Aktualności

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku - dzień drugi

Ależ ten czas pędzi! Za nami kolejny dzień festiwalowych niesamowitości. Dzisiaj o książkach zaczęliśmy rozmawiać już o godzinie 9:00, a skończyliśmy o 20:00. Takie rzeczy tylko na Festiwalu!

 

Fot. Bartosz Bańka

 

Festiwal Literatury dla Dzieci nie może odbyć się bez specjalnej konferencji, na którą zapraszamy osoby na co dzień kształtujące gusta najmłodszych czytelników - bibliotekarzy i nauczycieli. Podczas 5. edycji Festiwalu rozmawialiśmy o ilustracjach, komiksie i picture bookach. W świat Grubej kreski i ciemnej plamy wprowadzili uczestników konferencji: Łukasz Dębski, Bogdan Ruksztełło-Kowalewski, Szymon Kloska. Konferencja odbyła się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy. 

 

 

 

 

 

 

Jak wierszować i skąd biorą się rymy - dowiedzieli się uczestnicy kolejnego wydarzenia - spotkania autorskiego z Łukaszem Dębskim. O tym, czy pisanie wierszy może być trudne, skąd wziąć pomysły na rymowane historie rozmawialiśmy w Instytucie Kultury Miejskiej. Było bardzo, bardzo poetycko. 

 

 

 

 

W samo południe rozpoczęliśmy podróż przez setki lat polskie historii, a wszystko to za spraw książki Zwierzyniec. Okazy wybrane oraz Angelice Madurze i Karolinie Grabarczyk-Chochołek, które przeprowadziły niesamowite warsztaty czytelniczo-plastyczne. Uroku dodało im miejsce - patio Akademii Sztuk Pięknych. 

 

 

 

 

Z kolei popołudnie spędziliśmy na poznawaniu zapomnianych, głęboko ukrytych historii polskich królowych. Anna Kaszuba-Dębska zabrała nas w tajemniczy świat i oprowadziła po wystawie obrazów, które stały się ilustracjami do książki Poczet królowych polskich. Zaraz po zwiedzaniu każdy mały i duży mógł przygotować swoją własną lalkę-królową. Ależ to było popołudnie! 

 

Wystawę obrazów można zwiedzać do końca trwania Festiwalu Literatury dla Dzieci w Centrum Św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50. 

 

 

 

 

Punktualnie o godzinie 19 rozpoczęliśmy pierwszą w tej edycji Czytankę po zachodzie słońca. Przeczytaliśmy całą masę tekstów sportowych, tak sportowych, bo przecież spotkaliśmy się na Stadionie Energa. Po czytaniu przyszedł czas na to co w wieczornych spotkaniach najlepsze, czyli zwiedzanie - tym razem uczestnicy festiwalu weszli na murawę stadionu, zajrzeli do szatni i przekonali się, że z dobrym przewodnikiem nie da się zgubić nawet na tak dużym obiekcie.  

 

 

 

Po więcej wrażeń zapraszamy już jutro. Do zobaczenia!

 

Galeria zdjęć:

Aktualności – pozostałe:

© Festiwal literatury dla dzieci 2018 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska