Aktualności

Miejsca festiwalowe Kraków

Już niebawem, po raz piąty, Festiwal Literatury dla Dzieci zawita do Krakowa. Razem z najmłodszymi miłośnikami literatury weźmiemy udział w niezliczonej liczbie warsztatów, czytanek, spotkań i projekcji, a wszystko to w niesamowitych przestrzeniach. Sprawdźcie, gdzie możecie nas spotkać w tym roku!
 
 

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

 

To połączenie muzeum z aktywnym centrum kultury, rozpowszechniającym wiedzę na temat Japonii i Dalekiego Wschodu. Budynek Muzeum to nowoczesna przestrzeń zaprojektowana przez japońskiego architekta Aratę Isozakiego. Wśród wielu poruszanych przez Muzeum wątków odnaleźć można te, związane ze sztuką, teatrem i filmem, muzyką, literaturą, filozofią czy religią Japonii oraz Dalekiego Wschodu. W trakcie istnienia Muzeum zaprezentowało ponad 10 wystaw, podczas których podziwiać można było współczesną grafikę, malarstwo, instalacje, a także najnowsze japońskie technologie.

 

Przedmiotem prac Muzeum jest również badanie wzajemnych relacji kulturowych Polski i Japonii, Wschodu i Zachodu.  Dodatkowo, Muzeum zaprasza do skorzystania ze swej niezwykle bogatej oferty edukacyjnej opartej na indywidualnym programie. Oferta ta skierowana jest do uczniów i studentów. W muzeum można również wziąć udział w ceremonii parzenia herbaty, a także w warsztatach tworzenia bonsai, suiseki czy układania ikebany. Działa tu również Archiwum Andrzeja Wajdy oraz Szkoła Języka Japońskiego pod patronatem Fundacji Japońskiej.
 
 
 

Centrum Kongresowe ICE Kraków 

 

 

W samym sercu Krakowa, z widokiem na Wewel! Centrum Kongresowe ICE słynie nie tylko z międzynarodowych kongresów, konferencji, spotkań biznesowych, W jego ofercie znajduje się również niezliczona ilość wydarzeń kulturalnych, koncertów, spektakli (zarówno tych teatralnych, jak i baletowych). Mnogość i różnorodność wydarzeń sprawiają, że Centrum Kongresowe ICE Kraków można bez obaw nazwać biznesową i kulturalną wizytówka miasta. 

 

Fot.: Wojciech Wandzel, wandzelphoto.com dla Krakowskiego Biura Festiwalowego

 

Sprawdź stronę partnera

 

 

Forum Desingu 

 
 
Punkt świeży i unikatowy w mieście Smoka Wawelskiego. Powstał kilka lat temu, a mieści się w dawnej restauracji Hotelu Cracovia, zbudowanego w latach 1960-1965. Budynek należy do Muzeum Narodowego. Salon nie pobiera od artysty prowizji, jest działalnością non profit. Współpracuje z ponad 150 projektantami z Polski i Europy. Dodatkowo, organizuje wiele wydarzeń takich jak: warsztaty tapicerstwa, bezpłatne konsultacje z projektantami wnętrz, targi chybionych prezentów.  
 
Jest to miejsce, gdzie artyści mogą sprzedawać swoje dzieła, a każdy zainteresowany może wejść aby z nimi się zapoznać. Jeśli więc urządzasz dom, szukasz niebanalnych dodatków czy oryginalnych ubrań - warto tam zajrzeć. Fani kawy i ciastka również znajdą w Forum coś dla siebie!
 
 
 

Kawiarnia Bon Ami 

 
Co powstanie z połączenia uwielbianej księgarni i tradycyjnej cukierni? Odpowiedź jest prosta - niesamowite miejsce spotkań! Właśnie taka jest kawiarnia Bon Ami, którą otwarto w miejscu starej księgarni Bony. Właściciele, podczas kreowania stylu nowej kawiarni inspirowali się również postacią Wojciecha Starowicza, syna  założyciela legendarnej Cukierni Starowicz? 
 
Kawiarnia działa zaledwie od kilku miesięcy i poza ciekawą ofertą słodkości w swoim menu ma również książki - dla dużych i małych. Znajdziecie ją przy ul. Kanoniczej 11. 
 
 
 

Instytut Goethego

 
W Pałacu Potockich przy Rynku Głównym (adres ten znają zapewne wszyscy germaniści) znajduje się przedstawicielstwo Niemieckiego Instytutu Kultury. Działa ono od 1990 roku i słynie głównie z gdzie prowadzonych tutaj kursów języka niemieckiego. Warto wiedzieć, że każdy nauczyciel może udać się do Instytutu po materiały dydaktyczne dla swoich uczniów. Instytut organizuje m.in. warsztaty myśli, spotkania z autorami czy też wieczory filmowe. Z ciekawostek, dodamy jeszcze, że mury instytutu odwiedzili laureaci literackiej Nagrody Nobla; byli to  Günter Grass, a w  2013 roku Herta Müller.
 
 
 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

 
W tym roku to miejsce świętowało 96 lat istnienia! Teraz możemy tylko życzyć kolejnych 96 lat, które upłyną pod znakiem dobrej książki. Biblioteka ta jest jedną z najstarszych bibliotek. Powstała z inicjatywy wiceministra oświaty i krakowskiego kuratora. W swoich zbiorach posiada ponad 300 tys. materiałów bibliotecznych z zakresu literatury, pedagogiki, psychologii i nauk pokrewnych. 
 
Na terenie województwa małopolskiego znajduje się 10 fili Biblioteki Pedagogicznej. W Krakowie z jej zbiorów możecie skorzystać pod adresem: al. F. Focha 39. 
 
 
 

Międzynarodowe Centrum Kultury

 

 
Międzynarodowe Centrum Kultury – z siedzibą w kamienicy „Pod Kruki” przy Rynku Głównym w Krakowie to narodowa instytucja kultury, prowadząca działalność badawczą, edukacyjną, wydawniczą oraz wystawienniczą. Misję swoją realizuje poprzez międzynarodowy dialog w kulturze. Działalność MCK koncentruje się na obszarze Europy Środkowej. Przy instytucji działa jednocześnie Fundacja, której celem jest wpieranie działalności statutowej Międzynarodowego Centrum Kultury. 
Wśród organizowanych przez MCK wydarzeń wymienić można wystawy czy konferencje. Dodatkowo, prowadzi również projekty edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i nauczycieli, dorosłych i seniorów. Prowadzi również projekty badawcze takie jak między innymi: Tysiąc Skarbów Krakowa – mający na celu identyfikację najcenniejszych zabytków Krakowa.
 
 
 

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

 

Najstarszy taki ogród w Polsce! Założony w 1743 roku jest ośrodkiem badań, miejscem inspiracji i edukacji kolejnych pokoleń odwiedzających. Znaleźć tu można stare odmiany roślin, wśród których najokazalszy jest Dąb Jagielloński. Podobno ma aż 220 lat! O miano najstarszej rośliny w Ogrodzie Botanicznym konkuruje on z dwoma Dereniami Śniadeckiego. Zwiedzając szklarnie odnajdziemy tu również 150-letnie sagowce oraz 100-letniego daktylowca kanadyjskiego. Zachwycić może nas również największa i najstarsza w naszej części Europy kolekcja sagowców złożona z 60 gatunków, wśród których kilka liczy ok. 150 lat.
 
Jeśli pragniecie zaznać emocji z odrobiną horroru w tle, to Ogród zaprasza do podziwiania kolekcji roślin mięsożernych! Czego tu nie ma!
 
 
 

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli

 

 

Jest to: „(…) narzędzie do rozumienia teraźniejszości, myślenia przyszłości i odkrywania przeszłości.” To miejsce spotkań, dyskusji, miejsce refleksji nad światem nas otaczającym i jego analiza pomagająca pojąć rzeczywistość. To przestrzeń do zadawania pytań, a także poszukiwania odpowiedzi z etnograficznej i antropologicznej perspektywy. 

 
Muzeum zaprasza do zwiedzania stałej kolekcji etnograficznej, w której zgromadzone przedmioty i treści przedstawiają bogatą historię ludzkości. To wystawa, która przenosi zwiedzającego w świat ludzi ciekawych, pełnych mądrości i ciągle poszukujących odpowiedzi na swoje pytania. Odwiedzamy więc ogrody działkowe, sale weselne, warsztaty; zaglądamy do albumów ze zdjęciami, starych szaf i strychów; odkrywamy często niezwykłe i trudne ludzkie historie.
 
Muzeum Etnograficzne to również przestrzeń gdzie odbywają się warsztaty, debaty, seminaria, wykłady czy długofalowe projekty.
 
 
 

Muzeum Podgórza

 
Znajdziecie je w budynku zwanym Zajazdem pod św. Benedyktynem, który wiąże się z pobliskim kościołem pod wezwaniem tegoż świętego oraz pobliskiego fortu Św. Benedyktyna. Na przełomie wieków mieścił się tu szpital wojskowy, magazyn artyleryjski, warsztat mechaniczny, a w czasie II Wojny Światowej funkcjonowała filia więzienia św. Michała.
 
W ostatnim czasie na skutek starań Stowarzyszenia Podgórze.pl (w 2008 roku) Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o utworzeniu w budynku św. Benedykta Muzeum Podgórza. Oddano go pod opiekę Muzeum Historycznemu Krakowa. 
 

Aktualności – pozostałe:

© Festiwal literatury dla dzieci 2018 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska