Goście

Barbara Gawryluk

Barbara Gawryluk – urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet.

 

Książka Dżok. Legenda o psiej wierności została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Jej powieść Zuzanka z pistacjowego domu otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa. Za książkę Mali bohaterowie nagrodzona została Międzynarodową Nagrodą organizacji EENA 112 Award.

 

Autorka kilkudziesięciu przekładów szwedzkich książek dla dzieci, m.in. serii Martina Widmarka – Biuro detektywistyczne Lassego i Mai.

 

 

Goście – pozostałe:

 • Jacek Frąś

  Jacek Frąś – rysownik i scenarzysta komiksowy, ilustrator. Perkusista zespołu Kwiaty i Grupa Strasznego. Edukator w sołeckich świetlicach gminnych.

  więcej
 • Szymon Drobniak

  Szymon Drobniak – biolog ewolucyjny i zoolog. Zwycięzca polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab dla popularyzatorów nauki, finalista Nagród Naukowych Tygodnika Polityka. Popularyzacja nauki to jego drugi zawód: prowadzi warsztaty z dziećmi i dorosłymi, organizuje cykliczne Tygodnie Ewolucji w Krakowie, jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, grupy Evoke oraz współtwórcą inicjatywy Nauka dla Przyrody.

  więcej
 • Mikołaj Marcela

  Mikołaj Marcela– pisarz, nauczyciel akademicki (prowadzi zajęcia i warsztaty z teorii fabuły, pisania artystycznego i kultury popularnej), autor tekstów piosenek, specjalista z zakresu popkultury, literatury grozy i Jamesa Bonda.

  więcej
 • Katarzyna Ryrych

  Katarzyna Ryrych - córka poetki i dziennikarza, rocznik 1959, absolwentka fil.ang UJ Kraków, pisarka, poetka, malarka i performerka.

  więcej
 • Melania Kapelusz

  Melania Kapelusz – bajkopisarka, absolwentka prawa i podyplomowych studiów literacko-artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka ośmiu książek (m.in. Mitologia.

  więcej
 • Anna Dziewit-Meller

  Anna Dziewit-Meller — pisarka i dziennikarka, mama Basi i Gustawa. Felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Współautorka tomów wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne.Rozmowy z mężczyznami”.

  więcej
 • Marcin Szczygielski

  Marcin Szczygielski urodzony w 1972 roku w Warszawie pisarz, grafik, dziennikarz i dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego Latarnik. Karierę pisarską rozpoczął od literatury dla dorosłych. Jako autor książek dla młodszych czytelników debiutował powieścią Omega.

  więcej
 • Michał Rusinek

  Michał Rusinek - urodzony w 1972 roku w Krakowie, gdzie nadal mieszka, z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację.

  więcej
 • Rafał Kosik

  Rafał Kosik - urodzony w 1971 roku w Warszawie, polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Tworzy również rysunki satyryczne.

  więcej
 • Joanna Rusinek

  Joanna Rusinek – ilustratorka książek, zajmuje się także animacją. W 2006 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych. W 2012 roku wraz Joanną Wójcik, Jarosławem Moździerzem, Tomaszem Godfrydem i Grzegorzem Wierzchowskim współtworzyła film dokumentalny pt. "Zabawki cesarza".

  więcej
 • Anna Kaszuba-Dębska

  Anna Kaszuba-Dębska – malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka, reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe i założycielka Fundacji Burza Mózgów.

  więcej
 • Barbara Gawryluk

  Barbara Gawryluk – urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet.

  więcej
 • Anna Czerwińska-Rydel

  Anna Czerwińska-Rydel - z wykształcenia pedagog i muzyk. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

  więcej
 • Urszula Palusińska

  Urszula Palusińska - urodzona w 1984 roku, absolwentka Wydzału Grafiki ASP w Krakowie. Zajmuje się filmem animowanym i ilustracją. Książka Majn Alef Bejs z ilustracjami jej autorstwa zdobyła główną nagrodę Bologna Ragazzi Award

  więcej
 • Agnieszka Żelewska

  Agnieszka Żelewska urodziła się około pół wieku temu w Gdańsku. Od tamtej pory nieustannie rysuje. W dzieciństwie ilustrowała swoje zeszyty do matematyki, a od pewnego czasu – książki dla dzieci.

  więcej
 • Teatr Wariate

  Sylwia Koronczewska-Cyris - absolwentka Akademii Teatralnej w Białymstoku. Marek Cyris - ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu na Wydziale Sztuki Lalkarskiej.

  więcej
 • Sabine Städing

  Sabine Städing urodziła się w 1965 r. Hamburgu i już jako dziecko lubiła wymyślała najróżniejsze historie. Jest autorką trzytomowej serii o przygodach Magnolii Steel, dziewczynki, która odkrywa, że jest czarownicą oraz cyklu opowieści o Petroneli z Jabłoniowego Sadu.

  więcej
 • Piotr Socha

  Piotr Socha - grafik, projektant, ilustrator. Studiował na ASP w Warszawie, na Wydziale Grafiki. Dyplom w Pracowni Ilustracji Książkowej Prof. Janusza Stannego. Współpracował jako ilustrator z redakcjami Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Playboya, Harward Business Review, Machiny i wielu innych.

  więcej
 • Wojciech Grajkowski

  Wojciech Grajkowski - biolog, absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Doktoranckiego przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie.

  więcej
 • Mikołaj Golachowski

  Mikołaj Golachowski jest biologiem i podróżnikiem, doktorem nauk przyrodniczych. Koncentruje się na polarnych krańcach Ziemi, dwukrotnie zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego (raz jako kierownik 32 Polskiej Wyprawy Antarktycznej), a jako przewodnik turystyczny regularnie odwiedza Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy.

  więcej
 • Małgorzata Ruszkowska

  Etnolożka z wykształcenia, z natury wagabunda, z zawodu przewodniczka po Warszawie, fermentatorką i zbieraczka dzikich roślin, współprowadząca duet Mead Ladies oraz warszawską pracownię Cztery Razy Trzy.

  więcej
 • Justyna Bednarek

  Autorka książek z serii "Historie spod podłogi" - wydanych w ramach Czytam sobie. Przez wiele lat pracowała jako tłumaczka i nauczycielka języka francuskiego, a potem redaktorka w kolorowych pismach kobiecych.

  więcej
 • Paulina Daniluk

  Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS. Projektantka, graficzka, ilustratorka. Współtwórczyni marki odzieżowej Warzywa, w której wyżywa się artystycznie.

  więcej
 • Aleksander Doba

  Polski kajakarz, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął Atlantyk kajakiem, z kontynentu na kontynent. Trzykrotnie.

  więcej
 • Katarzyna Dowbor

  Z wykształcenia pedagog, z zawodu dziennikarka, prezenterka radiowa i telewizyjna. Od 2013 roku jest związana z telewizją Polsat. Od lat jest aktywną amazonką i przyczynia się do popularyzacji sportów konnych.

  więcej
 • Agnieszka Frączek

  Autorka książek dla dzieci, w których popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

  więcej
 • Joanna Gębal

  Zajmuje się ilustracją prasową, książkową, tworzy plakaty oraz grafiki na potrzeby mediów i reklamy. Jej ilustracje publikowane były w wielu polskich i zagranicznych magazynach oraz zdobiły książki dla dzieci takie jak Alfabet niepodległości, Ogóras, ale jazda! oraz serię Popatrz w niebo.

  więcej
 • Cezary Harasimowicz

  Człowiek wielozadaniowy; scenarzysta, aktor i autor książek. Autor scenariuszy do kilkunastu polskich filmów, między innymi 300 mil do nieba, Ja wam pokażę, Żyć nie umierać, a także trzeciego sezonu serialu Ekstradycja.

  więcej
 • Jarosław Kaczmarek

  Autor książki "Piszczek. To, co naprawdę jest ważne". Jest zawodowym opowiadaczem. Wraz z przyjaciółmi z „Grupy Studnia O.” opowiada dzieciom i dorosłym baśnie, legendy i historie współczesne.

  więcej
 • Marcin Kalita

  Autor książki "Real. Królewska drużyna". Dziennikarz sportowy od prawie 30 lat. Z zamiłowania przede wszystkim fotoreporter.

  więcej
 • Piotr Kasiński

  więcej
 • Dorota Kassjanowicz

  Autorka książek dla dzieci. W 2014 r. za powieść pt. Cześć, wilki otrzymała nagrodę literacką „Książka Roku”, przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY. Tytuł trafił też na listę „Białe Kruki – White Ravens 2015”.

  więcej
 • Katarzyna Lis-Lachowicz

  Animatorka kultury

  więcej
 • Marcin Kozioł

  Jest autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży, w tym lektury szkolnej (dla klas 4-6) – "Skrzynia Władcy Piorunów" i jej kontynuacji "Tajemnica przeklętej harfy".

  więcej
 • Agata Loth-Ignaciuk i Bartłomiej Ignaciuk

  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i ilustratorka. Reżyser filmowy dzielący swój czas na pracę na planie filmowym i pracę nad książkami

  więcej
 • Grzegorz Majchrowski

  Z wykształcenia jest rzeźbiarzem. Sztuka to pasja, której poświęca każdą wolną chwilę. Tworzy rzeźby i instalacje podejmujące problem współczesnej kondycji człowieka. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Śląskim, gdzie prowadzi autorską pracownię rzeźby.

  więcej
 • Monika Michaluk

  Autorka konceptów i tekstów, manager projektów. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i kierunku Design Management na School of Form. Pomysłodawczyni i współautorka książki Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach.

  więcej
 • Agnieszka Mielech

  Autorka książek dla dzieci, nakładem wydawnictwa Wilga (Grupa Wydawnicza Foksal) ukazały się 
w książki z serii Emi i Tajny Klub Superdziewczyn oraz Jaga Czekolada i baszta tajemnic i Jaga Czekolada i władcy wiatru.

  więcej
 • Marcin Minor

  Ilustrator książek z serii "Historie spod podłogi" - wydanych w ramach Czytam sobie.

  więcej
 • Ola i Daniel Mizielińscy

  Laureaci licznych nagród i wyróżnień przyznawanych za projekty książkowe i internetowe, w tym prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia Bologna Ragazzi Award 2010 za książkę Co z Ciebie wyrośnie? oraz francuskiej Prix Sorcières 2013 i włoskiej Primo Andersen 2013 za Mapy.

  więcej
 • Marianna Oklejak

  Urodzona w 1981 roku. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006) w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt.

  więcej
 • Witold Przewoźny

  Etnograf, kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Autor licznych wystaw nagrodzonych między innymi przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Kultury za wybitne wydarzenia muzealne.

  więcej
 • Anna Skowrońska

  Od 14 lat prowadzi, wspólnie z Katarzyną Radziwiłł, wydawnictwo Muchomor, które specjalizuje się w biografiach i książkach historycznych, promując publikacje z dobrym tekstem i ciekawą artystycznie grafiką.

  więcej
 • Michał Stachowiak

  Artysta, autor licznych ilustracji, okładek prasowych i plakatów, założyciel Strzecha Design. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Inspiruje go etnografia i sztuka ludowa, co przekłada się na styl jego prac.

  więcej
 • Zofia Stanecka

  Polskie dzieci znają głównie jako autorkę serii książek o Basi – uroczej pięciolatce w bluzce w paski. Pisze jednak również o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert), statkach (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica") i wielu, wielu innych rzeczach.

  więcej
 • Agnieszka Stelmaszyk

  Agnieszka Stelmaszyk, urodzona w 1976 r., jest pisarką i podróżniczką. Swoją przygodę z literaturą zaczęła nie od razu – początkowo wahała się pomiędzy byciem lekarką, archeolożką i malarką.

  więcej
 • Robert Trojanowski

  więcej
 • Joe Windy

  "Central Park. Kraina Koe", niezwykła opowieść dla młodszych czytelników, to jego debiut literacki. Na co dzień autor prowadzi firmę marketingową i podąża za marzeniami.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2018 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska