Goście

Grażyna Rigall

Grażyna Rigall - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Praca dyplomowa pod kierunkiem promotor dr hab. Anny Królikiewicz. Stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska i marszałka woj. pomorskiego w roku 2015. Malarka, autorka ilustracji dla dzieci, graficzka. Od 1997 projektuje i wykonuje unikatowe lalki, które wykorzystuje w swoich instalacjach.

 

Współpracowała przy spektaklach Alice au pays des lettres oraz Musee nomade du dessin d'enfant teatru Miettes de Spectacles, założonego przez Elżbietę Jeznach. Jej lalki występują w przedstawieniu Śpiąca królewna w reżyserii Luby Zarębińskiej. Jest autorką kostiumów i scenografii do spektaklu Blee Maliny Prześlugi w reżyserii Radosława Natkańskiego. Współpracowała przy realizacji teledysku Scar grupy Kings Of Caramel.

 

Jest autorką ilustracji do książek dla dzieci, m.in. Szkoły czarownic oraz Wakacji czarownic Anny Sójki (wyd. Bajka), Koty, czyli historie z pewnego podwórka Melanii Kapelusz (wyd. Bajka), wierszy dla dzieci Żaba w Afryce Marka Dutkiewicza (wyd. Burda), Zbyt miła Marjorie White Pellegrino (wyd. GWP), Trzy pytania do Dobrej Wróżki Elżbiety Zubrzyckiej (wyd. GWP), edukacyjnego wydawnictwa Zielona woda Jana Marcina Węsławskiego i Lecha Kotwickiego (wyd. NCK & IOPAN w Sopocie), Humory Hipolita Kabla Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (wyd. Adamada).

Goście – pozostałe:

 • Sarah Forbes

  Sarah Forbes Stewart urodziła się w Szkocji w Aberdeen – mieście prawie tak pięknym jak Kraków. Zajmowała się komiksami (supermanami, batmanami i innymi superludźmi) ale też dziennikarstwem i pracą w wydawnictwie.

  więcej
 • Antjie Krog

  Antjie Krog (nazwisko należy wymawiać Kroh, co do imienia nie jesteśmy pewni) to światowej sławy poetka z bardzo dalekiej (bo Południowej) Afryki. Napisała dużo książek, w tym kilka dla dzieci, na festiwalu skupimy się na jednej.

  więcej
 • Åsa Lind

  Kuchenny stół w domu rodzinnym był centrum jej świata i prawdopodobnie właśnie tam, otoczona opowieściami bliskich i historiami sączącymi się z radia, stała się pisarką na długo zanim nauczyła się pisać.

  więcej
 • Martin Widmark

  Martin Widmark – urodzony w 1961 roku, jeden z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Jego Seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach.

  więcej
 • Joanna Bartosik

  Kiedy nie czyta książek - projektuje i ilustruje książki, bierze udział w wystawach i konkursach oraz organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży.

  więcej
 • Grażyna Bąkiewicz

  Grażyna Bąkiewicz – historyk, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść „O melba” otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002.

  więcej
 • Monika Bień-Königsman

  Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim i public relations w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz aranżację i architekturę wnętrz w Brighton i we Wrocławiu. Fascynuje się Hiszpanią.

  więcej
 • Katarzyna Bogucka

  Ilustratorka, autorka książek, designerka tworząca dla dzieci.

  więcej
 • Marcin Brykczyński

  Pisarz i tłumacz książek nie tylko dla dzieci. Ekwilibrysta językowy, mistrz słowa. Przez kilkanaście lat pracował jako copywriter. Zajmował się też (wierszowaną) publicystyką.

  więcej
 • Bohdan Butenko

  Pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej, ale naprawdę debiutował jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Od tego czasu minęło już ponad 60 lat, więc bardzo trudno zliczyć łączną ilość wykonanych przez niego ilustracji do książek.

  więcej
 • Małgorzata Cackowska

  Znawczyni książki obrazkowej, edukacji mobilnej i ich kontekstów rozwojowych i kulturowych. Inicjatorka projektu i współautorka monografii Look! Polish Picturebook!

  więcej
 • Juliusz Chrząstowski

  Aktor teatralny i filmowy związany od 2003 roku z Narodowym Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od blisko 17 lat współtworzy (wraz z Haliną Szymańską i Bożeną Kuźmą) projekt "Alchemia teatralna" adresowany do młodzieży w różnym wieku.

  więcej
 • Aleksandra Cieślak

  Autorka tekstów, ilustratorka, graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy książki autorskie dla dzieci (m.in. dowcipne wierszowane książki dla najmłodszych: „Od 1 do 10”, „Co wypanda, a co nie wypanda”) oraz dla dorosłych.

  więcej
 • Jacek Cygan

  Poeta, autor tekstów piosenek, librecista. Napisał ponad tysiąc piosenek w tym kilkadziesiąt dla dzieci, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami.

  więcej
 • Anna Czerwińska-Rydel

  Autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce historycznej, społecznej i muzycznej; pomysłodawczyni biograficznej serii książek o znanych postaciach – m. in. O Józefie Ignacym Kraszewskim czy Marii Skłodowskiej-Curie.

  więcej
 • Biserka Čejović

  Polonistka, bibliotekoznawczyni, biblioterapeutka, absolwentka liceum muzycznego. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 95 w Krakowie.

  więcej
 • Emilia Dziubak

  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała w 2011 roku autorską książką kucharską dla dzieci pt. „Gratka dla małego niejadka”. Laureatka nagrody Jury der jungen Leser w 2016 za ilustracje do książek o przygodach rodziny Pożyczalskich Mary Norton.

  więcej
 • Joanna Fabicka

  Pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki (montowała m.in. nominowaną do Oscara „Męską sprawę” w reżyserii męża - Sławomira Fabickiego.)

  więcej
 • Karolina Felberg-Sendecka

  Historyczka i krytyczka literatury. Współpracuje z Zespołem do Badań nad Literaturą i Kulturą Późnej Nowoczesności przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

  więcej
 • Barbara Gawryluk

  Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci "Alfabet". Jest również autorką książek dla dzieci.

  więcej
 • Anita Głowińska

  Odkąd pojawiły się jej dzieci –  oszalała na ich punkcie. Jednym z przejawów tego szaleństwa było wypełnianie domowej przestrzeni literaturą dziecięcą. W końcu sama zaczęła pisać i ilustrować.

  więcej
 • Monika Graban-Pomirska

  Badaczka literatury dziecięcej i młodzieżowej XX wieku. Interesuje się antropologią dziecka i dzieciństwa, children studies, krytyką feministyczną.

  więcej
 • Maciej Grenda

  Człowiek wielu talentów - muzyk, kompozytor, gitarzysta, model, autor tekstów. Artysta. Szerszej publiczności znany z programu telewizyjnego "The Voice of Poland", w którym dzięki swojej charyzmie i wyjątkowemu głosowi doszedł aż do finału.

  więcej
 • Dariusz Grochal

  Grafik wydawniczy i ilustrator, od 25 lat zajmuje się projektowaniem publikacji w tym książek dla dzieci.

  więcej
 • Michał Grudziński

  Aktor Teatru Nowego w Poznaniu od 1973 roku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1970). Dziś popularność przynoszą mu role w serialach "Na dobre i na złe", "Rodzinka.pl" oraz "Świat według Kiepskich".

  więcej
 • Małgorzata Gurowska

  Projektantka, ilustratorka, artystka. Zajmuje się grafiką, wideo, instalacją i rysunkiem.

  więcej
 • Monika Hanulak

  Asystentka Grażki Lange w Pracowni Ilustracji ASP w Warszawie. Rysuje i projektuje książki, również dla dzieci. Jej książki wydawane są w Polsce i na świecie.

  więcej
 • Cezary Harasimowicz

  Człowiek wielozadaniowy; scenarzysta, aktor i autor książek. Autor scenariuszy do kilkunastu polskich filmów, między innymi 300 mil do nieba, Ja wam pokażę, Żyć nie umierać.

  więcej
 • Szymon Jachna

  Pracował jako fotograf i projektant graficzny, obecnie zajmuje się tworzeniem internfejsów aplikacji dla linii lotniczych. Interesuje się grafiką i nowymi technologiami, w wolnych chwilach zajmuje się taternictwem jaskiniowym.

  więcej
 • Roksana Jędrzejewska-Wróbel

  Napisała ponad dwadzieścia książek dla najmłodszych, które otrzymały wiele nagród i wyróżnień.

  więcej
 • Agnieszka Ayşen Kaim

  Od 17 lat działa jako opowiadaczka, specjalizując się w repertuarze Bliskiego Wschodu, do swojej autorskiej opowieści wplata elementy tradycyjnej orientalnej narracji zaczerpniętej z eposów.

  więcej
 • Karol KRL Kalinowski

  Rysownik i scenarzysta, magister sztuki, projektant graficzny i starszy bibliotekarz. Autor komiksów: "Liga Obrońców Planety Ziemia", "Yoel: Święty Smok i Jerzy", "Łauma", "Kościsko".

  więcej
 • Dorota Kaleciak

  Absolwentka polonistyki UJ. Współpracuje z Instytutem Badań Edukacyjnych. Uczy polskiego w Gimnazjum nr 21 w Krakowie. Nie wierzy w życie pozaksiążkowe.

  więcej
 • Piotr Karski

  Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektuje i pisze książki, prowadzi warsztaty i maluje murale dla dzieci. W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazał się jego przewodnik do rysowania W góry!

  więcej
 • Grzegorz Kasdepke

  Autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu Świerszczyk. Współpracował z Ciuchcią, Komiksowo i Wesołymi Literkami. Pisał scenariusze programów oraz seriali telewizyjnych.

  więcej
 • Anna Kaszuba-Dębska

  Malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka i reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe i założycielka Fundacji Burza Mózgów.

  więcej
 • Zuzanna Kisielewska

  Dziennikarka i pasjonatka podróży. Współpracuje z miesięcznikiem Focus, pisze również do Wysokich Obcasów.

  więcej
 • Andrzej Kopczyk

  Zadebiutował rolą Łapy Olbrzyma w spektaklu „Rudy Dżil i jego pies”. Realizator i uczestnik wielu projektów artystycznych w kraju i zagranicą.

  więcej
 • Katarzyna Kopczyk

  Od 2000 roku aktorka Teatru Groteska w Krakowie. Odtwórczyni wielu znakomitych ról, między innymi Zebry, Małpki, Papugi, Kaczki, Żyrafy, Komara...

  więcej
 • Marta Kopyt

  Jest matematyczką, ilustratorką i instruktorką narciarciarstwa w jednym. „Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny” jest jej pierwszą opublikowaną książką i efektem nagrody w konkursie warszawskiej ASP Illustration StartUp.

  więcej
 • Łukasz Kosik

  Autor bajek dla dzieci w każdym wieku. Entuzjasta frazy Jerzego Pilcha. Niezłomny poszukiwacz sensu i logiki.

  więcej
 • Mateusz Kościukiewicz

  Aktor teatralny, filmowy i serialowy. Swoją karierę rozpoczął w 2006 roku. Od tego czasu regularnie występuje w dramatach, komediach, biografiach i filmach sensacyjnych.

  więcej
 • Henryka Krzywonos-Strycharska

  Sygnatariuszka Gdańskich Porozumień Sierpniowych 1980r. W stanie wojennym wspomagała podziemną Solidarność .

  więcej
 • Joanna Krzyżanek

  Autorka bajek, opowieści i wierszy dla dzieci. Jest miłośniczką liter i gałgankowych lalek. Prowadzi warsztaty literackie, teatralne, plastyczne oraz kulinarne.

  więcej
 • Grzegorz Leszczyński

  Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej na Wydziale Polonistyki.

  więcej
 • Leszek Mańkowski

  emerytowany porucznik Wojska Polskiego. Magister pedagogiki. Spadochroniarz. Trzykrotny wicemistrz Polski w kategorii paralotni z napędem PPG

  więcej
 • Andrzej Maleszka

  Jego cykl powieści Magiczne Drzewo stał się jednym z największych bestsellerów wśród książek dla młodych czytelników w Polsce. Popularność zyskuje także za granicą. Powieść przetłumaczona została na kilka języków, w tym chiński i japoński. Stworzony na jej podstawie film znany jest w wielu krajach.

  więcej
 • Tomasz Minkiewicz

  Scenarzysta, pisarz, ilustrator. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (wydział Form Przemysłowych).

  więcej
 • Marianna Oklejak

  Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt. Jej ilustracje zdobywały przyznane przez Polską Sekcję IBBY nagrody (Cuda wianki w 2015, Jestem miasto. Warszawa w 2012) i wyróżnienia.

  więcej
 • Urszula Palusińska

  Zajmuje się filmem animowanym i ilustracją. Książka Majn Alef Bejs z ilustracjami jej autorstwa zdobyła główną nagrodę Bologna Ragazzi Award w kategorii non fiction.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska