Goście

Toon Tellegen

Toon Tellegen - urodzony w 1941 roku, z wykształcenia lekarz, przez parę lat pracował w Kenii, po czym otworzył gabinet w Amsterdamie, gdzie mieszka do dziś. Jest uznanym holenderskim poetą, jednak, ku swemu zaskoczeniu, rozgłos zyskał jako pisarz książek dla dzieci i młodzieży. Swymi historiami o zwierzętach, pierwotnie opowiadanymi córkom na dobranoc, Tellegen wykreował zupełnie nowy gatunek literacki. Stał się niezwykle popularny zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Od momentu gdy opublikował swój pierwszy zbiór opowiadań o zwierzętach w 1984 roku, zdobył wszystkie ważniejsze nagrody w kategorii literatury dziecięcej. Jest autorem wydanej przez Dwie Siostry książki Nie każdy umiał się przewrócić.

Goście – pozostałe:

 • Kim Jin-kyung

  Kim Jin-kyung - znany w Korei autor książek dla dzieci i poeta, pasjonat mitologii, a przede wszystkim wielki miłośnik kotów, autor "Szkoły Kotów". Podobno ukochanej ciężarnej kotce pozwolił okocić się we własnym łóżku.

  więcej
 • Åsa Lind

  Åsa Lind - urodzona w 1958 roku jako najmłodsza z czterech sióstr, szwedzka autorka książek dla dzieci i młodzieży. Dorastała we wsi Karbäcken w północnej Szwecji. Nie wyobraża sobie życia bez czytania i pisania.

  więcej
 • Eva Susso

  Eva Susso – urodzona w 1956 roku w Göteborgu, szwedzka autorka książek dla dzieci i młodzieży. Od najmłodszych lat pisała, a później malowała. Tworzy książki multikulturowe, w których podejmuje temat poszukiwania tożsamości.

  więcej
 • Martin Widmark

  Martin Widmark – urodzony w 1961 roku, jeden z najpopularniejszych współczesnych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Jego Seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" cieszy się niesłabnącą popularnością i nie schodzi z list bestsellerów w wielu krajach.

  więcej
 • Anita Andrzejewska

  Anita Andrzejewska - urodzona w 1970 roku w Toruniu, absolwentka grafiki na krakowskiej ASP, ilustratorka książek dla dzieci, fotografka i podróżniczka. Od lat angażuje się w projekty artystyczno-społeczne łączące Europę i Azję.

  więcej
 • Jan Bajtlik

  Jan Bajtlik - urodzony w 1989 roku. W 2013 ukończył wydział grafiki ASP w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Za dyplom popularyzujący czytelnictwo: "Bądź człowiekiem, czytaj!" otrzymał wyróżnienie rektorskie i nagrodę STGU za najlepszy dyplom projektowy 2013.

  więcej
 • Rafał Bujnowski

  Rafał Bujnowski - urodzony w 1974 roku w Wadowicach, malarz, grafik, autor filmów wideo, instalacji, akcji artystycznych. Inspirują go przedmioty codzienne.

  więcej
 • Iwona Chmielewska

  Iwona Chmielewska – urodzona w 1960 roku w Pabianicach, autorka i ilustratorka książek obrazowych dla dzieci i dorosłych. Mieszka i pracuje w Toruniu.

  więcej
 • Anna Czerwińska-Rydel

  Anna Czerwińska-Rydel - urodzona w 1973 roku, muzyk, pedagog, gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.

  więcej
 • Agata Dudek

  Agata Dudek - urodzona w 1984 roku, w 2008 roku zwyciężyła w studenckim konkursie "A Well Designed Book – let’s start with children" i od tego czasu wszędzie jej pełno. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, grafiką, designem i streetartem.

  więcej
 • Piotr Fąfrowicz

  Piotr Fąfrowicz - ilustruje, maluje obrazy. Lubi to. Za swoją pracę dostał kilka nagród, miał też wystawy w różnych miejscach.

  więcej
 • Marta Fox

  Marta Fox - przez krytykę została nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Z ogromną odwagą porusza sprawy płci, dojrzewania młodzieży. Jej książki zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY w konkursie Książka Roku 1995 i 2000.

  więcej
 • Agnieszka Frączek

  Agnieszka Frączek - urodzona w 1969 roku, doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie.

  więcej
 • Barbara Gawryluk

  Barbara Gawryluk - urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet.

  więcej
 • Grzegorz Kasdepke

  Grzegorz Kasdepke - urodzony w 1972 r. w Białymstoku, autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych. W latach 1995-2000 redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa).

  więcej
 • Anna Kaszuba-Dębska

  Anna Kaszuba-Dębska - malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka i reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe.

  więcej
 • Rafał Kosik

  Rafał Kosik - urodzony w 1971 roku w Warszawie, polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem.

  więcej
 • Ewa Kozyra-Pawlak

  Ewa Kozyra-Pawlak - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autorka trzech książek autorskich oraz ilustracji do ponad dwudziestu książek dla dzieci, wydanych we współpracy z wydawnictwami w Polsce, Francji i Korei. Zajmuje się także poezją dla dzieci i tłumaczeniami.

  więcej
 • Joanna Krzyżanek

  Joanna Krzyżanek - pisarka, prowadzi warsztaty literackie, teatralne, plastyczne i kulinarne. Pisze opowieści, wiersze i bajki. Autorka serii o niezwykle barwnych bohaterkach - Lamelii Szczęśliwej i Cecylce Knedelek.

  więcej
 • Krystyna Lipka-Sztarbałło

  Krystyna Lipka-Sztarbałło - urodzona w 1949 roku w Warszawie, ilustratorka i autorka książek dla dzieci. Od 1989 r. zilustrowała ponad 40 książek i podręczników. Współpracuje z wydawnictwami zarówno w Polsce, jak i za granicą.

  więcej
 • Katarzyna Majgier

  Katarzyna Majgier - urodzona w 1973 roku w Krakowie, polska autorka książek dla dzieci i nastolatków. Uruchomiła popularny Internetowy serwis dla dzieci i nastolatków „Junior”. Od roku 2003 pracuje też w branży wydawniczej.

  więcej
 • Andrzej Maleszka

  Andrzej Maleszka - reżyser filmowy, autor powieści. Jest zdobywcą EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na festiwalach filmowych na całym świecie. Jego powieść "Magiczne drzewo" dostała nagrodę IBBY dla Najlepszej książki roku dla dzieci.

  więcej
 • Aleksandra i Daniel Mizielińscy

  Aleksandra i Daniel Mizielińscy - urodzeni w 1982 roku, graficy, twórcy książek i stron internetowych. Art dyrektorzy studia dizajnerskiego www.hipopotamstudio.pl.

  więcej
 • Marcin Mortka

  Marcin Mortka - urodzony w 1976 roku w Poznaniu, pisarz, tłumacz, pilot wycieczek i lektor. Jest absolwentem skandynawistyki, którą ukończył na wydziale neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w swoim rodzinnym mieście. Autor jest szczęśliwym mężem i ojcem.

  więcej
 • Beata Ostrowicka

  Beata Ostrowicka - urodzona w 1966 roku, absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze książki dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 roku powieścią pt. "Niezwykłe wakacje".

  więcej
 • Urszula Palusińska

  Urszula Palusińska - urodzona w 1984 roku, graficzka i ilustratorka, absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Zajmuje się animacją oraz grafiką projektową.

  więcej
 • Marcin Pałasz

  Marcin Pałasz - urodzony w 1971 r. w Dusznikach-Zdroju, dorastał głównie w ogrodzie dziadka, wśród zieleni i z książką w ręku. Pisze książki i scenariusze słuchowisk dla dzieci; motto jego twórczości to "słowa niosą uśmiech". Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

  więcej
 • Paweł Pawlak

  Paweł Pawlak - urodzony w 1962 roku we Wrocławiu, ilustrator, malarz, grafik, scenograf. Pierwszą książkę zilustrował w 1987 roku. Do tej pory stworzył ilustracje do siedemdziesięciu książek dla dzieci, nagradzany i wyróżniany na całym świecie.

  więcej
 • Krzysztof Petek

  Krzysztof Petek - urodzony w 1970 roku w Wadowicach, autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, dziennikarz, organizator wypraw i szkół przetrwania, autor programów telewizyjnych dla dzieci.

  więcej
 • Ida Pierelotkin

  Ida Pierelotkin - urodzona w 1981 roku w Warszawie, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Debiutancka książka Idy Pierelotkin "Ala Betka" to bajkowa wariacja na temat wojny prowadzonej w liceum. Nominowana do nagrody IBBY 2010.

  więcej
 • Andrzej Pilichowski-Ragno

  Andrzej Pilichowski-Ragno - urodzony w Rzymie w 1967 roku, fotografik, mieszka i pracuje w Krakowie. Jest członkiem ZPAF. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych: krajowych i międzynarodowych.

  więcej
 • Dariusz Rekosz

  Dariusz Rekosz – urodzony w 1970 roku w Sosnowcu, autor prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz komedii i kryminałów dla dorosłych. Twórca słuchowisk radiowych i felietonista.

  więcej
 • Michał Rusinek

  Michał Rusinek - urodzony w 1972 roku w Krakowie, gdzie nadal mieszka, z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek.

  więcej
 • Anna Sędziwy

  Anna Sędziwy - urodziła się i mieszka w Krakowie - tu też skończyła studia: najpierw filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem Grafikę na krakowskiej ASP. Zajmuje się ilustracją książkową, rysuje, maluje.

  więcej
 • Paweł Wakuła

  Paweł Wakuła - urodzony w 1965 roku, absolwent malarstwa i pedagogiki artystycznej. Uprawia niepoważny zawód rysownika-humorysty. Od lat związany jest z tygodnikiem „Angora” oraz popularnym dodatkiem dla dzieci (i nie tylko) – „Angorka”.

  więcej
 • Elżbieta Wasiuczyńska

  Elżbieta Wasiuczyńska - urodzona w 1966 roku. Studia na ASP w Krakowie w pracowni malarstwa Juliusza Joniaka, dyplom w 1991 roku w pracowni książki i typografii Romana Banaszewskiego, dyplom w 1994 nagrodzony Medalem Rektora. Zajmuje się grafiką użytkową i ilustracją. W Polsce zilustrowała 21 książek.

  więcej
 • Małgorzata Węgrzecka

  Małgorzata Węgrzecka – urodzona w 1967 roku. Z wykształcenia filolog języka polskiego. Z wyboru – pisarka domowa i redaktorka. Opowiada o świecie prozą, wierszem i rebusem.

  więcej
 • Wojciech Widłak

  Wojciech Widłak - urodzony w 1957 roku. Niedoszły dyplomata, były dziennikarz, były handlowiec, nieustający redaktor. Gdy jako kilkulatek narzekał, że nie ma co czytać, usłyszał kiedyś – „to coś sobie napisz”. Przez 40 lat się wahał, aż w końcu zadebiutował.

  więcej
 • Rafał Witek

  Rafał Witek - urodzony w 1971 roku, pisze, wymyśla i rymuje. Swoim książkom nadaje takie tytuły jak Plaża tajemnic, Julka Kulka, Fioletka i ja, Dzieciaki kontra FOBIA czy Klub latających ciotek. Tworzy wiersze i opowiadania do szkolnych podręczników, publikuje też w „Świerszczyku”.

  więcej
 • Maciej Wojtyszko

  Maciej Wojtyszko – urodzony w 1946 roku w Warszawie, polski reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych. Autor książek dla dzieci i młodzieży, m.in. "Bromba i inni".

  więcej
© Archiwum 2014 - Festiwal literatury dla dzieci | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska