Program

Wydarzenia festiwalowe w Krakowie

                                          

 

Edycja 2017: Czytanie wszystkimi zmysłami

 

Jak rezerwować?

Pod każdym wydarzeniem wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk "Zarezerwuj". Wyjątkiem są spotkania i warsztaty odbywające się bibliotekach miejskich i Ośrodku Kultury C.K. Norwida - pod ich opisem umieściliśmy kontakt do konkretnych filii, które przyjmują zapisy; oraz rodzinna gra miejska, na którą przyjmujemy zgłoszenia mailowo: gra_krakow@fldd.pl.

Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem gry dostępnym na naszej stronie w zakładce Materiały do pobrania. Zgłoszenia bez kompletu niezbędnych danych nie będą brane pod uwagę.


 

Program festiwalu w Krakowie:


 

Wtorek, 6 czerwca

12:00 Equipo Plantel/Marta Pina – Co to właściwie jest demokracja? Inauguracja wystawy plenerowej, Planty przy Barbakanie, wystawa czynna: 06–11.06.2017 r.

 

Inauguracja wyjątkowej wystawy stworzonej wokół książki Co to właściwie jest demokracja?, która w prosty i zrozumiały sposób przedstawia dzieciom najważniejsze idee demokracji oznaczającej uczestnictwo i zaangażowanie wszystkich obywateli. Autorzy porównują demokrację do placu zabaw, na którym bawią się i wygrywają wszyscy, ponieważ w grze demokratycznej stawką jest wolność. Przypominają jednocześnie, że demokracja nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać. Ważne jest, żeby, korzystając ze swobód, wypełniać również obywatelskie powinności: być odpowiedzialnym i zaangażowanym, podejmować trafne i mądre decyzje. A wszystko po to, by świat, w którym żyjemy, stawał się coraz lepszy. Wielkoformatowa wystawa ilustracji zachwyci zarówno małych, jak i dużych widzów, a także zainspiruje do zadawania pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.


 

19:00–20:00 Lodorosty i bluszczarywernisaż wystawy niepublikowanych ilustracji dla dzieci Jerzego Ficowskiego; kurator: Jarosław Borowiec, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", hall główny, ul. M. Konopnickiej 26, wystawa czynna: 06–11.06.2017 r.

 

Wystawa poświęcona będzie twórczości poetyckiej dla dzieci Jerzego Ficowskiego, w ogromnej mierze związanej z przyrodą, której jej dynamika i rytm zmieniających się pór roku stanowią scenerię i tematykę wielu wierszy, które mimo upływu lat zachowują swoją niezwykłą energię językową i literacką. Na ekspozycji prezentowane będą zarówno materiały archiwalne (czasopisma, fotografie, maszynopisy) pochodzące z archiwum autorskiego poety, jak również oryginały prac i projekty książek poetyckich dla dzieci, do których ilustracje przygotowywali wybitni twórcy – przedstawiciele polskiej szkoły ilustracji – m.in. Adam Kilian, Wiesław Majchrzak, Mieczysław Piotrowski, Gabriel Rechowicz, Bożena Truchanowska, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki. Ich uzupełnieniem będzie cykl prac jednej ze znakomitych ilustratorek młodego pokolenia – Gosi Herby, która zilustrowała najobszerniejszy z dotychczasowych wyborów wierszy dla dzieci Jerzego Ficowskiego Lodorosty i bluszczary (2017). Wystawa powstała we współpracy z Fundacją im. Jerzego Ficowskiego i Wydawnictwem Wolno.

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

Zarezerwuj


 

Środa, 7 czerwca

9:00–10:00 Pisanie szóstym zmysłem – spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", sala wielofunkcyjna, ul. M. Konopnickiej 26 (5+)

 

Spotkanie z autorką wielu znakomitych książek dla dzieci, m. in. nominowanego w kategorii literackiej oraz graficznej w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY, Praktycznego Pana. Tytułowemu bohaterowi „szkoda czasu na głupoty”, więc zamiast śmiać się, tarzać w trawie, czy wygłupiać, szczegółowo planuje, tworzy niezliczone tabelki w Excelu i łyka kolejne tabletki na uspokojenie. Kiedy z audycji radiowej dowiaduje się, że nerwy najlepiej koi… mruczenie kota, uznaje ten pomysł za mniej czasochłonny niż codziennie łykanie tabletek, przelicza wszystkie koszty – miseczki, kuwetę, żwirek, jedzenie – i kupuje kota. Od tego momentu książka jest jeszcze ciekawsza, zabawniejsza i mądrzejsza. Zachwyci i małych, i dużych, nawet tych bardzo praktycznych! Warstwa graficzna stanowi hołd dla modernizmu. Adam Pękalski z dbałością o detale ukazuje zarówno bohatera, jak i jego najbliższe otoczenie, nawiązując do dizajnu lat 50. i 60. XX wieku, Bauhausu i Pieta Mondriana - swoista lekcja estetyczna dla najmłodszych.

Zarezerwuj


 

10:30–12:00 Słowa do rzeczywarsztaty z Urszulą Sobczyk, Muzeum Etnograficzne, pl. Wolnica 1 (6+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

W czasie warsztatów zapuścimy żurawia do muzealnych magazynów, aby odkryć bliskie związki wyrazów, którymi posługujemy się na co dzień oraz przedmiotów, które trafiły do lamusa w czasach naszych prapradziadków i praprababć. Sprawdzimy, kto plecie koszałki-opałki, co mogli mieć w zanadrzu mieszkańcy podkrakowskich chat i jakiej przysługi spodziewano się po niedźwiedziu. Przekonamy się, jak nie zgubić wątku w gąszczu obcobrzmiących słów i przeżyć językową przygodę – bez kładzenia łopatą do głowy!

Warsztaty ze stałej oferty edukacyjnej Muzeum Etnograficznego.

Zarezerwuj


 

11:00–12:30 Najśmieszniejsze polskie wiersze dla dzieci – spotkanie z Barbarą Gawryluk wokół antologii Chichotnik, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", sala wielofunkcyjna, ul. M. Konopnickiej 26 (3+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Będzie naprawdę zabawnie, ponieważ najpiękniejsze polskie wiersze działają jak łaskotki! Chichotnik to cudowna, kolorowa podróż z najlepszymi polskimi poetami do krainy śmiechu, śmieszku, rechotu, wygłupów, radości i żartu! Barbara Gawryluk zebrała najlepsze, ponadczasowe klasyczne wiersze dla dzieci (Konopnickiej, Fredry), dodała świetne utwory współczesne (Agnieszki Frączek, Marcina Przewoźniaka), nie zapomniała o perełkach Brzechwy czy Chotomskiej. Dorota Nowacka ożywiła kolorami, Elżbieta Wasiuczyńska przeczytała, pomyślała i sięgnęła po papier, nożyczki, pędzelek, klej i… Powstały obrazkowe cuda, które zachwycają, przykuwają uwagę dzieci, rodziców i dziadków, hipnotyzują swoją trójwymiarową magią. Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu to świetny przykład klasyki w nowej odsłonie, której strona graficzna zachwyci i małych, i dużych czytelników. Wraz z Basią Gawryluk wiersze będzie czytać aktorka Teatru Groteska i Teatru Uszyty, Katarzyna Kopczyk, a spotkanie poprowadzi rozchichotany Szymon Kloska.

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

Zarezerwuj

           

 

12:30–13:15 Spotkanie z Brombą o mierzeniu – warsztaty poprowadzi Tomasz Hirkyj, Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Wybierzcie się z nami na wyprawę do Brombowej torby, gdzie czekają różne ciekawe rzeczy, a wszystkie do mierzenia – spróbujemy je wspólnie zakwalifikować do różnych kategorii według zastosowania! Dowiecie się jak stary jest metr i co było przed nim, ile dłoni zmieści się w stopie i jak kupić spodnie w dobrym rozmiarze!

Warsztaty ze stałej oferty edukacyjnej Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Zarezerwuj


 

16:00–16:45 Warsztaty z czerpania papieru z Magdaleną Błażejowską-Cichy, Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15 (10+)

 

Podczas tych niezwykłych warsztatów nauczycie się samodzielnie czerpać papier. Poznacie też różne techniki pisania – stalówką w obsadce, przy pomocy gęsiego pióra, czy chińskiego pióra bambusowego. Dowiecie się również jak ewoluowały nośniki pisma na przestrzeni wieków!

Warsztaty ze stałej oferty edukacyjnej Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Zarezerwuj

 

 

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca: Męskie czytanie – porucznik WP Leszek Mańkowski czyta loco-wierszyki w zabytkowym tramwaju; zwiedzamy wystawę Motokultura, Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15 (5+)

 

W tramwaju o tramwajach, pociągach, samochodach, rowerach i innych środkach lokomocji. Wśród autorów loco-wierszyków, czyli takich trochę szalonych: Ludwik Jerzy Kern, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow. Siłą rozpędu przeniesiemy się potem zwiedzić wystawę Motokultura poświęconą tematyce morotyzacyjnej. Bo dla poezji dla dzieci kręcące się koło jest tym czym kierownica dla kierowcy.

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

Zarezerwuj


 

Czwartek, 8 czerwca

9:00–12.00 Nowocześnie o starociach. O tym, co kryje historia polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy. Prelegenci: Karolina Felberg-Sendecka, Olga Szmidt, Dorota Kaleciak i Biserka Čejović, Manggha Galeria Europa – Daleki Wschód, hall główny, ul. M. Konopnickiej 26

 

Tegoroczna edycja konferencji Festiwalu Literatury dla Dzieci poświęcona jest historii literatury dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. W wystąpieniu pt.  Czy stawiać na Tolka Banana? O tym, co i jak czytać w szkole Dorota Kaleciak i Biserka Čejović  skupią się na przeglądzie tego, co w dwudziestowiecznej literaturze dla dzieci najistotniejsze oraz na problemach i wyzwaniach dydaktycznych, jakie stawia przed nami praca z klasycznymi tekstami. Dr Karolina Felberg-Sendecka z IBL PAN opowie o bohaterkach dziecięcych w literaturze polskiej. Przedmiotem jej wystąpienia będą najbardziej charakterystyczne bohaterki dziewczęce i analiza związanych z nimi wzorców kulturowych i postaw. Olga Szmidt, autorka książki Kownacka – ta od Plastusia opowie z historyczno-biograficznej perspektywy o fenomenie popularności swojej bohaterki, o stawaniu się klasykami i tym jak percepcja twórczości tytanów literatury dla dzieci ewoluowała w czasie.

 

Zapisy przyjmuje Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie

 

 

10:00–11:00 Koniberkispotkanie autorskie z Weroniką Szelęgiewicz, Biblioteka Kraków – filia nr 16, ul. Radzikowskiego 29 (4+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Spotkanie z autorką wyjątkowej baśni o koniberkach, które przeżywają troski i radości jak każdy z nas. Tak jak ludzie mają różne charaktery i pomysły. Razem doświadczają przyjaźni, złości czy poświęcenia. Jest to książka o uczuciach i codziennych sprawach dzisiejszych przedszkolaków.

 

Zarezerwuj telefonicznie: 797 301 005


 

10:00–11:00 Takie coś i inne absurdywarsztaty typograficzne z Anną Kaszubą-Dębską, Biblioteka Kraków – filia nr 49, os. Tysiąclecia 42 (6+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Warsztaty typograficzne wokół typograficznej książki autorstwa Anny Kaszuby-Dębskiej do wiersza XIX absurdysty Edwarda Leara Takie coś, ze zbioru Dong co ma świecący nos i inne wierszyki pana Leara. Podczas warsztatów tworzenie ilustracji do fragmentu wiersza, przy pomocy zabawy typograficznej z literami.

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

 

Zarezerwuj telefonicznie: 12 648 50 69

 

10:00–11:00 Przyjaciel Parku Narodowego – warsztaty z Dariuszem Grochalem, Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2 (7+)

 

Czy brzoza ojcowska rośnie tylko w Ojcowie? Czy obrazki alpejskie to rośliny? Czy zimorodki rodzą się zimą? Tego wszystkiego dowiecie się z książki W Ojcowskim Parku Narodowym. Dzieci dowiedzą się wiele o miejscach, roślinach, grzybach i zwierzętach, a także zasadach obowiązujących w parku narodowym.

 

Zarezerwuj telefonicznie: 797 024 025 lub 797 024 013


 

10:00–11:00 Matplaneta. Warsztaty matematyczne z Marią Karolczak i Magdaleną Senczyszyn, Manggha Galeria Europa – Daleki Wschód, sala konferencyjna, ul. M. Konopnickiej 26 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Pippi Langstrumpf po wizycie w szkole stwierdziła, że tabliczka mnożenia-smażenia jest bezużyteczna i mało zabawna. Gdyby trafiła na warsztaty Matplanety zapewne zmieniłaby zdanie. No właśnie: czy tabliczka mnożenia-smażenia przyda się w przygotowaniach przyjęcia naleśnikowego? Albo do przechytrzenia skąpego oszusta? I jak szybko poznać, czy tych garnczków miodu było trzynaście czy czternaście? Czy dzieci pomogą naszym ulubionym bohaterom? Na spotkanie z matematyką nie tylko w książkach i nie tylko matematycznych zaprasza Matplaneta.

Zarezerwuj

 

 

12:00–13:00 Przyjaciel Parku Narodowego – spotkanie z Dariuszem Grochalem, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Czy brzoza ojcowska rośnie tylko w Ojcowie? Czy obrazki alpejskie to rośliny? Czy zimorodki rodzą się zimą? Tego wszystkiego dowiecie się z książki W Ojcowskim Parku Narodowym. Dzieci dowiedzą się wiele o miejscach, roślinach, grzybach i zwierzętach, a także zasadach obowiązujących w parku narodowym.

 

Zarezerwuj telefonicznie: 12 644 40 46

 

 

16:00–18:00 Moja mapa przyszłości – warsztaty z Tomkiem Minkiewiczem, Manggha Galeria Europa – Daleki Wschód, hall główny i taras, ul. M. Konopnickiej 26 (6+)

 

Tomek Minkiewicz zaprasza w niezwykłą podróż w przyszłość. Wspólnie z dziećmi stworzy mapę, w której każda fantazja i marzenie mają swoje miejsce i gdzie wszystko jest możliwe. Uczestnicy dowiedzą się czym jest mapa, a także narysują swoje własne, by na koniec połączyć je w jedną całość.

Zarezerwuj

 

16:00–17:00 Czytanki przed zachodem słońca: Prezydent Jacek Majchrowski i Jolanta Gibas czytają wiersze Agnieszki Frączek ze zbioru Łap byka za rogi oraz fragmenty Ferdynanda Wspaniałego, Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1 (4+)

 

Podczas czytanek prezydenckich poznacie wiersze Jerzego Ficowskiego, Ludwika Jerzego Kerna oraz fragmenty Ferdynanda Wspaniałego, którego imię nosi nagroda Festiwalu dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016!

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

Zarezerwuj


 

Piątek, 9 czerwca

10:00–11:30 ¡Viva España! – spotkanie z Moniką Bień-Königsman, Manggha Galeria Europa – Daleki Wschód, hall główny, ul. M. Konopnickiej 26 (6+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Co Hiszpanie jedzą na śniadanie? Czemu w Sylwestra na wyścigi połykają winogrona, stojąc na jednej nodze? Który słynny Hiszpan twierdził że 1+1 nie musi równać się 2, a czasem nawet nie powinno? W jaki sposób muchy przyczyniły się do powstania tapas? Dlaczego włoskie westerny kręcono w Hiszpanii? Na te i wiele innych pytań odpowie książka ¡Olé!, a może i sama autorka podczas tego spotkania?

Zarezerwuj


 

10:00–11:30 Fynbos Fairiespoetry reading and meeting with Antjie Krog. Anglojęzyczne spotkanie poprowadzą Anna Kwiatkowska i Szymon Kloska, Massolit Books&Café, ul. Felicjanek 4 (4+)

 

What is fynbos? Where does it grow? Who lives inside it? And what does Table Mountain have to do with it all. Most floral children’s poetry all the way from Africa and for the very first time in Krakow. Come and join us for a flowery poetry reading and fairy-filled stories. If possible, bring some flowers with you!

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

Zarezerwuj


 

11:00–12:00 Nussi i coś więcejwarsztaty komiksowe z Adamem Wójcickim, Biblioteka Kraków – filia nr 50, os. Kościuszkowskie 5 (8+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Jak bardzo różni się jedna historia opowiedziana tekstem od tej opowiedzianej komiksem? Czy to wciąż ta sama opowieść? Wraz z ilustratorem książki Nussi i coś więcej spróbujemy poddać komiksowej interpretacji, utwory dotychczas występujące na kartach książki, klatkach filmu, czy jeszcze zupełnie gdzie indziej. Poznamy zalety jak i ograniczenia opowiadania komiksem. Dowiemy się o komponowaniu, prowadzeniu narracji i literach, oraz o tym jak opowiadać historie i emocje. Poznamy też pomocne warsztatowe narzędzia, a każdy uczestnik z pomocą Adama Wójcickiego stworzy krótką komiksową opowieść.

 

Zarezerwuj telefonicznie: 12 648 79 46


 

11:00–12:00 Nikt was nie upomni – ćwiczenia z niezgody i wyobraźni pod czujnym okiem Agnieszki Wolny-Hamkało, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5 (6+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

W ciągu sześćdziesięciominutowej sesji poetycko-rebelianckiej odwiedzimy zarówno podniebną sferę przeżyć euforycznych, jak i melancholijno-depresyjne doły. Wszystko po to, by zrozumieć, że świat jest zawsze ciekawy, nie tylko wiosną (na Festiwalu Literatury dla Dzieci), ale nawet jesienią w deszczu, błocie i szkolnym znoju. Uczestników spotkania uprasza się o przyniesienie czegoś niemożliwego w kieszeni bądź na głowie...

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

 

Zarezerwuj telefonicznie: 12 644 40 46

 

 

12:00–13:00 Był sobie król... Poczet Piastówspotkanie z Mariuszem Wollnym, Manggha Galeria Europa – Daleki Wschód, sala konferencyjna, ul. M. Konopnickiej 26 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Trzytomowy cykl popularnonaukowy Był sobie król... inspirowany jest trylogią Pawła Jasienicy. Wzorowane na dziele Mistrza, ale skierowane do początkujących miłośników historii ojczystej. Poczet Piastów opowiada o przygodach pierwszych polskich władców. Niektóre z tych przygód, awantur i wybryków są tak niesamowite, że aż niewiarygodne, a jednak prawdziwe. Przekonajcie się o tym sami podczas spotkania z autorem!

Zarezerwuj


 

12:00–13:30 Licho nie śpi – warsztaty teatralne z Andrzejem Kopczykiem, Biblioteka Kraków – filia nr 14, ul. Ugorek 14 (8+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Podczas warsztatów dzieci będą miały możliwość bliższego przyjrzenia się formom i lalkom z przedstawienia Licho nie śpi. Dowiedzą się jak poruszać lalką typu muppet, stworzą – przy naszej pomocy – własną historię w teatrze cieni. Będą mogły również wcielić się w postaci gospodarzy ze spektaklu w zaimprowizowanych scenkach rodzajowych. Ciekawym punktem warsztatów będzie również prezentacja niezwykłej i trudnej sztuki gry na pile. Poza tym, wszyscy uczestnicy warsztatów wezmą udział w rozgrzewce dykcyjnej w oparciu o ludowe porzekadła.

 

Zarezerwuj telefonicznie: 12 417 17 15

 

 

16:00–17:30 Adam Wójcicki – warsztaty terenowe wokół Binka i Pulpeta w świątyni Majów, Manggha Galeria Europa – Daleki Wschód, hall główny i ogród, ul. M. Konopnickiej 26 (6+)

 

Wraz z Adamem Wójcickim będziemy przemierzać korytarze i ogrody muzeum w poszukiwaniu Pulpeta – niesfornego psa, który jak zwykle ucieka i wbiega w jakieś dziury. Tym razem Pulpet zgubił się w świątyni Majów w samym środku dżungli. Czy zdołamy rozwiązać zagadkę króla małp, wypatrzyć ukrytych indian i rozszyfrować tajemny kod Majów? Pod okiem ilustratora i przy waszym udziale na pewno rozwiążemy tę zagadkę!

Zarezerwuj


 

19:00–20:00 Czytanki przed zachodem słońca: Męskie czytanie – Krzysztof Piątkowski czyta wierszydła straszne i rymowane; zwiedzamy wystawę Bogowie Starożytnego Egiptu, Muzeum Archeologiczne, Ogród, ul. Poselska 3 (6+)

 

Spotkanie w ogrodzie brzmi niewinnie, nie dajcie się jednak zwieść pozorom! Krzysztof Piątkowski - aktor z Teatru Słowackiego przeczyta krótką antologię wierszyków z dreszczykiem: od anonimów Wesołej gromadki do rymotwórczych wygibasów Łukasza Dębskiego, a potem małych słuchaczy czeka zwiedzanie wystawy… mumii!

 

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival

Zarezerwuj


 

Sobota, 10 czerwca 2017

10:30–15:30 Od stóp do głowy – literacka gra miejska dla rodzin, sztab i rozdanie nagród: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", lobby, ul. M. Konopnickiej 26 (6+)

 

Jak wyleczyć bardzo chorego Olbrzyma? To zadanie dla wyjątkowo zdolnych Medyków – czyli Was. Wyposażeni w Książeczkę Zdrowia Olbrzyma i zestaw wyjątkowo paskudnych lekarstw udacie się w niezwykłą i niebezpieczną podróż do jego wnętrza, od ogromnych stóp po jeszcze większą głowę. Do udziału w grze zapraszamy 3-4-osobowe zespoły Medyków, złożone z dorosłych oraz przynajmniej jednego uczestnika w wieku 6-12 lat. Podczas podróży poznacie sekrety naszego ciała i zmierzycie się z zadaniami, w których wykorzystacie swój wzrok, węch, słuch, dotyk, smak, intuicję i równowagę. Każdą wyleczoną część Olbrzyma odnotujemy w Książeczce Zdrowia. Za każdy błąd popełniony podczas leczenia będziecie musieli podać Olbrzymowi okropne lekarstwo, którego nikt nie lubi. Możecie także doskonalić swoje umiejętności zdając literackie egzaminy z chorób postaci z bajek. Sami ułożycie własną trasę podróży. Wygra drużyna, która uzyska łącznie najwięcej punktów za uzdrowione części ciała i za lekarstwa, które jej zostały.

Jeśli nie macie 18 lat i gracie bez opiekuna – pamiętajcie o zabraniu na start gry wypełnionej zgody rodziców lub opiekunów na Wasz udział w zabawie (wzór znajdziecie w regulaminie). Liczba miejsc ograniczona! Po zakończeniu rejestracji otrzymacie mailem zasady gry, z którymi radzimy się zapoznać, by przypadkiem nie otruć Olbrzyma. Zgłoszenia drużyn przyjmujemy od 23 kwietnia do 1 czerwca włącznie.

Regulamin do pobrania

Rejestracja: gra_krakow@fldd.pl


 

11:00–12:30 Bahar znaczy Wiosnaspotkanie z Agnieszką Ayşen Kaim, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", sala wielofunkcyjna, ul. M. Konopnickiej 26 (7+)

 

Spotkanie z autorką cudownej opowieści dla dzieci i młodzieży Bahar znaczy Wiosna, nominowanej do nagrody literackiej w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY. Bohaterami historii są młoda kaligrafka z dawnej Turcji, Bahar i jej Mistrz Abdal oraz młody Król Lechistanu. To opowieść, w której Zachód przygląda się Wschodowi z zaciekawieniem i wynikają z tego same dobre rzeczy, na przykład miłość.

Zarezerwuj


 

12:00–13:00 Meet Elspeth Hart. A get-together with Sarah Forbes. Anglojęzyczne spotkanie poprowadzą Anna Kwiatkowska i Szymon Kloska, Massolit Books&Café, ul. Felicjanek 4 (4+)

 

Do you like Roald Dahl? How about Lemony Snickett? Brace yourself, here comes Sarah Forbes, the creator of Elspeth Hart. Somewhere between Pippi, Cinderella and Matilda there lie the books about Elspeth Hart. She’s ten years old; her parents were washed away by a flood; she is forced to live with her horrid aunt and remains stuck in the dark attic… Can you guess what happens next?

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

Zarezerwuj


 

12:30–14:00 Tysiąc pytań Pabla Nerudy – krakowscy (i nie tylko) poeci (i nie tylko) czytają Nerudę. Zapraszamy na polską premierę Księgi Pytańpierwszego polskiego wydania tomu wierszy dla dzieci (i nie tylko), Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", lobby, ul. M. Konopnickiej 26 (5+)

 

Pablo Neruda był bardzo brzydki. Miał duży nos, który bardzo wystawał mu z twarzy, i dlatego nie miał przyjaciół. Żeby się nudzić, zaczął pisać wiersze, a napisał ich tyle, że zapełnił nimi cały papier, jaki miał w domu. Jak tylko gdzieś zobaczył kawałek papieru, zaraz pisał na nim wiersz… tak pisał o Nerudzie Miguel Ángel Mouriño, lat 9. I to właściwie wszystko, można by tylko dodać, że był kiedyś w Krakowie i dostał Nobla (taka nagroda). Zadawał też całą masę pytań, całkiem prostych i niezwykle trudnych, na wszystkie postaramy się odpowiedzieć w trakcie spotkania.

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

Zarezerwuj


 

16:00–17:30 Proszę państwa oto... zebra – warsztaty z Nežką Šatkov, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", lobby, ul. M. Konopnickiej 26 (5+)

 

Wraz z Nežką Šatkov uczestnicy warsztatów poznają symbolikę różnych kultur i znaczenie kolorów. Pobudzeni do twórczego działania i myślenia oraz uwrażliwieni na inność, mali czytelnicy zaprojektują świat w oparciu o książkę Zebra Ifi Ude oraz zapełnią go własnoręcznie zrobionymi pacynkami animowanymi za pomocą palców!

Zarezerwuj


 

19:00–20:30 Czytanki przed zachodem słońca: Męskie czytanie – Juliusz Chrząstowski czyta Dawniej czyli drzewiej i garść rymowanek; warsztaty Na targu. Gra Ekonomiczna, Muzeum Etnograficzne, pl. Wolnica 1 (7+)

 

Juliusz Chrząstowski – aktor z Teatru Starego zabierze słuchaczy na krótką wyprawę w przeszłość z Dawniej czyli drzewiej Małgorzaty Strzałkowskiej i garścią rymowanek, a następnie animatorzy z Muzeum Etnograficznego wprowadzą w tajniki podstaw ekonomii. Czy można coś kupić nie używając pieniędzy? Bez jakich przedmiotów nie wyobrażali sobie życia dawni mieszkańcy okolic Krakowa? Czym różni się targ od galerii handlowej? Popyt, podaż oraz inne czynniki ekonomiczne. Ćwiczenie umiejętności matematyczno-logicznych i pracy w grupie. Ryzyko biznesowe? Żadne.

Warsztaty ze stałej oferty edukacyjnej Muzeum Etnograficznego.

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

Zarezerwuj


 

Niedziela, 11 czerwca

Całodniowy piknik literacki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", ul. M. Konopnickiej 26,

 

 

11:00–12:00 Moje nutki i cyferki – spotkanie z Jackiem Cyganem wokół książki Cyferki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", sala wielofunkcyjna, ul. M. Konopnickiej 26  (3+)

 

Spotkanie z autorem opowieści o perypetiach rozbrykanych cyferek. W trakcie lektury tego ciepłego wiersza dzieci poznają cyfry, ich zapis i kształty, dzięki czemu z łatwością opanują początki liczenia. Jacka Cygana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, jest laureatem wielu nagród, autorem ponad 1000 tekstów piosenek, a współpracuje z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów.

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

Zarezerwuj


 

11:00–14:00 Olimpiada gier podwórkowych z różnych zakątków świata z Muzeum Etnograficznym, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", lobby i ogród, ul. M. Konopnickiej 26 (3+)

 

Wydarzenie absolutnie międzypokoleniowe – piknik literacki! Zapraszamy z kocykami, koszami i ulubionymi lekturami na zieloną trawkę ściętą zgodnie z praktyką feng shui. Czy podwórko to zawsze boisko do piłki nożnej, trzepak lub piaskownica? Dzięki grupie sympatycznych animatorów z Muzeum Etnograficznego poznacie podwórkowe zabawy z 5. kontynentów i dowiecie się jak bawią się dzieci gdy ich podwórkiem jest dżungla, a do dyspozycji mają patyczki, kamienie, źdźbła traw i własną wyobraźnię.

Zarezerwuj


 

12:00 Drugie życie książki - edycja dla dzieci, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", lobby, ul. M. Konopnickiej 26 (b.o.)

 

Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek – Drugie Życie Książki – to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Nie można jej zmarnować! Nasza rada? Znajdź jej nowego właściciela! Drugie Życie Książki to przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego. Zasady udziału w wymianach są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów.

Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.
 

17:00–19:00 Gala wręczenia nagród w konkursie na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2016, Budyń Julka Tuwima – koncert, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha", sala wielofunkcyjna, ul. M. Konopnickiej 26 (b.o.)

 

Na tę chwilę wszyscy czekamy ze zniecierpliwieniem – wreszcie dowiemy się, która z nominowanych książek zdobędzie tytuł tej najlepszej!


Galę uświetni koncert „Budyń Julka Tuwima”, czyli poezja Juliana Tuwima w parafrazach znakomitych autorów literatury dziecięcej – Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego oraz Marty Guśniowskiej – zamknięta w rockowych piosenkach.

 

Żywiołową i wielowarstwową muzykę skomponował Jacek Szymkiewicz, lider zespołu POGODNO. Tytułowy Budyń jest kwintesencją brzmienia zespołu, który został uformowany z różnorodnych muzycznych przyjaźni, żeby zaproponować ponadczasowy projekt, który będzie frajdą zarówno dla dzieci, jak i rodziców. 

 
Skład zespołu to same wielkie nazwiska!

 • Jacek „Budyń” Szymkiewicz (wokal, gitara elektryczna) – autor tekstów i wokalista grupy Pogodno, współtwórca formacji Babu Król, kompozytor muzyki do spektakli Teatru Narodowego oraz współautor przebojów Moniki Brodki oraz Natalii Nykiel, multiinstrumentalista.
 • Czesław Mozil (wokal, akordeon) – wokalista i kompozytor, lider formacji Czesław Śpiewa, której debiutancki album pokrył się podwójną platyną. Od prawie dekady udowadnia, że muzyka rozrywkowa nie musi być pozbawiona wysokich walorów artystycznych.
 • Joanna Zawłocka (wokal) – wokalistka zespołu Miąższ, laureatka konkursu “Pamiętajmy o Osieckiej”. Na co dzień pracuje z dziećmi, rozweselając muzyką pacjentów szpitali dziecięcych oraz prowadząc warsztaty wokalne dla najmłodszych.
 • Piotr „Bajzel” Piasecki (wokal, gitara basowa, elektronika) – muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista. Członek formacji Babu Król, współtworzył składy koncertowe: Lao Che, Pogodno, Katarzyny Nosowskiej oraz Tymon & Transistors. Wojciech Sobura (perkusja) – kompozytor, producent, ale przede wszystkim perkusista. Obecnie koncertuje w składach: Hey Unplugged, Nosowska, Skubas i Radzimir Dębski.

Podczas Gali usłyszymy prapremierowe wykonania piosenek, które ukażą się w formie albumu jesienią tego roku.
Wydarzenie we wspólnym paśmie z Miłosz Festival.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków

www.krakow.pl

ngo.krakow.pl

 

Bilety w cenie 20 złotych do nabycia online oraz w punktach sprzedaży TICKETPRO oraz INFO KRAKÓW:

· ul. Szpitalna – punkt czynny w godzinach: 9:00-19:00

· Powiśle 11 - punkt czynny w godzinach: 9:00-19:00

· Józefa 7 - punkt czynny w godzinach: 9:00-17:00

· Pawilon Wyspiańskiego - punkt czynny w godzinach: 9:00-17:00

· Sukiennice – Rynek Główny 1/3 - punkt czynny w godzinach: 9:00-19:00

· ul. Św Jana 2 - punkt czynny w godzinach: 9:00-19:00

· Punkt INFO w Centrum Kongresowym ICE

 

 

(Program może ulec nieznacznym zmianom, ale tylko na lepsze)

 

Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa (a zdjęcia publikowane są na stronie internetowej i facebooku Festiwalu). Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych Festiwalu. Rejestracja na wydarzenia równoznaczna jest również z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu utworzenia list uczestników na warsztaty i spotkania festiwalowe.

 

Program – pozostałe:

 • Edycja 2017: Czytanie wszystkimi zmysłami

  więcej
 • Pasmo dziecięce Festiwalu Conrada 2017

  Wspólnie z Festiwalem Conrada zapraszamy na pasmo pełne literackich niespodzianek, spotkań ze wspaniałymi autorami i rozwijających wyobraźnię warsztatów. Kraków 24-27 października. Start zapisów - 20 września!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Poznaniu

  Po raz pierwszy w historii poznańska edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Centrum Kultury Zamek oraz inne wyjątkowe miejsca zapełnią się miłośnikami najlepszych książek. Zapisy na wydarzenia czas: START!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Warszawie

  Tegoroczna edycja w Warszawie otwiera czwartą odsłonę Festiwalu. Zapraszamy na PGE Narodowy, na Warszawskie Targi Książki, ale także do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, które już po raz drugi gościć będzie Festiwal w swoich wnętrzach.

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Gdańsku

  Program gdańskiej edycji festiwalu pełen jest wielkich nazwisk i ciekawych spotkań. Z dumą otwieramy rejestrację na wydarzenia w tym mieście. Przygotować kotwicę do rzucenia!

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska