Aktualności

Miejsca Festiwalowe Gdańsk

Gdańsk zawsze na fali! Złapcie wiatr w żagle i wyruszcie na morze literatury, żeby wyłowić z niego prawdziwe skarby. Gwarantujemy, że znajdziecie je w naszych niezwykłych miejscach festiwalowych, jak m.in. Instytut Kultury Miejskiej, Opera Bałtycka czy Stadion Energa Gdańsk.
 
Prosimy zatem nie zwlekać ani chwili. Zapraszamy do Gdańska!
 
 

Instytut Kultury Miejskiej

 

 

Instytut Kultury Miejskiej powstał w 2012 roku z przekształcenia zespołu koordynującego wcześniej działania związane z ubieganiem się Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od tamtej pory nieprzerwanie zajmuje się animowaniem życia kulturalnego miasta. Znany z organizacji wydarzeń takich jak Festiwal Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Festiwal Narracje czy Festiwal Europejski Poeta Wolności. Instytut działa dla mieszkańców miasta i we współpracy z nimi. Można do niego przyjść na otwarte wykłady, warsztaty, cykle filmowe, kameralne koncerty czy praktyczne szkolenia. W ramach Instytutu Kultury Miejskiej funkcjonują też inicjatywy związane z promowaniem historii Gdańska i animacją zapomnianych jego przestrzeni.

 
Zobacz więcej: www.ikm.gda.pl
 
 

Opera Bałtycka 

 
 
Wszystko zaczęło się w XVII od przyjazdu Ludwiki Marii Gonzagi, żony króla Władysława IV. Wtedy artyści teatru królewskiego w Szkole Szermierczej, którą trzeba było rozbudować na tą okazję, wystawili pierwszy spektakl operowy. Od tamtego czasu budynek wykorzystywano do wystawiania sztuk artystów przyjezdnych. W XVIII wieku teatr opery rozpoczął stałą działalność. 
 
W 2010 roku  telewizja  BBC uznała Operę Bałtycką za jeden z dziewięciu najlepszych teatrów operowych w Polsce. Miejsce to nie zamyka swoich drzwi poza spektaklami - można podejrzeć próbę, dotknąć z bliska kostiumy, poznać historię miejsca lub zapisać się na warsztaty taneczne czy teatralne. 
 
Zobacz więcej: https://operabaltycka.pl/
 
 

Patio ASP

 

 
Budynki z historią przemawiają do nas ze zdwojoną siłą. I tak jest z patio Akademii Sztuk Pięknych. Znajduje się ono obok Wielkiej Zbrojowni z XVII w. oraz Baszty Słomianej z XV w. Patio zostało utworzone w 2013 roku, 5 lat później zadaszone. Jego ściany i dach są ze szkła, więc w trakcie warsztatów będziemy podziwiać okoliczne mury. Wydarzenia odbywające się w tym miejscu są darmowe, skierowane do każdej grupy wiekowej,  mające na celu przybliżyć nas do świata sztuki i kultury. 
 
Zobacz więcej: http://patioasp.pl/
 
 

Centrum Św. Jana należące do Nadbałtyckiego Centrum Kultury

 

 
Od 23 lat w jednym z najcenniejszych zabytków Gdańska działa Centrum Św. Jana.
Jego powstanie było wynikiem połączenia sił przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i Archidiecezję Gdańską. W XIV wiecznym kościele św. Jana odbywają się koncerty, pokazy, przedstawienia czy wystawy. Drzwi tego miejsca są otwarte codziennie. 
 
Zobacz więcej: http://www.nck.org.pl/
 
 

Sztuka Wyboru

 
 
Sztuka Wyboru to nowoczesna przestrzeń łącząca potrzeby ducha i ciała. Można tu podziwiać sztukę, zachwycać się pięknem literatury, ale także nabyć rzeczy niezwykłe i upajać zmysły aromatyczną kawą i pachnącymi, rozpływającymi się  w ustach pysznościami. Sztuka  Wyboru to miejsce, w którym  każdy może oderwać się od spraw codziennych  i zanurzyć się w inny wymiar życia, mając do wyboru niezwykle bogaty wachlarz wydarzeń.  Sztuka Wyboru zaprasza do udziału w ciekawych warsztatach, spotkaniach  autorskich czy festiwalach ale także podziwiania wystaw i wernisaży młodej sztuki oraz do uczestniczenia  w wielu innych, różnorodnych,  arcyciekawych wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich między innymi w roślinnych wymianach czy  targach wegańskich.   Zrelaksuj się więc przy kubku gorącej kawy  i odkryj jak piękny jest świat wokół nas ..
 
Zobacz więcej: http://sztukawyboru.eu/
 
 

Stadion Energa Gdańsk

 

 
Stadion Energa Gdańsk to obiekt sportowy oddany do użytku w 2011 roku, dzięki któremu miasto Gdańsk zostało Miastem Gospodarzem Euro 2012 czyli Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2012 roku. Pierwszy mecz na stadionie Energa Gdańsk rozegrano  14 sierpnia 2011 r. w rozgrywkach T-Mobila Ekstrakalasa, podczas którego na widowni zasiadło 34 tysiące kibiców z całej Polski. 
Obiekt poza funkcją sportową oferuje również przestrzeń konferencyjną  oraz stworzoną na 9 tysiącach metrów kwadratowych FUN ARENĘ – największy park rozrywki w Trójmieście. Oprócz tego stadion zapewnia szeroką gamę dodatkowych atrakcji przeznaczonych dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Bungee Jumping, Escape Room, Kolej Tyrolska, Gokarty, Trampoliny (Movement Arena) czy Paintball (ZOLTAR Apokalipsa) to tylko kilka z wielu atrakcji jakie czekają na odwiedzających to miejsce. A jeśli chciałbyś zapewnić swojemu dziecku dzień pełen wrażeń to wpadnijcie do PLAYGROUND ARENA, gdzie na Twoją pociechę czeka: las tropikalny pełen tajemnic, niezwykła budowla pełna niespodzianek, statek piracki ze skarbami i mnóstwo innych przygód! 
Jeśli więc chcesz spędzić ciekawie i aktywnie swój wolny czas skieruj swoje kroki do tego ciekawego miejsca!
 
Zobacz więcej: https://stadionenerga.pl/
 
 

Gdański Teatr Szekspirowski 

 

 
Jeśli teatr kojarzy Ci się z nudą, to znaczy, że nie byłeś jeszcze w tym. Miejsce dla siebie znajdą tu zarówno osoby, które czują się humanistami jak i te, które nie mają problemów z naukami ścisłymi.
Od XVII w. w obecnym miejscu funkcjonował tam budynek Szkoły Fechtunku- pierwszy publiczny teatr. Tu tutaj można oglądać sztuki na scenie elżbietańskiej.
Poza tym, jeśli masz ochotę spojrzeć w gwiazdy bez wychodzenia z budynku, możesz to zrobić tutaj - dach otwiera się w 3 minuty.  
W tej lokalizacji znajdziemy również wiele ciekawych zajęć edukacyjnych np. Chemia Teatru, Lira Szekspira- czyli ciąg dalszy. Jeśli przed wejściem zobaczysz tłum ludzi, to oznacza nową sztukę, koncert lub wystawę. 

 

Zobacz więcej: https://teatrszekspirowski.pl/

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku

 
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku działa na obszarze województwa pomorskiego. Ze względu na swój pedagogiczny charakter, służy przede wszystkim nauczycielom, pedagogom, studentom przygotowującym się do wykonywania owych zawodów, ale i wszystkim tym, którzy chcą skorzystać z dostępnych materiałów. Czytelnik może poruszać się w obrębie czterech kategorii zbiorów takich jak książki, artykuły, multimedia oraz elementy muzealne, które dotyczą historii oświaty pomorskiej. Biblioteka jest bardzo zaangażowana w rozwój edukacji. Rokrocznie przygotowuje ofertę skierowaną do szkół znajdujących się na terenie województwa, zawierającą warsztaty dla nauczycieli, biblioteczne, muzealne i regionalne lekcje, zajęcia filmowe i takie, które promują czytelnictwo. Biblioteka główna i filie – a jest ich dwanaście - prowadzą szeroką działalność kulturalną oraz oświatową, organizują różnego rodzaju spotkania, konkursy, koncerty. Stałym elementem są wystawy (ekspozycje stałe i okolicznościowe). Ponadto biblioteka wydaje własne czasopismo „Exempli Gratia” o charakterze bibliotekarskim i oświatowym.
 
Zobacz więcej: pbw.gda.pl
 
 
 

Aktualności – pozostałe:

© Festiwal literatury dla dzieci 2018 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska