Aktualności

W mieście książki - Wrocław

Na naszej festiwalowej mapie nie mogło zabraknąć Wrocławia, ogłoszonego przecież niedawno Światową Stolicą Książki. Gościć będziemy tam w niezwykłych teatrach, kinie, i przepięknej synagodze - przestrzeniach, gdzie literatura nieraz już ożywała w swoich najpiękniejszych formach. Z książkami spotkamy się jednak także w miejscach bardziej nietypowych. Zabierzemy je między innymi na spacer po miejskim parku.

 

Proszę zatem nie zwlekać ani chwili. Zapraszamy do Wrocławia! 

 

Teatr Muzyczny Capitol

Teatr Muzyczny Capitol to nowoczesna placówka o szerokim repertuarze, przygotowująca spektakle muzyczne dla dorosłych i dla dzieci. Sam budynek powstał w 1929 roku. Świeżo po wybudowaniu był nazywany najpiękniejszym kinoteatrem Europy - zwracano uwagę na elewację z glazurowanej cegły, błyszczące ściany i nowoczesne wyposażenie. Wojna niestety nie oszczędziła budowli, która została częściowo zniszczona. Mimo to niemal nieprzerwanie mieścił się tam teatr. Budynek odbudowywano i remontowano wiele razy, aż do rozbudowy i modernizacji w latach 2011-2013. Po nich Capitol wrócił do dawnej chwały, znów stając się jedną z najpiękniejszych i najnowocześniejszych scen, choć starano się, by duża część teatru wyglądała tak, jak w dniu otwarcia w 1929 roku.

 

Zobacz więcej: http://www.teatr-capitol.pl/pl/

 

Wrocławskie Centrum Kongresowe

Hala Stulecia wzniesiona została w latach 1911-1913, zgodnie z projektem Maxa Berga. W momencie powstania była budynkiem absolutnie nowatorskim - tak ze względu na swoją konstrukcję, jak i funkcjonalność. Obecnie wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznawana za jeden z piękniejszych obiektów architektonicznych XX wieku. W 2010 roku kompleks uzupełniono o dodatkowe, w pełni przeszkolne pawilony. Całość harmonijnie wiąże historię z nowoczesnością, co swoje odbicie znajduje już w samej idei rozbudowy – jest ona bowiem realizacją projektu pozostawionego przez... samego Berga, któremu nie udało się wcielić go w życie w 1920 roku. Kompleks Hali Stulecia jest współcześnie znanym miejscem spotkań, przyciągając rzesze odwiedzających tak swoimi walorami estetycznymi, jak i bogatą ofertą wydarzeń związanych z kulturą, nauką i rekreacją.

 

Zobacz więcej: http://halastulecia.pl/centrum-kongresowe/ 

 

Kino Nowe Horyzonty


Kino Nowe Horyzonty - dzięki wsparciu miasta Wrocławia, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty od kilku już lat prowadzi największy w Polsce mulitpleks prezentujący kino artystyczne. Obiekt ten znany jest dobrze wszystkim miłośnikom sztuki filmowej przede wszystkim dlatego, że od 2006 roku jest on główną siedzibą festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Gospodarzem tej przestrzeni jest Roman Gutek.
 

W dziewięciu salach oglądać można głównie kino artystyczne i autorskie, ale także kino środka. W programie kina nie brakuje ponadto rozmaitych wydarzeń związanych z edukacją filmową. Regularnie transmitowane są też opery z legendarnej Metropolitan Opera, organizowane są przeglądy i festiwale (m.in. American Film Festival), spotkania dla dzieci i seniorów, a także liczne wystawy i koncerty. W swoim bistro kino oferuje znakomitą kuchnię w przystępnych cenach, a w innych częściach budynku znajdują się ponadto galeria plakatu oraz księgarnia z literaturą filmową i płytami DVD. Działalność Kina Nowe Horyzonty jest częścią programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. 

 

Zobacz więcej: http://www.kinonh.pl/

 

Synagoga pod Białym Bocianem

Synagoga pod Białym Bocianem, zaprojektowana przez Carla Ferdinanda Langhansa Młodszego i wybudowana w 1829 roku, stanęła na terenie, gdzie wcześniej mieścił się „Zajazd pod Białym Bocianem”.


Losy budynku w XX wieku były nie mniej tragiczne i burzliwe, niż losy żydowskiej społeczności Wrocławia. Mieścił się tu między innymi warsztat samochodowy i milicja przemysłowa. Później synagoga przeszła pod auspicje Uniwersytetu Wrocławskiego (miała tu powstać biblioteka) oraz Akademii Muzycznej (sala koncertowa). Gdy w 1996 roku Gmina Wyznaniowa Żydowska odzyskała budynek, był on skrajnie zrujnowany.


Trudno sobie to teraz wyobrazić, patrząc na piękne wnętrza Synagogi. Dziś to nie tylko miejsce praktyk religijnych, ale również prężnie rozwijający się ośrodek kultury żydowskiej, w którym odbywają się liczne wystawy, koncerty, wernisaże, występy teatralne, warsztaty oraz spotkania. 

 

Zobacz więcej: http://wroclaw.jewish.org.pl

 

 

Dolnośląska Biblioteka Publiczna

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu jest instytucją kultury o zasięgu regionalnym, prowadzoną przez samorząd województwa dolnośląskiego. Służy mieszkańcom Wrocławia, ale także wspiera merytorycznie biblioteki publiczne na Dolnym Śląsku. Oprócz udostępniania bogatych zbiorów książek, czasopism, dokumentów regionalnych, utworów muzycznych i filmowych, proponuje Dolnoślązakom atrakcyjną ofertę kulturalną. Szczególnie intensywnie rozwijane są działania na rzecz dzieci (biblioteczne akademie malucha, przedszkolaka, starszaka), młodzieży szkolnej („Biblioteka  - Światoteka") oraz integracji międzypokoleniowej.

Zobacz więcej: http://www.wbp.wroc.pl/

 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – w czasie II wojny światowej budynki dawnych muzeów wrocławskich zostały całkowicie lub w dużym stopniu zniszczone. W 1947 roku muzeum zostało przeniesione do neorenesansowego budynku dawnej Rejencji, który zachował się w stosunkowo dobrym stanie. Początkowo funkcjonowało jako „Państwowe”, później „Śląskie”, a od 1970 roku - „Narodowe”. Obecnie w jego skład wchodzą dwa oddziały: Muzeum Etnograficzne i Panorama Racławicka. W budynku głównym prezentowanych jest kilka wystaw stałych. Ponadto Muzeum Narodowe we Wrocławiu posiada jedną z największych w Polsce kolekcji sztuki nowoczesnej. Stała Wystawa Polskiej Sztuki Współczesnej jest prezentacją dzieł twórców, którzy odegrali istotną rolę w rozwoju plastyki XX wieku. Poza eksponowaniem obiektów w kraju, zajmuje się też promowaniem naszej kultury poza granicami kraju (m.in. na festiwalach międzynarodowych w Cagnes-sur-Mer, São Paulo, New Delhi, Faenzie).

 

Warto także wspomnieć o obrazach, rzeźbach, wyrobach rzemiosła artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich, a także twórców działających w Austrii i krajach skandynawskich. Kolekcja obejmuje prace powstałe od XV do początku XX wieku. Wśród najcenniejszych należy wymienić m.in. obraz Madonna z Jezusem i św. Janem manierysty włoskiego Agnolo Bronzino, Pejzaż zimowy z łyżwami i pułapką na ptaki z pracowni Pietera Brueghela Młodszego oraz rokokowy Portret chłopca, przypisywany Jeanowi Chardinowi. Dzieła dwóch czołowych przedstawicieli europejskiej sztuki nowoczesnej: obraz Wieczorem Wassily’ego Kandinsky’ego i dadaistyczny kolaż Kurta Schwittersa są dopełnieniem kolekcji malarstwa obcego.

 

Zobacz więcej: http://www.mnwr.art.pl/

 

Stary Ratusz we Wrocławiu


Stary Ratusz we Wrocławiu – jego budowę rozpoczęto prawdopodobnie jeszcze w 1299 roku. Później bryła wielokrotnie była uzupełniana o nowe elementy, rozbierana bądź przekształcana. Obecnie ratusz uchodzi za jeden z najstarszych tego typu budynków w Europie i stanowi architektoniczną wizytówkę Wrocławia. W jego salach mieści się współcześnie oddział wrocławskiego Muzeum Miejskiego, który poświęcony jest sztuce mieszczańskiej. Rozległe piwnice skrywają natomiast nietypowy skarb. Zamiast monet i rozmaitych kosztowności, strzeże się tam sekretów kuchmistrza. W pięknie sklepionych salach funkcjonuje bowiem jeden z najbardziej wiekowych lokali gastronomicznych w Europie.


Zobacz więcej: http://www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl/CMS/muzeum_sztuki_mieszczanskiej/ratusz.html

 

Afrykarium


Afrykarium– unikatowy obiekt, będący częścią wrocławskiego zoo. W kompleksie tym, na który składa się ponad 19 akwariów i basenów oraz szereg przestrzeni prezentujących różne ekosystemy Czarnego Lądu, zobaczyć można niezwykłe zwierzęta i wyjątkowo barwną florę – od pełnych gracji hipopotamów, poprzez rozmaite gatunki koralowców, krokodyle, czy manaty, aż po mrówniki i kaczki egzotyczne. Budynek dysponuje dwoma ośmiometrowymi wodospadami oraz rozsuwanym dachem. Ponadto wielką atrakcją Afrykarium jest długi na 30 metrów akrylowy tunel, dzięki któremu każdy odwiedzający może poczuć się, jakby właśnie odbywał spacer po głębinach Kanału Mozambickiego.

 

Zobacz więcej: http://afrykarium.com.pl/

 

Księgarnia Hiszpańska


Księgarnia Hiszpańska to wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia. Przestrzeń, która łączy w sobie kompetencje księgarni, czytelni, kawiarni, a na dodatek jeszcze sali koncertowej i po prostu cudownej przestrzeni twórczego relaksu. Ośrodek ten zajmuje się szeroko rozumianym promowaniem ibero- i luzo- kultury, nie ograniczając się przy tym jedynie do wykładów i warsztatów językowych. Do księgarni zapraszani są artyści, muzycy i pisarze, by z temperamentem właściwym swoim krajom przybliżać jego bogactwo kulturowe.

 

Zobacz więcej: https://www.facebook.com/ksiegarniahiszpanskawroclaw
 

Aktualności – pozostałe:

 • Znamy daty trzeciej edycji Festiwalu literatury dla Dzieci!

  Znamy daty trzeciej edycji Festiwalu! Spodziewajcie się wielu atrakcji – spotkań z autorami, warsztatów, koncertów, wystaw, gier miejskich i nie tylko...

  więcej
 • Literackie podróże z Conradem dotarły do celu

  2015-10-26

  Młodzi uczestnicy mieli okazję nie tylko dowiedzieć się o tym, jak wyglądały dawniej podróże ale także przygotować własnoręcznie mapę oraz wziąć udział w warsztatach literackich

  więcej
 • Pasmo dla dzieci na Festiwalu Conrada

  Festiwal Conrada wspólnie z Festiwalem Literatury dla Dzieci zapraszają!

  więcej
 • FLDD w szortach

  W niedzielę 23. sierpnia zakończył się festiwal Literacki Sopot. Dzięki wsparciu Instytutu Książki mogliśmy zorganizować na najmłodszych czytelników kilka spotkań z rekomendowanymi przez nas autorami i podziwianymi ilustratorami.

  więcej
 • FLDD jedzie do Sopotu!

  2015-08-17

  Już od czwartku 20 sierpnia b.r. do niedzieli 23 sierpnia będziemy obecni na Festiwalu Literacki Sopot. Polecamy Ostry Dyżur Literacki a także warsztaty i spotkania literackie prowadzone przez Szymona Kloskę.

  więcej
 • Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014

  Znamy już zwycięzców plebiscytu na Najlepszą Polską Książkę dla Dzieci 2014 roku.

  więcej
 • Dzień piąty we Wrocławiu

  Niedzielne spotkania we Wrocławiu zakończyły drugą edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci. Była to ostatnia okazja, by wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zobaczcie co się działo!

  więcej
 • Pocztówka do autora - wyniki konkursu

  Kochani! Już niedługo zaczyna się kolejna edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci! W przygotowania do tego wyjątkowego wydarzenia możecie włączyć się już dziś.

  więcej
 • Dzień czwarty we Wrocławiu

  Kolejna porcja wspaniałych spotkań literackich za nami. Poznaliśmy także zwycięzcę plebiscytu "Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014". Zobaczcie zdjęcia!

  więcej
 • Dzień trzeci we Wrocławiu

  Za nami kolejny, wypełniony po brzegi spotkaniami literackimi i warsztatami plastycznymi dzień Festiwalu. Gościliśmy m.in. Ewę Kozyrę-Pawlak, Józefa Wilkonia, Jana Bajtlika i Rafała Kosika. Zobaczcie co się działo!

  więcej
 • Dzień drugi we Wrocławiu

  Festiwal we Wrocławiu ruszył pełną parą. Drugiego dnia licznie uczestniczyliście w warsztatach plastycznych, warsztatach pachnących czekoladą, czytankach po zmroku oraz zgłębialiście tajniki tańca żydowskiego - zobaczcie zdjęcia!

  więcej
 • Dzień pierwszy we Wrocławiu

  Festiwal zawitał do ostatniego z miast. Pierwszego dnia czytanki po zmroku w swoim gabinecie zaprezentował Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Zainaugurowana została także wystawa Masz prawa, człowieku! Do 8 czerwca możecie również oglądać wystawę „70 lat Pippi Pończoszanki”.

  więcej
 • Festiwal Literatury dla Dzieci zawitał do Wrocławia

  Po Krakowie, Warszawie i Gdańsku przyszła pora na stolicę Dolnego Śląska. Przed nami ostatnia odsłona tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Od wtorku (26 maja) zapraszamy do Wrocławia. Jedno jest pewne: będzie się działo!

  więcej
 • Ostatni dzień w Gdańsku

  Ostatni dzień festiwalu w Gdańsku przepełniony był wydarzeniami! Odbyła się Gra Miejska, otwarcie muralu projektu Tomasza Lwa Leśniaka, Ostry dyżur literacki, fantastyczne spotkania, a na koniec wielki koncert z Jerzem Igorem! Zobaczcie jak wyglądał ten pełen emocji dzień!

  więcej
 • Dzień czwarty w Gdańsku

  Czwarty dzień Festiwalu w Gdańsku za nami. Licznie przybyliście na spotkania - zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

  więcej
 • Dzień trzeci w Gdańsku

  Spotkania z Agnieszką Stelmaszyk oraz Anną Czerwińską-Rydel, premiera spektaklu w wykonaniu grupy Teatr Uszyty oraz czytanki po zmroku - tak przebiegał trzeci dzień Festiwalu w Gdańsku.

  więcej
 • Dzień drugi w Gdańsku

  Agnieszka Tyszka, Adam Wajrak oraz Tomasz Samojlik spotkali się z najmłodszymi drugiego dnia Festiwalu w Gdańsku.

  więcej
 • Dzień pierwszy w Gdańsku

  Festiwal wystartował w Gdańsku! Zobaczcie jak przebiegały pierwsze spotkania.

  więcej
 • Gala coraz bliżej!

  Odsłaniamy rąbek tajemnicy, co czeka na gości we wrocławskim Starym Ratuszu. A czeka dobra zabawa i liczne niespodzianki – to pewne. Na początek: sprawdzian ze sprytu i pomysłowości. Na galę wpuszczać będzie krasnolud.

  więcej
 • Dzień piąty w Warszawie

  W niedzielę mieliście okazję uczestniczyć w ostatnich już spotkaniach festiwalowych w Warszawie. Zobaczcie co się działo!

  więcej
 • Dzień siódmy w Krakowie

  Siódmy i jednocześnie ostatni dzień Festiwalu w Krakowie za nami. Sobotni program realizowany był przy współpracy z 4. Festiwalem Miłosza.

  więcej
 • Dzień czwarty w Warszawie

  Wspaniali Goście, warsztaty plastyczne, gry i czytanki - zobaczcie co działo się podczas czwartego dnia Festiwalu w Warszawie.

  więcej
 • Dzień szósty w Krakowie

  Szósty dzień Festiwalu w Krakowie to spotkania z Anną Piwkowską, Wojciechem Bonowiczem, spacer po Rynku z Michałem Rusinkiem oraz seanse filmowe.

  więcej
 • Dzień trzeci w Warszawie

  Ostry Dyżur Literacki, spotkania i warsztaty z autorami oraz czytanki po zmroku - tak wyglądał trzeci dzień Festiwalu w Warszawie. Zobaczcie fotorelację.

  więcej
 • Dzień drugi w Warszawie

  Drugi dzień Festiwalu w Warszawie obfitował w spotkania literackie. Ruszył także Ostry Dyżur Literacki. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

  więcej
 • Dzień piąty w Krakowie

  Kolejny dzień Festiwalu w Krakowie wypełniony był po brzegi spotkaniami. Zobaczcie co się działo!

  więcej
 • Pierwsze spotkanie w Warszawie

  Przez kilka dni Festiwal odbywa się równolegle w Krakowie i w Warszawie. Zobaczcie zdjęcia z pierwszego spotkania w Warszawie - dla dzieci czytał Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jarosław Jóźwiak.

  więcej
 • Dzień czwarty w Krakowie

  Za nami czwarty dzień Festiwalu w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkań.

  więcej
 • Dzień trzeci w Krakowie

  Gośćmi trzeciego dnia Festiwalu byli Anna Polony, Adam Wajrak oraz Marianna Sztyma. Zobaczcie, jak przebiegały spotkania.

  więcej
 • Dzień drugi w Krakowie

  Festiwal ruszył i nabiera rozpędu. Pierwsze spotkania już za nami - zobaczcie co działo w poniedziałek w Krakowie!

  więcej
 • Uroczysta inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci

  Cztery miasta, 22 dni i ponad sto spotkań literackich to Festiwal Literatury dla Dzieci 2015. Właśnie został zainaugurowany w Krakowie!

  więcej
 • Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury

  Zobaczcie, kto w tym roku zabierze Was w podróże po dalekich krajach i lądach. Będziecie mieli okazję posłuchać głosu znanych artystów i innych wybitnych osobistości. Zapraszamy!

  więcej
 • Prezydenci miast po raz kolejny czytają dzieciom

  W trakcie pierwszego festiwalu ogromną popularnością cieszył się cykl Czytanek po zmroku, które w każdym z miast inaugurowali Prezydenci. Będą czytać i teraz!

  więcej
 • Księgoduchy do poduchy

  Czas zmierzyć się z groźnymi Księgoduchami. Czy wystarczy wam sprytu, mocy i odwagi, przekonacie się biorąc udział w rodzinnej grze miejskiej „Księgoduchy do poduchy” z okazji 2. Festiwalu Literatury dla Dzieci - 16 maja w Krakowie i 23 maja w Gdańsku.

  więcej
 • Warszawskie Targi Książki

  W dniach 14-17 maja zapraszamy na Stadion Narodowy - w tym roku Festiwal Literatury dla Dzieci także zagości na Warszawskich Targach Książki!

  więcej
 • Dobre Strony w dobrym miejscu!

  Niecałe dwa miesiące dzielą nas od wrocławskiego święta młodych i najmłodszych czytelników. Już tradycyjnie na przełomie maja i czerwca odbędą się Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY.

  więcej
 • Józef Wilkoń - artysta wszechstronny

  Jego prace znajdują się w największych galeriach, a dorobek obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych. Józef Wilkoń będzie gościem Festiwalu Literatury dla Dzieci.

  więcej
 • Wystawa „70 lat Pippi Pończoszanki”

  W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki. Z tej okazji w trasę po Polsce rusza wystawa poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren. Zagości także na naszym festiwalu!

  więcej
 • Ostry Dyżur Literacki

  Zapraszamy do udziału w zupełnie nowym wydarzeniu festiwalowym - Ostrym Dyżurze Literackim. "Diagnozą" dla najmłodszych będzie wybór idealnej lektury!

  więcej
 • Festiwale łączą siły!

  Wszystkich miłośników literatury zapraszamy w maju do Krakowa i Wrocławia! Czekają wieczory poetyckie, koncerty, wystawy, konkursy i wiele innych atrakcji dla młodszych i starszych uczestników!

  więcej
 • Festiwal pod honorowym patronatem IBBY i KOPD

  Z przyjemnością zawiadamiamy, że Festiwal Literatury dla Dzieci został już po raz drugi objęty honorowym patronatem Polskiej Sekcji IBBY i Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

  więcej
 • Konkurs "A to moja bajka właśnie...." 2015

  Współorganizatorzy festiwalu - Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek oraz Miejska Biblioteka Publiczna - ogłaszają czwartą edycję ogólnopolskiego konkursu "A to moja bajka właśnie…" dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Poszukujemy młodych bajkopisarzy!

  więcej
 • Niesamowita przestrzeń festiwalu - Kraków

  Przestrzeń literatury jest pod każdym względem niesamowita - a więc przestrzeń Festiwalu też musi być taka. Prezentujemy Państwu miejsca, w których odbędą się krakowskie spotkania.

  więcej
 • Energia stolicy - Warszawa

  Wszyscy znakomicie znamy legendy związane z Warszawą. Dobrze też wiemy, że to miasto, w którym historia lubi splatać się z tym, co nowe. W tej niezwykle dynamicznej przestrzeni spotkamy się z literaturą, która wie, co to tradycja, ale z chęcią wychodzi też poza jej ramy.

  więcej
 • Wiatr od morza - Gdańsk

  W historii literatury nie brakuje dowodów na to, że pisarzy i poetów morze inspirowało od zawsze. Mając to na uwadze, wybraliśmy się w tym roku również do Gdańska, żeby zbadać jak szum fal współgra z szelestem kartek.

  więcej
 • Ruszają prace nad drugą edycją Festiwalu!

  Ruszają prace nad drugą edycją Festiwalu. Znów możecie spodziewać się wielu atrakcji - spotkań z twórcami, warsztatów, spektakli, wystaw i nie tylko. Zajmiemy się sztuką opowiadania historii i wyprawimy się po baśnie z najdalszych krańców Ziemi.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2015 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska