Goście

Anna Czerwińska-Rydel

Anna Czerwińska-Rydel - urodzona w 1973 roku, muzyk, pedagog, gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.

 

Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach (Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie – 2010 rok, W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie – 2011 rok. Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku – 2012 rok, Mój brat czarodziej – opowieść o Julianie Tuwimie 2013 rok, Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim – 2013 rok, Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim 2013 rok, Fotel czasu opowieść o Aleksandrze Fredrze – 2013 rok, W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim – 2014 rok, Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i fabryce czekolady – 2014 rok, Słońcem na papierze opowieść o Kornelu Makuszyńskim – 2014 rok).

 


Autorka Gdańskiej Trylogii dla dzieci (trzy opowieści biograficzne o J. Heweliuszu, G. Fahrenheicie i A. Schopenhauerze), na ten projekt Autorka otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego. W przygotowaniu Trylogia Gdańska 2 – o trzech wielkich gdańszczankach.


Na podstawie jej książki Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita powstał spektakl dla dzieci w reż. Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku w Teatrze Miniatura. Autorka za publikacje w roku 2011 otrzymała Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Kreacje, a za książki wydane w roku 2012 otrzymała nagrodę Sztorm Roku w kategorii Literatura oraz dwukrotnie została nominowana do nagrody Splendor Gedanensis – za rok 2012 i za rok 2013.


W roku 2013 autorka otrzymała literackie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego.


Jej książka Wszystko gra otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. I nagrodę Bologna Ragazzi Award w kategorii „Non Fiction”, nominację do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2014, została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Honorową Listę IBBY. Książka Fotel czasu została nominowana do Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy.

Goście – pozostałe:

 • Kim Jin-kyung

  Kim Jin-kyung - znany w Korei autor książek dla dzieci i poeta, pasjonat mitologii, a przede wszystkim wielki miłośnik kotów, autor "Szkoły Kotów". Podobno ukochanej ciężarnej kotce pozwolił okocić się we własnym łóżku.

  więcej
 • Åsa Lind

  Åsa Lind - urodzona w 1958 roku jako najmłodsza z czterech sióstr, szwedzka autorka książek dla dzieci i młodzieży. Dorastała we wsi Karbäcken w północnej Szwecji. Nie wyobraża sobie życia bez czytania i pisania.

  więcej
 • Eva Susso

  Eva Susso – urodzona w 1956 roku w Göteborgu, szwedzka autorka książek dla dzieci i młodzieży. Od najmłodszych lat pisała, a później malowała. Tworzy książki multikulturowe, w których podejmuje temat poszukiwania tożsamości.

  więcej
 • Martin Widmark

  Martin Widmark – urodzony w 1961 roku, jeden z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Jego Seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach.

  więcej
 • Anita Andrzejewska

  Anita Andrzejewska - urodzona w 1970 roku w Toruniu, absolwentka grafiki na krakowskiej ASP, ilustratorka książek dla dzieci, fotografka i podróżniczka. Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne łączące Europę i Azję.

  więcej
 • Jan Bajtlik

  Jan Bajtlik - urodzony w 1989 roku. W 2013 ukończył wydział grafiki ASP w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Za dyplom popularyzujący czytelnictwo: "Bądź człowiekiem, czytaj!" otrzymał wyróżnienie rektorskie i nagrodę STGU za najlepszy dyplom projektowy 2013.

  więcej
 • Rafał Bujnowski

  Rafał Bujnowski - urodzony w 1974 roku w Wadowicach, malarz, grafik, autor filmów wideo, instalacji, akcji artystycznych. Inspirują go przedmioty codzienne.

  więcej
 • Iwona Chmielewska

  Iwona Chmielewska – urodzona w 1960 roku w Pabianicach, autorka i ilustratorka książek obrazowych dla dzieci i dorosłych. Mieszka i pracuje w Toruniu.

  więcej
 • Agata Dudek

  Agata Dudek - urodzona w 1984 roku, w 2008 roku zwyciężyła w studenckim konkursie "A Well Designed Book – let’s start with children" i od tego czasu wszędzie jej pełno. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, grafiką, designem i streetartem.

  więcej
 • Piotr Fąfrowicz

  Piotr Fąfrowicz - ilustruje, maluje obrazy. Lubi to. Za swoją pracę dostał kilka nagród, miał też wystawy w różnych miejscach.

  więcej
 • Marta Fox

  Marta Fox - przez krytykę została nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Z ogromną odwagą porusza sprawy płci, dojrzewania młodzieży. Jej książki zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY w konkursie Książka Roku 1995 i 2000.

  więcej
 • Agnieszka Frączek

  Agnieszka Frączek - urodzona w 1969 roku, doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie.

  więcej
 • Barbara Gawryluk

  Barbara Gawryluk - urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet.

  więcej
 • Grzegorz Kasdepke

  Grzegorz Kasdepke - urodzony w 1972 r. w Białymstoku, autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych. W latach 1995-2000 redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa).

  więcej
 • Anna Kaszuba-Dębska

  Anna Kaszuba-Dębska - malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka i reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe.

  więcej
 • Rafał Kosik

  Rafał Kosik - urodzony w 1971 roku w Warszawie, polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem.

  więcej
 • Ewa Kozyra-Pawlak

  Ewa Kozyra-Pawlak - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autorka trzech książek autorskich oraz ilustracji do ponad dwudziestu książek dla dzieci, wydanych we współpracy z wydawnictwami w Polsce, Francji i Korei. Zajmuje się także poezją dla dzieci i tłumaczeniami.

  więcej
 • Joanna Krzyżanek

  Joanna Krzyżanek - pisarka, prowadzi warsztaty literackie, teatralne, plastyczne i kulinarne. Pisze opowieści, wiersze i bajki. Autorka serii o niezwykle barwnych bohaterkach - Lamelii Szczęśliwej i Cecylce Knedelek.

  więcej
 • Krystyna Lipka-Sztarbałło

  Krystyna Lipka-Sztarbałło - urodzona w 1949 roku w Warszawie, ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Od 1989 r. zilustrowała ponad 40 książek i podręczników. Współpracuje z wydawnictwami zarówno w Polsce, jak i za granicą.

  więcej
 • Katarzyna Majgier

  Katarzyna Majgier - urodzona w 1973 roku w Krakowie, polska autorka książek dla dzieci i nastolatków. Uruchomiła popularny Internetowy serwis dla dzieci i nastolatków „Junior”. Od roku 2003 pracuje też w branży wydawniczej.

  więcej
 • Andrzej Maleszka

  Andrzej Maleszka - reżyser filmowy, autor powieści. Jest zdobywcą EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Jego powieść "Magiczne drzewo" dostała nagrodę IBBY dla Najlepszej książki roku dla dzieci.

  więcej
 • Aleksandra i Daniel Mizielińscy

  Aleksandra i Daniel Mizielińscy - urodzeni w 1982 roku, graficy, twórcy książek i stron internetowych. Art dyrektorzy studia dizajnerskiego www.hipopotamstudio.pl.

  więcej
 • Marcin Mortka

  Marcin Mortka - urodzony w 1976 roku w Poznaniu, pisarz, tłumacz, pilot wycieczek i lektor. Jest absolwentem skandynawistyki, którą ukończył na wydziale neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w swoim rodzinnym mieście. Autor jest szczęśliwym mężem i ojcem.

  więcej
 • Beata Ostrowicka

  Beata Ostrowicka - urodzona w 1966 roku, absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze książki dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 roku powieścią pt. "Niezwykłe wakacje".

  więcej
 • Urszula Palusińska

  Urszula Palusińska - urodzona w 1984 roku, graficzka i ilustratorka, absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Zajmuje się animacją oraz grafiką projektową.

  więcej
 • Marcin Pałasz

  Marcin Pałasz - urodzony w 1971 r. w Dusznikach-Zdroju, dorastał głównie w ogrodzie dziadka, wśród zieleni i z książką w ręku. Pisze książki i scenariusze słuchowisk dla dzieci; motto jego twórczości to "słowa niosą uśmiech". Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

  więcej
 • Paweł Pawlak

  Paweł Pawlak - urodzony w 1962 roku we Wrocławiu, ilustrator, malarz, grafik, scenograf. Pierwszą książkę zilustrował w 1987 roku. Do tej pory stworzył ilustracje do siedemdziesięciu książek dla dzieci, nagradzany i wyróżniany na całym świecie.

  więcej
 • Krzysztof Petek

  Krzysztof Petek - urodzony w 1970 roku w Wadowicach, autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, dziennikarz, organizator wypraw i szkół przetrwania, autor programów telewizyjnych dla dzieci.

  więcej
 • Ida Pierelotkin

  Ida Pierelotkin - urodzona w 1981 roku w Warszawie, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Debiutancka książka Idy Pierelotkin "Ala Betka" to bajkowa wariacja na temat wojny prowadzonej w liceum. Nominowana do nagrody IBBY 2010.

  więcej
 • Andrzej Pilichowski-Ragno

  Andrzej Pilichowski-Ragno - urodzony w Rzymie w 1967 roku, fotografik, mieszka i pracuje w Krakowie. Jest członkiem ZPAF. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych: krajowych i międzynarodowych.

  więcej
 • Dariusz Rekosz

  Dariusz Rekosz – urodzony w 1970 roku w Sosnowcu, autor prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii i kryminałów dla dorosłych. Twórca słuchowisk radiowych i felietonista.

  więcej
 • Michał Rusinek

  Michał Rusinek - urodzony w 1972 roku w Krakowie, gdzie nadal mieszka, z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek.

  więcej
 • Anna Sędziwy

  Anna Sędziwy - urodziła się i mieszka w Krakowie - tu też skończyła studia: najpierw filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem Grafikę na krakowskiej ASP. Zajmuje się ilustracją książkową, rysuje, maluje.

  więcej
 • Toon Tellegen

  Toon Tellegen - urodzony w 1941 roku, z wykształcenia lekarz, przez parę lat pracował w Kenii, po czym otworzył gabinet w Amsterdamie, gdzie mieszka do dziś. Jest uznanym holenderskim poetą, jednak, ku swemu zaskoczeniu, rozgłos zyskał jako pisarz książek dla dzieci i młodzieży.

  więcej
 • Paweł Wakuła

  Paweł Wakuła - urodzony w 1965 roku, absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej. Uprawia niepoważny zawód rysownika-humorysty. Od lat związany jest z tygodnikiem „Angora” oraz popularnym dodatkiem dla dzieci (i nie tylko) – „Angorka”.

  więcej
 • Elżbieta Wasiuczyńska

  Elżbieta Wasiuczyńska - urodzona w 1966 roku. Studia na ASP w Krakowie w pracowni malarstwa Juliusza Joniaka, dyplom w 1991 roku w pracowni książki i typografii Romana Banaszewskiego, dyplom w 1994 nagrodzony Medalem Rektora. Zajmuje się grafiką użytkową i ilustracją. W Polsce zilustrowała 21 książek.

  więcej
 • Małgorzata Węgrzecka

  Małgorzata Węgrzecka – urodzona w 1967 roku. Z wykształcenia filolog języka polskiego. Z wyboru – pisarka domowa i redaktorka. Opowiada o świecie prozą, wierszem i rebusem.

  więcej
 • Wojciech Widłak

  Wojciech Widłak - urodzony w 1957 roku. Niedoszły dyplomata, były dziennikarz, były handlowiec, nieustający redaktor. Gdy jako kilkulatek narzekał, że nie ma co czytać, usłyszał kiedyś – „to coś sobie napisz”. Przez 40 lat się wahał, aż w końcu zadebiutował.

  więcej
 • Rafał Witek

  Rafał Witek - urodzony w 1971 roku, pisze, wymyśla i rymuje. Swoim książkom nadaje takie tytuły jak Plaża tajemnic, Julka Kulka, Fioletka i ja, Dzieciaki kontra FOBIA czy Klub latających ciotek. Tworzy wiersze i opowiadania do szkolnych podręczników, publikuje też w „Świerszczyku”.

  więcej
 • Maciej Wojtyszko

  Maciej Wojtyszko – urodzony w 1946 roku w Warszawie, polski reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych. Autor książek dla dzieci i młodzieży, m.in. "Bromba i inni".

  więcej
© Archiwum 2014 - Festiwal literatury dla dzieci | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska