Program

Spotkania festiwalowe we Wrocławiu - edycja 2015

Rezerwacje przyjmujemy od 2 kwietnia br. pod adresem rejestracja@fldd.pl (w tytule prosimy o podanie nazwy miasta, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać).

 

Aby dokonać rezerwacji indywidualnej niezbędne jest podanie następujących danych:

  • imię, nazwisko oraz wiek dziecka,
  • imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna,
  • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować.

Zgłoszenia rezerwacji grupowej muszą zawierać:

  • imię i nazwisko opiekuna,
  • liczebność grupy,
  • miasto oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować,
  • zeskanowane zgłoszenia muszą zostać podpisane i opieczętowane przez dyrektora lub kierownika placówki i wysłane drogą mailową.

Uprzejmie prosimy o mailowe lub telefoniczne potwierdzenie rezerwacji na 7 dni przed terminem wydarzenia.


 

Program festiwalu:

(Może ulec nieznacznym zmianom)

 

Wtorek, 19 maja

 

Inauguracja wystawy Masz prawa, człowieku, skwer przy kościele św. Marii Magdaleny, róg ulic Szewskiej i Wita Stwosza (nie prowadzimy rezerwacji)

 

Wystawa potrwa do 31 maja.

Wystawa wielkoformatowych ilustracji pochodzących z książki Masz prawa, człowieku! autorstwa Małgorzaty Węgrzeckiej i Iwony Zabielskiej-Stadnik. Przedstawimy przygotowane przez czołowych polskich ilustratorów obrazy, do stworzenia których inspiracją była Powszechna Deklaracja Praw Człowieka. Na wystawie będzie więc można podziwiać prace: Anity Andrzejewskiej, Jana Bajtlika, Małgorzaty Bieńkowskiej, Marcina Bruchnalskiego, Iwony Całej, Agaty Dudek, Kacpra Dudka, Marii Ekier, Piotra Fąfrowicza, Anity Graboś, Tomasza Kozłowskiego, Krystyny Lipki-Sztarbałło, Piotra Nagina, Małgorzaty Nowak, Andrzeja Pilichowskiego-Ragno i Joanny Rusinek.

 

Wtorek, 26 maja

 

Wystawa „70 lat Pippi Pończoszanki”, Dolnośląska Biblioteka Publiczna                                    

W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki. Z tej okazji w trasę po Polsce rusza wystawa poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren. We Wrocławiu będzie można ją oglądać do 8 czerwca.

 

19:00-20:00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury - czyta Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Gabinet Prezydenta, Sukiennice 9 (6-10 lat)

 

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

 

Czwartek, 28 maja

 

Wystawa rzeźb Józefa Wilkonia, przestrzeń Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, Wrocławskie Centrum Kongresowe (bez ograniczeń)

 

Józef Wilkoń obchodzi w tym roku jubileusz 85. urodzin. Włączamy się w obchody, a na wystawie będzie można obejrzeć przegląd najważniejszych prac Mistrza.


11:00-13:00 Słodki początek, czyli Bajka pachnąca czekoladą – warsztaty z Joanną Krzyżanek, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (4-7 lat)

 

Obdarzona ogromną wyobraźnią i dziecięcą wrażliwością autorka popularnych książek o Cecylce Knedelek po raz kolejny wprowadzi dzieci w magiczny świat kuchni. Tym razem będzie bardzo słodko! Zasmakujecie w czekoladowej historii bibliotekarza Emiliana Apli, który zabierze was w mocno czekoladowy świat Andruszków – właścicieli sklepu z... czekoladą.

 

13:30-15:00 Warsztaty z mistrzami ilustracji - Tomasz Broda, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (4-7 lat)

Na warsztaty przynieście drobiazgi z domowych szuflad i magazynów: zakrętki od słoików, piłeczki pingpongowe, kolorowe guziki różnej wielkości, gąbki, kolorowe zmywaki do naczyń, plastikowe klamerki.

 

Warsztaty plastyczne z twórcą lalek i masek z przedmiotów codziennego użytku.


15:00-16:00 Bajanie to nie lada sztuka – warsztaty opowiadania z użyciem kości literackich, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (od 3 lat)

 

Myślicie, że łatwo jest stworzyć opowieść? Przekonamy się o tym na festiwalowych warsztatach. Pomogą nam kości literackie, gry planszowe i klocki edukacyjne - przy ich pomocy na pewno uda nam się stworzyć historię, jakiej świat nie słyszał!


19:00-20:00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury – Baśnie żydowskie czyta Maciej Tomaszewski; warsztaty tańca żydowskiego, Synagoga pod Białym Bocianem (4-10 lat)

 

Zapraszamy do poznania magii żydowskich baśni we wnętrzach przepięknej synagogi. Potem spróbujemy odtańczyć tradycyjne żydowskie tańce na placu przed synagogą. 

 

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

 

Piątek, 29 maja

 

Wystawa rzeźb Józefa Wilkonia, przestrzeń Wrocławskich Targów Książki, Wrocławskie Centrum Kongresowe (b.o.)

 

Józef Wilkoń obchodzi w tym roku jubileusz 85. urodzin. Włączamy się w obchody, a na wystawie będzie można obejrzeć przegląd najważniejszych prac Mistrza.

 

11:00-12:30 Warsztaty z mistrzami ilustracji – Ewa Kozyra-Pawlak, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (4-7 lat)

 

Podczas warsztatów wykonamy niezwykłe pieski z kartonów. 


12:00-13:30 Warsztaty z mistrzami ilustracji – Józef Wilkoń, Teatr Muzyczny Capitol (7-14 lat)

 

Spotkanie jubileuszowe oraz multimedialne warsztaty malarskie na Podwórku.

 

Józef Wilkoń to jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Autor ilustracji do ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych, które ukazały się po polsku oraz ponad 80 zagranicznych książek dla dzieci. Zajmuje się ilustracją, malarstwem sztalugowym, rzeźbą, scenografią, projektuje także gobeliny. 


13:00-14:30 Rajd samochodowy z Janem Bajtlikiem, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (4-7 lat)

 

Punktem wyjścia do tego spotkania są książki Auto Korek, będziemy poznawać słownictwo i dźwięki charakterystyczne dla ruchu drogowego. Z kartonowych pudeł wykonamy samochody, którymi na koniec zajęć będziemy... jeździć.


14:30-15:30 Felix, Net i Nika – spotkanie z Rafałem Kosikiem w ramach Międzynarodowego Festiwalu KryminałuTargi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (10-14 lat)


Cykl 13 książek science fiction Felix, Net i Nika przyniósł autorowi wyjątkową popularność. Rafał Kosik uważa, że czytanie powinno być przyjemnością, a opowiadane historie zaciekawiać i intrygować. I takie też będzie spotkanie z autorem, na które serdecznie zapraszamy!


15:30-17:30 Zagrajmy w literaturę – gry planszowe, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (od 3 lat)

 

Podczas tego spotkania poznamy najlepsze planszówki dla dzieci. Dorośli też nie będą się nudzić.

 

19:00-20:00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury – Bajki Chińskie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu (4-7 lat)

 

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

 

Po czytankach zapraszamy na zwiedzanie wystawy "Estetyka rytuału. Chińska sztuka ludowa z kolekcji dr Zlaty Cerny 25 listopada 2014 – 30 sierpnia 2015". Kurator wystawy Dorota Róż-Mielecka przybliży nam kulturę i tradycję Państwa Środka: nie tylko oprowadzi po prezentowanej wystawie, ale i opowie bajki, których słuchają mali Chińczycy i pokaże ich zabawki!

 

Sobota, 30 maja


Wystawa rzeźb Józefa Wilkonia, przestrzeń Wrocławskich Targów Książki, Wrocławskie Centrum Kongresowe (b.o.)

 

Józef Wilkoń obchodzi w tym roku jubileusz 85. urodzin. Włączamy się w obchody, a na wystawie będzie można obejrzeć przegląd najważniejszych prac Mistrza.

 

10:00-13:00 Detektywistyczna impreza międzypokoleniowa, w tym spotkania z Agnieszką Stelmaszyk i Joanną Jodełką w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, Kino Nowe Horyzonty (8-14 lat)

 

W godzinach 10:00-11:30 zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Stelmaszyk wokół serii Kroniki Archeo (8-12 lat). Kroniki Archeo to wartka akcja, przygody na miarę Indiany Jones, bohaterowie, z którymi nie będziesz chciał się rozstawać i mnóstwo humoru! Oto książka, którą czyta się jednym tchem! W każdej z jej książek można spotkać bohaterów podróżujących po całym świecie, albo majsterkujących, czy wpadających co chwilę w nowe kłopoty…

 

W godzinach 11:30-13:00 zapraszamy na spotkanie z Joanną Jodełką, autorką kryminałów dla młodzieży (10-14 lat).

 

11:00-13:00 Warsztaty modowe z Katarzyną Bogucką w oparciu o książkę M.O.D.A.Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (bez ograniczeń wiekowych)

 

Podczas warsztatów będziemy tworzyć najwspanialsze papierowe stroje. O godz. 12:30 pokaz mody na Pergoli.

 

11:00-15:00 Ostry Dyżur Literacki, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (b.o.)

 

Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę i zalecą spożycie "pigułki mądrości". Pomagamy wszystkim molom książkowym!

 

13:30-16:30 Warsztaty malarskie dla rodzin z Józefem Wilkoniem, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK, (9-14 lat)

Brak miejsc - lista pękła w szwach!

 

Józef Wilkoń to jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Autor ilustracji do ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych, które ukazały się po polsku oraz ponad 80 zagranicznych książek dla dzieci. Zajmuje się ilustracją, malarstwem sztalugowym, rzeźbą, scenografią, projektuje także gobeliny. 

 

16:00-17:30 Magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki - spotkanie i warsztaty aktorskie z autorem, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK, (9-14 lat)


Interaktywne spotkanie z twórcą Magicznego Drzewa. Andrzej Maleszka - autor i reżyser tego znanego cyklu będzie rozmawiał z czytelnikami o tworzeniu filmu i powieści, o nowych pomysłach i niezwykłych cyfrowych ilustracjach. Pokaże też jak pracuje z młodymi aktorami w filmie Magiczne Drzewo. Dzieci będą mogły zaprezentować aktorskie możliwości i wcielić się w postaci z książki.

 

18:30-19.30 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury – Baśnie afrykańskie i zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, Afrykarium (4-7 lat)

 

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów. Po wysłuchaniu afrykańskich baśni zwiedzimy wyjątkowe Afrykarium!

 

19:00-22:00 Gala i rozdanie nagrody plebiscytu "Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2014", Stary Ratusz (b.o.)


Gość specjalny - Józef Wilkoń - wręczy zwycięzcy dyplom z grafiką własnego autorstwa.

 

Niedziela, 31 maja

 

Wystawa rzeźb Józefa Wilkonia, przestrzeń Wrocławskich Targów Książki, Wrocławskie Centrum Kongresowe (b.o.)

 

Józef Wilkoń obchodzi w tym roku jubileusz 85. urodzin. Włączamy się w obchody, a na wystawie będzie można obejrzeć przegląd najważniejszych prac Mistrza.


11:00-12:30 Zagadki Tappiego – spotkanie z Marcinem Mortką w ramach Międzynarodowego Festiwalu KryminałuTargi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (7-12 lat)

 

Jeśli macie ochotę zajrzeć do Chaty Tappiego, posłuchać bajek Gawędziarza, jakie opowiadał w pewną gwieździstą noc, poznać olbrzyma Głabrzycha i sprawdzić, jaki czar rzuciła na niego Skrzypicha, a nawet pobawić się w berka z Wichrem, zapraszamy do Szepczącego Lasu… 

 

12:00-15:00 Ostry Dyżur Literacki, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (b.o.)

 

Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę i zalecą spożycie "pigułki mądrości". Pomagamy wszystkim molom książkowym!


12:30-13:30 Bromba i filozofia - spotkanie z Maciejem Wojtyszko, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (8-12 lat)

To spotkanie nie odbędzie się, niestety!


Reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych oraz przede wszystkim książek dla dzieci. Pomysłodawca Bromby, która od wielu lat zajmuje się myśleniem. Mogłoby się wydawać, że myślenie o myśleniu nie ma sensu. Niestety, okazuje się, że bez myślenia o myśleniu sensu jest jeszcze mniej, a może nawet wcale.


15:00-15:30 Rozdanie nagród dla Literaturożerców, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (b.o.)

 

Wręczenie nagród najaktywniejszym uczestnikom Festiwalu Literatury dla Dzieci z Wrocławia.


15:30-16:30 Spotkanie z Małym Księciem, Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, WCK (7-12 lat)

 

Podczas tego spotkania spróbujemy udowodnić, że każdy jest filozofem i architektem.


19.00-20.00 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury, Bajki hiszpańskie czyta Lech Janerka, Księgarnia Hiszpańska La Librería Española (5-9 lat)

 

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci ruszamy w podróż po świecie tropem bajek. Dzieci będą miały okazję poczuć się jak mieszkańcy innych części świata: posłuchać bajek, pobawić się i posmakować lokalnych specjałów.

 

Wszystkie spotkania we Wrocławskim Centrum Kongresowym odbywają się przy współpracy z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY.

 

Zapraszamy serdecznie!

Program – pozostałe:

© Festiwal literatury dla dzieci 2015 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska