Goście

Anna Czerwińska-Rydel

Anna Czerwińska-Rydel – urodzona w 1973 roku w Gdańsku autorka książek dla dzieci i młodzieży, muzyk i pedagog. W swoje powieści wplata wątki historyczne, muzyczne, społeczne i biograficzne. Stworzyła wyjątkową serię książek dla dzieci o wielkich Polakach: m.in. Fryderyki Chopinie, Irenie i Julianie Tuwimie, Januszu Korczaku, Witoldzie Lutosławskim czy Kornelu Makuszyńskim. Na projekt Gdańskiej Trylogii dla dzieci (opowieści biograficzne o Janie Heweliuszu, Gabrielu Fahrenheicie i Arthurze Schopenhauerze) autorka otrzymała stypendium dla twórców Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Samorządu Województwa Pomorskiego.

 

Doceniana w kraju i za granicą, otrzymała wiele prestiżowych nagród – za Wszystko gra! m.in. I nagrodę Bologna Ragazzi Award w kategorii „Non Fiction” i nominację do nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis 2014, książka została ponadto wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Honorową Listę IBBY. Tajemnica Matyldy i Sekretnik Matyldy zdobyły dwie I nagrody w kategorii proza dla dzieci Costerina 2010, a Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem - nagrodę Książka Roku IBBY 2011 w kategorii ilustracje oraz wyróżnienie w Konkursie PTWK „Najpiękniejsza książka 2011”.


O sobie mówi: "Lubię białe płatki śniegu, mruczenie kota i ciasteczka migdałowe. Kocham dzieci, muzykę Mozarta i zapach pomarańczy. A bajki przynosi mi poranne słońce!"
 

Goście – pozostałe:

 • Rotraut Susanne Berner

  Jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych niemieckich ilustratorek. Graficzka, autorka wielu książek obrazkowych dla dzieci i młodzieży.

  więcej
 • Michel Piquemal

  "Niespokojny gaduła", "marzyciel i awanturnik" z czasów szkolnych stał się nauczycielem i autorem ponad 200 książek dla dzieci. Uważa, że pisanie dla młodych to tworzenie dla życia i optymizmu.

  więcej
 • Ulf Stark

  Wielokrotnie nagradzany autor ponad 50 książek oraz szeregu scenariuszy programów telewizyjnych, filmów i sztuk teatralnych. Świat Starka pełen jest drobiazgów. Takich, które dzieciom pozwalają pamiętać, a dorosłym przypomnieć sobie, jaka piękna jest codzienność.

  więcej
 • Jan Bajtlik

  Jan Bajtlik należy do najmłodszych, a jednocześnie bardzo utalentowanych twórców książek dla dzieci. Tworzy również plakaty i ilustracje, publikowane między innymi w Time Magazine, The New York Times i Forbes Magazine.

  więcej
 • Katarzyna Bogucka

  Ilustratorka i autorka książek dla dzieci i dorosłych, tworzy dla "Przekroju" i "Twojego Stylu". Designerka, zajmująca się także projektowaniem użytkowym.

  więcej
 • Wojciech Bonowicz

  Poeta, dziennikarz, publicysta. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Jego biografię księdza Tischnera nominowano do Nagrody Literackiej NIKE 2011.

  więcej
 • Tomasz Broda

  Człowiek orkiestra: zajmuje się ilustracją prasową i książkową, plakatem, rysunkiem, malarstwem, scenografią. Projektuje też lalki i stroje teatralne. Wnikliwy, ironiczny i wrażliwy.

  więcej
 • Irena Cieślińska

  Zastępca Dyrektora Centrum Nauki Kopernik. Redaktorka kilku czasopism popularnonaukowych. Laureatka m.in. nagrody w konkursie na „Najlepszy tekst popularnonaukowy” oraz nagrody specjalnej za tekst o współczesnej medycynie.

  więcej
 • Joanna Jodełka

  Pisarka, historyk sztuki, autorka scenariuszy filmowych. Kobieta z wieloma pasjami, z których najważniejsze to pisanie i publikowanie na swojej stronie internetowej wierszy i piosenek.

  więcej
 • Iwona Chmielewska

  Autorka i ilustratorka wyjątkowych książek obrazowych dla dzieci i dorosłych, ciesząca się niezwykłą popularnością w kraju i za granicą.

  więcej
 • Yvette Żółtowska-Darska

  Yvette Żółtowska-Darska - mama 10-letniego syna, zainspirowana jego pasją do piłki nożnej i "bajkami na dobranoc", które mu opowiadała, postanowiła napisać serię książek dla dzieci o ich piłkarskich idolach.

  więcej
 • Anna Kaszuba-Dębska

  Malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka i reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe.

  więcej
 • Rafał Kosik

  Niedoszły architekt, wydawca, autor powieści dla dorosłych i młodzieży. Uważa, że czytanie przede wszystkim powinno być przyjemnością, a jego utwory od lat zaciekawiają czytelników.

  więcej
 • Joanna Krzyżanek

  Joanna Krzyżanek to obdarzona ogromną wyobraźnią i dziecięcą wrażliwością autorka popularnych książek, które, jak mówi, przychodzą do niej same i kiedy chcą, ona je tylko zapisuje.

  więcej
 • Tomasz Lew Leśniak

  Artysta grafik, rysownik, animator. Laureat Grand Prix konkursu na MFK 1999. Ukończył Wydział Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Na co dzień związany ze studiem Human Ark.

  więcej
 • Andrzej Maleszka

  Reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Także laureat nagrody IBBY za najlepszą powieść roku dla dzieci.

  więcej
 • Marcin Mortka

  Z zawodu nauczyciel, pilot wycieczek, tłumacz. Z zamiłowania pisarz i pasjonat wielkich żaglowców, średniowiecznych krucjat, muzyki rockowej oraz kawy.

  więcej
 • Marianna Oklejak

  Jedna z najzdolniejszych ilustratorek młodego pokolenia, jej wyjątkowe ilustracje do "Basi" są nowoczesne i zarazem klasyczne. Współtwórca wielu projektów, m.in. dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  więcej
 • Ewa Kozyra-Pawlak

  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autorka pięciu książek autorskich oraz ilustracji do ponad dwudziestu książek dla dzieci, wydanych we współpracy z wydawnictwami w Polsce, Francji i Korei.

  więcej
 • Renata Piątkowska

  Wielokrotnie nagradzana autorka książek dla dzieci - "Wszystkie moje mamy" zostały Książką Roku 2013 zeszłorocznej edycji festiwalu. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.

  więcej
 • Anna Piwkowska

  Poetka, eseistka, recenzentka. Mistrzyni wykrawania z życia pojedynczych zdarzeń, chwil, anegdot. W swojej twórczości zawiera wszystko to, co najważniejsze, przede wszystkim: miłość.

  więcej
 • Michał Rusinek

  Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie. Na co dzień pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia teorii literatury. Pisuje felietony o książkach i języku.

  więcej
 • Tomasz Samojlik

  Za dnia naukowiec, zajmujący się badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, nocami zaś twórca komiksów i książek dla dzieci, w których stara się przybliżyć młodym odbiorcom tajemnice natury. Wielu z wykreowanych przez niego bohaterów już poprzez same swoje imiona zdradza przynależność do świata puszczy.

  więcej
 • Rafał Skarżycki

  Absolwent Filozofii na UW. Scenarzysta, pisarz, autor komiksów. Znany przede wszystkim z serii "Jeż Jerzy” i "Tymek & Mistrz". Laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu komiksu w Łodzi.

  więcej
 • Zofia Stanecka

  Kiedy Zofia Stanecka była bardzo mała, chciała zostać wilkiem. Okazało się jednak, że to się nie uda, została więc pisarką, ponieważ dzięki temu może stawać się kim chce - wystarczy wymyślić odpowiedniego bohatera.

  więcej
 • Agnieszka Stelmaszyk

  Pisarka i podróżniczka, która swoją pasją poznawania świata zaraża nie tylko najbliższych, ale też czytelników swoich książek.

  więcej
 • Jerzy Stuhr i Marianna Bończa-Stuhr

  Ojciec i córka, literacki duet doskonały. Wspólnie stworzyli niezwykłą książeczkę: „Kto tam zerka na Kacperka”, w której młodemu czytelnikowi przedstawiona zostaje cudowna przestrzeń biblioteki.

  więcej
 • Marcin Szczygielski

  Pisarz, grafik, dziennikarz i dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego Latarnik. Zdobywca licznych nagród za książki dla dzieci i młodzieży.

  więcej
 • Marianna Sztyma

  Absolwentka Akademi Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorka ilustracji do wielu książek dla dzieci. Rysuje także komiksy i projektuje okładki, ma 7 kotów i dwa psy.

  więcej
 • Maciej Szymanowicz

  Ilustrator, grafik, autor książek. Człowiek wszechstronny. Za ilustracje wykonane do "Asiuni" otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, a za "Wszystkie moje mamy" nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci w 2014 roku.

  więcej
 • Agnieszka Tyszka

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. cyklu o Zosi z ulicy Kociej.

  więcej
 • Adam Wajrak

  Adam Wajrak jest miłośnikiem i obrońcą przyrody, który pisze książki. Miłość do ekologii widać było po nim już w dzieciństwie, kiedy znosił do mieszkania i leczył ranne lub chore zwierzęta.

  więcej
 • Iwona Wierzba

  Pomysłodawczyni oraz autorka książek dla dzieci i wydawca. Jak mawia o sobie - urodziła się z genem ISBN. Absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, od zawsze związana z książką.

  więcej
 • Józef Wilkoń

  Jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Współtwórca licznych książek dla dzieci i dorosłych, uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i za granicą. W 2015 r. obchodzi swój jubileusz.

  więcej
 • Maciej Wojtyszko

  Reżyser, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów, który stworzył Brombę - fantastyczne stworzenie z jego książek dla dzieci.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2015 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska