Goście

Adam Święcki

Adam Święcki – grafik, rysownik komiksów. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Białostockiej. Czytelnicy znają go jako autora m. in. Serii komiksów pt. "Przebudzone legendy", gdzie prezentuje nieznane lub zapomniane polskie legendy.  Seria ta, wydana w Studio Domino  i Timof i cisi wspólnicy, doczekała się czterech zeszytów ("Dziewanna", "Lewiatom", "Szeptucha", "Oczy dla kruka"). Publikuje także mniejsze formy w antologiach i magazynach, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju, m. in.  w USA, Wielkiej Brytanii, Holandii czy Belgii.

Czytelnicy polscy mogą znać go z takich czasopism jak: "Znakomiks", "Komiks Forum", "Krakers", "Strefa komiksu", "Nowa Fantastyka". Rysuje także dla najmłodszych: w 2016 roku w serii "Mój pierwszy komiks" wydał  wierszowaną książeczkę "Pan Łasuch Miś" oraz "Pani Detektyw Sowa". Rok 2017 przyniósł kolejne jego komiksy: "Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w operze" i "Pan Elegant Lis". Współpracował z takimi rysownikami jak Rafał Szłapa, Fred de Heij, Koen Hottentot, Frank Brunner. Pochodzi z Zambrowa. 

Goście – pozostałe:

 • Sarah Forbes

  Sarah Forbes Stewart urodziła się w Szkocji w Aberdeen – mieście prawie tak pięknym jak Kraków. Zajmowała się komiksami (supermanami, batmanami i innymi superludźmi) ale też dziennikarstwem i pracą w wydawnictwie.

  więcej
 • Antjie Krog

  Antjie Krog (nazwisko należy wymawiać Kroh, co do imienia nie jesteśmy pewni) to światowej sławy poetka z bardzo dalekiej (bo Południowej) Afryki. Napisała dużo książek, w tym kilka dla dzieci, na festiwalu skupimy się na jednej.

  więcej
 • Åsa Lind

  Kuchenny stół w domu rodzinnym był centrum jej świata i prawdopodobnie właśnie tam, otoczona opowieściami bliskich i historiami sączącymi się z radia, stała się pisarką na długo zanim nauczyła się pisać.

  więcej
 • Martin Widmark

  Martin Widmark – urodzony w 1961 roku, jeden z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Jego Seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach.

  więcej
 • Grażyna Bąkiewicz

  Grażyna Bąkiewicz – historyk, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść „O melba” otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002.

  więcej
 • Monika Bień-Königsman

  Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim i public relations w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz aranżację i architekturę wnętrz w Brighton i we Wrocławiu. Fascynuje się Hiszpanią.

  więcej
 • Bohdan Butenko

  Pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej, ale naprawdę debiutował jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Od tego czasu minęło już ponad 60 lat, więc bardzo trudno zliczyć łączną ilość wykonanych przez niego ilustracji do książek.

  więcej
 • Juliusz Chrząstowski

  Aktor teatralny i filmowy związany od 2003 roku z Narodowym Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od blisko 17 lat współtworzy (wraz z Haliną Szymańską i Bożeną Kuźmą) projekt "Alchemia teatralna" adresowany do młodzieży w różnym wieku.

  więcej
 • Aleksandra Cieślak

  Autorka tekstów, ilustratorka, graficzka. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy książki autorskie dla dzieci (m.in. dowcipne wierszowane książki dla najmłodszych: „Od 1 do 10”, „Co wypanda, a co nie wypanda”) oraz dla dorosłych.

  więcej
 • Jacek Cygan

  Poeta, autor tekstów piosenek, librecista. Napisał ponad tysiąc piosenek w tym kilkadziesiąt dla dzieci, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami.

  więcej
 • Anna Czerwińska-Rydel

  Autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce historycznej, społecznej i muzycznej; pomysłodawczyni biograficznej serii książek o znanych postaciach – m. in. O Józefie Ignacym Kraszewskim czy Marii Skłodowskiej-Curie.

  więcej
 • Emilia Dziubak

  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała w 2011 roku autorską książką kucharską dla dzieci pt. „Gratka dla małego niejadka”. Laureatka nagrody Jury der jungen Leser w 2016 za ilustracje do książek o przygodach rodziny Pożyczalskich Mary Norton.

  więcej
 • Joanna Fabicka

  Pisarka i felietonistka z wykształceniem filmoznawcy oraz doświadczeniem montażystki (montowała m.in. nominowaną do Oscara „Męską sprawę” w reżyserii męża - Sławomira Fabickiego.)

  więcej
 • Barbara Gawryluk

  Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci "Alfabet". Jest również autorką książek dla dzieci.

  więcej
 • Anita Głowińska

  Odkąd pojawiły się jej dzieci –  oszalała na ich punkcie. Jednym z przejawów tego szaleństwa było wypełnianie domowej przestrzeni literaturą dziecięcą. W końcu sama zaczęła pisać i ilustrować.

  więcej
 • Monika Hanulak

  Asystentka Grażki Lange w Pracowni Ilustracji ASP w Warszawie. Rysuje i projektuje książki, również dla dzieci. Jej książki wydawane są w Polsce i na świecie.

  więcej
 • Agnieszka Aysen Kaim

  Od 17 lat działa jako opowiadaczka, specjalizując się w repertuarze Bliskiego Wschodu, do swojej autorskiej opowieści wplata elementy tradycyjnej orientalnej narracji zaczerpniętej z eposów.

  więcej
 • Piotr Karski

  Absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projektuje i pisze książki, prowadzi warsztaty i maluje murale dla dzieci. W 2016 roku nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry ukazał się jego przewodnik do rysowania W góry!

  więcej
 • Grzegorz Kasdepke

  Autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych. Był wieloletnim redaktorem naczelnym magazynu Świerszczyk. Współpracował z Ciuchcią, Komiksowo i Wesołymi Literkami. Pisał scenariusze programów oraz seriali telewizyjnych.

  więcej
 • Marta Kopyt

  Jest matematyczką, ilustratorką i instruktorką narciarciarstwa w jednym. „Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny” jest jej pierwszą opublikowaną książką i efektem nagrody w konkursie warszawskiej ASP Illustration StartUp.

  więcej
 • Łukasz Kosik

  Autor bajek dla dzieci w każdym wieku. Entuzjasta frazy Jerzego Pilcha. Niezłomny poszukiwacz sensu i logiki.

  więcej
 • Andrzej Maleszka

  Jego cykl powieści Magiczne Drzewo stał się jednym z największych bestsellerów wśród książek dla młodych czytelników w Polsce. Popularność zyskuje także za granicą. Powieść przetłumaczona została na kilka języków, w tym chiński i japoński. Stworzony na jej podstawie film znany jest w wielu krajach.

  więcej
 • Tomasz Minkiewicz

  Scenarzysta, pisarz, ilustrator. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (wydział Form Przemysłowych).

  więcej
 • Marianna Oklejak

  Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt. Jej ilustracje zdobywały przyznane przez Polską Sekcję IBBY nagrody (Cuda wianki w 2015, Jestem miasto. Warszawa w 2012) i wyróżnienia.

  więcej
 • Monika Radzikowska

  Laureatka konkursu „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”.

  więcej
 • Grażyna Rigall

  Malarka, autorka ilustracji dla dzieci, graficzka. Od 1997 projektuje i wykonuje unikatowe lalki, które wykorzystuje w swoich instalacjach.

  więcej
 • Joanna Rusinek

  Ilustratorka książek, zajmuje się także animacją. W 2006 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych. Jej ilustracje znalazły się w wielu książkach dla najmłodszych.

  więcej
 • Daria Solak

  Zajmuje się różnego rodzaju ilustracją i projektowaniem graficznym. "Ala ma kota. A Ali?" to pierwszy zilustrowany przez nią tytuł. Uzależniona od kredek, kawy i kupowania książek dla dzieci.

  więcej
 • Zofia Stanecka

  polskie dzieci znają głównie jako autorkę serii książek o Basi – uroczej pięciolatce w bluzce w paski. Pisze jednak również o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert), statkach (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica") i wielu, wielu innych rzeczach.

  więcej
 • Zofia Staniszewska

  Autorka książek dla dzieci i dorosłych oraz sztuk teatralnych. Jest również autorką niezwykłego poradnika o dobrych manierach w wirtualnej rzeczywistości – „Dzieci w sieci dobrych manier”, który otrzymał wyróżnienie w konkursie „Świat przyjazny dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

  więcej
 • Agnieszka Stelmaszyk

  Swoją przygodę z literaturą zaczęła nie od razu – początkowo wahała się pomiędzy byciem lekarką, archeolożką i malarką.

  więcej
 • Marcin Szczygielski

  Pisarz, grafik, autor sztuk teatralnych. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor obdarzony niezwykłą wyobraźnią i poczuciem humoru, który tworzy nie tylko dla dzieci i młodzieży.

  więcej
 • Dorota Suwalska

  Z wykształcenia plastyczka, z zamiłowania autorka i ilustratorka ksiązek dla dzieci. Próbowała także swoich sił w tworzeniu scenariuszy filmowych – w 2006 roku otrzymała wyróżnienie w polsko-włoskim konkursie na Scenariusz Filmu dla Młodego Widza.

  więcej
 • Weronika Szelęgiewicz

  Początkowo miała zostać lekarzem, jednak podczas zdawania matury, w ostatniej chwili, zmieniła zdanie i wybrała polonistykę na UJ. Jest wiecznie zaczytana, ostatnio lubi kryminały.

  więcej
 • Nežka Šatkov

  Polska ilustratorka, rocznik 1989. Ukończyła media rysunkowe na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się ilustracją prasową i książkową.

  więcej
 • Ifi Ude

  To jedna z najbardziej oryginalnych artystek na polskiej sceny muzycznej. Pochodzi z Nigerii, ale wychowała się w Opolu. Jest muzykiem - sama komponuje i produkuje swoją muzykę. Jest także aktorką

  więcej
 • Adam Wajrak

  Dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia. Zajmuje się tematyką przyrodniczą. Poza podglądaniem zwierząt w Polsce, uwielbia wyprawy polarne.

  więcej
 • Wojciech Widłak

  Pisarz, redaktor. Z wykształcenia specjalista ds. stosunków międzynarodowych. W 2012 r. książka "Pan Kuleczka" otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABC XXI na najważniejszą książkę 10-lecia kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".

  więcej
 • Józef Wilkoń

  Jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Zajmuje się ilustracją, malarstwem sztalugowym, rzeźbą, scenografią, projektuje także gobeliny.

  więcej
 • Adam Wójcicki

  Malarz, rysownik komiksowy i ilustrator. Zajmuje się głównie ilustrowaniem książek i plakatem. Ma na swoim koncie pracę z wydawnictwami jak "Tibum", " Portal", "Ha Art!", " Dwie siostry" czy "Format".

  więcej
 • Michał Żołyński

  Aktor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, członek 501 Legionu (grupy rekonstrukcyjnej Star Wars), znawca gatunku fantasy, organizator i uczestnik wielu konwentów i spotkań fantasy.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2017
Design by Anna Kaszuba-Dębska