Goście

Justyna Bednarek

JUSTYNA BEDNAREK, autorka książek z serii Historie spod podłogi - wydanych w ramach Czytam sobie. Przez wiele lat pracowała jako tłumaczka i nauczycielka języka francuskiego, a potem redaktorka w kolorowych pismach kobiecych. Wydała trzy wierszowane bajeczki o skrzacie Lenku, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (nominowane do nagrody IBBY i nagrodzone w konkursie Przecinek i Kropka oraz wyróżnione Warszawską Nagrodą Literacką) oraz książkę Pięć sprytnych kun (również nominowane do nagrody IBBY) i W to mi graj. Bajki muzyczne.
W roku 2016 rozpoczęła współpracę z wydawnictwem Egmont. Wiosną 2017 roku wydawnictwo opublikowało jej Cuda z mleka. Pankracy i Tatarak na tropie bakterii (seria Czytam sobie, poziom 2) oraz O srebrnej łyżce (seria Poczytaj ze mną). W 2018 roku w serii Czytam sobie ukazała się trylogia Historie spod podłogi, a także Tropem jeźdźca na słoniu w serii Poczytaj ze mną.

Goście – pozostałe:

 • Jacek Frąś

  Jacek Frąś – rysownik i scenarzysta komiksowy, ilustrator. Perkusista zespołu Kwiaty i Grupa Strasznego. Edukator w sołeckich świetlicach gminnych.

  więcej
 • Szymon Drobniak

  Szymon Drobniak – biolog ewolucyjny i zoolog. Zwycięzca polskiej edycji międzynarodowego konkursu FameLab dla popularyzatorów nauki, finalista Nagród Naukowych Tygodnika Polityka. Popularyzacja nauki to jego drugi zawód: prowadzi warsztaty z dziećmi i dorosłymi, organizuje cykliczne Tygodnie Ewolucji w Krakowie, jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, grupy Evoke oraz współtwórcą inicjatywy Nauka dla Przyrody.

  więcej
 • Mikołaj Marcela

  Mikołaj Marcela– pisarz, nauczyciel akademicki (prowadzi zajęcia i warsztaty z teorii fabuły, pisania artystycznego i kultury popularnej), autor tekstów piosenek, specjalista z zakresu popkultury, literatury grozy i Jamesa Bonda.

  więcej
 • Katarzyna Ryrych

  Katarzyna Ryrych - córka poetki i dziennikarza, rocznik 1959, absolwentka fil.ang UJ Kraków, pisarka, poetka, malarka i performerka.

  więcej
 • Melania Kapelusz

  Melania Kapelusz – bajkopisarka, absolwentka prawa i podyplomowych studiów literacko-artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka ośmiu książek (m.in. Mitologia.

  więcej
 • Anna Dziewit-Meller

  Anna Dziewit-Meller — pisarka i dziennikarka, mama Basi i Gustawa. Felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Współautorka tomów wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne.Rozmowy z mężczyznami”.

  więcej
 • Marcin Szczygielski

  Marcin Szczygielski urodzony w 1972 roku w Warszawie pisarz, grafik, dziennikarz i dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego Latarnik. Karierę pisarską rozpoczął od literatury dla dorosłych. Jako autor książek dla młodszych czytelników debiutował powieścią Omega.

  więcej
 • Michał Rusinek

  Michał Rusinek - urodzony w 1972 roku w Krakowie, gdzie nadal mieszka, z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi Jej fundację.

  więcej
 • Rafał Kosik

  Rafał Kosik - urodzony w 1971 roku w Warszawie, polski pisarz science fiction. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej, ale przerwał studia, by założyć agencję reklamową Powergraph (później przekształconą w wydawnictwo), której jest dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Tworzy również rysunki satyryczne.

  więcej
 • Joanna Rusinek

  Joanna Rusinek – ilustratorka książek, zajmuje się także animacją. W 2006 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych. W 2012 roku wraz Joanną Wójcik, Jarosławem Moździerzem, Tomaszem Godfrydem i Grzegorzem Wierzchowskim współtworzyła film dokumentalny pt. "Zabawki cesarza".

  więcej
 • Anna Kaszuba-Dębska

  Anna Kaszuba-Dębska – malarka, graficzka, ilustratorka, projektantka książek dla dzieci i dorosłych. Autorka, reżyserka filmów animowanych i reklam. Właścicielka Cafe Szafe i założycielka Fundacji Burza Mózgów.

  więcej
 • Barbara Gawryluk

  Barbara Gawryluk – urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet.

  więcej
 • Anna Czerwińska-Rydel

  Anna Czerwińska-Rydel - z wykształcenia pedagog i muzyk. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

  więcej
 • Urszula Palusińska

  Urszula Palusińska - urodzona w 1984 roku, absolwentka Wydzału Grafiki ASP w Krakowie. Zajmuje się filmem animowanym i ilustracją. Książka Majn Alef Bejs z ilustracjami jej autorstwa zdobyła główną nagrodę Bologna Ragazzi Award

  więcej
 • Agnieszka Żelewska

  Agnieszka Żelewska urodziła się około pół wieku temu w Gdańsku. Od tamtej pory nieustannie rysuje. W dzieciństwie ilustrowała swoje zeszyty do matematyki, a od pewnego czasu – książki dla dzieci.

  więcej
 • Teatr Wariate

  Sylwia Koronczewska-Cyris - absolwentka Akademii Teatralnej w Białymstoku. Marek Cyris - ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu na Wydziale Sztuki Lalkarskiej.

  więcej
 • Sabine Städing

  Sabine Städing urodziła się w 1965 r. Hamburgu i już jako dziecko lubiła wymyślała najróżniejsze historie. Jest autorką trzytomowej serii o przygodach Magnolii Steel, dziewczynki, która odkrywa, że jest czarownicą oraz cyklu opowieści o Petroneli z Jabłoniowego Sadu.

  więcej
 • Piotr Socha

  Piotr Socha - grafik, projektant, ilustrator. Studiował na ASP w Warszawie, na Wydziale Grafiki. Dyplom w Pracowni Ilustracji Książkowej Prof. Janusza Stannego. Współpracował jako ilustrator z redakcjami Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów, Polityki, Newsweeka, Przekroju, Playboya, Harward Business Review, Machiny i wielu innych.

  więcej
 • Wojciech Grajkowski

  Wojciech Grajkowski - biolog, absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Doktoranckiego przy Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie.

  więcej
 • Mikołaj Golachowski

  Mikołaj Golachowski jest biologiem i podróżnikiem, doktorem nauk przyrodniczych. Koncentruje się na polarnych krańcach Ziemi, dwukrotnie zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego (raz jako kierownik 32 Polskiej Wyprawy Antarktycznej), a jako przewodnik turystyczny regularnie odwiedza Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy.

  więcej
 • Małgorzata Ruszkowska

  Etnolożka z wykształcenia, z natury wagabunda, z zawodu przewodniczka po Warszawie, fermentatorką i zbieraczka dzikich roślin, współprowadząca duet Mead Ladies oraz warszawską pracownię Cztery Razy Trzy.

  więcej
 • Paulina Daniluk

  Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS. Projektantka, graficzka, ilustratorka. Współtwórczyni marki odzieżowej Warzywa, w której wyżywa się artystycznie.

  więcej
 • Aleksander Doba

  Polski kajakarz, który jako pierwszy człowiek w historii przepłynął Atlantyk kajakiem, z kontynentu na kontynent. Trzykrotnie.

  więcej
 • Katarzyna Dowbor

  Z wykształcenia pedagog, z zawodu dziennikarka, prezenterka radiowa i telewizyjna. Od 2013 roku jest związana z telewizją Polsat. Od lat jest aktywną amazonką i przyczynia się do popularyzacji sportów konnych.

  więcej
 • Agnieszka Frączek

  Autorka książek dla dzieci, w których popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

  więcej
 • Barbara Gawryluk

  Barbara Gawryluk – urodzona w 1957 roku, absolwentka filologii szwedzkiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet.

  więcej
 • Joanna Gębal

  Zajmuje się ilustracją prasową, książkową, tworzy plakaty oraz grafiki na potrzeby mediów i reklamy. Jej ilustracje publikowane były w wielu polskich i zagranicznych magazynach oraz zdobiły książki dla dzieci takie jak Alfabet niepodległości, Ogóras, ale jazda! oraz serię Popatrz w niebo.

  więcej
 • Cezary Harasimowicz

  Człowiek wielozadaniowy; scenarzysta, aktor i autor książek. Autor scenariuszy do kilkunastu polskich filmów, między innymi 300 mil do nieba, Ja wam pokażę, Żyć nie umierać, a także trzeciego sezonu serialu Ekstradycja.

  więcej
 • Jarosław Kaczmarek

  Autor książki "Piszczek. To, co naprawdę jest ważne". Jest zawodowym opowiadaczem. Wraz z przyjaciółmi z „Grupy Studnia O.” opowiada dzieciom i dorosłym baśnie, legendy i historie współczesne.

  więcej
 • Marcin Kalita

  Autor książki "Real. Królewska drużyna". Dziennikarz sportowy od prawie 30 lat. Z zamiłowania przede wszystkim fotoreporter.

  więcej
 • Piotr Kasiński

  więcej
 • Dorota Kassjanowicz

  Autorka książek dla dzieci. W 2014 r. za powieść pt. Cześć, wilki otrzymała nagrodę literacką „Książka Roku”, przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY. Tytuł trafił też na listę „Białe Kruki – White Ravens 2015”.

  więcej
 • Katarzyna Lis-Lachowicz

  Animatorka kultury

  więcej
 • Marcin Kozioł

  Jest autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży, w tym lektury szkolnej (dla klas 4-6) – "Skrzynia Władcy Piorunów" i jej kontynuacji "Tajemnica przeklętej harfy".

  więcej
 • Agata Loth-Ignaciuk i Bartłomiej Ignaciuk

  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i ilustratorka. Reżyser filmowy dzielący swój czas na pracę na planie filmowym i pracę nad książkami

  więcej
 • Grzegorz Majchrowski

  Z wykształcenia jest rzeźbiarzem. Sztuka to pasja, której poświęca każdą wolną chwilę. Tworzy rzeźby i instalacje podejmujące problem współczesnej kondycji człowieka. Na co dzień pracuje na Uniwersytecie Śląskim, gdzie prowadzi autorską pracownię rzeźby.

  więcej
 • Monika Michaluk

  Autorka konceptów i tekstów, manager projektów. Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i kierunku Design Management na School of Form. Pomysłodawczyni i współautorka książki Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach.

  więcej
 • Agnieszka Mielech

  Autorka książek dla dzieci, nakładem wydawnictwa Wilga (Grupa Wydawnicza Foksal) ukazały się 
w książki z serii Emi i Tajny Klub Superdziewczyn oraz Jaga Czekolada i baszta tajemnic i Jaga Czekolada i władcy wiatru.

  więcej
 • Marcin Minor

  Ilustrator książek z serii "Historie spod podłogi" - wydanych w ramach Czytam sobie.

  więcej
 • Ola i Daniel Mizielińscy

  Laureaci licznych nagród i wyróżnień przyznawanych za projekty książkowe i internetowe, w tym prestiżowego międzynarodowego wyróżnienia Bologna Ragazzi Award 2010 za książkę Co z Ciebie wyrośnie? oraz francuskiej Prix Sorcières 2013 i włoskiej Primo Andersen 2013 za Mapy.

  więcej
 • Marianna Oklejak

  Urodzona w 1981 roku. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006) w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt.

  więcej
 • Witold Przewoźny

  Etnograf, kustosz Muzeum Etnograficznego w Poznaniu. Autor licznych wystaw nagrodzonych między innymi przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Kultury za wybitne wydarzenia muzealne.

  więcej
 • Anna Skowrońska

  Od 14 lat prowadzi, wspólnie z Katarzyną Radziwiłł, wydawnictwo Muchomor, które specjalizuje się w biografiach i książkach historycznych, promując publikacje z dobrym tekstem i ciekawą artystycznie grafiką.

  więcej
 • Michał Stachowiak

  Artysta, autor licznych ilustracji, okładek prasowych i plakatów, założyciel Strzecha Design. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Inspiruje go etnografia i sztuka ludowa, co przekłada się na styl jego prac.

  więcej
 • Zofia Stanecka

  Polskie dzieci znają głównie jako autorkę serii książek o Basi – uroczej pięciolatce w bluzce w paski. Pisze jednak również o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert), statkach (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica") i wielu, wielu innych rzeczach.

  więcej
 • Agnieszka Stelmaszyk

  Agnieszka Stelmaszyk, urodzona w 1976 r., jest pisarką i podróżniczką. Swoją przygodę z literaturą zaczęła nie od razu – początkowo wahała się pomiędzy byciem lekarką, archeolożką i malarką.

  więcej
 • Robert Trojanowski

  więcej
 • Joe Windy

  "Central Park. Kraina Koe", niezwykła opowieść dla młodszych czytelników, to jego debiut literacki. Na co dzień autor prowadzi firmę marketingową i podąża za marzeniami.

  więcej
© Festiwal literatury dla dzieci 2018 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska