Goście

Rafał Kosik

Rafał Kosik – urodzony w 1971 roku w Warszawie, „niedokończony architekt”, pisarz, publicysta i scenarzysta, współwłaściciel wydawnictwa PowergraphPisze od pierwszych klas szkoły podstawowej, zadebiutował jednak dopiero w 2001 roku na łamach „Nowej Fantastyki” opowiadaniem Pokoje przechodnie. Po kilkudziesięciu opowiadaniach w „Nowej Fantastyce” i „Science Fiction” przyszedł czas na debiut powieściowy – w 2003 roku ukazała się książka Mars. Jego kolejna powieść Vertical była nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla i zwyciężyła w plebiscycie Nautilus 2006, a za Kameleona otrzymał nagrodę główną Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrodę Sfinksa, czyli komplet nagród fantastycznych!

 

Największą popularność przyniósł mu cykl 13 powieści science fiction dla młodzieży „Felix, Net i Nika”, a także wyjątkowe książki Amelia i Kuba. Godzina duchów oraz Kuba i Amelia. Godzina duchów – jedna historia opowiedziana z punktu widzenia dwojga bohaterów. Dzięki temu czytelnicy mogą zdać sobie sprawę z tego, że różni ludzie mogą zupełnie inaczej oceniać czy interpretować te same zdarzenia.


Gdzieś od połowy 2007 roku próbuje określać się jako full-time writer. O swoim pisaniu mówi: „piszę z potrzeby opowiadania historii. Uważam jednak, że czytanie przede wszystkim powinno być przyjemnością. Jeśli historia ma być nudna, lepiej jej w ogóle nie pokazywać światu."

 

zdj. zikistudio.com

Goście – pozostałe:

 • Rotraut Susanne Berner

  Jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych niemieckich ilustratorek. Graficzka, autorka wielu książek obrazkowych dla dzieci i młodzieży.

  więcej
 • Michel Piquemal

  "Niespokojny gaduła", "marzyciel i awanturnik" z czasów szkolnych stał się nauczycielem i autorem ponad 200 książek dla dzieci. Uważa, że pisanie dla młodych to tworzenie dla życia i optymizmu.

  więcej
 • Ulf Stark

  Wielokrotnie nagradzany autor ponad 50 książek oraz szeregu scenariuszy programów telewizyjnych, filmów i sztuk teatralnych. Świat Starka pełen jest drobiazgów. Takich, które dzieciom pozwalają pamiętać, a dorosłym przypomnieć sobie, jaka piękna jest codzienność.

  więcej
 • Jan Bajtlik

  Jan Bajtlik należy do najmłodszych, a jednocześnie bardzo utalentowanych twórców książek dla dzieci. Tworzy również plakaty i ilustracje, publikowane między innymi w Time Magazine, The New York Times i Forbes Magazine.

  więcej
 • Katarzyna Bogucka

  Ilustratorka i autorka książek dla dzieci i dorosłych, tworzy dla "Przekroju" i "Twojego Stylu". Designerka, zajmująca się także projektowaniem użytkowym.

  więcej
 • Wojciech Bonowicz

  Poeta, dziennikarz, publicysta. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Jego biografię księdza Tischnera nominowano do Nagrody Literackiej NIKE 2011.

  więcej
 • Tomasz Broda

  Człowiek orkiestra: zajmuje się ilustracją prasową i książkową, plakatem, rysunkiem, malarstwem, scenografią. Projektuje też lalki i stroje teatralne. Wnikliwy, ironiczny i wrażliwy.

  więcej
 • Irena Cieślińska

  Zastępca Dyrektora Centrum Nauki Kopernik. Redaktorka kilku czasopism popularnonaukowych. Laureatka m.in. nagrody w konkursie na „Najlepszy tekst popularnonaukowy” oraz nagrody specjalnej za tekst o współczesnej medycynie.

  więcej
 • Joanna Jodełka

  Pisarka, historyk sztuki, autorka scenariuszy filmowych. Kobieta z wieloma pasjami, z których najważniejsze to pisanie i publikowanie na swojej stronie internetowej wierszy i piosenek.

  więcej
 • Iwona Chmielewska

  Autorka i ilustratorka wyjątkowych książek obrazowych dla dzieci i dorosłych, ciesząca się niezwykłą popularnością w kraju i za granicą.

  więcej
 • Yvette Żółtowska-Darska

  Yvette Żółtowska-Darska - mama 10-letniego syna, zainspirowana jego pasją do piłki nożnej i "bajkami na dobranoc", które mu opowiadała, postanowiła napisać serię książek dla dzieci o ich piłkarskich idolach.

  więcej
 • Anna Kaszuba-Dębska

  Malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka i reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe.

  więcej
 • Joanna Krzyżanek

  Joanna Krzyżanek to obdarzona ogromną wyobraźnią i dziecięcą wrażliwością autorka popularnych książek, które, jak mówi, przychodzą do niej same i kiedy chcą, ona je tylko zapisuje.

  więcej
 • Tomasz Lew Leśniak

  Artysta grafik, rysownik, animator. Laureat Grand Prix konkursu na MFK 1999. Ukończył Wydział Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Na co dzień związany ze studiem Human Ark.

  więcej
 • Andrzej Maleszka

  Reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Także laureat nagrody IBBY za najlepszą powieść roku dla dzieci.

  więcej
 • Marcin Mortka

  Z zawodu nauczyciel, pilot wycieczek, tłumacz. Z zamiłowania pisarz i pasjonat wielkich żaglowców, średniowiecznych krucjat, muzyki rockowej oraz kawy.

  więcej
 • Marianna Oklejak

  Jedna z najzdolniejszych ilustratorek młodego pokolenia, jej wyjątkowe ilustracje do "Basi" są nowoczesne i zarazem klasyczne. Współtwórca wielu projektów, m.in. dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  więcej
 • Ewa Kozyra-Pawlak

  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autorka pięciu książek autorskich oraz ilustracji do ponad dwudziestu książek dla dzieci, wydanych we współpracy z wydawnictwami w Polsce, Francji i Korei.

  więcej
 • Renata Piątkowska

  Wielokrotnie nagradzana autorka książek dla dzieci - "Wszystkie moje mamy" zostały Książką Roku 2013 zeszłorocznej edycji festiwalu. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.

  więcej
 • Anna Piwkowska

  Poetka, eseistka, recenzentka. Mistrzyni wykrawania z życia pojedynczych zdarzeń, chwil, anegdot. W swojej twórczości zawiera wszystko to, co najważniejsze, przede wszystkim: miłość.

  więcej
 • Michał Rusinek

  Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie. Na co dzień pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia teorii literatury. Pisuje felietony o książkach i języku.

  więcej
 • Anna Czerwińska-Rydel

  Autorka książek dla dzieci i młodzieży, muzyk i pedagog. W swoje powieści wplata wątki historyczne, muzyczne, społeczne i biograficzne. Kocha dzieci, muzykę Mozarta i zapach pomarańczy, a bajki przynosi jej poranne słońce.

  więcej
 • Tomasz Samojlik

  Za dnia naukowiec, zajmujący się badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, nocami zaś twórca komiksów i książek dla dzieci, w których stara się przybliżyć młodym odbiorcom tajemnice natury. Wielu z wykreowanych przez niego bohaterów już poprzez same swoje imiona zdradza przynależność do świata puszczy.

  więcej
 • Rafał Skarżycki

  Absolwent Filozofii na UW. Scenarzysta, pisarz, autor komiksów. Znany przede wszystkim z serii "Jeż Jerzy” i "Tymek & Mistrz". Laureat Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu komiksu w Łodzi.

  więcej
 • Zofia Stanecka

  Kiedy Zofia Stanecka była bardzo mała, chciała zostać wilkiem. Okazało się jednak, że to się nie uda, została więc pisarką, ponieważ dzięki temu może stawać się kim chce - wystarczy wymyślić odpowiedniego bohatera.

  więcej
 • Agnieszka Stelmaszyk

  Pisarka i podróżniczka, która swoją pasją poznawania świata zaraża nie tylko najbliższych, ale też czytelników swoich książek.

  więcej
 • Jerzy Stuhr i Marianna Bończa-Stuhr

  Ojciec i córka, literacki duet doskonały. Wspólnie stworzyli niezwykłą książeczkę: „Kto tam zerka na Kacperka”, w której młodemu czytelnikowi przedstawiona zostaje cudowna przestrzeń biblioteki.

  więcej
 • Marcin Szczygielski

  Pisarz, grafik, dziennikarz i dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego Latarnik. Zdobywca licznych nagród za książki dla dzieci i młodzieży.

  więcej
 • Marianna Sztyma

  Absolwentka Akademi Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autorka ilustracji do wielu książek dla dzieci. Rysuje także komiksy i projektuje okładki, ma 7 kotów i dwa psy.

  więcej
 • Maciej Szymanowicz

  Ilustrator, grafik, autor książek. Człowiek wszechstronny. Za ilustracje wykonane do "Asiuni" otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, a za "Wszystkie moje mamy" nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci w 2014 roku.

  więcej
 • Agnieszka Tyszka

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka prasowa. Autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. cyklu o Zosi z ulicy Kociej.

  więcej
 • Adam Wajrak

  Adam Wajrak jest miłośnikiem i obrońcą przyrody, który pisze książki. Miłość do ekologii widać było po nim już w dzieciństwie, kiedy znosił do mieszkania i leczył ranne lub chore zwierzęta.

  więcej
 • Iwona Wierzba

  Pomysłodawczyni oraz autorka książek dla dzieci i wydawca. Jak mawia o sobie - urodziła się z genem ISBN. Absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, od zawsze związana z książką.

  więcej
 • Józef Wilkoń

  Jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Współtwórca licznych książek dla dzieci i dorosłych, uhonorowany wieloma nagrodami w kraju i za granicą. W 2015 r. obchodzi swój jubileusz.

  więcej
 • Maciej Wojtyszko

  Reżyser, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów, który stworzył Brombę - fantastyczne stworzenie z jego książek dla dzieci.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2015 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska