Program

Pasmo dziecięce Festiwalu Conrada 2017

 

Jak rezerwować?

Pod każdym wydarzeniem wymagającym rezerwacji znajduje się przycisk "Zarezerwuj". Wyjątkiem jest seans Literackie Baranki Dzieciom, który jest biletowany, a bilety do nabycia w kasie Kina Pod Baranami. 

 
Przypominamy o konieczności dosłania zgody dyrekcji na wzięcie udziału w spotkaniach w przypadku zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych najpóźniej do 5 dni od momentu dokonania rezerwacji na mail: rejestracja@fldd.pl. W przeciwnym wypadku rezerwacje będą anulowane.

 

Program na skróty:

 

PROGRAM pasma dziecięcego

 

Wtorek, 24 października

 

12:00 I ty możesz zostać podróżnikiem – warsztaty z Anitą Andrzejewską i Andrzejem Pilichowskim-Ragno, Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12 (7+)

 

Warsztaty marynistyczno-plastyczne pod wezwaniem Josepha Conrada. Poprowadzą je wyśmienici krakowscy ilustratorzy – Anita Andrzejewska i Andrzej Pilichowski-Ragno, którzy posiedli rzadką umiejętność tworzenia czegoś (na przykład statku) z niczego (na przykład góry śmieci i kawałka sklejki).

Zarezerwuj

 

Czwartek, 26 października

 

10:00 Setka wspaniałych – warsztaty z Zofią Dzierżawską wokół książki Eleny Favilli i Francesci Cavallo Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, Pałac Czeczotka, ul. Wiślna 1 (7+)

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

Buntowniczki, artystki, królowe, pisarki, śpiewaczki, sportsmenki, słowem genialne kobiety, które zmieniały i wciąż zmieniają świat. Książka, która o nich opowiada już teraz została wydana w blisko trzydziestu krajach, a pewnie to dopiero początek. Zofia Dzierżawska jest jedną z graficzek, które zilustrowały opowieści najwybitniejszych kobiet w historii. To z nią odkrywać będziemy te inspirujące biografie. Ta zabawa jest tylko dla dziewczynek (ułożonych i szarmanckich chłopców też zapraszamy).  

Zarezerwuj

 

14:00 Spotkanie z Martinem Widmarkiem, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

 

Wydarzenie tylko dla pacjentów szpitala.

 

16:00 Otwarcie wystawy "10 lat Rymsa" i warsztaty z Katarzyną Olbrycht, Bona Książka i Kawa, ul. Kanonicza 11 (4+)

 

Nie, oczy Was nie mylą, zapraszamy na dwie imprezy urodzinowe w jednej! Dzieci na warsztaty z Katarzyną Olbrycht, podczas których projektując i rysując dowiemy się, jak robi się okładki. (Sugerujemy przyjście z ulubioną książką) Dorosłych zapraszamy do rozmowy z Martą Lipczyńską. Wymyśl, wydrukuj i rwij włosy z głowy, czyli o tym, jak się robi pismo o literaturze dla dzieci (przez przeszło dekadę). Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk.

Inauguracja wystawy okładek najbardziej opiniotwórczego pisma o literaturze dla dzieci, które siłą rzeczy jest świetnie ilustrowane. Z "Rymsem" współpracowali między innymi: Anna Chmielnik, Joanna Gębal, Tomasz Kaczkowski, Agata Królak, Katarzyna Olbrycht i Józef Wilkoń. Wystawa czynna do 06.11.2017 r.

Zarezerwuj

 

17:00 Lasse, Maja & Martin. Spotkanie z Martinem Widmarkiem, miejsce: Kino Pod Baranami, Sala Czerwona, Rynek Główny 27 (7+)

 

Martin Widmark zrobił dla dziecięcego czytelnictwa tyle, co Wedel dla czekolady. Od czasów Astrid Lindgren nikt nie uwodził naszych pociech tak masowo i tak skutecznie. Na szczęście (dla nas) ze wszystkich miast na świecie szczególnie upodobał sobie Kraków i zgodził się znów nas odwiedzić. Zapraszamy wszystkich wielbicieli Lassego i Mai.

Zarezerwuj

 

Piątek, 27 października

 

10:00 Bądź jak Conrad! Warsztaty graficzno-rysunkowe z Anną Kaszubą-Dębską, Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2 (10+)

 

Warsztaty graficzno-rysunkowe poprowadzi Anna Kaszuba-Dębska, malarka, graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, która zabierze najmłodszych w morską podróż śladami Josepha Conrada. Bohater warsztatów, słynny pisarz i nieustraszony podróżnik, który – zanim stał się znanym na całym świecie autorem powieści – mieszkał i dorastał w Krakowie.

Zarezerwuj

 

10:00 Zjednoczone Królestwo Prosiaczka – warsztaty z Aleksandrą Woldańską-Płocińską, Pałac Czeczotka, ul. Wiślna 1 (0+)

 

Mały, różowy, umiarkowanie rozgarnięty, wybitnie zabawny, nie sposób go nie uwielbiać. Tym razem wspólnie z Prosiaczkiem wybierzemy się w podróż, a towarzyszyć będzie nam Ola Woldańska-Płocińska, która stworzyła to różowe cudo. 

Zarezerwuj

 

11:30 DeafRespect – warsztaty dla dzieci o języku i kulturze Głuchych, Pałac Czeczotka, ul. Wiślna 1 (b.o.)

 

Kim są Głusi i jak się komunikują? Jak przedstawić swoje imię za pomocą palców? Podczas warsztatów zapoznamy dzieci słyszące z podstawowymi informacjami na temat mniejszości kulturowo-językowej Głuchych, a dzieci głuche z fragmentem literackim z interpretacją na polski język migowy. Spotkanie służy integracji dzieci głuchych i słyszących poprzez wspólną zabawę. Będzie tłumaczone na język migowy.

Zarezerwuj

 

13:00 Przygody krowy Zosi - warsztaty plastyczne i spotkanie: Geoffroy de Pennart, Pawilon Wyspiańskiego, Plac Wszystkich Świętych 2 (3+)

 

Najsłynniejsza francuska krowa we własnej (prawie) osobie po raz pierwszy odwiedza Kraków. Jak po francusku się mówi „muuuu”? Jak narysować krowę, żeby wyglądała jak krowa, a nie jak koń czy żaba? I czy we Francji mleko też jest białe? Na te i setkę innych pytań odpowie Geoffroy de Pennart.    

Zarezerwuj

 

16:00 Narysuj świat – warsztaty z Sergem Blochem, Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2 (10+)

 

Dawno, dawno temu…- Biblia według Blocha i Boyera. Jak za pomocą kilku kresek wzruszyć, rozśmieszyć, opowiedzieć historię czy nawet przestraszyć? Czy każdą historię można opowiedzieć? Czy są rzeczy, których narysować się nie da? Na te wszystkie pytanie odpowiedź zna Serge Bloch, człowiek, który odważył się narysować Boga jak małego śmiesznego człowieczka i nie trafił go żaden grom.  

Zarezerwuj

 

19:00 Biblia. Wielkie opowieści Starego Testamentu - wernisaż wystawy Serge’a Blocha i Frederica Boyera, Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2 (b.o.)

 

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który zmienił Pawilon Wyspiańskiego w wieżę Babel. Serge Bloch zabierze nas w świat Biblii – opowieści powstałej 3000 lat temu. W przestrzeni podzielonej między dziewięć audiowizualnych instalacji artystycznych zobaczymy stworzenie świata w 3D, pięćdziesięciometrowy mural czy stworzoną i zinterpretowaną na nowo wieżę Babel. Więcej o Serge'u Blochu i wystawie. Czynna od 23 października do 12 listopada 2017 r.

Zarezerwuj

 

Sobota, 28 października

 

10:00 Bajka na końcu świata – warsztaty z Marcinem Podolcem, Pałac Czeczotka, ul. Wiślna 1 (5+)

 

UWAGA! Zmiana prowadzącego! Warsztaty poprowadzi Karol KRL Kalinowski!

To już drugi tom przygód Wiktorii i Bajki, które w dalszym ciągu siedzą na końcu świata. Już dawno nie było na polskim rynku tak świetnego komiksu dla dzieci. Marcin Podolec nie tylko nauczy nas rysować kratery, wybuchy i ruiny, ale też opowie skąd wzięły się Wiktoria i Bajka. Lepszego końca świata nie będzie.

Zarezerwuj

 

11:30 Magiczne show (czyt. szoł) – spotkanie z Andrzejem Maleszką, Kino Pod Baranami, Sala Czerwona, Rynek Główny 27 (8+)

 

Zapraszamy na magiczne show (czyt. szoł) wokół Magicznego drzewa Andrzeja Maleszki. Czy trzeba pisać więcej? Nie, nie trzeba. Przypominamy, że najnowszy tom nosi tytuł Berło. Przypominamy, że wszystkich tomów jest już dziewięć. Przypominamy, że autor nazywa się Maleszka, Andrzej Maleszka.   

Zarezerwuj

 

14:00 Co kryje ciało? – warsztaty trójwymiarowych ilustracji z Ainą Bestard, Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2 (5+)

 

Któż lepiej od Ainy Bestard może wiedzieć co kryje ciało? Autorka zabierze najmłodszych czytelników do krainy widzianej przez magiczne okulary, by wspólnie odkryć wiele tajemnic wnętrza ludzkiego ciała. To jednak nie koniec niespodzianek - kolejne poznasz chwilę potem podczas warsztatów plastycznych! Dzieci samodzielnie wykonają magiczne lupy i będą odkrywać tajemnice ukryte w ilustracjach.

Zarezerwuj

 

15:00 NieUmarły Las – spotkanie z Adamem Wajrakiem i Tomaszem Samojlikiem, Kino Pod Baranami, Sala Niebieska, Rynek Główny 27 (7+)

Brak miejsc  lista pękła w szwach!

Oj, w lesie to się dzieje! Dzięcioł trójpalczasty Triko jest tu szeryfem, sóweczka Mogiłczyk grabarzem, kowalik zwyczajny Bargiel prowadzi sklep kolonialny, a dzięcioł białogrzbiety Blekoto ma saloon... Pierwszy wspólny album sąsiadów z Puszczy Białowieskiej odniósł spektakularny sukces i zgodnie z zapowiedzią – powstała druga część. „Brońcie swej puszczy, obywatele ptaki!”

Zarezerwuj

 

Niedziela, 29 października

 

10:00 Pan Leszy i inni - warsztaty komiksowe z KaeReLem, Pałac Czeczotka, ul. Wiślna 1 (7+)

 

Laureat nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2016 znów w Krakowie! Ostrzcie kredki, ołówki i apetyty. Będziemy rysować Pana Leszego i całą masę innych jaćwieskich potworów.

Zarezerwuj

 

11:00 Spotkanie dla dzieci z Krisztiną Tóth, Pawilon Wyspiańskiego, ul. plac Wszystkich Świętych 2 (7+)

 

O chorobach z humorem? Pewnie! Ale tylko z Krisztiną Tóth. W czasie spotkania z autorką Mama miała operację dzieci dowiedzą się co to jest nowotwór, jak można go wyleczyć i jak o chorobach rozmawiać z dorosłymi. 
Zarezerwuj

 

11:00 Literackie Baranki Dzieciom: Proszę Słonia – zestaw bajek i warsztaty książkowe z Joanną Żyłowską, Kino pod Baranami, Rynek Główny 27

 

Odcinki: Witaminki | Pierwsze kroki | Wycieczka za miasto | Przeprowadzka Dominika. Warsztaty książkowe poprowadzi Joanna Żyłowska. Dzieci poznają postać Ludwika Kerna, którego dzieło zainspirowało twórców serii animowanej. Najmłodsi dowiedzą się również jak powstaje książka oraz wykonają własną, autorską książkę do kolorowania.

UWAGA! Wydarzenie biletowane. Bilety w cenie 11 złotych dostępne w kasie Kina Pod Baranami.

 

11:30 Damy, dziewuchy, dziewczyny – spotkanie z Anną Dziewit-Meller, Pałac Czeczotka, ul. Wiślna 1 (5+)

 

Anna Dziewit-Meller opowie, jak zmieniać świat, zdobywać góry, walczyć w powstaniu, kolekcjonować sztukę i to wszystko w spódnicy, sukience i w pełnym makijażu. Najlepsze, najwybitniejsze, najsilniejsze, najszybsze, najmądrzejsze… damy, dziewuchy, dziewczyny.

Zarezerwuj

 

13:00 Cierpienie i radość – warsztaty z Justyną Styszyńską wokół książki Idol. Frida Kahlo, Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2 (7+)

 

Justyna Styszyńska odsłoni przed nami tajniki warsztatu Fridy Kahlo, jednej z najwybitniejszych malarek współczesności. To pierwsza taka książka dla dzieci, z której możemy dowiedzieć gdzie żyła (w Meksyku), kto był jej mężem (Diego Rivera), ale też jak to się stało, że jej malarstwo podbiło cały świat.   

Zarezerwuj

 

Realizatorem pasma dziecięcego na Festiwalu Conrada jest Festiwal Literatury dla Dzieci. 

Program – pozostałe:

 • Edycja 2017: Czytanie wszystkimi zmysłami

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Poznaniu

  Po raz pierwszy w historii poznańska edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Centrum Kultury Zamek oraz inne wyjątkowe miejsca zapełnią się miłośnikami najlepszych książek. Zapisy na wydarzenia czas: START!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Warszawie

  Tegoroczna edycja w Warszawie otwiera czwartą odsłonę Festiwalu. Zapraszamy na PGE Narodowy, na Warszawskie Targi Książki, ale także do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, które już po raz drugi gościć będzie Festiwal w swoich wnętrzach.

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Gdańsku

  Program gdańskiej edycji festiwalu pełen jest wielkich nazwisk i ciekawych spotkań. Z dumą otwieramy rejestrację na wydarzenia w tym mieście. Przygotować kotwicę do rzucenia!

  więcej
 • Wydarzenia festiwalowe w Krakowie

  W programie stolicy Festiwalu Literatury dla Dzieci pełno jest spotkań i warsztatów z bajecznymi autorami. To również tutaj poznamy tytuł, który zdobędzie Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016 ufundowaną przez Kraków Miasto Literatury UNESCO.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2017 | 2014-2018
Design by Anna Kaszuba-Dębska