Drugi dzień Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie był pełen wrażeń i inspirujących spotkań z literaturą, sztuką i historią. Już od rana Sylwia Chutnik zachęcała dzieci do odkrywania postaci literackich, które łamią schematy i idą własną drogą. Spotkanie Zapomnijcie o grzecznych bohaterkach, pokochajcie łobuziary! zainspirowało młodych uczestników do myślenia o odwadze, niezależności i sile płynącej z bycia sobą.

Fot. Jakub Włodek

Kolejnym punktem programu była prezentacja prac konkursowych w Pałacu Potockich. W ramach projektu „Jak narysować przyjaźń?” dzieci udowodniły, że przyjaźń i różnorodność można wyrazić w artystyczny i niezwykle emocjonalny sposób. Ich ilustracje były pięknym komentarzem do opowieści o wyjątkowej więzi między chłopcem a dziewczynką z niepełnosprawnością wzroku.

Fot. Alicja Rzepa

Justyna Bednarek zachwyciła dzieci podczas aż dwóch wydarzeń tego dnia. Najpierw, w trakcie spotkania „Jak kura pazurem” w Radio Kraków, dzieci poznały przezabawne historie o kurach, które wprowadzają do literatury mnóstwo humoru i lekkości. Młodzi czytelnicy mieli też okazję zastanowić się  Co było pierwsze, jajko czy… podczas drugiego spotkania z autorką w Księgarni Café Nowa.

JW Jak kura pazurem JW Jak kura pazurem JW Jak kura pazurem JW Jak kura pazurem

JW Co było pierwsze, jajko czy JW Co było pierwsze, jajko czy JW Co było pierwsze, jajko czy JW Co było pierwsze, jajko czy

Fot. Jakub Włodek

Wieczorem w Teatrze Groteska odbyły się „drobiowe czytanki” – pełne śmiechu i teatralnych niespodzianek czytanie fragmentów książek Justyny Bednarek. Aktorzy w mistrzowski sposób wciągnęli dzieci w świat Augusty, Hildegardy, Belki i Żanety, a nocne zwiedzanie teatru dodało wydarzeniu nuty tajemniczości.

Fot. Jakub Włodek

Nie zabrakło też ukłonu w stronę historii i lokalnych legend. Podczas spotkania z Barbarą Gawryluk i Łucją Malec-Kornajew dzieci odkrywały sekrety Krakowa. Autorki książki Kraków. Przewodnik dla dużych małych opowiedziały o niezwykłych miejscach i postaciach, które na trwałe zapisały się w historii miasta, rozbudzając w młodych słuchaczach ciekawość do dalszego odkrywania swojego otoczenia.

Fot. Jakub Włodek

Festiwal dofinansowano ze środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.