Aktualności

Kraków - miasto królów i smoków

Na festiwalowej mapie nie mogło zabraknąć magicznego miasta królów i smoków polskich – Krakowa. Tu literacki duch obecny jest w niemal każdym zakamarku. Rozejrzyjcie się uważnie albo lepiej - zróbcie to razem z nami!

 

W tym roku Festiwal Literatury dla Dzieci pojawi się w...

 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej 

Manggha

 

Manggha - wszystko zaczęło się od Feliksa "Manggha" Jasieńskiego - podróżnika, krytyka, kolekcjonera i mecenasa sztuki. Zafascynowany, między innymi, Japonią (pseudonim "Manggha" został zainspirowany tytułem zbioru drzeworytów Katsuhiki Hokusaiego), stworzył zbiór 6500 eksponatów związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni, który podarował potem Muzeum Narodowemu w Krakowie. Kilkanaście lat później, w 1944 roku, na jedyną wystawę, na której udało się zaprezentować tę kolekcję, trafił dziewiętnastoletni Andrzej Wajda, którego eksponaty zachwyciły. Kiedy w 1987 roku został laureatem nagrody Kioto, postanowił całą sumę przeznaczyć na wybudowanie w Krakowie miejsca, w którym będzie można zaprezentować kolekcję Mangghi. W projekt zaangażowała się także Japonia - i dzięki połączonym wysiłkom dwóch krajów oraz naprawdę wielu ludzi powstał nowoczesny budynek uważany za jedną z ikon współczesnej architektury. Prócz stałej ekspozycji w Mangghdze organizuje się wystawy czasowe, warsztaty i kursy związane z Japonią. W 2002 roku muzeum odwiedził cesarz Akihito i jego żona, Michiko.

 

Zobacz więcej: manggha.pl

 

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli

 

Muzeum Etnograficzne w Krakowie – instytucja, której zamiłowanie do szeroko pojętej kultury – zarówno chłopskiej, jak i europejskiej oraz egzotycznej (jak daleka i gorąca Afryka), sięga przeszło stu lat wstecz.

 

Obecnie MEK jest instytucją łączącą tradycję i nowoczesność. W jej murach możemy dowiedzieć się tego, co było, ale również nauczyć się tolerancji i sztuki patrzenia, rozumienia oraz odkrywania zarówno siebie, jak i innych. W etnograficznych podróżach nieocenioną pomocą są warsztaty, których bogata ofertą może poszczycić się Muzeum.  Prowadzone są dla różnych grup odbiorców, z których najmłodsza to dzieci w wieku… od 0 do 3 lat! Na szczególną uwagę bez wątpienia zasługują weekendowe zajęcia dla rodzin z cyklu Etnokalendarz.

 

Działa tu też ogólnodostępna biblioteka oraz wydawnictwo, dzięki któremu kolekcja własna książek Muzeum powiększa się z miesiąca na miesiąc.  

 

Zobacz więcej: etnomuzeum.eu

 

 

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

 

 

Muzeum Archeologiczne - to najstarsza archeologiczna placówka w Polsce. Powołano ją, jako Muzeum Starożytności, w lutym 1850 roku. W jej zbiorach znajduje się ponad pół miliona zabytków. To zarówno dary kolekcjonerów i odkrywców, ale również efekty rozlicznych prac wykopaliskowych prowadzonych od ponad stu lat w Małopolsce oraz na terenach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej (Ukraina, Litwa, Białoruś). Ale to pradzieje Małopolski stanowią główny obszar zainteresowań badawczych krakowskiego Muzeum Archeologicznego.

 

Od 1967 roku główną siedzibą Muzeum jest zabytkowy kompleks budynków przy ul. Senackiej 3. Kompleks nie mniej ciekawy niż unikatowe zbiory muzealne. I tak w XVI wieku mieścił się tu zbór kalwiński, później karmelitów bosych. Pod koniec XVIII wieku budynki klasztorne adaptowano na... więzienie. Zespół gmachów św. Michała (nazwa została od wezwania zburzonego kościoła) służył jako zakład penitencjarny przez ponad półtora wieku - aż do 1950 roku! Przebywali w nim zarówno przestępcy kryminalni, jak i więźniowie polityczni. A wśród osadzonych u św. Michała byli m.in. Ludwik Waryński i Michał Bałucki. Niewątpliwym atutem (choć ukrytym za wysokim murem) jest przepiękny ogród. Dostępny jest on w godzinach otwarcia Muzeum i... specjalnie dla uczestników Festiwalu Literatury dla Dzieci.

 

Zobacz więcej: www.ma.krakow.pl

 

Księgarnia pod Globusem

 

Księgarnia Pod Globusem to nowoczesne przestronne i jasne wnętrze wypełnione od podłogi po sufit książkami. W ofercie szeroki asortyment tytułów dla dzieci, dobra literatura i piękne albumy. Nie problemem są też książki na specjalne zamówienie. Księgarze są doskonale zorientowani w tym, co jest na półkach i chętnie się tą wiedzą dzielą, doradzając i – odradzając. Można tu przyjść, usiąść na czerwonej kanapie i poczytać. Albo wziąć udział w warsztatach dla dzieci, na których powstają dzieła sztuki. Lub posłuchać, jak czytamy bajki razem z dziennikarzami, pisarzami i animatorami kultury. Albo włączyć się do dyskusji o  węgierskich politykach, modzie i podróżach na Syberię. To co, wpadniecie do Księgarni pod Globusem?

 

Zobacz więcej: liberglob.pl

 

Muzeum Inżynierii Miejskiej

 

 

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie od prawie 20 lat zaskakuje zwiedzających nie tylko starannie przygotowanymi wystawami stałymi, ale także różnorodną ofertą wystaw czasowych. Muzeum powstało w najstarszych halach zajezdni tramwajowej. Tym samym do dzisiaj możemy zobaczyć tam zabytkowe już tramwaje, autobusy oraz inne przedmioty związane z komunikacją miejską w Krakowie. Dotychczas muzeum zgromadziło aż 63 takie obiekty.

 

Komunikacja miejska to niejedyna rzecz, której historię można prześledzić, odwiedzając starą zajezdnię. Muzeum Inżynierii Miejskiej szczyci się pokaźną (ponad 140 obiektów) kolekcją samochodów i motocykli, obrazujących historię polskiej motoryzacji. A więc jest to miejsce obowiązkowe do zwiedzenia dla każdego, kto tęskni za widokiem fiata 126p, a także dla wszystkich nieco młodszych miłośników motoryzacji. Wśród zgormadzonych obiektów znajdziemy miedzy innymi unikatowe prototypy pojazdów, takich jak Polonez van czy Osa M52a.

 

Odwiedzając muzeum dowiemy się również, w jaki sposób nasze mieszkania zaopatrywane są w prąd, wodę i ciepło, a także jak i po co działa oczyszczalnia ścieków. Część wystawy poświęcona inżynierii miejskiej jest multimedialna. Dodatkowo zwiedzający muzeum mogą zaobserwować postęp w technice odtwarzania dźwięku i obrazu czy w dokonywaniu pomiarów za pomocą między innymi mierników elektrycznych.

 

Zdecydowanie najciekawszą dla najmłodszych zwiedzających wystawą jest „Wokół koła”. To miejsce, gdzie każdy może dotknąć i „na własnej skórze” doświadczyć działania podstawowych praw fizyki. Poza 5 wystawami stałymi pracownicy MIM nieustannie pracują nad przygotowaniem ciekawych wystaw czasowych. Wszystkie te atrakcje mieszczą się na ul. św. Wawrzyńca.

 

Zobacz więcej: www.mim.krakow.pl

Aktualności – pozostałe:

 • Pocztówka do autora KONKURS

  Przygotuj pocztówkę do jednego z autorów goszczących w tym roku na Festiwalu Literatury dla Dzieci i weź udział w konkursie, w którym do wygrania są wspaniałe zestawy książek!

  więcej
 • Wystawa: Lodorosty i bluszczary

  Wystawa poświęcona będzie twórczości poetyckiej dla dzieci Jerzego Ficowskiego, który przez ponad trzy dekady tworzył teksty z myślą o najmłodszych odbiorcach. Wystawę zobaczycie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

  więcej
 • Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 NOMINACJE

  Poznajcie tytuły książek nominowanych do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i zagłosujcie już dziś na swojego faworyta!

  więcej
 • 7 książek, które musisz przeczytać przed Festiwalem Literatury dla Dzieci

  Jak przygotować się na festiwal? Oczywiście czytając! My szykujemy dla was program pełen literackich niespodzianek, wy w ramach rozgrzewki czytacie książki z naszej listy lektur.

  więcej
 • Co czeka nas w tym roku?

  Spotkania autorskie, warsztaty (i to nie tylko plastyczne), gry miejskie, spektakle, wystawy, spacery tematyczne i plenerowe pikniki. A to wciąż nie wszystko! Poznajcie motywy przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017!

  więcej
 • Wszystkie ręce na pokład! Wolontariusze poszukiwani!

  Uwielbiany przez dzieci i rodziców, największy w Europie. Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 zbliża się wielkimi krokami, a my potrzebujemy TWOJEJ pomocy! Dołącz do naszego zespołu w Krakowie!

  więcej
 • Festiwal pod honorowym patronatem IBBY i KOPD

  Bardzo cieszymy się, że Festiwal Literatury dla Dzieci po raz czwarty został objęty honorowym patronatem Polskiej Sekcji IBBY i Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

  więcej
 • Znamy pierwszych gości Festiwalu Literatury dla Dzieci

  Już wiecie, że tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa JASNOWIDZE, ale przecież nie samymi obrazami człowiek żyje! Clue Festiwalu są wszak spotkania z autorami i ilustratorami. Poznajcie nazwiska pierwszych gości.

  więcej
 • JASNOWIDZE 2016 - wystawa pokonkursowa

  Znamy wyniki międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2016. A ogłaszamy to nie bez powodu. Pokonkursową wystawę będziecie mogli zobaczyć w tym roku na Festiwalu! GALERIA

  więcej
 • Tu bije puls Polski - Warszawa

  Pałac kultury, syrenka i palma na rondzie nie przyćmią nam tego, co najważniejsze. Czyli literatury dla dzieci! A ta znów rozpanoszy się w stolicy. Zapraszamy wszystkie dzieci na Festiwal w Warszawie. Sprawdźcie, gdzie znajdziecie nas w tym roku!

  więcej
 • Ahoj, literaturo! Czyli Gdańsk

  Gdańsk zawsze na fali! Złapcie wiatr w żagle i wyruszcie na morze literatury, żeby wyłowić z niego prawdziwe skarby. Gwarantujemy, że znajdziecie je w naszych niezwykłych miejscach festiwalowych, w których w tym roku się pojawimy.

  więcej
 • Poznajmy się z Poznaniem

  Na pokładzie festiwalowych miast witamy Poznań! Czym zaskoczy nas miasto koziołków, najlepszych w świecie rogali i, rzecz jasna, pyr? Jedno jest pewne: stolica Wielkopolski książką stoi! Sprawdźcie, gdzie będziecie nas mogli spotkać jesienią.

  więcej
 • Znamy miasta i daty Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017!

  Emocje sięgają zenitu! W tym roku spotkamy się w Warszawie (16 - 21 maja), Gdańsku (30 maja - 3 czerwca), Krakowie (6 - 11 czerwca), Poznaniu (3 - 7 października) oraz Katowicach (10 – 12 listopada). Już teraz rezerwujcie sobie czas!

  więcej
 • Tak bawiliśmy się rok temu!

  Czy wy też już nie możecie się doczekać się Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017? W oczekiwaniu na pierwsze programowe przecieki, przypomnijmy sobie jak świetnie bawiliśmy się w rok temu, w czasie trzeciej edycji.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2017
Design by Anna Kaszuba-Dębska