Program

Wydarzenia festiwalowe w Gdańsku

                                          

Edycja 2017: Czytanie wszystkimi zmysłami

 

Jak rezerwować?

Pod każdym wydarzeniem wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk "Zarezerwuj". Wyjątkiem jest rodzinna gra miejska, na którą przyjmujemy zgłoszenia mailowo: gra_gdansk@fldd.pl

Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem gry dostępnym na naszej stronie w zakładce Materiały do pobrania. Zgłoszenia bez kompletu niezbędnych danych nie będą brane pod uwagę. 

Program festiwalu w Gdańsku:


 

Wtorek, 30 maja

12:00 Equipo Plantel/Marta Pina – Co to właściwie jest demokracja? Inauguracja wystawy plenerowej, Plac Grobla 1 przy Fontannie Czterech Kwartałów, wystawa czynna: 30.05-04.06.2017 r.

 

Inauguracja wyjątkowej wystawy stworzonej wokół książki Co to właściwie jest demokracja?, która w prosty i zrozumiały sposób przedstawia dzieciom najważniejsze idee demokracji oznaczającej uczestnictwo i zaangażowanie wszystkich obywateli. Autorzy porównują demokrację do placu zabaw, na którym bawią się i wygrywają wszyscy, ponieważ w grze demokratycznej stawką jest wolność. Przypominają jednocześnie, że demokracja nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać. Ważne jest, żeby, korzystając ze swobód, wypełniać również obywatelskie powinności: być odpowiedzialnym i zaangażowanym, podejmować trafne i mądre decyzje. A wszystko po to, by świat, w którym żyjemy, stawał się coraz lepszy. Wielkoformatowa wystawa ilustracji zachwyci zarówno małych, jak i dużych widzów, a także zainspiruje do zadawania pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.


 

12:00 Wystawa TRZY/MAM/KSIĄŻKI, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, wystawa czynna: 30.05.-14.06.2017 r. (Filia nr 1, Biblioteka na Obłużu, ul. Boisko 6) oraz 30.05.-19.06.2017 r. (Filia nr 18, Biblioteka na Chyloni, ul. Kartuska 20B)

 

„Czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki, odpowiadające umiejętnościom młodego czytelnika oraz rozwijające jego emocje i kompetencje językowe, mogą stać się wspaniałym przewodnikiem pomagającym mu odkrywać i poznawać otaczający świat. Dzięki pięknym ilustracjom, będącym często pierwszym zaproszeniem do obcowania ze sztuką, rozbudzą dziecięcą wyobraźnię i zainspirują do twórczych praktyk. Wystawa ilustracji książkowych została przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w literackim świecie. W ramach ekspozycji prezentowane będą prace wyróżnione w pierwszej edycji konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI na projekt „czytelniczej wyprawki” – zestawu trzech książeczek, które rosnąć mają wraz z dzieckiem, od noworodka po przedszkolaka.


 

12:00 Wystawa ilustracji Guido van Genechtena, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Targ Rakowy 5/6, wystawa czynna: 30.05–30.06.2017 r.

 

Guido van Genechten jest autorem wielu bestsellerów, a w ciągu ostatnich dziesięciu lat jego książki wydano w 40 krajach na całym świecie. W roku 1998 zdobył międzynarodową nagrodę dla ilustratorów (Illustrator’s Award City of Hasselt) za książkę „Rikuś”. To wyróżnienie otworzyło mu drzwi do międzynarodowej kariery. W 2007 roku zwyciężył w konkursie na najlepszego  ilustratora książek dla dzieci (Reader’s Digest Award for Best Children’s Book Illustrator), a książka „Nie chcę być duży” zdobyła nagrodę Best Picture Book of the Year 2007 (Najlepsza Książka Obrazkowa roku 2007 – w Holandii).

W Polsce wydawcą najlepszych i najbardziej znanych książek Guida van Genechtena jest Wydawnictwo Adamada, m.in.: Rikuś, Gustaw niestraszny duch, I co teraz?, Jakie to szczęście, że cię znalazłem.


 

19:00–21:00 Czytanki przed zachodem słońca – Prezydent Paweł Adamowicz czyta fragmenty marynistyczne z Pamiętników Tatusia Muminka. Wernisaż wystawy JASNOWIDZE, Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul. Korzenna 33/35, wystawa czynna: 30.05–18.06.2017 r. (5+)

 

Wernisaż wyjątkowej, bo pokonkursowej, wystawy JASNOWIDZE uświetni wieczór inaugurujący gdańską edycję festiwalu. Międzynarodowy konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE już po raz drugi zorganizowało Wydawnictwo Dwie Siostry. Wpłynęło 380 projektów z 34 krajów, w tym 280 z Polski - efekty zobaczcie sami!

Zarezerwuj


 

Środa, 31 maja

10:00–13:00 Nowocześnie o starociach. O tym, co kryje historia polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy. Prelegenci: Małgorzata Cackowska, Monika Pomirska, Karolina Felberg-Sendecka, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, al. Gen. Józefa Hallera 14

 

Tegoroczna edycja konferencji Festiwalu Literatury dla Dzieci poświęcona jest historii literatury dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Dr Małgorzata Cackowska, autorka Look! Polish Picture-book! opowie o historii polskiej książki obrazkowej o jej źródłach, klasycznych tytułach, kolejnych etapach ewolucji i wpływie na współczesną książkę dla dzieci. Pokazane też będą zapomniane dziś związki pomiędzy twórcami różnych pokoleń, w tym przede wszystkim pomiędzy Bohdanem Butenką, a niemal każdym współczesnym artystą. Dr Monika Pomirska w swoim wystąpieniu Odkurzone arcydzieła skupi się na tytułach takich jak Cyryl, gdzie jesteś  i Podmuch malowanego wiatru Wiktora Woroszylskiego, W Nieparyżu i gdzie indziej Anny Kamieńskiej, Wio, Leokadio Joanny Kulmowej, czy Czarodziejski młyn Aliny i Jerzego Afanasjewów. To teksty wieloznaczne, wielowymiarowe, posiadające wiele możliwości interpretacyjnych ze względu na aluzyjność, symbolizm, intertekstualność oraz awangardową, oryginalną formę narracji. Dr Karolina Felberg-Sendecka z IBL PAN opowie o bohaterkach dziecięcych w literaturze polskiej. Przedmiotem jej wystąpienia będą najbardziej charakterystyczne bohaterki dziewczęce i analiza związanych z nimi wzorców kulturowych i postaw.

 

Zarezerwuj telefonicznie lub mailowo: 58 344 01 68 wew. 115 | wspomaganie@pbw.gda.pl


 

10:00–11:30 Seria Czasodziejespotkanie z gatunkiem fantasy poprowadzi Michał Żołyński, Instytut Kultury Miejskiej,  Długi Targ 39/40 (8+)

 

Podczas spotkania na podstawie wspomnianej pozycji poznacie bliżej gatunek fantasy - jego cechy charakterystyczne, historię, ciekawostki, np. co to jest steampunk, czym jest cosplay? Podczas spotkania dowiecie się na czym polegają konwenty fantasy i fantastyki oraz jak działają grupy rekonstrukcyjne skupione wokół bohaterów powieści.

Zarezerwuj


 

12:00–13:30 Magiczne Drzewo. Inwazjaspotkanie z Andrzejem Maleszką, Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala mieszczańska, ul. Korzenna 33/35 (10+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

 

Spotkanie z autorem, bestsellerowej wśród powieści dla dzieci i młodzieży, serii Magiczne Drzewo. Andrzej Maleszka wykorzystuje w książkach swoje doświadczenie filmowe, dzięki czemu mają one dynamiczną akcję i gęsty, filmowy dialog. W najnowszym tomie Idalia, Alik, Kuki i inni muszą stawić czoła wielkim niebezpieczeństwom. Naprawdę wielkim! Na Ziemię przybywają Ogromni. Jak walczyć z olbrzymami? Jak ukryć przed ludźmi giganta większego niż dom? Co robić, by ogromne stworzenia zniknęły z ziemskiego świata?

Zarezerwuj


 

12:00–13:30 Ala ma kotawarsztaty z Darią Solak, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Galeria, ul. Korzenna 33/35 (5+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Książka Ala ma kota. A Ali? nawiązuje do elementarza i różnych kultur. Porozmawiamy o tym dlaczego i czy warto umieć czytać i pisać, co to jest elementarz, jak wyglądają szkoły w innych krajach, np. w Japonii, Kenii i Finlandii. Obejrzymy też elementarze z innych krajów i zobaczymy jak wyglądają inne alfabety, a potem… będziemy kaligrafować różne “dziwne” literki z innych języków. Na koniec zilustrujemy własny elementarz!

Zarezerwuj


 

16:00–17:30 Magiczne maski dobrego humoru – warsztaty Anity Głowińskiej, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Galeria, ul. Korzenna 33/35 (6+)

 

Wraz z Anitą Głowińską poznamy fragmenty jej książki Dziura w gazecie, by zaraz potem porozmawiać o maskach z różnych kultur świata. Na rozmowie jednak nie skończymy, ponieważ autorka przygotowała dla nas nie lada atrakcję - podczas pełnych humoru warsztatów wykonamy własne magiczne maski, a następnie odtańczymy w nich wspólny taniec.

Zarezerwuj


 

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca – Maciej Grenda z gitarą czyta wybrane fragmenty Krainy Patalonków, Galeria Güntera Grassa, ul. Grobla I 1/2 (5+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Maciej Grenda z programu The Voice of Poland przeczyta fragmenty przepięknej i nietypowej baśni Jana Drzeżdżona, jednego z czołowych pisarzy literatury kaszubskiej, związanego z Gdańskiem i to w galerii twórczości wielkiego pisarza Güntera Grassa noblisty urodzonego w Gdańsku. Tak rozpocznie się ten niezwykły wieczór, w którego dalszej części, podczas warsztatów, dzieci zanurzą się w świat baśni. Na prawdziwym, pachnącym szyszkami runie leśnym wspólnie ulepimy z plasteliny i patyczków maleńkich mieszkańców leśnego świata. Patronować nam będą żuczki i małe robaczki - częste motywy twórczości malarskiej Güntera Grassa (tak, tak, noblista malował!). Wszystko to w przestrzeni wystawy rysunków pisarza pt. "Kochane dzieci” (którą podziwiać można nie tylko tego wieczora).

Zarezerwuj


 

Czwartek, 1 czerwca

10:00–11:00 Warsztaty matematyczne z Mateuszem Baciakiem z wydawnictwa Matplaneta, Instytut Kultury Miejskiej,  Długi Targ 39/40 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Pippi Langstrumpf po wizycie w szkole stwierdziła, że tabliczka mnożenia-smażenia jest bezużyteczna i mało zabawna. Gdyby trafiła na warsztaty Matplanety zapewne zmieniłaby zdanie. No właśnie: czy tabliczka mnożenia- smażenia przyda się w przygotowaniach przyjęcia naleśnikowego? Albo do przechytrzenia skąpego oszusta? I jak szybko poznać, czy tych garnczków miodu było trzynaście czy czternaście? Czy dzieci pomogą naszym ulubionym bohaterom? Na spotkanie z matematyką nie tylko w książkach i nie tylko matematycznych zaprasza Matplaneta.

Zarezerwuj


 

12:00–13:30 Bajki ze zrozumieniem i konfiturkąspotkanie autorskie z Łukaszem Kosikiem,  Instytut Kultury Miejskiej,  Długi Targ 39/40 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Dziesięć opowiadań pełnych nietuzinkowych postaci podszytych jest satyrą na świat ludzi dorosłych. Zapraszamy na spotkanie z Muchwiaternikiem i Komaromiodnikiem oraz resztą mieszkańców urokliwej Dolinki Kotlinki. Będzie ironicznie, zabawnie, refleksyjnie, a przede wszystkim – twórczo!  

Zarezerwuj


 

12:00–13:00 Mówcie mi Bezprym – spotkanie z Grażyną Bąkiewicz, Piwnica Romańska – Muzeum Archeologiczne, Plac Dominikański 1 (9+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Słyszeliście o Bezprymie? Obiło się coś o uszy? Nie róbcie sobie wyrzutów, jeśli nie. Nawet historycy mają problem, bo zachowało się niewiele źródeł. Wiadomo tylko, że był najstarszym synem Bolesława Chrobrego i ojciec nie jemu, ale młodszemu synowi, znanemu jako Mieszko II, przekazał władzę. Dlaczego? Tajemnicza sprawa. Jednak przy odrobinie cierpliwości można sporo wyczytać ze średniowiecznych kronik. Informacje dotyczą szczególnie czasów, gdy Bezprym był nastolatkiem. Jeśli to, co wyśledzili historycy, jest choć po części prawdą, to życie tego chłopaka było niezwykłe. Cofnijmy się o tysiąc lat i wraz z autorką towarzyszymy przez chwilę chłopcu, który mógł być królem, a został Bezprymem. Książka zdobyła wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2016.

Zarezerwuj


 

12:00–13:30 Zwierzomarzeniawarsztaty z Grażyną Rigall, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Galeria, ul. Korzenna 33/35 (5+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Czy zwierzęta mogą marzyć? Czy takie miejsce jak zoo jest dla nich dobrym miejscem, czy też lepiej, żeby żyły tylko na wolności? Czy marzenia zwierząt różnią się w zależności od tego, gdzie przebywają? Na te i inne pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas warsztatów Zwierzomarzenia.

Zarezerwuj


 

16:00–17:00 Jakimi literami powiesz komuś coś miłego?rozmówki obrazkowe i typograficzne dla rodziców z dziećmi z Aleksandrą Cieślak, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Galeria, ul. Korzenna 33/35 (6+ i dorośli)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Oto nie lada gratka! Warsztaty z Książką do zrobienia, która zdobyła wyróżnienie w ramach BolognaRagazzi Award for Art Books 2017 przyznawanej przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii – największe i najważniejsze na świecie targi książki dla dzieci i młodzieży! Jakimi literami powiesz komuś coś miłego? Podczas tego wyjątkowego spotkania będziemy prawić sobie wzajemnie komplementy. Sprawdzimy na ile możliwy jest powrót do komunikacji bez słów, za pomocą gestów, oraz rysunkowych plam i kresek, w oparciu o emocje i intuicję. Stworzymy też kolaże – zapis naszych warsztatowych doświadczeń. Warsztaty międzypokoleniowe - do pomocy zapraszamy rodziców i dziadków!

Zarezerwuj


 

18:00–19:30 Turban mistrza Mansuraprzedpremierowy spektakl w Teatrze Miniatura, al. Grunwaldzka 16 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się czegoś nowego. Zapraszamy do szkoły mistrza Mansura, gdzie razem z Karimem, Rabiją i Mohamedem poznamy uniwersalne sufickie mądrości. Dotkniemy tematu różnorodności, pokażemy jak bogata jest kultura, a także, że osoby w turbanach mają wielki wkład w rozwój naszej cywilizacji. Scenariusz na podstawie swojej książki Turban mistrza Mansura. Opowieści sufickie dla mówców i przywódców" napisał Marek Kochan, pisarz, badacz języka, specjalista zajmujący się retoryką i erystyką, twórca Gdańskiej Akademii Debaty.

Zarezerwuj


 

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca – Wroniec, Tengil i inni okrutnicy w interpretacji Henryki Krzywonos, sala BHP Stoczni Gdańskiej, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, bud. 131A (7+)

 

Spotkanie w charakterystycznym miejscu z wyjątkowo charyzmatycznym gościem. Krótka antologia tekstów o tyranach i szybki kurs ich obalania. Czytać będzie legenda Solidarności - Henryka Krzywonos.

Zarezerwuj


 

Piątek, 2 czerwca

9:30–11:00 Licho nie śpi – premiera sopocka spektaklu Teatru Uszytego i warsztaty teatralne, Teatr na Plaży, al. F. Mamuszki 2 (4+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

 

Po raz pierwszy w Sopocie Licho nie śpi – przedstawienie inspirowane książką Agnieszki Taborskiej Licho i inni (wyd. BOSZ, nagroda Festiwalu Literatury dla Dzieci za Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2014). Spektakl pełen jest brzęczących garnków, porzekadeł, zabobonów, trzeszczących skrzypiec i zabawnych rymów, przy udziale instrumentów jarmarcznych. Ważnym elementem przedstawienia jest teatr cieni, który wprowadzi widzów w niezwykły świat rusałek, skrzatów i innych lich. Bohaterem przedstawienia jest postać Czarnego Licha, który lubi płatać różne figle i sprawiać kłopoty ale o tym sza, bo – licho nie śpi… Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z aktorami!

Zarezerwuj


 

10:00–12:30 Za niebieskimi drzwiamiprojekcja filmu i spotkanie z Marcinem Szczygielskim, Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 (10+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

 

Projekcja filmu w reżyserii Mariusza Paleja połączona ze spotkaniem z wielokrotnie nagradzanym i uwielbianym przez młodych czytelników autorem. Jaką tajemnicę skrywa świat za niebieskimi drzwiami? Co jest prawdziwą wartością? Co prawdą, a co fikcją? Marcin Szczygielski inspiruje czytelnika do zadawania sobie mnóstwa ważnych pytań. Opowieść o kruchości i ulotności, a także omylności i ograniczeniach zmysłowego poznawania świata.

Zarezerwuj


 

12:00–13:30 Wycieczki Pana Kuleczki – spotkanie z Wojciechem Widłakiem, Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala mieszczańska, ul. Korzenna 33/35 (5+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

W czasie spotkania autor przeczyta swoje opowiadania i odpowie na rozmaite pytania, np.: Gdzie poznał Pana Kuleczkę? Skąd się biorą pomysły? Co się przydaje do napisania książki, a co jest absolutnie niezbędne? Co Wesoły Ryjek ma wspólnego z pisarzami, Pan Kuleczka z Samotnym Jędrusiem, a książka z kwiatkiem? Ile liter jest potrzebnych, żeby napisać opowiadanie? Jak to się dzieje, że wciąż powstają nowe książki? Przyjdź koniecznie i poznaj odpowiedzi!

Zarezerwuj


 

12:00–13:30 Stwórz swojego bohatera! – warsztaty z Moniką Hanulak wokół książki Kern - wiersze dla dzieci, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Galeria, ul. Korzenna 33/35 (4+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Podczas warsztatów będziemy rysować, mazać, malować, zużyjemy mnóstwo brystolu i farb, a wszystko po to, by wykreować własnych bohaterów wierszy Ludwika Jerzego Kerna!

Zarezerwuj


 

16:00–17:30 Muzyka jest w sercu – warsztaty z tworzenia instrumentów z recyclingu z Ifi Ude, autorką Zebry, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Galeria, ul. Korzenna 33/35 (4+)

 

Zebra to opowieść o różnorodności i szacunku dla odmienności. Różne będą też stworzone przez dzieci instrumenty. Mimo to przekonacie się, że – choć dźwięk każdego instrumentu będzie inny – razem stworzą harmonijną melodię. Bo muzyka jest w sercu i wyrazić ją można przy użyciu każdego przedmiotu.

Zarezerwuj


 

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca – o Tapatików wyprawach w znane i nieznane czytają gracze Seahawks Gdynia, Centrum Hewelianum, ul. Gradowa 6

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

 

Najbardziej znani polscy kosmici powracają! Tym razem planują krótkie lądowanie międzyplanetarne w Hewelianum i spotkanie z gdyńskimi graczami w futbol amerykański: Marcinem Fiałkowskim i Mateuszem Krociem.

Zarezerwuj


 

Sobota, 3 czerwca

10:30–15:30 Całodniowy piknik literacki!
Nadbałtyckie Centrum Kultury, ul Korzenna 33/35 oraz Skwer Heweliusza


 

10:30–15:30 Od stóp do głowy – literacka gra miejska dla rodzin, sztab: Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala wielofunkcyjna, ul. Korzenna 33/35,; rozdanie nagród: Instytut Kultury Miejskiej (6+)

 

Jak wyleczyć bardzo chorego Olbrzyma? To zadanie dla wyjątkowo zdolnych Medyków – czyli Was. Wyposażeni w Książeczkę Zdrowia Olbrzyma i zestaw wyjątkowo paskudnych lekarstw udacie się w niezwykłą i niebezpieczną podróż do jego wnętrza, od ogromnych stóp po jeszcze większą głowę. Do udziału w grze zapraszamy 3-4-osobowe zespoły Medyków, złożone z dorosłych oraz przynajmniej jednego uczestnika w wieku 6-12 lat. Podczas podróży poznacie sekrety naszego ciała i zmierzycie się z zadaniami, w których wykorzystacie swój wzrok, węch, słuch, dotyk, smak, intuicję i równowagę. Każdą wyleczoną część Olbrzyma odnotujemy w Książeczce Zdrowia. Za każdy błąd popełniony podczas leczenia będziecie musieli podać Olbrzymowi okropne lekarstwo, którego nikt nie lubi. Możecie także doskonalić swoje umiejętności zdając literackie egzaminy z chorób postaci z bajek. Sami ułożycie własną trasę podróży. Wygra drużyna, która uzyska łącznie najwięcej punktów za uzdrowione części ciała i za lekarstwa, które jej zostały.

Jeśli nie macie 18 lat i gracie bez opiekuna – pamiętajcie o zabraniu na start gry wypełnionej zgody rodziców lub opiekunów na Wasz udział w zabawie (wzór znajdziecie w regulaminie). Liczba miejsc ograniczona! Po zakończeniu rejestracji otrzymacie mailem zasady gry, z którymi radzimy się zapoznać, by przypadkiem nie otruć Olbrzyma. Zgłoszenia drużyn przyjmujemy od 23 kwietnia do 25 maja włącznie.

 

Regulamin do pobrania

Rejestracja: gra_gdansk@fldd.pl


 

11:00–14:00 Gdy rodzice byli dziećmi. Olimpiada gier podwórkowych z wydawnictwem MAC, Skwer Heweliusza między ulicami Rajską i Korzenną (b.o.)

Wydarzenie absolutnie międzypokoleniowe – całodniowy piknik literacki w Parku Heweliusza! Rodzice przypomną sobie, a dzieci poznają najlepsze gry i zabawy podwórkowe wszech czasów inspirowane książką Gdy rodzice byli dziećmi. Gry i zabawy Kto pamięta grę w klasy lub kapsle? Kiedy ostatnio skakaliście w gumę? Zaproście mamę i tatę do wspólnych rozgrywek!

Zarezerwuj

 

 

12:00–13:00 Umarły lasspotkanie z Adamem Wajrakiem, Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala mieszczańska, ul. Korzenna 33/35 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

 

O tym, że Adam Wajrak pisze wspaniałe książki dla dzieci o przyrodzie, a Tomasz Samojlik jest autorem komiksów i ilustracji wie chyba każde dziecko w Polsce. Ale nie każde słyszało o tym, że obaj panowie są sąsiadami z Puszczy Białowieskiej. W swoim najnowszym projekcie postanowili połączyć siły. Książki Umarły las (i jej kontynuacja Nieumarły las – planowana na wiosnę 2017) to komiks, którego akcja rozgrywa się w ostępach Puszczy Białowieskiej. Ptaki - bohaterowie stworzonej w konwencji westernu opowieści, próbują ocalić najdzikszy zakątek lasu. Ku utrapieniu ich wrogów - pełen korników  i martwego drewna. Dlatego przyjdzie im walczyć ze zwolennikami lasu czystego, widnego, w którym korniki i martwe drewno to oczywisty przeżytek. Książka to nie tylko trzymający w napięciu i pełen humoru komiks, ale też opowieści Adama Wajraka, przybliżające życie lasu.

Zarezerwuj


 

16:00–17:30 Bahar znaczy wiosnawidowisko narracyjne Agnieszki Aysen Kaim, zakończenie gdańskiej edycji festiwalu, Nadbałtyckie Centrum Kultury, sala mieszczańska, ul. Korzenna 33/35 (2+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

 

Gdańską edycję festiwalu kończymy niezwykłym widowiskiem narracyjnym. Autorka-opowiadaczka specjalizująca się w repertuarze Bliskiego Wschodu do swojej autorskiej opowieści wplata elementy tradycyjnej orientalnej narracji zaczerpniętej z eposów. Użyta przez nią symbolika i obrazy to "skrzydlate słowa" orientalnych opowiadaczy od Bałkanów po Chiny, to budowanie przestrzeni dwóch kultur: orientalnej i okcydentalnej oraz pomostów między nimi w formie dostępnej dla dziecięcego odbiorcy. Akompaniować pisarce będzie Katarzyna Jackowska.

Zarezerwuj


 

(Program może ulec nieznacznym zmianom, ale tylko na lepsze)

 

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa (a zdjęcia publikowane są na stronie internetowej i facebooku Festiwalu). Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych Festiwalu. Rejestracja na wydarzenia równoznaczna jest również z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu utworzenia list uczestników na warsztaty i spotkania festiwalowe.


 

Program – pozostałe:

 • Edycja 2017: Czytanie wszystkimi zmysłami

  więcej
 • Pasmo dziecięce Festiwalu Conrada 2017

  Wspólnie z Festiwalem Conrada zapraszamy na pasmo pełne literackich niespodzianek, spotkań ze wspaniałymi autorami i rozwijających wyobraźnię warsztatów. Kraków 24-27 października. Start zapisów - 20 września!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Poznaniu

  Po raz pierwszy w historii poznańska edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Centrum Kultury Zamek oraz inne wyjątkowe miejsca zapełnią się miłośnikami najlepszych książek. Zapisy na wydarzenia czas: START!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Warszawie

  Tegoroczna edycja w Warszawie otwiera czwartą odsłonę Festiwalu. Zapraszamy na PGE Narodowy, na Warszawskie Targi Książki, ale także do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, które już po raz drugi gościć będzie Festiwal w swoich wnętrzach.

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Krakowie

  W programie stolicy Festiwalu Literatury dla Dzieci pełno jest spotkań i warsztatów z bajecznymi autorami. To również tutaj poznamy tytuł, który zdobędzie Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 ufundowaną przez Kraków Miasto Literatury UNESCO.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska