celtowie jadą na pogotowie - warsztaty plastyczne z Danielem de Latourem,  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Warsztaty z  rzeźbiarzem, ilustratorem książek i podręczników, rysownikiem, animatorem, muzykiem. Daniel de Latour współpracował z licznymi czasopismami ( m.in. „Wysokie Obcasy”, „Forbes”), również przeznaczonymi dla dzieci, jak choćby: „Miś”, „Świerszczyk” czy „Świat Przygód z Hugo”. Laureat II nagrody w konkursie na komiks organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Książka Wyprawa do kraju księcia Marginała Henryka Bardijewskiego z ilustracjami Daniela de Latoura zyskała nominację do nagrody PS IBBY „Książka Roku 2009”, natomiast współtworzony przez niego Atlas świata. Ameryka Południowa otrzymał nominację do nagrody „Przecinek i Kropka. Najlepsza Książka Dziecięca”.

 

16:00-17:30 Z Grażką spacer po Warszawie - warsztaty plastyczne z Grażyną Lange,  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (6+)

 

Zbierać można wszystko! Kolekcje wiele mówią o ich właścicielach i twórcach. Niektórzy zbierają ołowiane żołnierzyki. Innych pasjonuje zbieranie modeli sportowych samochodów, albo samych samochodów. Albo barokowych obrazów. Są tacy, którzy przez lata zbierają zawartość “jajek niespodzianek”. Zbierać można przedmioty najzwyklejsze, ale też niezwykle cenne i niezwykłe. Niekiedy prowadzi to do kolekcji muzealnych i profesjonalnego kolekcjonerstwa. W trakcie warsztatów zajmiemy się sztuką i pasją gromadzenia i kategoryzowania przedmiotów. Najzwyklejszych i niezwykle oryginalnych. Punktem wyjścia będzie autorska książka Grażki Lange Warszawa.

 

19:00-20:00 Czytanki przed zachodem słońca - Bartłomiej Dobroczyński czyta Muzykalnego słonia Wandy Chotomskiej oraz Maryna, gotuj pierogi, a później warsztaty Twój ruch oraz warsztaty taneczne - gry i zabawy do muzyki granej na żywo na instrumentach ludowych, Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie, pl. Wolnica 1, pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury (5+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Ten wieczór pełen będzie muzyki i ruchu! Muzykalny słoń oraz Maryna, gotuj pierogi przygotują najmłodszych miłośników książek do wspaniałych warsztatów tanecznych przy muzyce granej na tradycyjnych instrumentach ludowych.

 

Sobota, 11 czerwca 2016

 

Program realizowany przy współpracy z 5. Festiwalem Miłosza

 

10:00-14:00 Łowcy sekretów - literacka rodzinna gra miejska. Start i rozdanie nagród w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, ogród, ul. Piłsudskiego 12 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Zapraszamy małych i dużych Podróżników na emocjonującą wyprawę do Królestwa Opowieści, by poznać bliżej jego mieszkańców i odkryć ich pilnie strzeżone Sekrety. Z biletem i mapą Królestwa w kieszeni, magicznym kuferkiem w dłoni oraz niewielką sakiewką dukatów wyruszycie na czterogodzinną wyprawę do świata bajek i baśni. Do udziału w grze zapraszamy 3-4-osobowe zespoły Podróżników, złożone z dorosłych oraz przynajmniej jednego uczestnika w wieku 6-13 lat. Czeka Was podróż przez cztery krainy i 16 tajemniczych miejsc. 

Regulamin

Więcej informacji o grze

 

11:00-12:00 Świat Ogromnych - spotkanie z Andrzejem Maleszką, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (10+)

 

Wyrusz z ekipą ratunkową do Świata Ogromnych. Nowe przygody czekają! Pomóż Kuki, Gabi i mówiącemu psu, Budyniowi uratować Alika i Idalię, uwięzionych w świecie olbrzymów. Pomóż bohaterom pokonać liczne przeciwności, rozwiązać zagadki i oprzeć się pokusie, by zmienić się w Ogromnych...

 

11:00-14:00 Ostry Dyżur Literacki, pl. Szczepański (b.o.)

 

Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę i zalecą spożycie "pigułki mądrości". Pomagamy wszystkim molom książkowym!

 

13:00-16:00 Dzik jest dziki, dzik jest zły... - warsztaty Muzeum Etnograficznego o życiu dzikich zwierząt w mieście. Następnie rysujemy leśne stworzenia, małe i duże (i te wielkie też) na warsztatach plastycznych z Tomaszem Samojlikiem, Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie, pl. Wolnica 1 (6+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Podczas warsztatów za pomocą kredek, pisaków, marchewki i wyobraźni stworzymy wielki, tętniący życiem las. Będziemy rysować prawdziwą puszczę z mnóstwem stworzeń zamieszkujących każdy jej zakamarek. Uczestnicy poznają tajniki warsztatu komiksiarza i ilustratora, nauczą się prostych sposobów rysowania żubrów, wilków, borsuków, ryjówek i reszty leśnej ferajny, dowiedzą się, co w puszczy piszczy i,mamy nadzieję, polubią marchewki!

 

12:30-13:30 Rafał Kosik jedzie do Londynu – spotkanie autorskie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26, (7+)

 

Rafał Kosik pisze od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Największą popularność przyniósł mu cykl 13 powieści science fiction dla młodzieży „Felix, Net i Nika”, a także wyjątkowe książki Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów – jedna historia opowiedziana z punktu widzenia dwojga bohaterów. Dzięki temu czytelnicy mogą zdać sobie sprawę z tego, że różni ludzie mogą zupełnie inaczej oceniać czy interpretować te same zdarzenia.

 

16:00-17:00 Paweł Pawlak - warsztaty plastyczne wokół nowego wydania 13 Bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych Leszka Kołakowskiego,  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (5+)

 

Paweł Pawlak tworzy ilustracje, które cieszą się uznaniem krytyków w kraju i na świecie. W 2009 roku znalazł się wśród nominowanych do prestiżowej Literackiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren. Swoje prace projektuje precyzyjnie i drobiazgowo, doskonale wyczuwa charakter tekstu, a jego ilustracje uatrakcyjniają nawet najbardziej zapomniane i zakurzone pozycje literatury dziecięcej.

 

19:00-20:00  Czytanki przed zachodem słońca - czytamy Bajki przez telefon Gianniego Rodari oraz Kot ty jesteś? Marcina Brykczyńskiego i Elżbiety Wasiuczyńskiej, a potem warsztaty Kocie opowieści - spotkanie z ceramiką. ŻyWa Pracownia, ul. Lwowska 30, pasmo realizowane w ramach Europejskiej Nocy Literatury (5+)

 

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Wieczór miniatur bajkowych. Posłuchaj co opowiada każdego wieczoru przez telefon pan Bianchi swojej córeczce oraz poznaj wiersze ze zbioru, który rozpoczyna się słowami: „Oto galeria przemiłych kotków, lecz każdy bestię dziką ma w środku”.

 

Niedziela, 12 czerwca 2016

 

Program realizowany przy współpracy z 5. Festiwalem Miłosza

 

11:00-12:00 - Japońska niedziela w Manggha - spotkanie autorskie z Zofią Fabjanowską-Micyk wokół książki Banzai. Japonia dla dociekliwych, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Marii Konopnickiej 26 (5+)

 

Spotkanie wokół książki „Banzai. Japonia dla dociekliwych" połączone będzie z prezentacją i warsztatami dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Dowiemy się, co oznacza okrzyk „Banzai!" i że nie ma on nic wspólnego z miniaturowymi drzewkami bonsai. Dlaczego Japończycy zanim wejdą do wanny muszą się dokładnie wymyć? Jak to możliwe że w Kraju Kwitnącej Wiśni wypada mlaskać i siorbać przy stole? I czy to prawda, że japońscy złodzieje okradają domy w samych skarpetkach? Można się będzie także nauczyć jeść pałeczkami i składać super łatwe figurki origami.

 

18.00-19.30 Grande Finale Festiwalu: Daorientacja i Kasia de Latour - koncert muzyki magicznej i wizyta Bajarza, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego - Oddział MNK, ogród, ul. Piłsudskiego 12 (3+)

 

Katarzyna Wińska, Witold Roy Zalewski, Katarzyna de Latour i Agnieszka Hakizimana. Niesamowita podróż, w której słowo będzie przeplatać się z muzyką, a wszystko zakończy się wspólną zabawą. Opowieści przeniosą nas w odległe czasy i fantastyczne krainy. Program koncertu będzie składał się z dawnych piosenek dziecięcych i opowieści ilustrowanych muzyką graną na na żywo. Będzie można posłuchać też ludowych instrumentów - tych starszych: jak lira korbowa, skrzypce i basy oraz trochę nowszych: jak ksylofon i akordeon. Po opowieściach zaprosimy wszystkich do wspólnych zabaw w jakie bawili się nasi dziadkowie. Na koncert zapraszamy rodziny, dzieci oraz wszystkich, którzy czują się na tyle młodzi by zasłuchać się w piosenkach i zatopić w baśni.

 

Więcej o Daorientacji.

 

Program może ulec nieznacznym zmianom, ale tylko na lepsze!

 

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa (a zdjęcia publikowane są na stronie internetowej i Facebooku Festiwalu). Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach dokumentacyjnych.

Program – pozostałe:

 • Wydarzenia w ramach programu dla dzieci na Conrad Festival 2016

  Jako partner Conrad Festival, z przyjemnością przedstawiamy program spotkań autorskich i warsztatów dla dzieci na Conrad Festival. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest intensywność - jako pasja i zaangażowanie w kulturę. Zaszczepmy, tak rozumianą intensywnością, nasze pociechy!

  więcej
 • Spotkania festiwalowe w Gdańsku – edycja 2016

  Z dumą i radością przedstawiamy program tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Zaczynamy w Gdańsku, więc wszystkie ręce na pokład! Przygotować żagle do stawiania, bo rezerwacje na wydarzenia festiwalowe już ruszyły!

  więcej
 • Spotkania festiwalowe w Warszawie - edycja 2016

  Tegoroczna edycja w Warszawie będzie jeszcze bardziej okazała. Zapraszamy nie tylko na wydarzenia festiwalowe w ramach Warszawskich Targów Książki, ale też do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W tym roku CSW będzie naszym drugim centrum festiwalowym.

  więcej
 • Spotkania festiwalowe we Wrocławiu - edycja 2016

  Serdecznie zapraszamy do Wrocławia na cykl spotkań z autorami w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci. Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 gościć będzie w tym roku bajeczne sławy literatury dla dzieci!

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2016 | 2014-2018
Design by Anna Kaszuba-Dębska