Drugi dzień Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie był pełen wrażeń i inspirujących spotkań z literaturą, sztuką i historią. Już od rana Sylwia Chutnik zachęcała dzieci do odkrywania postaci literackich, które łamią schematy i idą własną drogą. Spotkanie Zapomnijcie o grzecznych bohaterkach, pokochajcie łobuziary! zainspirowało młodych uczestników do myślenia o odwadze, niezależności i sile płynącej z bycia sobą.
Fot. Jakub Włodek
Kolejnym punktem programu była prezentacja prac konkursowych w Pałacu Potockich. W ramach projektu „Jak narysować przyjaźń?” dzieci udowodniły, że przyjaźń i różnorodność można wyrazić w artystyczny i niezwykle emocjonalny sposób. Ich ilustracje były pięknym komentarzem do opowieści o wyjątkowej więzi między chłopcem a dziewczynką z niepełnosprawnością wzroku.
Fot. Alicja Rzepa
Justyna Bednarek zachwyciła dzieci podczas aż dwóch wydarzeń tego dnia. Najpierw, w trakcie spotkania „Jak kura pazurem” w Radio Kraków, dzieci poznały przezabawne historie o kurach, które wprowadzają do literatury mnóstwo humoru i lekkości. Młodzi czytelnicy mieli też okazję zastanowić się Co było pierwsze, jajko czy… podczas drugiego spotkania z autorką w Księgarni Café Nowa.
Fot. Jakub Włodek
Wieczorem w Teatrze Groteska odbyły się „drobiowe czytanki” – pełne śmiechu i teatralnych niespodzianek czytanie fragmentów książek Justyny Bednarek. Aktorzy w mistrzowski sposób wciągnęli dzieci w świat Augusty, Hildegardy, Belki i Żanety, a nocne zwiedzanie teatru dodało wydarzeniu nuty tajemniczości.
Fot. Jakub Włodek
Nie zabrakło też ukłonu w stronę historii i lokalnych legend. Podczas spotkania z Barbarą Gawryluk i Łucją Malec-Kornajew dzieci odkrywały sekrety Krakowa. Autorki książki Kraków. Przewodnik dla dużych małych opowiedziały o niezwykłych miejscach i postaciach, które na trwałe zapisały się w historii miasta, rozbudzając w młodych słuchaczach ciekawość do dalszego odkrywania swojego otoczenia.
Fot. Jakub Włodek
Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.