Goście

Grażyna Bąkiewicz

Grażyna Bąkiewicz – historyk, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść O melba otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002. Dwie kolejne: Stan podgorączkowy(2003) i Będę u Klary (2004), także skierowane do młodego odbiorcy, równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. Korniszonek (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004 r. Muchy w butelce, powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej „Srebrny kałamarz 2008”.

 

W 2016 roku wyróżnienia zdobyły dwie kolejne książki - "Mieszko, ty wikingu!" w konkursie literackim im. Kornela Makuszyńskiego i "Mówcie mi Bezprym" w konkursie literackim IBBY.

 

Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek.

 

Spotkania z uczestnikami Festiwalu Literatury dla Dzieci:

- w Gdańsku

Goście – pozostałe:

 • Sarah Forbes

  Sarah Forbes Stewart urodziła się w Szkocji w Aberdeen – mieście prawie tak pięknym jak Kraków. Zajmowała się komiksami (supermanami, batmanami i innymi superludźmi) ale też dziennikarstwem i pracą w wydawnictwie.

  więcej
 • Antjie Krog

  Antjie Krog (nazwisko należy wymawiać Kroh, co do imienia nie jesteśmy pewni) to światowej sławy poetka z bardzo dalekiej (bo Południowej) Afryki. Napisała dużo książek, w tym kilka dla dzieci, na festiwalu skupimy się na jednej.

  więcej
 • Åsa Lind

  Kuchenny stół w domu rodzinnym był centrum jej świata i prawdopodobnie właśnie tam, otoczona opowieściami bliskich i historiami sączącymi się z radia, stała się pisarką na długo zanim nauczyła się pisać.

  więcej
 • Martin Widmark

  Martin Widmark – urodzony w 1961 roku, jeden z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Jego Seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach.

  więcej
 • Monika Bień-Königsman

  Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim i public relations w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz aranżację i architekturę wnętrz w Brighton i we Wrocławiu. Fascynuje się Hiszpanią.

  więcej
 • Bohdan Butenko

  Pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej, ale naprawdę debiutował jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Od tego czasu minęło już ponad 60 lat, więc bardzo trudno zliczyć łączną ilość wykonanych przez niego ilustracji do książek.

  więcej
 • Juliusz Chrząstowski

  Aktor teatralny i filmowy związany od 2003 roku z Narodowym Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od blisko 17 lat współtworzy (wraz z Haliną Szymańską i Bożeną Kuźmą) projekt "Alchemia teatralna" adresowany do młodzieży w różnym wieku.

  więcej
 • Aleksandra Cieślak

  Autorka tekstów, ilustratorka, graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy książki autorskie dla dzieci (m.in. dowcipne wierszowane książki dla najmłodszych: „Od 1 do 10”, „Co wypanda, a co nie wypanda”) oraz dla dorosłych.

  więcej
 • Jacek Cygan

  Poeta, autor tekstów piosenek, librecista. Napisał ponad tysiąc piosenek w tym kilkadziesiąt dla dzieci, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami.

  więcej
 • Anna Czerwińska-Rydel

  Autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce historycznej, społecznej i muzycznej; pomysłodawczyni biograficznej serii książek o znanych postaciach – m. in. O Józefie Ignacym Kraszewskim czy Marii Skłodowskiej-Curie.

  więcej
 • Emilia Dziubak

  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała w 2011 roku autorską książką kucharską dla dzieci pt. „Gratka dla małego niejadka”. Laureatka nagrody Jury der jungen Leser w 2016 za ilustracje do książek o przygodach rodziny Pożyczalskich Mary Norton.

  więcej
 • Joanna Fabicka

  Pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki (montowała m.in. nominowaną do Oscara „Męską sprawę” w reżyserii męża - Sławomira Fabickiego.)

  więcej
 • Barbara Gawryluk

  Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci "Alfabet". Jest również autorką książek dla dzieci.

  więcej
 • Anita Głowińska

  Odkąd pojawiły się jej dzieci –  oszalała na ich punkcie. Jednym z przejawów tego szaleństwa było wypełnianie domowej przestrzeni literaturą dziecięcą. W końcu sama zaczęła pisać i ilustrować.

  więcej
 • Monika Hanulak

  Asystentka Grażki Lange w Pracowni Ilustracji ASP w Warszawie. Rysuje i projektuje książki, również dla dzieci. Jej książki wydawane są w Polsce i na świecie.

  więcej
 • Agnieszka Aysen Kaim

  Od 17 lat działa jako opowiadaczka, specjalizując się w repertuarze Bliskiego Wschodu, do swojej autorskiej opowieści wplata elementy tradycyjnej orientalnej narracji zaczerpniętej z eposów.

  więcej
 • Piotr Karski

  Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektuje i pisze książki, prowadzi warsztaty i maluje murale dla dzieci. W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazał się jego przewodnik do rysowania W góry!

  więcej
 • Grzegorz Kasdepke

  Autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu Świerszczyk. Współpracował z Ciuchcią, Komiksowo i Wesołymi Literkami. Pisał scenariusze programów oraz seriali telewizyjnych.

  więcej
 • Marta Kopyt

  Jest matematyczką, ilustratorką i instruktorką narciarciarstwa w jednym. „Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny” jest jej pierwszą opublikowaną książką i efektem nagrody w konkursie warszawskiej ASP Illustration StartUp.

  więcej
 • Łukasz Kosik

  Autor bajek dla dzieci w każdym wieku. Entuzjasta frazy Jerzego Pilcha. Niezłomny poszukiwacz sensu i logiki.

  więcej
 • Andrzej Maleszka

  Jego cykl powieści Magiczne Drzewo stał się jednym z największych bestsellerów wśród książek dla młodych czytelników w Polsce. Popularność zyskuje także za granicą. Powieść przetłumaczona została na kilka języków, w tym chiński i japoński. Stworzony na jej podstawie film znany jest w wielu krajach.

  więcej
 • Tomasz Minkiewicz

  Scenarzysta, pisarz, ilustrator. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (wydział Form Przemysłowych).

  więcej
 • Marianna Oklejak

  Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt. Jej ilustracje zdobywały przyznane przez Polską Sekcję IBBY nagrody (Cuda wianki w 2015, Jestem miasto. Warszawa w 2012) i wyróżnienia.

  więcej
 • Monika Radzikowska

  Laureatka konkursu „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”.

  więcej
 • Grażyna Rigall

  Malarka, autorka ilustracji dla dzieci, graficzka. Od 1997 projektuje i wykonuje unikatowe lalki, które wykorzystuje w swoich instalacjach.

  więcej
 • Joanna Rusinek

  Ilustratorka książek, zajmuje się także animacją. W 2006 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Jej ilustracje znalazły się w wielu książkach dla najmłodszych.

  więcej
 • Daria Solak

  Zajmuje się różnego rodzaju ilustracją i projektowaniem graficznym. "Ala ma kota. A Ali?" to pierwszy zilustrowany przez nią tytuł. Uzależniona od kredek, kawy i kupowania książek dla dzieci.

  więcej
 • Zofia Stanecka

  polskie dzieci znają głównie jako autorkę serii książek o Basi – uroczej pięciolatce w bluzce w paski. Pisze jednak również o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert), statkach (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica") i wielu, wielu innych rzeczach.

  więcej
 • Zofia Staniszewska

  Autorka książek dla dzieci i dorosłych oraz sztuk teatralnych. Jest również autorką niezwykłego poradnika o dobrych manierach w wirtualnej rzeczywistości – „Dzieci w sieci dobrych manier”, który otrzymał wyróżnienie w konkursie „Świat przyjazny dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

  więcej
 • Agnieszka Stelmaszyk

  Swoją przygodę z literaturą zaczęła nie od razu – początkowo wahała się pomiędzy byciem lekarką, archeolożką i malarką.

  więcej
 • Marcin Szczygielski

  Pisarz, grafik, autor sztuk teatralnych. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor obdarzony niezwykłą wyobraźnią i poczuciem humoru, który tworzy nie tylko dla dzieci i młodzieży.

  więcej
 • Dorota Suwalska

  Z wykształcenia plastyczka, z zamiłowania autorka i ilustratorka ksiązek dla dzieci. Próbowała także swoich sił w tworzeniu scenariuszy filmowych – w 2006 roku otrzymała wyróżnienie w polsko-włoskim konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza.

  więcej
 • Weronika Szelęgiewicz

  Początkowo miała zostać lekarzem, jednak podczas zdawania matury, w ostatniej chwili, zmieniła zdanie i wybrała polonistykę na UJ. Jest wiecznie zaczytana, ostatnio lubi kryminały.

  więcej
 • Nežka Šatkov

  Polska ilustratorka, rocznik 1989. Ukończyła media rysunkowe na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się ilustracją prasową i książkową.

  więcej
 • Adam Święcki

  Grafik, rysownik komiksów. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Białostockiej. Czytelnicy znają go jako autora m. in. Serii komiksów pt. "Przebudzone legendy", gdzie prezentuje nieznane lub zapomniane polskie legendy.

  więcej
 • Ifi Ude

  To jedna z najbardziej oryginalnych artystek na polskiej sceny muzycznej. Pochodzi z Nigerii, ale wychowała się w Opolu. Jest muzykiem - sama komponuje i produkuje swoją muzykę. Jest także aktorką

  więcej
 • Adam Wajrak

  Dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia. Zajmuje się tematyką przyrodniczą. Poza podglądaniem zwierząt w Polsce, uwielbia wyprawy polarne.

  więcej
 • Wojciech Widłak

  Pisarz, redaktor. Z wykształcenia specjalista ds. stosunków międzynarodowych. W 2012 r. książka "Pan Kuleczka" otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABC XXI na najważniejszą książkę 10-lecia kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".

  więcej
 • Józef Wilkoń

  Jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Zajmuje się ilustracją, malarstwem sztalugowym, rzeźbą, scenografią, projektuje także gobeliny.

  więcej
 • Adam Wójcicki

  Malarz, rysownik komiksowy i ilustrator. Zajmuje się głównie ilustrowaniem książek i plakatem. Ma na swoim koncie pracę z wydawnictwami jak "Tibum", " Portal", "Ha Art!", " Dwie siostry" czy "Format".

  więcej
 • Michał Żołyński

  Aktor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, członek 501 Legionu (grupy rekonstrukcyjnej Star Wars), znawca gatunku fantasy, organizator i uczestnik wielu konwentów i spotkań fantasy.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2017
Design by Anna Kaszuba-Dębska