Festiwal

Co będziemy robić – czyli program pełen niespodzianek

Już 10 maja rusza druga edycja festiwalu. Przez trzy tygodnie dzieci i ich rodzice będą mogli wziąć udział w przeszło stu wydarzeniach organizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Ideą festiwalowych spotkań jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

 

Co chcemy przekazać – czyli motyw przewodni

 

W tym roku skupimy się na idei dziecka w społeczeństwie. Pragniemy pokazać, że każdy z nas jest na swój sposób inny, ale wszyscy jesteśmy wartościowi – stąd hasło przewodnie: Ludzie – różni, a tacy sami. Poruszać będziemy m.in. problematykę różnorodności kulturowej, tolerancji, osób niepełnosprawnych czy porozumienia między pokoleniami.

 

Co będziemy robić – czyli program pełen niespodzianek

 

W tym roku program festiwalu będzie jeszcze bardziej różnorodny niż rok temu! Już teraz zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach, spotkaniach, wystawach, spacerach, projekcjach filmowych, degustacjach, grach miejskich, wernisażach, zabawach, konkursach i spektaklach.

 

Jak na festiwal literacki przystało, nie zabraknie też odczytów, czytanek i słuchowisk, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom najciekawsze i najbardziej wartościowe propozycje literackie.

 

Organizatorzy zadbają również o profesjonalne wsparcie dla rodziców. Festiwal będzie okazją do spotkań z pedagogami i psychologami dziecięcymi. Dodatkowo eksperci z zakresu literatury dziecięcej podpowiedzą, jak nie pogubić się w księgarni i bibliotece i mądrze wybrać książki dla swoich pociech.

 

O czym będziemy rozmawiać – czyli nasze pasma tematyczne

 

Podczas pasma filozoficznego padną pytania uniwersalne, na które wspólnie z dziećmi poszukamy odpowiedzi – kim jestem? Jak osiągnąć szczęście? Czym jest dobro i zło? W ramach aktywności kulinarnych czytaniu towarzyszyć będzie wspólne przygotowanie i degustacja przysmaków. W cyklu sentymentalnym będziemy za pomocą książek budować mosty międzypokoleniowe, którymi spróbujemy połączyć współczesne dzieci z ich rodzicami i dziadkami. Nie zabraknie tłumnie odwiedzanych w minionym roku „Czytanek po zmroku”wieczornego czytania baśni z odległych zakątków świata, którym będą towarzyszyć zabawy związane z danym kręgiem kulturowym.

 

Co polecamy – czyli nagroda dla Najlepszej polskiej Książki dla Dzieci 2014

 

Tradycją festiwalu stało się szukanie najbardziej wartościowych pozycji literackich dla dzieci. W pierwszym etapie kapituła wybiera najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. W drugiej turze głos mają najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować w trakcie internetowego plebiscytu. Jurorzy już szukają najlepszych pozycji – listę nominowanych książek ogłosimy niebawem. Nagroda została ufundowana przez Miasto Wrocław.


O co nam chodzi – czyli główne wartości i cele Festiwalu

 

Pomysłodawcy i organizatorzy Festiwalu Literatury dla Dzieci wcielili w życie swoje marzenie, którym było zaistnienie literatury dziecięcej w przestrzeni społecznej. Dlatego też zapraszając czytelników do wspólnej zabawy wychodzimy na ulice miast.

 

W pracy z dziećmi stawiamy na aktywizujące metody dydaktyczne. Chcemy wychować młode pokolenie na ludzi aktywnych, zaangażowanych i potrafiących niezależnie myśleć. Dlatego podczas naszych zajęć zapraszamy nie tylko do słuchania i patrzenia, ale także do wąchania, smakowania, dotykania i tworzenia.

 

Z książką w ręku walczymy o to, by za kilkanaście lat biblioteki i księgarnie pełne były młodych obywateli znających wartość słowa pisanego i potrafią czerpać z niego inspiracje, wiedzę i mądrość.

 

Przyłączycie się?


Więcej na: www.fldd.pl
 

© Festiwal literatury dla dzieci 2015 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska