Aktualności

Tu bije puls Polski - Warszawa

Pałac kultury, syrenka i palma na rondzie nie przyćmią nam tego, co najważniejsze. Czyli literatury dla dzieci! A ta znów rozpanoszy się w stolicy. Zapraszamy wszystkie dzieci na Festiwal w Warszawie. Sprawdźcie, gdzie znajdziecie nas w tym roku!

 

Poznajcie miejsca, które w tym roku odwiedzimy w Warszawie!

PGE Narodowy

 

PGE Narodowy - dla wielu warszawiaków jednym z ważniejszych wydarzeń w 2012 roku było otwarcie PGE Narodowego. Miejsce to szybko przekształcone zostało w szczególnie lubiany punkt spotkań, kojarzony przede wszystkim z aktywnym wypoczynkiem. Zimą czas można tam spędzać jeżdżąc na łyżwach, latem natomiast przemierzając okolicę na rowerach czy rolkach.


Ale PGE Narodowy to nie tylko sport. To również koncerty największych gwiazd oraz inne imprezy kulturalne. Wśród nich stałe miejsce mają Warszawskie Targi Książki, które co roku w maju zapełniają stadionowe trybuny tysiącami miłośników dobrej literatury.

 

Zobacz więcej: www.pgenarodowy.pl

 

Centrum Sztuki Współczesnej

Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie – z siedzibą w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Na jego terenie znajduje się Muzeum Zamku i Szpitala Wojskowego na Ujazdowie.  I na tym kończy się tradycja i historia, bo reszta to eksperyment, nowoczesność i niczym nieskrępowana twórczość. Prawdziwe laboratorium sztuki, miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – ciekawą wystawę, warsztaty dla młodszych i starszych, ale też bibliotekę, kluboksięgarnię dla wymagających i koneserów sztuki oraz małe, też artystyczne, co nieco na ząb.

 

Dzieła sztuki współczesnej gromadzone są nie tylko wewnątrz Centrum, ale też dookoła Zamku, przez co tradycja i nowoczesność przenikają się. I właśnie przenikanie zdaje się mieć kluczowe znaczenie w Centrum – zarówno w odniesieniu do historii i teraźniejszości, kultury i społeczeństwa, jak i różnych dziedzin sztuki tworzących niezwykły patchwork współczesnych działań artystycznych w tej unikatowej instytucji. 

 

Zobacz więcej: www.csw.art.pl

 

Teatr Lalka

 

Teatr Lalka w Warszawie od ponad 70 lat zaskakuje widzów profesjonalnie przygotowywanymi spektaklami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Reżyserzy, aktorzy oraz twórcy lalek niejednokrotnie zaskakują widzów ciekawymi i niekonwencjonalnymi interpretacjami znanych i lubianych baśni. Często tytuł wystawianej klasycznej baśni stanowi inspirację do stworzenia nowych historii z pięknym przesłaniem.

 

Dla miłośników teatru oraz wszystkich osób, które zachodzą w głowę, jak wygląda praca za kulisami, przygotowano specjalną trasę zwiedzania. W ten sposób można odwiedzić miejsca niedostępne na co dzień dla widzów, czyli między innymi garderoby aktorów i kabinę elektroakustyczną. Ale zdecydowanie największą atrakcją będzie dla zwiedzających możliwość wejścia do pracowni lalkarskich i konstruktorskich, gdzie powstają “małe dzieła sztuki”.

 

Dodatkowo, od wielu lat na scenie Teatru Lalka wystawiane są przedstawienia, których scenariusz powstaje w oparciu o historie dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczych. Scenariusze te to owoc odbywających się wcześniej warsztatów. Do tej pory wystawiono już dziewięć takich przedstawień, w tym: “Wyspę Słoneczników” i “Podwórko”. Cały projekt jest realizowany przez aktora teatralnego Romana Holca i nosi nazwę Teatr Otwarta Scena.

 

Teatr Lalka, który mieści się w Pałacu Kultury i Nauki, dba również o komfort osób niepełnosprawnych. Dla niedosłyszących przygotowano specjalne miejsce na widowni tzw. pętlę indukcyjną.

 

Zobacz więcej: www.teatrlalka.pl

 

Teatr Rampa


Teatr Rampa w Warszawie to ponad 300 spektakli rocznie, w tym również inscenizacje muzyczne, adresowane głównie do dzieci i młodzieży. Na dwóch scenach: Dużej i Kameralnej widzowie mogą podziwiać znane z Broadway’u widowiska oraz wzbudzające zachwyt na całym świecie musicale.

W 2016 roku Teatr Rampa wraz z Biurem Kultury rozpoczął realizację sześcioletniego programu. W jego ramach przygotowano szereg wydarzeń kulturalnych, które organizowane są w tak zwanej Przestrzeni Eksperymentalnej. Mają one zainspirować mieszkańców Warszawy do udziału w wydarzeniach kulturalnych oraz samodzielnego kreowania takich spotkań. Do tej pory w ramach Przestrzeni Eksperymentalnej zorganizowano między innymi: koncert muzyki żydowskiej, bitwę freestylową oraz zajęcia wokalne pod nazwą “Targówek śpiewa”, adresowane do młodzieży. Co więcej, organizatorzy co miesiąc przygotowują specjalny program eventów, które mają aktywizować kulturalnie warszawian oraz sprawić, że szeroko rozumiane wydarzenia kulturalne staną się ich codziennością - jest to główny cel całej inicjatywy.

Teatr Rampa ze szczególną starannością dba o program opracowany dla najmłodszych odbiorców. Są to nie tylko starannie przygotowane spektakle i przedstawienia. Przykładowo w 2008 roku podjęto się rewitalizacji muralu przy teatrze. Aby przybliżyć dzieciom i ich rodzicom tajniki przygotowania sztuki teatralnej w Rampie kilkakrotnie zorganizowano również otwarte próby, w których mogli uczestniczyć najmłodsi. Tak zorganizowane próby niczym nie różniły się od tych bez widowni - aktorzy występowali bez kostiumów, a reżyser ingerował w odgrywane przez nich fragmenty.

Od 2016 roku Teatr Rampa może poszczycić się mianem Miejsca Przyjaznego Dziecku (XV edycja Konkursu Świat Przyjazny Dziecku 2016). Teatr zasłużył na ten tytuł zarówno dzięki bogatemu repertuarowi, jak i licznym warsztatom oraz lekcjom teatralnym, a także konkursom szkolnym, które oswajają najmłodszych z tajnikami kultury.

Zobacz więcej: www.teatr-rampa.pl

 

Galeria Stara Prochownia

 

Galeria Stara Prochownia to jedno z czterech tego typu miejsc działających w ramach Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. W 2002 roku powstała ona jako miejsce dedykowane młodym twórcom, ale wśród prezentowanych tam wystaw znajdują się również prace artystów z bogatym dorobkiem. Dodatkowo, wszyscy pasjonaci sztuki współczesnej mogą odwiedzić galerię w ramach miesięcznych wystaw twórców z Polski oraz z zagranicy. Mimo że galeria mieści się w zabytkowym budynku, to nie stroni od współczesnych dzieł kultury.

Budynek Starej Prochowni (znajduje się przy ul. Boleść 2) to miejsce z historią, które idealnie wpisuje się w dzieje Warszawy - początkowo była to baszta Mostu Zygmunta Augusta, później przekształcono go w magazyn prochu, następnie stworzono tam więzienie marszałkowskie, teatr, aż wreszcie Prochownia stała się siedzibą Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Być może bogata i burzliwa historia sprawiła, że miejsce to jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Warszawy, jak i turystów. Poza licznymi warsztatami przygotowywanymi przez artystów i pedagogów ze SCEK w Starej Prochowni, a właściwie na jej scenie wystawiane są również liczne przedstawienia profesjonalnych i młodzieżowych grup teatralnych oraz koncerty wokalne i instrumentalne. Dodatkowo na Scenie Stara Prochownia odbywają się cykliczne imprezy kulturalne, które większość warszawian od lat ma wpisane do kalendarza. Jest to chociażby: Warszawski Festiwal Teatralny Młodych, Festiwal Zawirowania i wiele innych.

Od ponad 20 lat Stara Prochownia kojarzy się z edukacją kulturalną dzieci i młodzieży. Realizowany jest tam między innymi cykl “Lekcje w Galerii”, który ma na celu przybliżyć uczestnikom tajniki aktualnej wystawy (którą można oglądać w Galerii Stara Prochownia). Po wprowadzeniu teoretycznym (objaśnieniu niezbędnych pojęć oraz technik plastycznych) w ramach “Lekcji w Galerii” odbywają się warsztaty plastyczne, które tematycznie związane są z częścią teoretyczną. Cały projekt ma wypracować w młodym pokoleniu potrzebę kontaktu ze sztuką.

Zobacz więcej: www.scek.pl
 

Aktualności – pozostałe:

 • Pocztówka do autora KONKURS

  Przygotuj pocztówkę do jednego z autorów goszczących w tym roku na Festiwalu Literatury dla Dzieci i weź udział w konkursie, w którym do wygrania są wspaniałe zestawy książek!

  więcej
 • Wystawa: Lodorosty i bluszczary

  Wystawa poświęcona będzie twórczości poetyckiej dla dzieci Jerzego Ficowskiego, który przez ponad trzy dekady tworzył teksty z myślą o najmłodszych odbiorcach. Wystawę zobaczycie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

  więcej
 • Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 NOMINACJE

  Poznajcie tytuły książek nominowanych do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i zagłosujcie już dziś na swojego faworyta!

  więcej
 • 7 książek, które musisz przeczytać przed Festiwalem Literatury dla Dzieci

  Jak przygotować się na festiwal? Oczywiście czytając! My szykujemy dla was program pełen literackich niespodzianek, wy w ramach rozgrzewki czytacie książki z naszej listy lektur.

  więcej
 • Co czeka nas w tym roku?

  Spotkania autorskie, warsztaty (i to nie tylko plastyczne), gry miejskie, spektakle, wystawy, spacery tematyczne i plenerowe pikniki. A to wciąż nie wszystko! Poznajcie motywy przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017!

  więcej
 • Wszystkie ręce na pokład! Wolontariusze poszukiwani!

  Uwielbiany przez dzieci i rodziców, największy w Europie. Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 zbliża się wielkimi krokami, a my potrzebujemy TWOJEJ pomocy! Dołącz do naszego zespołu w Krakowie!

  więcej
 • Festiwal pod honorowym patronatem IBBY i KOPD

  Bardzo cieszymy się, że Festiwal Literatury dla Dzieci po raz czwarty został objęty honorowym patronatem Polskiej Sekcji IBBY i Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

  więcej
 • Znamy pierwszych gości Festiwalu Literatury dla Dzieci

  Już wiecie, że tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa JASNOWIDZE, ale przecież nie samymi obrazami człowiek żyje! Clue Festiwalu są wszak spotkania z autorami i ilustratorami. Poznajcie nazwiska pierwszych gości.

  więcej
 • JASNOWIDZE 2016 - wystawa pokonkursowa

  Znamy wyniki międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2016. A ogłaszamy to nie bez powodu. Pokonkursową wystawę będziecie mogli zobaczyć w tym roku na Festiwalu! GALERIA

  więcej
 • Ahoj, literaturo! Czyli Gdańsk

  Gdańsk zawsze na fali! Złapcie wiatr w żagle i wyruszcie na morze literatury, żeby wyłowić z niego prawdziwe skarby. Gwarantujemy, że znajdziecie je w naszych niezwykłych miejscach festiwalowych, w których w tym roku się pojawimy.

  więcej
 • Kraków - miasto królów i smoków

  Na festiwalowej mapie nie mogło zabraknąć magicznego miasta królów i smoków polskich – Krakowa. Tu literacki duch obecny jest w niemal każdym zakamarku. Rozejrzyjcie się uważnie albo lepiej - zróbcie to razem z nami!

  więcej
 • Poznajmy się z Poznaniem

  Na pokładzie festiwalowych miast witamy Poznań! Czym zaskoczy nas miasto koziołków, najlepszych w świecie rogali i, rzecz jasna, pyr? Jedno jest pewne: stolica Wielkopolski książką stoi! Sprawdźcie, gdzie będziecie nas mogli spotkać jesienią.

  więcej
 • Znamy miasta i daty Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017!

  Emocje sięgają zenitu! W tym roku spotkamy się w Warszawie (16 - 21 maja), Gdańsku (30 maja - 3 czerwca), Krakowie (6 - 11 czerwca), Poznaniu (3 - 7 października) oraz Katowicach (10 – 12 listopada). Już teraz rezerwujcie sobie czas!

  więcej
 • Tak bawiliśmy się rok temu!

  Czy wy też już nie możecie się doczekać się Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017? W oczekiwaniu na pierwsze programowe przecieki, przypomnijmy sobie jak świetnie bawiliśmy się w rok temu, w czasie trzeciej edycji.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2017
Design by Anna Kaszuba-Dębska