Aktualności

Ahoj, literaturo! Czyli Gdańsk

Gdańsk zawsze na fali! Złapcie wiatr w żagle i wyruszcie na morze literatury, żeby wyłowić z niego prawdziwe skarby. Gwarantujemy, że znajdziecie je w naszych niezwykłych miejscach festiwalowych, jak m.in. Instytut Kultury Miejskiej, czy Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku.

 

Prosimy zatem nie zwlekać ani chwili. Zapraszamy do Gdańska!

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku od 25 lat zajmuje się upowszechnianiem i promocją kultury oraz współpracą kulturalną z innymi państwami, w szczególności krajami basenu Morza Bałtyckiego. Organizuje wydarzenia kulturalne, realizuje projekty artystyczne i naukowe.

 

Od 10 lat organizowane są Bałtyckie Spotkania Ilustratorów, które są okazją do spotkania wybitnych twórców dając możliwość poznania tajników ich warsztatu oraz dyskusji na temat roli ilustracji w książkach dla dzieci. Spotkaniom towarzyszą wystawy, warsztaty, wykłady i rozmowy z ekspertami. Gośćmi spotkań byli m.in.: Józef Wilkoń, Bohdan Butenko, Adam Kilian oraz artyści zagraniczni tacy jak: Kęstutis Kasparavičius, Viive Noor, Piret Raud, Svein Nyhus, Pija Lindenbaum, Ulf Stark i wielu innych twórców.

 

Innym projektem poświęconym książkom dla dzieci jest LOOK! POLISH PICTUREBOK! - prezentacja polskiej książki obrazkowej – od lat 50. XX w. po współczesność. na którą składają się: wystawa książek i ilustracji oraz publikacja w języku angielskim ukazująca wybitne osiągnięcia polskich artystów w tej dziedzinie sztuki. Projekt prezentowany był na Łotwie, Litwie i w Estonii.

 

Główną siedzibą jest 400-letni Ratusz Staromiejski, jeden z niewielu gdańskich zabytków ocalałych ze zniszczeń II wojny światowej. Wybudowany został w latach 1587-1589 na potrzeby ówczesnej Rady Starego Miasta. Projekt budynku przypisywany jest Antoniemu Van Obberghenowi. Jego renesansowe wnętrza będzie można zobaczyć w czasie festiwalu!

 

Od 1995 roku NCK jest również gospodarzem Centrum św. Jana, mieszczącego się w gotyckim kościele św. Jana, gdzie sacrum spotyka się z profanum, nowoczesna aranżacja przestrzeni z gotykiem, a magia miejsca urzeka każdego zwiedzającego. To w tej przestrzeni organizowane są wystawy, festiwale i przedstawienia teatralne. Wnętrze Centrum św. Jana kryje wiele cennych zabytków sztuki sakralnej.

 

Zobacz więcej: www.nck.org.pl

Instytut Kultury Miejskiej

 

Instytut Kultury Miejskiej powstał w 2012 roku z przekształcenia zespołu koordynującego wcześniej działania związane z ubieganiem się Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od tamtej pory nieprzerwanie zajmuje się animowaniem życia kulturalnego miasta. Znany z organizacji wydarzeń takich jak Festiwal Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Festiwal Narracje czy Festiwal Europejski Poeta Wolności. Instytut działa dla mieszkańców miasta i we współpracy z nimi. Można do niego przyjść na otwarte wykłady, warsztaty, cykle filmowe, kameralne koncerty czy praktyczne szkolenia. W ramach Instytutu Kultury Miejskiej funkcjonują też inicjatywy związane z promowaniem historii Gdańska i animacją zapomnianych jego przestrzeni.

 

Zobacz więcej: www.ikm.gda.pl

 

Piwnica Romańska

 

Piwnica Romańska to najnowszy Oddział Muzeum Archeologicznego. Mieści się w samym sercu historycznego centrum Gdańska - dokładnie na Placu Dominikańskim, tuż obok Hali Targowej. 

 

Piwnica to zabytkowa pozostałość po XIII-wiecznym Klasztorze Dominikanów, w którym niegdyś pełniła funkcje jadalni oraz kuchni. Nazwa piwnicy odnosi się do stylu architektonicznego, w jakim została wykonana. Została odkryta naprawdę niedawno, bo na przełomie 2005 i 2006 r., a następnie była poddawana gruntownym badaniom archeologicznym, aby 30 grudnia 2014 roku stanąć otworem przed zwiedzającymi.

 

Piwnica Romańska wraz ze stworzoną w Hali Targowej ekspozycją fundamentów romańskiego kościoła św. Mikołaja, tworzy unikatowy w skali Polski kompleks prezentujący najstarsze zabytki architektury murowanej. To, co stare, spotyka się tu z najnowocześniejszą techniką muzealną. Całe zwiedzanie Piwnicy odbywa się w formie swoistego spektaklu audiowizualnego. Poszczególne detale architektoniczne są pojedynczo podświetlane specjalnie zaprojektowanym kolorowym oświetleniem. 

Obiekt jest dostępny przez cały rok i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Gdańska. Dzięki odwiedzinom w Piwnicy każdy może się poczuć jak archeolog – odkrywca i poszukiwacz skarbów. 

 

Zobacz więcej: www.archeologia.pl

 

Miejski Teatr Miniatura

 

Miejski Teatr Miniatura to jeden z najstarszych teatrów w Polsce – od początków jego działalności na Wybrzeżu minęło ponad 60 lat! Realizuje repertuar dla całej rodziny, angażując utalentowanych twórców z Pomorza i całego kraju. Co roku wystawia około 250 spektakli, które ogląda ponad 50 tysięcy widzów. Powstają tu przedstawienia zarówno na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej dla widzów już od 1 roku życia. Miniatura podejmuje także działania nietypowe, jak np. produkcja detektywistycznego serialu teatralnego oraz działania mające na celu wyjście w przestrzeń publiczną miasta, m.in. spektakle plenerowe. Repertuar teatru dopełniają liczne wydarzenia towarzyszące premierom oraz powstające we współpracy z innymi instytucjami kultury, wydawnictwami i organizacjami pozarządowymi. Są to m.in. warsztaty rodzinne, spotkania otwarte, panele i debaty, kiermasze z książkami, festiwale lub przeglądy.

 

Zobacz więcej: www.teatrminiatura.pl

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku działa na obszarze województwa pomorskiego. Ze względu na swój pedagogiczny charakter, służy przede wszystkim nauczycielom, pedagogom, studentom przygotowującym się do wykonywania owych zawodów, ale i wszystkim tym, którzy chcą skorzystać z dostępnych materiałów. Czytelnik może poruszać się w obrębie czterech kategorii zbiorów takich jak książki, artykuły, multimedia oraz elementy muzealne, które dotyczą historii oświaty pomorskiej. Biblioteka jest bardzo zaangażowana w rozwój edukacji. Rokrocznie przygotowuje ofertę skierowaną do szkół znajdujących się na terenie województwa, zawierającą warsztaty dla nauczycieli, biblioteczne, muzealne i regionalne lekcje, zajęcia filmowe i takie, które promują czytelnictwo. Biblioteka główna i filie – a jest ich dwanaście - prowadzą szeroką działalność kulturalną oraz oświatową, organizują różnego rodzaju spotkania, konkursy, koncerty. Stałym elementem są wystawy (ekspozycje stałe i okolicznościowe). Ponadto biblioteka wydaje własne czasopismo „Exempli Gratia” o charakterze bibliotekarskim i oświatowym.


Zobacz więcej: pbw.gda.pl

 

Centrum Hewelianum

 

Eksperymenty w Laboratorium Pana Kleksa, podróż do wnętrza Ziemi i spotkanie z wybuchającym wulkanem, największe zagadki matematyczne oraz wehikuł czasu, który zabierze na wycieczkę w przeszłość - interaktywne wystawy w gdańskim Centrum Hewelianum pozwalają dzieciom i dorosłym bawić się i poznawać świat. Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się na Górze Gradowej w samym centrum Gdańska. Zabytkowe XIX-wieczne budynki dziś stanowią zachętę do poznawania świata i praw nim rządzących, a przy tym są doskonałą okazją do świetnej, rodzinnej zabawy. Warto także pamiętać, że teren Centrum Hewelianum - obejmujący obszar ponad 20 hektarów dawnego militarnego fortu - to doskonałe miejsce na spacer, rekreację oraz podziwianie panoramy Głównego Miasta z dwóch punktów widokowych.

 

Zobacz więcej: www.hewelianum.pl

 

Galeria Gunthera Grassa 

 

Galeria Gunthera Grassa to część Gdańskiej Galerię Miejską specjalizującej się w sztuce współczesnej.

 

Gdańska Galeria Miejska jest przestrzenią, w której swobodnie może poczuć się każdy. Dedykowana jest ona zarówno młodzieży, studentom, jak i osobom starszym. Twórcy Galerii zadbali, aby w ciekawy i zrozumiały sposób przedstawiona w niej była nieopisana dotąd historia sztuki Gdańska, szczególnie ostatnich 30-40 lat. Jako lokalny ośrodek GGM zajmuje się również promocją artystów, którzy związani są z Trójmiastem.

 

A co z Guntherem Grassem zapytacie? Każdego roku GGM organizuje poświęconą mu Grassomanię, która za każdym razem przybiera inną formę. Był już przegląd filmów, gry internetowe czy gry miejskie.

 

Zobacz więcej: www.ggm.gda.pl.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oferuje darmowy dostęp do obszernej bazy literatury, w tym klasyki, e-booków, audiobooków oraz nowości wydawniczych. Biblioteka jest też miejscem spotkań z pisarzami, artystami, ludźmi kultury. To miejsce, w którym mieszkańcy Gdańska spędzają wolny czas, w zaciszu czytelni lub aktywnie, uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach. Biblioteka Publiczna w Gdańsku to sieć 30 filii usytułowanych w różnych dzielnicach.

 

Aby korzystać z biblioteki wystarczy odwiedzić dowolną filię Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz założyć Metropolitalną Kartę do Kultury. Jedna karta upoważnia do korzystania ze wszystkich bibliotek publicznych w Trójmieście oraz wielu innych na terenie woj. pomorskiego. Metropolitalna Karta do Kultury wyglądem przypomina kartę płatniczą, ale jej przeznaczenie jest zupełnie inne. Upoważnia do korzystania i wypożyczania książek w bibliotece oraz do korzystania ze zniżek w kinach, teatrach, kawiarniach, szkołach językowych oraz wielu innych miejscach.

 

Zobacz więcej: www.wbpg.org.pl

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, za pośrednictwem 23 filii rozmieszczonych w różnych częściach miasta, kreuje kulturę literacką i wspiera rozwój mieszkańców Gdyni na wielu płaszczyznach.

 

W zbiorach znajduje się ponad 440 tysięcy książek oraz publikacji elektronicznych. 
Oprócz tradycyjnych zbiorów udostępniane są też audiobooki, czytniki książek elektronicznych, komiksy oraz gry planszowe.

 

Biblioteka jest nie tylko miejscem dla miłośników książki, ale również przestrzenią, w której spędza się wolny czas, realizuje swoje pasje i zainteresowania. Bogata oferta wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych adresowana jest do odbiorców wszystkich grup wiekowych.

 

W filiach działają Dyskusyjne Kluby Książki, odbywają się spotkania z autorami książek (np. w ramach Nagrody Literackiej Gdynia), prowadzone są m.in.: warsztaty plastyczne, zajęcia językowe, lekcje biblioteczne oraz turnieje gier. Ponadto biblioteka bierze udział w akcjach czytelniczych, takich jak: Przystań Książki na gdyńskiej plaży, Festiwal Literatury Kryminalnej „Afera Kryminalna” czy Narodowe Czytanie. Biblioteka jest także ośrodkiem wiedzy o regionie i stanowi centrum aktywności społecznej środowisk lokalnych.  

 

Zobacz więcej: bibliotekagdynia.pl

Aktualności – pozostałe:

 • Pocztówka do autora KONKURS

  Przygotuj pocztówkę do jednego z autorów goszczących w tym roku na Festiwalu Literatury dla Dzieci i weź udział w konkursie, w którym do wygrania są wspaniałe zestawy książek!

  więcej
 • Wystawa: Lodorosty i bluszczary

  Wystawa poświęcona będzie twórczości poetyckiej dla dzieci Jerzego Ficowskiego, który przez ponad trzy dekady tworzył teksty z myślą o najmłodszych odbiorcach. Wystawę zobaczycie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

  więcej
 • Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 NOMINACJE

  Poznajcie tytuły książek nominowanych do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i zagłosujcie już dziś na swojego faworyta!

  więcej
 • 7 książek, które musisz przeczytać przed Festiwalem Literatury dla Dzieci

  Jak przygotować się na festiwal? Oczywiście czytając! My szykujemy dla was program pełen literackich niespodzianek, wy w ramach rozgrzewki czytacie książki z naszej listy lektur.

  więcej
 • Co czeka nas w tym roku?

  Spotkania autorskie, warsztaty (i to nie tylko plastyczne), gry miejskie, spektakle, wystawy, spacery tematyczne i plenerowe pikniki. A to wciąż nie wszystko! Poznajcie motywy przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017!

  więcej
 • Wszystkie ręce na pokład! Wolontariusze poszukiwani!

  Uwielbiany przez dzieci i rodziców, największy w Europie. Festiwal Literatury dla Dzieci 2017 zbliża się wielkimi krokami, a my potrzebujemy TWOJEJ pomocy! Dołącz do naszego zespołu w Krakowie!

  więcej
 • Festiwal pod honorowym patronatem IBBY i KOPD

  Bardzo cieszymy się, że Festiwal Literatury dla Dzieci po raz czwarty został objęty honorowym patronatem Polskiej Sekcji IBBY i Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

  więcej
 • Znamy pierwszych gości Festiwalu Literatury dla Dzieci

  Już wiecie, że tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa JASNOWIDZE, ale przecież nie samymi obrazami człowiek żyje! Clue Festiwalu są wszak spotkania z autorami i ilustratorami. Poznajcie nazwiska pierwszych gości.

  więcej
 • JASNOWIDZE 2016 - wystawa pokonkursowa

  Znamy wyniki międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE 2016. A ogłaszamy to nie bez powodu. Pokonkursową wystawę będziecie mogli zobaczyć w tym roku na Festiwalu! GALERIA

  więcej
 • Tu bije puls Polski - Warszawa

  Pałac kultury, syrenka i palma na rondzie nie przyćmią nam tego, co najważniejsze. Czyli literatury dla dzieci! A ta znów rozpanoszy się w stolicy. Zapraszamy wszystkie dzieci na Festiwal w Warszawie. Sprawdźcie, gdzie znajdziecie nas w tym roku!

  więcej
 • Kraków - miasto królów i smoków

  Na festiwalowej mapie nie mogło zabraknąć magicznego miasta królów i smoków polskich – Krakowa. Tu literacki duch obecny jest w niemal każdym zakamarku. Rozejrzyjcie się uważnie albo lepiej - zróbcie to razem z nami!

  więcej
 • Poznajmy się z Poznaniem

  Na pokładzie festiwalowych miast witamy Poznań! Czym zaskoczy nas miasto koziołków, najlepszych w świecie rogali i, rzecz jasna, pyr? Jedno jest pewne: stolica Wielkopolski książką stoi! Sprawdźcie, gdzie będziecie nas mogli spotkać jesienią.

  więcej
 • Znamy miasta i daty Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017!

  Emocje sięgają zenitu! W tym roku spotkamy się w Warszawie (16 - 21 maja), Gdańsku (30 maja - 3 czerwca), Krakowie (6 - 11 czerwca), Poznaniu (3 - 7 października) oraz Katowicach (10 – 12 listopada). Już teraz rezerwujcie sobie czas!

  więcej
 • Tak bawiliśmy się rok temu!

  Czy wy też już nie możecie się doczekać się Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017? W oczekiwaniu na pierwsze programowe przecieki, przypomnijmy sobie jak świetnie bawiliśmy się w rok temu, w czasie trzeciej edycji.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2017
Design by Anna Kaszuba-Dębska