Program

Wydarzenia w ramach programu dla dzieci na Conrad Festival 2016

 

Rejestracja na bezpłatne wydarzenia dla dzieci rozpocznie się 7 października o godz. 12:00. Miejsca rezerwuje się, wchodząc w linki pod opisami wydarzeń. Zapraszamy!

 

Festiwal Literatury dla Dzieci jest partnerem programu dla dzieci Conrad Festival.
 

 

Piątek, 21 października

 

12:00 Otwarcie wystawy ilustracji Guido Van Genechtena, Galeria Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, ul. Mazowiecka 43, wystawa czynna: 21-31.10.2016 r.

 

Guido Van Genechten przez lata pracował jako grafik w wielu wydawnictwach. Obecnie zajmuje się przede wszystkim tworzeniem autorskich książek obrazkowych dla dzieci. W roku 1998 zdobył międzynarodową nagrodę dla ilustratorów (Illustrator’s Award City of Hasselt) za książkę Rikuś. To wyróżnienie otworzyło mu drzwi do międzynarodowej kariery. W 2007 roku zwyciężył w konkursie na najlepszego ilustratora książek dla dzieci (Reader’s Digest Award for Best Children’s Book Illustrator), a jego książka Nie chcę być duży zdobyła nagrodę Best Picture Book of the Year 2007 (dla najlepszej książki obrazkowej 2007 roku w Holandii). Van Genechten jest autorem wielu bestsellerów, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat jego książki wydano w 40 krajach na całym świecie.

 

Nie obowiązują rezerwacje, wstęp wolny.

 

Niedziela, 23 października


11:00 Literackie Baranki Dzieciom: Dziwne przygody Koziołka Matołka; bajki z lat 1969-71, po pokazie warsztaty książkowe ze Sztukolotnią. Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27

 

Uwaga! Wydarzenie biletowane. Bilety dostępne w kasie Kina Pod Baranami.
 

14:00 Wernisaż wystawy ilustracji TRZY/MAM/KSIĄŻKI oraz warsztaty wokół książek Popatrz w niebo Joanny Gębal i Moniki Zborowskiej – projektu nagrodzonego w pierwszej edycji konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI, Księgarnia LOKATOR, ul. Mostowa 1 (0-6)


„Czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki, odpowiadające umiejętnościom młodego czytelnika oraz rozwijające jego emocje i kompetencje językowe, mogą stać się wspaniałym przewodnikiem pomagającym mu odkrywać i poznawać otaczający świat. Dzięki pięknym ilustracjom, będącym często pierwszym zaproszeniem do obcowania ze sztuką, rozbudzą dziecięcą wyobraźnię i zainspirują do twórczych praktyk. Wystawa ilustracji książkowych została przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w literackim świecie.

W ramach ekspozycji prezentowane będą prace wyróżnione w pierwszej edycji konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI na projekt „czytelniczej wyprawki” – zestawu trzech książeczek, które rosnąć mają wraz z dzieckiem, od noworodka po przedszkolaka. Wystawa czynna do 6.11.2016 r. Na wernisaż zapraszamy bez zapisów, natomiast na warsztaty obowiązują rezerwacje:

 

https://rezerwacje-fldd.noova.pl/wydarzenie/trzy_mam_ksiazki
 

 

Piątek, 28 października
 

10:00-11:00 Warsztaty typograficzne z Anną Kaszubą-Dębską, Pałac Czeczotki, ul. św. Anny 2 (5+)


Warsztaty typograficzne wokół książki Anny Kaszuby-Dębskiej, inspirowanej wierszem XIX-wiecznego absurdysty Edwarda Leara Takie coś. Podczas warsztatów tworzenie ilustracji do fragmentu wiersza przy pomocy zabawy typograficznej z literami.

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

https://rezerwacje-fldd.noova.pl/wydarzenie/warsztaty_typograficzne

 

UWAGA ZMIANA GODZINY: START O 11:30 - 13:00
12:00-13:30 W 42 ogrody dookoła świata - warsztaty z architektury krajobrazu z Adamem Wójcickim, ilustratorem książki O.G.R.Ó.D., Pałac Czeczotki, ul. św. Anny 2 (5+)

Ogród to piękne miejsce – pachnące, zielone i ciche. Każdy chciałby w nim mieszkać. Ale jak sprawić, by ogród wyrósł w mieście? Zazieleńmy nasze miasto! Stwórzmy jego wielką zieloną makietę i pokażmy dorosłym 1000 sposobów na to, jak uczynić je piękniejszym!

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

https://rezerwacje-fldd.noova.pl/wydarzenie/architektura_krajobrazu
 

 

Sobota, 29 października

 

10:30-11:30 Przygody w raju - warsztaty z wydawnictwem Zakamarki, Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27, (5+)

Zakamarki zapraszają na warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci bazujące na książkowej serii Przygody w Raju, której autorką jest Moni Nilsson, a ilustratorką Elin Lindell. Poznamy Zlatka i Bezę, ich rodziny i mieszkańców osiedla Raj. Są wśród nich uciążliwi starsi bracia, sympatyczny sprzedawca, samotny bezdomny, staruszka-imigrantka i osiedlowi chuligani. Na zajęciach wykonamy makietę osiedla.

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

https://rezerwacje-fldd.noova.pl/wydarzenie/przygody_w_raju

 

 

11:00-12:30 Podróż do wnętrza Ziemi - warsztaty plastyczne z Olą i Danielem Mizielińskimi inspirowane książką Pod ziemią, pod wodą, Pałac Czeczotki, ul. św. Anny 2 (5+)

Podczas warsztatów autorzy zabiorą dzieci w niezwykłą rysunkową podróż. Uczestnicy będą mogli wyruszyć w głąb ziemi, od cienkiej warstwy gleby tuż pod stopami aż do gorącego jądra naszej planety lub zaprojektować sobie strój płetwonurka i zanurkować w nim w głębiny mórz i oceanów.

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!
https://rezerwacje-fldd.noova.pl/wydarzenie/podroz_do_wnetrza_ziemi

 

11:00-12:00 CO to OKO? - czyli jak widzimy - warsztaty o złudzeniach optycznych, Muzeum Historii Fotografii, ul. Józefitów 16 (5+)

Podczas warsztatów o złudzeniach optycznych uczestnicy poznają budowę oka, dowiedzą się, jak widzą zwierzęta oraz dlaczego wzrok jest dla nas najważniejszym ze zmysłów. Dzieci zobaczą również wystawę My(d)lenie oczu i otrzymają przystępne wytłumaczenie prezentowanych tu zjawisk. Na koniec wykonają własne modele oczu i sfotografują się w atelier.

 

Rejestrację prowadzi Muzeum: rezerwacja@mhf.krakow.pl

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!


12:00-13:15 Licho nie śpi - PRAPREMIERA spektaklu dla dzieci Teatru Uszytego, Scena pod Ratuszem - Teatr Ludowy, Rynek Główny 1  (4+)

Prapremiera przedstawienia Licho nie śpi zainspirowanego książką Agnieszki Taborskiej Licho i inni (wyd. BOSZ, nagroda Festiwalu Literatury dla Dzieci za Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2014). Spektakl pełen jest brzęczących garnków, porzekadeł, zabobonów, trzeszczących skrzypiec i zabawnych rymów, przy udziale instrumentów jarmarcznych. Ważnym elementem przedstawienia jest teatr cieni, który wprowadzi widzów w niezwykły świat rusałek, skrzatów i innych lich. Bohaterem przedstawienia jest postać Czarnego Licha, który lubi płatać różne figle i sprawiać kłopoty ale o tym sza, bo – licho nie śpi…

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

https://rezerwacje-fldd.noova.pl/wydarzenie/licho_nie_spi

13:00 Umarły las - spotkanie z Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem, prowadzenie: Szymon Kloska, Pałac Czeczotki, ul. św. Anny 2 (7+)

O tym, że Adam Wajrak pisze wspaniałe książki dla dzieci o przyrodzie, a Tomasz Samojlik jest autorem komiksów i ilustracji wie chyba każde dziecko w Polsce. Ale nie każde słyszało o tym, że obaj panowie są sąsiadami z Puszczy Białowieskiej. W swoim najnowszym projekcie postanowili połączyć siły. Książki Umarły las (i jej kontynuacja Nieumarły las – planowana na wiosnę 2017) to komiks, którego akcja rozgrywa się w ostępach Puszczy Białowieskiej. Ptaki - bohaterowie stworzonej w konwencji westernu opowieści, próbują ocalić najdzikszy zakątek lasu. Ku utrapieniu ich wrogów - pełen korników  i martwego drewna. Dlatego przyjdzie im walczyć ze zwolennikami lasu czystego, widnego, w którym korniki i martwe drewno to oczywisty przeżytek. Książka to nie tylko trzymający w napięciu i pełen humoru komiks, ale też opowieści Adama Wajraka, przybliżające życie lasu.

 

https://rezerwacje-fldd.noova.pl/wydarzenie/umarly_las

 

 

Niedziela, 30 października

 

10:00 Spotkanie o czasie z Grzegorzem Kasdepke, prowadzenie: Szymon Kloska, Pałac Czeczotki, ul. św. Anny 2 (6+)

Dlaczego Jutro wciąż się spóźnia i jest szare i przygarbione? Czy Wczoraj musi przepadać jak kamień w wodę, a Dzisiaj zostawiać po sobie tak wielki bałagan? I kto go posprząta? Wczoraj, Dzisiaj, a może Jutro? Trudna decyzja, szczególnie gdy nie wiadomo, jak które wygląda i gdzie ich szukać... Najpopularniejszy współczesny pisarz dla dzieci tym razem opowiada o tajemnicy czasu i o tym, że warto uśmiechnąć się do swojego Dzisiaj.

 

https://rezerwacje-fldd.noova.pl/wydarzenie/spotkanie_o_czasie


12:00-13:00 Bazgramy z LAMY i Sztukolotnią - warsztaty w ramach Conrad Festival, Pałac Czeczotki, ul. św. Anny 2 (6+)

Warsztaty na podstawie książki Fruwajka Piotra Sommera. Wraz z dziećmi będziemy pisać nieprzerwanie piórem, podążać za linią i za jej pomocą budować różne kształty.

Bazgramy z LAMY to cykl działań artystycznych piórami wiecznymi. Za ich pomocą staramy się pokazać, że pióro wieczne to nie tylko przedmiot codziennego użytku, lecz także świetne narzędzie do rysowania oraz zabawy na papierze. Z kolei znajomość właściwości pióra wiecznego pozwala na kreatywne wykorzystanie możliwości, jakie w nim tkwią w sposób łatwy, prosty i przyjemny.

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

Rejestrację prowadzą Warsztaty Sztukolotnia: warsztaty.sztukolotnia@gmail.com

 

 

15:00-16:00 Jak narysować emocje? - warsztaty plastyczne z Guido Van Genechtenem, Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27 (3+)

Guido Van Genechten pokaże dzieciom, jak za pomocą linii i kolorów wyrazić całą paletę emocji. Uczestnicy warsztatów wraz z autorem narysują najpopularniejszego bohatera jego książek – sympatycznego króliczka Rikusia. Wychodząc od najprostszych form geometrycznych, dzieci krok po kroku stworzą swojego Rikusia, a na końcu podkreślą jego charakter, odpowiednio dobierając kolory. Warsztaty rodzinne - w trakcie warsztatów mile widziana pomoc opiekunów. 

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

https://rezerwacje-fldd.noova.pl/wydarzenie/jak_narysowac_emocje
 

 

 

Program może ulec nieznacznym zmianom, ale tylko na lepsze!


 

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa (a zdjęcia publikowane są na stronie internetowej i Facebooku FLDD oraz Conrad Festival). Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach dokumentacyjnych.

Program – pozostałe:

 • Spotkania festiwalowe w Gdańsku – edycja 2016

  Z dumą i radością przedstawiamy program tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Zaczynamy w Gdańsku, więc wszystkie ręce na pokład! Przygotować żagle do stawiania, bo rezerwacje na wydarzenia festiwalowe już ruszyły!

  więcej
 • Spotkania festiwalowe w Warszawie - edycja 2016

  Tegoroczna edycja w Warszawie będzie jeszcze bardziej okazała. Zapraszamy nie tylko na wydarzenia festiwalowe w ramach Warszawskich Targów Książki, ale też do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W tym roku CSW będzie naszym drugim centrum festiwalowym.

  więcej
 • Spotkania festiwalowe we Wrocławiu - edycja 2016

  Serdecznie zapraszamy do Wrocławia na cykl spotkań z autorami w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci. Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 gościć będzie w tym roku bajeczne sławy literatury dla dzieci!

  więcej
 • Spotkania festiwalowe w Krakowie - edycja 2016

  Nie przenoście nam stolicy do Krakowa? Ależ przenoście! Jak stolica, to tylko Festiwalu Literatury dla Dzieci. Spotykamy się w czerwcu, a póki co, zapraszamy do zapoznania się z programem.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2016 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska