Program

Wydarzenia festiwalowe w Warszawie

 

Edycja 2017: Czytanie wszystkimi zmysłami

 

Jak rezerwować?

Pod każdym wydarzeniem wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk „Zarezerwuj”. Wyjątkiem są wydarzenia odbywające się w czwartek i piątek na PGE Narodowym – pod ich opisem umieściliśmy link odsyłający do zapisów przez stronę Warszawskich Targów Książki.

 

Program na skróty:

Program festiwalu w Warszawie:

 

Czytanki przed zachodem słońca: Męskie czytanie

Wtorek, 16 maja

17:30–18:30 Czytanki przed zachodem słońca: Męskie czytanie – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski czyta wybrane fragmenty Legend warszawskich, Gabinet Wiceprezydenta, pl. Bankowy 3/5, pok. 131 (5+) 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

Zarezerwuj

 

Środa, 17 maja

17:30–18:30 Czytanki przed zachodem słońca: Męskie czytanie – Krzysztof Hołowczyc czyta Pana Samochodzika, Supercar Club Poland S.A., Hotel Hilton, ul. Grzybowska 63 (7+) 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

Zarezerwuj

 

Czwartek, 18 maja

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca: Męskie czytanie – Mateusz Kościukiewicz czyta Zaklęcie na „w“ Michała Rusinka, gość specjalny: Włodzimierz Dusiewicz, który był „Zawiszakiem“, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79 (10+)

Zarezerwuj

 

Piątek, 19 maja

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca: Męskie czytanie – Jarl Jomsborga Einar opowiada sagi wikingów, Warownia Jomsborg, ul. Wybrzeże Gdyńskie 6 (9+)

Zarezerwuj

 

Sobota, 20 maja

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca: Męskie czytanie –  Józef Wilkoń. Spotkanie połączone z finisażem wystawy plakatów Mistrza w ramach cyklu ARTYŚCI w BIBLIOTECE, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66 (8+)

Zarezerwuj

 

 

Literacki spacer po Starówce

 

Czwartek, 18 maja

 

Miejsce: Galeria Stara Prochownia SCEK, ul. Boleść 2

10:30–11:30 I Spotkanie z Katarzyną Bogucką (7+) Zarezerwuj

12:00–13:00 II Spotkanie z Katarzyną Bogucką (7+) Zarezerwuj

 

Współczesna znakomita artystka zabiera nas na spacer... a spacer to przyjemność. Można spacerować bez celu lub załatwiając po drodze różne sprawy. Niektórzy wolą odbywać go samotnie, dla innych spacer jest okazją towarzyskiego spotkania. Spacerując, można obserwować budynki, innych przechodniów, zmieniający się świat. Czy tylko on się zmienia? Książka Spacer to opowieść o dorastaniu i starzeniu się. Kiedy kończy się pierwsze, a zaczyna drugie? Czy jest coś pomiędzy? Spacer daje możliwość poszukania odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Opowieść bez słów. Zaintrygowaliśmy Was? Chodźcie z nami!

 

Miejsce: Centrum Interpretacji Zabytku, ul. Brzozowa 11/13

10:30–11:30 I Spotkanie z Marcinem Brykczyńskim (7+) Zarezerwuj

12:00–13:00 II Spotkanie z Marcinem Brykczyńskim (7+) Zarezerwuj

 

Pisarz i tłumacz książek nie tylko dla dzieci. Ekwilibrysta językowy, mistrz słowa. Autor licznych wierszy i opowiadań, w dodatku szalenie odważny! Sam nie boi się i opowiada Jak się nie bać ortografii? Mówi jasno – Czarno na białym i biało na czarnym, a czasem odpowiada na naprawdę trudne pytania: np. Skąd się biorą dzieci? i Co się kryje w sercu na dnie? Laureat wielu nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY, Fundacji Świat Dziecka. Książka jego autorstwa Biały niedźwiedź. Czarna krowa została wpisana na Listę Honorową IBBY.

 

Miejsce: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 20

10:3011:30 I Spotkanie z prof. Joanną Papuzińską (7+) Zarezerwuj

 

12:0013:00 II Spotkanie z prof. Joanną Papuzińską (7+) Zarezerwuj

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Każde spotkanie z prof. Joanną Papuzińską to wspaniała intelektualna uczta, o tyle wspanialsza, że mądrość ta osłodzona jest humorem, ciepłem i prawdziwym zrozumieniem dla młodego czytelnika. Nie będziemy pisać, co planujemy, bo samo spotkanie z poetką to wielkie przeżycie.

 

 

Miejsce: PGE Narodowy, al. Poniatowskiego 1

 

Czwartek, 18 maja

10:0011:00 Jak zwierzęta śpią – warsztaty wydawnictwa Muchomor, sala animacyjna (6+)

 

Poznamy zwierzęta i ich zwyczaje. Dzieci wezmą udział w warsztatach przewracania się z boku na bok i artystycznego przekładu intersemiotycznego snów. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co śni się nosorożcowi i czy jaszczur ucina sobie drzemkę, zapraszamy!

 

Rejestracja przez Warszawskie Targi Książki

 

 

11:0012:00 Lekcja zarażania Wirusami zorganizowana przez wydawnictwo Przygotowalnia, sala animacyjna (6+)

 

Podczas kreatywnego, interaktywnego czytania będziemy oswajać trudną tematykę chorób wieku dziecięcego, stworzymy własne „wirusy”, a przede wszystkim, dzięki wspaniałej książce Ewy i Natalii Karpińskich, zilustrowanej przez Joannę Lenart, „ubawimy się po pachy” i nie raz „wybuchniemy śmiechem”.

 

Rejestracja przez WTK

 

 

11:0014:00 Ostry Dyżur Literacki – happening promujący czytelnictwo, stoisko CzasDzieci.pl, stoisko: 363/G (b.o.)

 

Eksperci i autorzy w kitlach w „gabinecie lekarskim” udzielają dzieciom porad dotyczących wyboru lektur. Badamy czytelnicze gusta i wypisujemy recepty.

 

 

12:0013:00 Spotkanie z Dorotą Suwalską zorganizowane przez wydawnictwo Adamada, sala animacyjna (7+)

 

Zapraszamy na warsztaty plastyczne wokół książki Iwo z Nudolandii, czyli bajki o młodzieńcu, który wiedział, co to strach. Poznamy bohaterów tej nietypowej baśni i zastanowimy się, do czego potrzebne są nuda i strach, przy czym nudno na pewno nie będzie. Czy strasznie? Strasznie fajnie!

 

Rejestracja przez WTK

 

 

13:00–14:00 Spotkanie z Ifi Ude zorganizowane przez wydawnictwo Poławiacze Pereł, sala animacyjna (7+)

 

Polsko-nigeryjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów oraz producentka muzyczna niedawno została pisarką dla dzieci. Pisze o tolerancji, o wartości płynącej z różnorodności, o znaczeniu przyjaźni.

 

Rejestracja przez WTK

 

 

14:0015:00 Jak poruszyć serce upiora? – warsztaty plastyczne z Nelly Rapp i Martinem Widmarkiem, sala animacyjna (6+)

 

Literackie szaleństwo i potworne warsztaty plastyczne z Nelly Rapp i autorem książek o niej – Martinem Widmarkiem, twórcą bestsellerowej serii o młodych detektywach. Książki z serii o Nelly potrafią wystraszyć – są więc w sam raz dla czytelników w wieku 6-9 lat.

 

Rejestracja przez WTK

 

 

Piątek, 19 maja

10:0011:00 Warsztaty z Martą Kopyt – autorką Wytwórnika geometrycznego zorganizowane przez wydawnictwo Wytwórnia, sala animacyjna (6+)

 

Tu talent i pomysłowość artysty ilustratora złączą się z nieskrępowaną twórczością artysty dziecka. Jeśli myślisz, że matematyka jest nudna, nie masz do niej talentu ani serca, przyjdź koniecznie! „Wytworzymy” z Ciebie matematycznego omnibusa.

 

Rejestracja przez WTK

 

 

11:0012:00 Spotkanie z Basią oraz jej twórczyniami – Marianną Oklejak i Zofią Stanecką zorganizowane przez wydawnictwo Egmont, sala animacyjna (4+)

 

Rejestracja przez WTK

 

11:0014:00 Ostry Dyżur Literacki – happening promujący czytelnictwo, stoisko CzasDzieci.pl, stoisko: 363/G (b.o.)

 

Eksperci i autorzy w kitlach w „gabinecie lekarskim” udzielają dzieciom porad dotyczących wyboru lektur. Badamy czytelnicze gusta i wypisujemy recepty.

 

 

14:0015:00 Spotkanie z Wojciechem Widłakiem zorganizowane przez wydawnictwo Media Rodzina, sala animacyjna (4+)

 

Opowiadania Wojciecha Widłaka są bardzo wesołe. Mówią o Wesołym Ryjku, który ma mamę, tatę, żółwia przytulankę, ogonek, no i ryjek – oczywiście wesoły. Spotkanie będzie również bardzo wesołe.

 

Rejestracja przez WTK

 

 

16:3018:00 Spotkanie z Bohdanem Butenką zorganizowane przez wydawnictwo Zielona Sowa, stoisko: 158/D19 (4+)

 

Rejestracja przez WTK

 

 

Sobota, 20 maja

10:3011:30 Gole wszech czasów występ Jarosława Kaczmarka (literacko o futbolu), zaprasza wydawnictwo Egmont, sala animacyjna (6+)

 

Zarezerwuj

 

11:00–14:00 Ostry Dyżur Literacki – happening promujący czytelnictwo, stoisko CzasDzieci.pl, stoisko: 363/G (b.o.)

 

Eksperci i autorzy w kitlach w „gabinecie lekarskim” udzielają dzieciom porad dotyczących wyboru lektur. Badamy czytelnicze gusta i wypisujemy recepty.

 

 

11:3012:30 Warsztaty z Joanną Rusinek zorganizowane przez wydawnictwo Adamada, sala animacyjna (7+)

 

Wprowadzimy dzieci w świat osób widzących inaczej. Przekonamy się, co widzą nasze dłonie i jak wiele możemy zobaczyć, gdy zamkniemy oczy.

 

Zarezerwuj

 

12:3013:30 Warsztaty z Piotrem Karskim zorganizowane przez wydawnictwo Dwie Siostry, sala animacyjna (5+)

 

W MORZE! – autorskie warsztaty plastyczne dla dzieci z Piotrem Karskim. Ahoj! Podczas warsztatów odbędziemy pełną przygód wyprawę W MORZE! Spotkamy mieszkańców oceanów, odwiedzimy niezbadane lądy i bezpiecznie wrócimy do portu, gdzie spiszemy nasze przygody w typowo marynarskim stylu.

 

Zarezerwuj

 

 

13:3014:30 Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem zorganizowane przez wydawnictwo Zielona Sowa, sala animacyjna (8+)

 

Uśmiech to niezwykła historia o Tekli, która obraziła się na uśmiech. Chcecie wiedzieć dlaczego i co takiego musi się wydarzyć, by dziewczynka znowu zaczęła się uśmiechać? Spotkajcie się z autorem powieści.

 

Zarezerwuj

 

14:3015:30 Spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk zorganizowane przez wydawnictwo Zielona Sowa, sala animacyjna (8+)

 

Z panią Agnieszką szukamy skarbów, pływamy po morzach, przeżywamy przygody. Jaka nas czeka tym razem? Najlepsza!

 

Zarezerwuj


 

15:3016:30 Spotkanie z Adamem Święckim zorganizowane przez wydawnictwo Tadam, sala animacyjna (7+)

 

Przed wyjściem mama opowiada chłopcu, że miejsce, do którego idą, będzie magiczne. Tam śpiewem opowiada się historie. Kacper jest zachwycony perspektywą czarów, które sobie wyobraził. A Wy? Dacie się namówić na magiczne spotkanie?

 

Zarezerwuj

 

 

Niedziela, 21 maja

10:3011:30 Mama Mu i Pan Wrona komiksowo, sala animacyjna (3+)

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Wydawnictwo Zakamarki zaprasza na warsztaty wokół premierowej książki o Mamie Mu i Panu Wronie – postaciach stworzonych przez Jujję Wieslander. Tym razem będzie to komiks pt. Mama Mu na wycieczce, w którym bohaterowie między innymi wybierają się na wyprawę rowerową. Smakowite dialogi, szybkie zwroty akcji, niebanalny humor i świetna konstrukcja postaci wspaniale oddają charaktery obu bohaterów – Mamy Mu, dla której nie ma rzeczy niemożliwych i Pana Wrony, który zawsze musi trochę ponarzekać. Zajęcia literacko-plastyczne.

 

Zarezerwuj

 

11:0014:00 Ostry Dyżur Literacki – happening promujący czytelnictwo, stoisko CzasDzieci.pl, stoisko: 363/G (b.o.)

 

Eksperci i autorzy w kitlach w „gabinecie lekarskim” udzielają dzieciom porad dotyczących wyboru lektur. Badamy czytelnicze gusta i wypisujemy recepty.

 

 

11:3012:30 Kreatywne warsztaty z gąsienicą z wydawnictwem Tatarak w przestrzeni niezwykłej wystawy, sala animacyjna (2+)

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Czy znacie bardzo głodną gąsienicę? Nieważne jaka jest wasza odpowiedź – przybywajcie!

 

Zarezerwuj

 

12:3013:30 Córka Bajarza – spotkanie z autorkami zorganizowane przez Jeronimo Martins Polska S.A. i Wydawnictwo Zielona Sowa, sala animacyjna (7+)

 

Motywem przewodnim historii o córce Bajarza jest pokazanie, że warto pokonywać trudności i przezwyciężać własne lęki. Książka podpowiada, co w życiu jest najważniejsze, dodaje nadziei i wiary w szczęśliwe zakończenie. Jeśli lubicie słuchać pięknych opowieści lub samemu czasem bajać, przychodźcie!

 

Zarezerwuj

 

13:3014:30 Warsztaty z Małgorzatą Gurowską i Panią Jurek wokół książki Psikusy, sala animacyjna (7+)

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Warsztaty dla dzieci z tworzenia kundli. Warsztatom towarzyszą recytacja i omówienie tekstu Doroty Masłowskiej i rozmowa o tym, dlaczego psy są ważne i dlaczego kundle są najpiękniejsze.

 

Zarezerwuj

 

14:3015:30 Podróże kulinarne Ignasia Ziółki – warsztaty z Joanną Krzyżanek zorganizowane przez wydawnictwo Debit, sala animacyjna (7+)

 

Warsztaty plastyczne (z wykorzystaniem różnych ciekawych materiałów) wokół niezwykle smakowitej książki Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w młynie prowadzone przez autorkę Joannę Krzyżanek.

 

Zarezerwuj

 

 

Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1

 

Sobota, 20 maja

18:0019:00 Cuda niewidyspotkanie Z miłości do lokalności z Marianną Oklejak i Kają Prusinowską (8+)

 

Organizatorem spotkania jest Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie i wydawnictwo Egmont.

Zarezerwuj

 

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2


 

Sobota, 20 maja 2017

 

10:00 i 11:00  Smykowizje: Okrągłe melodie, dziurawe rytmy (0-5)

 

Jak wygląda melodia? Co słyszy wieloryb? A czy chińska piosenka ma tyle samo dźwięków co polska? Tym razem nawiążemy do wystawy "Późna polskość". Słuchaczy wprowadzimy w przedziwny świat muzyki, przedstawiony w książce "12 półtonów" Zuzanny Kisielewskiej. Po koncertach uczestników czeka spotkanie z autorką.
Prowadzenie: Anna Szawiel, wystąpi Hashtag Ensemble w składzie: Aleksandra Demowska-Madejska – altówka, Adam Eljasiński – klarnet i Krzysztof Kozłowski - fortepian. 

Udział płatny. Zapisy: info@u-jazdowski.pl lub tel: + 48 22 628 12 71-73, wew. 135

 

12:00–12:45 Spotkanie z Zuzanną Kisielewską wokół książki 12 półtonów (9+)

 

To jest zdecydowanie jedyna okazja, by przekonać się, jak wygląda dźwięk. Czy trzeba słyszeć, żeby cieszyć się muzyką? Kiedy powstał najstarszy muzyczny hit? Dlaczego smutne piosenki poprawiają humor? Naprawdę? Poprawiają? Przekonajcie się! Zabierzcie największych mruków, udowodnimy! Po spotkaniu mini-koncert.

 

Zarezerwuj

 

13:00–14:00 Spotkanie z Józefem Wilkoniem wokół książki W to mi graj (7+)

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Mistrz słynący z najpiękniejszych przedstawień zwierząt tym razem wprowadzi nas w świat muzyki. Czy pokaże urzekające piękno instrumentów? Czy znajdzie muzyczne tony w ryku lwów? A może zupełnie niegroźnych kociąt? Spotkania z Józefem Wilkoniem to zawsze fascynująca przygoda na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

 

Zarezerwuj

 

Niedziela, 21 maja

11:00–12:00 Zrób sobie książkę – warsztaty artystyczne dla młodzieży i dorosłych poprowadzi Ola Cieślak (12+ i dorośli)

 

Wszystkie spotkania festiwalowe przygotowujemy dla małych, to jedno dedykujemy dużym. Zapraszamy na warsztaty młodzież, która trochę zazdrości młodszym, że za ich czasów nie było takiego fajnego festiwalu. Zapraszamy także rodziców naszych stałych uczestników, bo zawsze muszą przyglądać się z boku!

 

Zarezerwuj

 

13:00–14:00 Artystyczne warsztaty leżenia brzuchem do góry poprowadzi Ula Palusińska (7+)

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

Leżeć brzuchem do góry nie jest łatwo, zwłaszcza w naszym zabieganym świecie. Jeśli nie wierzycie, przyjdźcie, poleżcie z nami, pooglądajcie chmury, sprawcie, aby przybrały kształty zwierząt lub waty cukrowej. Przygotujcie brzuchy i rozmarzone głowy.

 

Zarezerwuj

 

16:00–17:00 Psikusy – warsztaty artystyczne z Małgorzatą Gurowską i Panią Jurek (6+)

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

Lubicie psy? A psikusy? A jakby psy zrobiły Wam psikusa i owczarki zamieniły się ogonami z pudlami, a pudle sierścią z Boo? Zapewniamy Was, że z takimi nietypowymi psiakami świat byłby bardzo wesoły. Chcecie się przekonać? Zapraszamy!

 

Zarezerwuj

 

Finał:

Niedziela, 21 maja

18:0020:00 Wielki finał warszawskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017, Teatr Rampa, ul. Kołowa 20 (6+)

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

W programie gra terenowa, recital piosenek ze spektakli i oczywiście poczęstunek.

 

Zarezerwuj

 


 

(Program może ulec nieznacznym zmianom, ale tylko na lepsze)

 

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa (a zdjęcia publikowane są na stronie internetowej i facebooku Festiwalu). Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych Festiwalu. Rejestracja na wydarzenia równoznaczna jest również z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu utworzenia list uczestników na warsztaty i spotkania festiwalowe.

 

 

 

 

Program – pozostałe:

 • Edycja 2017: Czytanie wszystkimi zmysłami

  więcej
 • Pasmo dziecięce Festiwalu Conrada 2017

  Wspólnie z Festiwalem Conrada zapraszamy na pasmo pełne literackich niespodzianek, spotkań ze wspaniałymi autorami i rozwijających wyobraźnię warsztatów. Kraków 24-27 października. Start zapisów - 20 września!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Poznaniu

  Po raz pierwszy w historii poznańska edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Centrum Kultury Zamek oraz inne wyjątkowe miejsca zapełnią się miłośnikami najlepszych książek. Zapisy na wydarzenia czas: START!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Gdańsku

  Program gdańskiej edycji festiwalu pełen jest wielkich nazwisk i ciekawych spotkań. Z dumą otwieramy rejestrację na wydarzenia w tym mieście. Przygotować kotwicę do rzucenia!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Krakowie

  W programie stolicy Festiwalu Literatury dla Dzieci pełno jest spotkań i warsztatów z bajecznymi autorami. To również tutaj poznamy tytuł, który zdobędzie Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 ufundowaną przez Kraków Miasto Literatury UNESCO.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska