Program

Wydarzenia festiwalowe w Poznaniu

                            

Spotkania festiwalowe w Poznaniu – edycja 2017. Czytanie wszystkimi zmysłami

 

Jak rezerwować?

Pod każdym wydarzeniem wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk "Zarezerwuj". Wyjątek stanowią trzy wydarzenia, na które zgłoszenia przyjmujemy:

 1. Konferencja Nowocześnie o starociach 4.10.2017: poprzez formularz na stronie BPB

 2. Spotkanie z Marcinem Brykczyńskim 5.10.2017: mailowo krystyna@ksiegarniazbajki.pl

 3. Rodzinna gra miejska 7.10.2017: mailowo gra_poznan@fldd.pl

Przypominamy o konieczności dosłania zgody dyrekcji na wzięcie udziału w spotkaniach w przypadku zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych najpóźniej do 5 dni od momentu dokonania rezerwacji na maila: rejestracja@fldd.pl. W przeciwnym wypadku rezerwacje będą anulowane.

 

Podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci zapraszamy do Biblioteki Domu Bajek, kameralnej wypożyczalni społecznej czynnej od wtorku do piątku w godzinach 17.00 - 19.00.

 

Program na skróty:

 

Program festiwalu w Poznaniu:

 

Wtorek, 3 października

 

12:00 Equipo Plantel / Marta Pina – Co to właściwie jest demokracja? Inauguracja wystawy plenerowej, plac Wolności przy rzeźbie Higiei, wystawa czynna do 7.10.2017 r.

 

Inauguracja wyjątkowej wystawy stworzonej wokół książki Co to właściwie jest demokracja?, która w prosty i zrozumiały sposób przedstawia dzieciom najważniejsze idee demokracji oznaczającej uczestnictwo i zaangażowanie wszystkich obywateli. Autorzy porównują demokrację do placu zabaw, na którym bawią się i wygrywają wszyscy, ponieważ w grze demokratycznej stawką jest wolność. Przypominają jednocześnie, że demokracja nie jest dana raz na zawsze i trzeba o nią dbać. Ważne jest, żeby, korzystając ze swobód, wypełniać również obywatelskie powinności: być odpowiedzialnym i zaangażowanym, podejmować trafne i mądre decyzje. A wszystko po to, by świat, w którym żyjemy, stawał się coraz lepszy. Wielkoformatowa wystawa ilustracji zachwyci zarówno małych, jak i dużych widzów, a także zainspiruje do zadawania pytań i wspólnego poszukiwania odpowiedzi.

 

19:00-20:00 Lodorosty i bluszczary – wernisaż wystawy niepublikowanych ilustracji dla dzieci Jerzego Ficowskiego, kurator: Jarosław Borowiec; połączony z Czytanką przed zachodem słońca – Zastępca Prezydenta Jędrzej Solarski czyta Legendy Poznania i Brna, Biblioteka Raczyńskich, sala nr 1 i Galeria Edwarda, plac Wolności 19, wystawa czynna do 10.11.2017 r. (4+)

 

Wystawa poświęcona będzie twórczości poetyckiej dla dzieci Jerzego Ficowskiego, w ogromnej mierze związanej z przyrodą, której dynamika zmieniających się pór roku stanowi scenerię i tematykę wielu wierszy. Wiersze te, mimo upływu lat zachowują swą niezwykłą energię językową i literacką. Na ekspozycji prezentowane będą zarówno materiały archiwalne (czasopisma, fotografie, maszynopisy) pochodzące z archiwum autorskiego poety, jak również oryginały prac i projekty książek poetyckich dla dzieci, do których ilustracje przygotowywali wybitni twórcy – przedstawiciele polskiej szkoły ilustracji – m. in. Adam Kilian, Wiesław Majchrzak, Mieczysław Piotrowski, Gabriel Rechowicz, Bożena Truchanowska, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki. Ich uzupełnieniem będzie cykl prac jednej ze znakomitych ilustratorek młodego pokolenia – Gosi Herby, która zilustrowała najobszerniejszy z dotychczasowych wyborów wierszy dla dzieci Jerzego Ficowskiego Lodorosty i bluszczary (2017). Wernisaż połączony będzie z zabawami dla dzieci inspirowanymi wystawą, która powstała we współpracy z Fundacją im. Jerzego Ficowskiego i Wydawnictwem Wolno. Zastępca Prezydenta Jędrzej Solarski przeczyta dzieciom Legendy Poznania i Brna, inaugurując poznański cykl Czytanek przed zachodem słońca, a na zwieńczenie wieczoru zapraszamy na wyśmienity poczęstunek.

Zarezerwuj

 

Środa, 4 października

 

11:00-14:30 Nowocześnie o starociach. O tym, co kryje historia polskiej literatury dla dzieci i młodzieży. Konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy. Prelegenci: Olga Szmidt, dr Karolina Felberg-Sendecka, prof. Grzegorz Leszczyński, Centrum Kultury Zamek, Scena Nowa, ul. Święty Marcin 80/82

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Tegoroczna edycja konferencji Festiwalu Literatury dla Dzieci poświęcona jest historii literatury dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Olga Szmidt, autorka książki Kownacka – ta od Plastusia opowie z historyczno-biograficznej perspektywy o fenomenie popularności swojej bohaterki, o stawaniu się klasykami i tym, jak percepcja twórczości tytanów literatury dla dzieci ewoluowała w czasie. Dr Karolina Felberg-Sendecka z IBL PAN opowie o bohaterkach dziecięcych w literaturze polskiej. Przedmiotem jej wystąpienia będą najbardziej charakterystyczne bohaterki dziewczęce i analiza związanych z nimi wzorców kulturowych oraz postaw. Prof. Grzegorz Leszczyński, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Warszawskiego, zdradzi zaś mroczne tajemnice krasnoludków, które kojarzą się z wizerunkami utrwalonymi przez kulturę popularną, zwłaszcza filmy wytwórni The Walt Disney Company, a także ilustracje Jana Marcina Szancera. W swoim wystąpieniu prof. Leszczyński udowodni, że rodzime krasnoludki wyglądały zupełnie inaczej, miały inne funkcje i obyczaje (te z czerwoną spiczastą czapką i długim płaszczem dotarły do Polski z okolic Tyrolu), a także ujawni jaką rolę sprawczą w tym exodusie odegrali Maria Konopnicka i Michał Arct.

Zapisy przez formularz Publicznej Biblioteki Pedagogicznej: https://pbp.poznan.pl/node/3286

 

11:00-12:30 Jadwiga kontra Jagiełło – spotkanie z Grażyną Bąkiewicz, Centrum Kultury Zamek, Sala Kinowa, ul. Święty Marcin 80/82 (10+)

 

W najnowszej książce Grażyny Bąkiewicz grupa nastolatków przenosi się do czasów, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów. Mają sprawdzić, kto – królowa Jadwiga czy Władysław Jagiełło – zrobił więcej dla Polski. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula. Bogato ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z trzeciej części dowiecie się między innymi, dlaczego słodycze były kiedyś strasznie drogie, jak zbudować most w kilka godzin, co można kupić za królewskie korale i dlaczego Jagiełło jadał zawsze z tego samego drewnianego talerza.

Zarezerwuj

 

12:00-13:30 Licho nie śpi – premiera poznańska spektaklu Teatru Uszytego, Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8 (4+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Po raz pierwszy w Poznaniu Licho nie śpi – przedstawienie inspirowane książką Agnieszki Taborskiej Licho i inni (wyd. BOSZ, nagroda Festiwalu Literatury dla Dzieci za Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2014). Spektakl pełen jest brzęczących garnków, porzekadeł, zabobonów, trzeszczących skrzypiec i zabawnych rymów, przy udziale instrumentów jarmarcznych. Ważnym elementem przedstawienia jest teatr cieni, który wprowadzi widzów w niezwykły świat rusałek, skrzatów i innych lich. Bohaterem przedstawienia jest postać Czarnego Licha, który lubi płatać różne figle i sprawiać kłopoty ale o tym sza, bo – licho nie śpi… Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z aktorami!

Zarezerwuj

 

12:00-13:00 Co można, a nawet trzeba wiedzieć o komputerach – warsztaty z Agnieszką Zgud i Szymonem Jachną, Centrum Kultury Zamek, Sala Prób, ul. Święty Marcin 80/82 (8+)

 

Warsztaty wokół książki Co można, a nawet trzeba wiedzieć o komputerach, czyli o tym, jak porozumiewać się z komputerem. Wspólnie poszukamy komputerów w naszym otoczeniu, zastanowimy się nad tym, co dla nas robią i jak to się dzieje, że nas rozumieją skoro są urządzeniami na prąd. Dowiemy się również jak działa program komputerowy, postaramy się odgadnąć jakie będą komputery przyszłości, a nawet spróbujemy zaprogramować... jednego z prowadzących!

Zarezerwuj

 

16:00-17:30 Proszę państwa oto... zebra – warsztaty z Nežką Šatkov, Centrum Kultury Zamek, Sala Prób, ul. Święty Marcin 80/82 (5+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Wraz z Nežką Šatkov uczestnicy warsztatów poznają symbolikę różnych kultur i znaczenie kolorów. Pobudzeni do twórczego działania i myślenia oraz uwrażliwieni na inność, mali czytelnicy zaprojektują świat w oparciu o książkę Zebra Ifi Ude oraz zapełnią go własnoręcznie zrobionymi pacynkami animowanymi za pomocą palców!

Zarezerwuj

 

19:00-20:00 Czytanki przed zachodem słońca – Gwiazda Sportu, Szymon Ziółkowski czyta Kosmonautkę i oglądamy księżyc przez teleskop w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Słoneczna 36 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Kosmonautka to zbiór krótkich, dowcipnych i przewrotnych tekstów o tym, że Mamy zdobywają kosmos, są prezeskami i pastorkami, ale są też – albo przede wszystkim – Mamami! Dzięki tej książce dzieci od małego oswajają się z możliwościami sięgnięcia gwiazd. Kosmonautka wpisana została na prestiżową listę Białych Kruków 2015 - White Raven list 2015. Po wspólnej lekturze, jeśli pogoda nam dopisze, sięgniemy po teleskop, jeśli nie – wybierzemy się w wirtualną podróż po niebie, by zobaczyć jak wygląda ono z różnych miejsc na Ziemi w różnych porach roku. Obejrzymy też mgławice, galaktyki i mnóstwo innych interesujących obiektów astronomicznych, a także dowiemy się, jak wyglądała praca astronoma 100 i więcej lat temu.

Zarezerwuj

 

Czwartek, 5 października

 

10:00-12:30 Za niebieskimi drzwiami – projekcja filmu i spotkanie z Marcinem Szczygielskim, Centrum Kultury Zamek, Sala Kinowa, ul. Święty Marcin 80/82 (10+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Projekcja filmu w reżyserii Mariusza Paleja połączona ze spotkaniem z wielokrotnie nagradzanym i uwielbianym przez młodych czytelników autorem. Jaką tajemnicę skrywa świat za niebieskimi drzwiami? Co jest prawdziwą wartością? Co prawdą, a co fikcją? Marcin Szczygielski inspiruje czytelnika do zadawania sobie mnóstwa ważnych pytań. Opowieść o kruchości i ulotności, a także omylności i ograniczeniach zmysłowego poznawania świata.

Zarezerwuj

 

11:00-12:00 Czytanie brzuchem trzęsącym się ze śmiechu – spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Na to spotkanie z niecierpliwością czekają młodzi czytelnicy! Grzegorz Kasdepke, autor fantastycznej A ja nie chcę być księżniczką, uwielbianej przez łobuzy i nie tylko Kacperiady, nauczyciel savoir vivre’u w Bon czy ton, twórca postaci Detektywa Pozytywki, udowodni, że najlepiej czyta się brzuchem trzęsącym się ze śmiechu! Koniecznie przyjdźcie na to arcyśmieszne spotkanie!

Zarezerwuj

 

11:30-12:30 Jak się nie bać gramatyki – niestraszne spotkanie z Marcinem Brykczyńskim, Księgarnia z Bajki", os. Wichrowe Wzgórze 124 (6+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Marcin Brykczyński udowadnia, że gramatyka może być świetną zabawą! Autor przedstawia podstawowe zasady gramatyczne z humorem, sprawiając, że nauka z jego książką to prawdziwa przyjemność. Forma rymowanego wiersza ułatwia zapamiętywanie, zatem… do dzieła! Po tym spotkaniu i lekturze książki szóstka z polskiego gwarantowana!

Rejestracja: krystyna@ksiegarniazbajki.pl

 

12:30-13:30 Rok w lesie – spotkanie z Emilią Dziubak, Centrum Kultury Zamek, Scena Nowa, ul. Święty Marcin 80/82 (3+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Emilia Dziubak zabierze małych czytelników w podróż inspirowaną zmieniającymi się porami roku. Wraz z jej książką poznamy dziki, wilki, bażanty, niedźwiadka, mrówki, dzięcioła, lisy, borsuka, zaskrońce, żaby, łosia i wiele innych zwierzaków zamieszkujących pewien las. Jak się bawią, a jak odpoczywają? Kto śpi w dzień, a kto w nocy? Kto się z kim lubi? Kto jakie ma przysmaki? Poszukajcie odpowiedzi na kartach tej niezwykłej książki wraz z jej autorką, laureatką Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2014, nagrody Jury der jungen Leser w 2016 oraz wyróżnionej w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2015 za… Rok w lesie!

Zarezerwuj

 

12:30-14:30 Biblioteka Przedszkolaka – czytanie międzypokoleniowe i warsztaty, wydarzenie organizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Przedszkole nr 37, os. Wichrowe Wzgórze 112

 

Kto lubi gdy babcia lub dziadek siada w fotelu i czyta na głos książkę? Każdy! Dlatego zaprosiliśmy właśnie babcie i dziadków do międzypokoleniowej lektury. Odwiedzą przedszkole, aby podczas tego niezwykłego spotkania głośno czytać dzieciom.

 

16:00-17:30 Kto straszy na strychu – warsztaty z Karolem „KaeReLem” Kalinowskim, Centrum Kultury Zamek, Sala Prób, ul. Święty Marcin 80/82 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Warsztaty komiksowe z autorem głośnej Łaumy oraz Kościska, wybranego w konkursie im. Ferdynanda Wspaniałego Najlepszą Polską Książką dla Dzieci 2016. Podczas zajęć uczestnicy wcielą się w postać rysownika komiksów, który musi przygotować projekty postaci (na podstawie polskich legend i baśni) pod gotowy scenariusz. Podczas tego rozwijającego wyobraźnię ćwiczenia dowiemy się więcej o pracy grafika, poznamy warsztatowe ciekawostki, smaczki, rozwiązania i przydatne patenty, które pomogą nam oswoić się z unikalnym, odrębnym językiem jakim jest sztuka komiksowa. Dla rysowników, ale także dla tych, którzy po prostu lubią historie obrazkowe.

Zarezerwuj

 

19:00-20:00 Czytanki przed zachodem słońca – „Czytando” Domu Bajek wokół książki Misie nie chcą spać i warsztaty z kasztanami, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, ul. Ratajczaka 44 (4+)

 

Wraz z Domem Bajek przygotowaliśmy dla Was wieczór pełen czytelniczych atrakcji. Przeczytamy książkę Misie nie chcą spać, która wprowadzi nas w jesienny nastrój. Bardzo nam się przyda, ponieważ tematem spotkania będzie aktualna pora roku i przemiany, jakie ze sobą niesie. Będą więc liście, kasztany i inne elementy pachnące jesiennym lasem. A na koniec stworzymy własne misiowe pacynki!

Zarezerwuj

 

Piątek, 6 października

 

9:00-10:00 Biblioteka Przedszkolaka – czytanie międzypokoleniowe i warsztaty, wydarzenie organizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Przedszkole nr 29, Księcia Józefa 1/3

 

Kto lubi gdy babcia lub dziadek siada w fotelu i czyta na głos książkę? Każdy! Dlatego zaprosiliśmy właśnie babcie i dziadków do międzypokoleniowej lektury. Odwiedzą przedszkole, aby podczas tego niezwykłego spotkania głośno czytać dzieciom.

 

10:00-11:00 Seria Raz, Dwa, Trzy – warsztaty czytania wrażeniowego dla maluszków z Joanną Bartosik i Agnieszką Cienciałą, Księgarnia „z Bajki", os. Przyjaźni 125 C (18 mies. +)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Wyjątkowe warsztaty dla maluszków, podczas których rodzice i dzieci podejmą wspólne działania inspirowane serią książek Joanny Bartosik. Będzie wspólne tworzenie obrazów paluszkami oraz ćwiczenia mowy i słuchu, bazujące na wyrazach dźwiękonaśladowczych i zwrotach grzecznościowych. Całe warsztaty skupiają się na zwróceniu uwagi na zmysły wzroku, słuchu i rozwijaniu aparatu mowy.

Zarezerwuj

 

10:00–11:00 Mroczne wędrówki po Kościsku – spotkanie z Karolem “KaeReLem” Kalinowskim, Centrum Kultury Zamek, Sala Kinowa, ul. Święty Marcin 80/82 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Laureat nagrody dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 im. Ferdynanda Wspaniałego w konkursie Festiwalu Literatury dla Dzieci wprowadzi nas w fascynujący świat mitologii słowiańskiej. Ta książka jest najlepszym dowodem na to, że komiksy warto traktować poważnie. Oczywiście poza momentami, w których mają nas śmieszyć. Gdyby leszy, południca, licho czy zmora szukali portrecisty, na pewno zgłosiliby się do KaeReLa. To cudowna książka. Pełna humoru, a zarazem mądra, ciepła i wzruszająca.

Zarezerwuj

 

11:00–12:00 Moc kieszeni – warsztaty wokół Piaskowego Wilka zorganizowane przez Młody Uniwersytet Artystyczny, Biblioteka Raczyńskich, Herbaciarnia, plac Wolności 19 (7+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Dzieci w czasie spotkania przeniosą się wraz z Karusią i jej przyjacielem, Piaskowym Wilkiem w świat wyobraźni. Tytułowa kieszeń okaże się magiczną przestrzenią, niewiarygodnie pojemną, tajemniczą, kolorową i bogatą, inspirującą do przemyśleń i twórczości plastycznej. Dzieci znajdą w niej to, co dla nich ważne i ciekawe. Pojawi się również problem, a do jego rozwiązania niezbędna okaże się… zawartość kieszeni.

Zarezerwuj

 

12:00–13:00 Dziewczynka z rudym warkoczykiem – spotkanie z Joanną Fabicką, Centrum Kultury Zamek, Sala Kinowa, ul. Święty Marcin 80/82 (10+)

 

Rutka Joanny Fabickiej ma w sobie wszystko to, co młodzi czytelnicy lubią w książkach najbardziej: tajemnicę, nieoczekiwane zwroty akcji, odrobinę magii. To opowieść o niezwykłej przyjaźni dwóch dziewczynek należących do pozornie dwóch różnych światów. Przede wszystkim jednak to poruszający obraz życia w łódzkim getcie, przedstawiony z wielką wrażliwością i kunsztem pisarskim. Książka uhonorowana nagrodą literacką dla najlepszej książki dla młodzieży 2016 w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.

Zarezerwuj

 

16:00–17:30 Warsztaty detektywistyczne Zofii Staniszewskiej, Księgarnia z Bajki", os. Przyjaźni 125 C (6+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Wraz z bohaterami książki Ignacy i Mela na tropie złodzieja. Zagadka biblioteki wyruszymy na poszukiwanie starego, bardzo cennego dokumentu historycznego! Poznamy cechy dobrego detektywa, nauczymy się korzystać ze wskazówek i mapy, aby dotrzeć do celu oraz – drogą dedukcji niczym najwytrawniejszy detektyw – rozwiążemy zagadkę zaginięcia tajemniczego dokumentu.

Zarezerwuj

 

17:00–18:30 O wilku mowa – spotkanie z Åsą Lind, Biblioteka Raczyńskich, sala nr 1, plac Wolności 19 (3+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Międzynarodowa gwiazda, autorka uwielbianych przez dzieci i rodziców książek o małej dziewczynce i jej niezwykłym przyjacielu, tytułowym Piaskowym Wilku, odwiedzi Poznań z okazji IV edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, aby spotkać się ze swoimi wspaniałymi czytelnikami! Świat jej opowiadań, w którym możliwa jest przyjaźń dziewczynki i niezwykłego wilka zachwyca i dodaje codzienności prawdziwej magii.

Zarezerwuj

 

19:00-20:00 Czytanki przed zachodem słońca – Michał Grudziński czyta Lokomotywę, fragmenty Misia zwanego Paddingtonem oraz Pociągi jadą do taty i podziwiamy międzywojenny fotoplastykon, Muzeum Narodowe – Muzeum Sztuk Użytkowych, Góra Przemysła 1 (5+)

 

Tego wieczoru wybierzemy się w podróż Lokomotywą w interpretacji znakomitego Michała Grudzińskiego, aktora związanego z Teatrem Nowym w Poznaniu, a znanego szerszej publiczności z licznych ról teatralnych, filmowych oraz serialowych! Przeczytamy również fragmenty dwóch książek, których nie sposób wyobrazić sobie bez podróży koleją. Obejrzymy również zbiory Galerii Plakatu i Designu, wśród których znajdują się liczne grafiki oraz książki inspirowane kultowym wierszem Juliana Tuwima. Następnie przejdziemy do sali Muzeum Sztuk Użytkowych poświęconej dwudziestoleciu międzywojennemu, gdzie zajrzymy do prawdziwego fotoplastikonu, kryjącego ilustracje Małgorzaty Gurowskiej!

Zarezerwuj

 

Sobota, 7 października

 

11:00-12:00 Idol – warsztaty wokół Fridy Kahlo z Justyną Styszyńską, Centrum Kultury Zamek, Sala Prób, ul. Święty Marcin 80/82 (6+)

 

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

 

Kultura dawnej sztuki meksykańskiej fascynowała Fridę Kahlo i Diego Rivierę. Zgromadzili oni pokaźną kolekcję sztuki indiańskiej cywilizacji Azteków i innych plemion zamieszkujących dawne tereny Meksyku. Na warsztatach poznamy charakterystykę sztuki ludowej Meksyku i poznamy historię i symbolikę azteckich masek, figurek zwierzęcych, naczyń ceramicznych i malowanych rzeźb kamiennych. W czasie warsztatu dzieci stworzą małe naczynie z ceramiki lub małą figurkę przedstawiającą zwierzę zainspirowane indiańskimi motywami.

Zarezerwuj

 

12:00-15:15 Od stóp do głowy – literacka gra miejska dla rodzin, start: Park Mickiewicza, ul. A. Fredry 7 (6+)

 

Jak wyleczyć bardzo chorego Olbrzyma? To zadanie dla wyjątkowo zdolnych Medyków – czyli Was. Wyposażeni w Książeczkę Zdrowia Olbrzyma i zestaw wyjątkowo paskudnych lekarstw udacie się w niezwykłą i niebezpieczną podróż do jego wnętrza, od ogromnych stóp po jeszcze większą głowę. Do udziału w grze zapraszamy 3-4-osobowe zespoły Medyków, złożone z dorosłych oraz przynajmniej jednego uczestnika w wieku 6-12 lat. Podczas podróży poznacie sekrety naszego ciała i zmierzycie się z zadaniami, w których wykorzystacie swój wzrok, węch, słuch, dotyk, smak, intuicję i równowagę. Każdą wyleczoną część Olbrzyma odnotujemy w Książeczce Zdrowia. Za każdy błąd popełniony podczas leczenia będziecie musieli podać Olbrzymowi okropne lekarstwo, którego nikt nie lubi. Możecie także doskonalić swoje umiejętności zdając literackie egzaminy z chorób postaci z bajek. Sami ułożycie własną trasę podróży. Wygra drużyna, która uzyska łącznie najwięcej punktów za uzdrowione części ciała i za lekarstwa, które jej zostały.

Jeśli nie macie 18 lat i gracie bez opiekuna – pamiętajcie o zabraniu na start gry wypełnionej zgody rodziców lub opiekunów na Wasz udział w zabawie (wzór znajdziecie w regulaminie). Liczba miejsc ograniczona! Po zakończeniu rejestracji otrzymacie mailem zasady gry, z którymi radzimy się zapoznać, by przypadkiem nie otruć Olbrzyma. Zgłoszenia drużyn przyjmujemy od 11 września do 4 października włącznie.

Regulamin gry miejskiej

Rejestracja: gra_poznan@fldd.pl

 

12:00-13:00 Moje nutki i cyferki – spotkanie z Jackiem Cyganem wokół książki Cyferki, Biblioteka Raczyńskich, sala nr 1, plac Wolności 19 (3+)

 

Spotkanie z autorem opowieści o perypetiach rozbrykanych cyferek. W trakcie lektury tego ciepłego wiersza dzieci poznają cyfry, ich zapis i kształty, dzięki czemu z łatwością opanują początki liczenia. Jacka Cygana nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, jest laureatem wielu nagród, autorem ponad 1000 tekstów piosenek, a współpracuje z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów.

Zarezerwuj

 

16:00-17:30 Budyń Julka Tuwima – literackie spotkanie z członkami zespołu oraz koncert, Centrum Kultury Zamek, Sala Wielka, ul. Święty Marcin 80/82 (b.o.)

 

Spotkanie z członkami zespołu, podczas którego dowiemy się jak przełożyć literackie inspiracje na muzykę rockową dla dzieci. Koncert „Budyń Julka Tuwima” to poezja Juliana Tuwima w interpretacji znakomitych autorów literatury dziecięcej – Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Marcina Brykczyńskiego, Andrzeja Strąka oraz Marty Guśniowskiej – zamknięta w rockowych piosenkach. Skład zespołu to same wielkie nazwiska!

 • Jacek „Budyń” Szymkiewicz (wokal, gitara elektryczna) – autor tekstów i wokalista grupy Pogodno, współtwórca formacji Babu Król, kompozytor muzyki do spektakli Teatru Narodowego oraz autor przebojów Moniki Brodki oraz Natalii Nykiel,
 • Joanna Zawłocka (wokal) – wokalistka zespołu Miąższ, laureatka konkursu “Pamiętajmy o Osieckiej”. Na co dzień pracuje z dziećmi, rozweselając muzyką najmłodszych pacjentów szpitali dziecięcych.
 • Piotr „Bajzel” Piasecki (wokal, gitara basowa, elektronika) – muzyk, kompozytor, wokalista oraz autor tekstów. Członek grupy Pogodno, w formacji Babu Król odpowiedzialny za warstwę muzyczną.
 • Wojciech Sobura (perkusja) – kompozytor, producent, ale przede wszystkim perkusista. Obecnie koncertuje w składach: Hey Unplugged, Nosowska, Skubas i Radzimir Dębski.

Zarezerwuj

  

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania

 

Program może ulec nieznacznym zmianom, ale tylko na lepsze :-)


Informujemy, że wydarzenia festiwalowe są dokumentowane przez fotografa (a zdjęcia publikowane są na stronie internetowej i Facebooku Festiwalu). Uczestnictwo w wydarzeniach oznacza zgodę na wykorzystanie wizerunku w celach dokumentacyjnych i promocyjnych Festiwalu. Rejestracja na wydarzenia równoznaczna jest również z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu utworzenia list uczestników na warsztaty i spotkania festiwalowe.

Program – pozostałe:

 • Edycja 2017: Czytanie wszystkimi zmysłami

  więcej
 • Pasmo dziecięce Festiwalu Conrada 2017

  Wspólnie z Festiwalem Conrada zapraszamy na pasmo pełne literackich niespodzianek, spotkań ze wspaniałymi autorami i rozwijających wyobraźnię warsztatów. Kraków 24-27 października. Start zapisów - 20 września!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Warszawie

  Tegoroczna edycja w Warszawie otwiera czwartą odsłonę Festiwalu. Zapraszamy na PGE Narodowy, na Warszawskie Targi Książki, ale także do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, które już po raz drugi gościć będzie Festiwal w swoich wnętrzach.

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Gdańsku

  Program gdańskiej edycji festiwalu pełen jest wielkich nazwisk i ciekawych spotkań. Z dumą otwieramy rejestrację na wydarzenia w tym mieście. Przygotować kotwicę do rzucenia!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Krakowie

  W programie stolicy Festiwalu Literatury dla Dzieci pełno jest spotkań i warsztatów z bajecznymi autorami. To również tutaj poznamy tytuł, który zdobędzie Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 ufundowaną przez Kraków Miasto Literatury UNESCO.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2018
Design by Anna Kaszuba-Dębska