Zaraz z rana spotkaliśmy się z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel – uwielbiamy, kiedy autorzy czytają dla nas własne książki, dlatego z zapartym tchem wysłuchaliśmy słodko-gorzkiej historii praktycznego pana. Z jednej strony diagnoza kondycji dzisiejszych czasów, w których liczy się tylko to, co praktyczne, z drugiej wzruszająca opowieść o samotności i oswajaniu obcej istoty – a wszystko obficie doprawione humorem! Potem zaś autorka ‘Florki’ przeprowadziła dla nas szybki kurs puszczania wodzów fantazji.

Na spotkaniu z Jakubem Stworzem odkryliśmy Mickiewicza nam nieznanego. Jaki był naprawdę? Czy dostojny wieszcz i poeta był kiedyś dzieckiem? Jakim był studentem? Autor książki Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz. Opowiedział nam również o pracy biografisty i trudnościach, na jakich napotyka badacz tworzący biografie – szczególnie, jeśli jest to biografia twórcy sprzed dwóch wieków.

Na warsztatach z Agnieszką Żelewska (nim sami przeszliśmy do tworzenia), autorka fenomenalnych ilustracji do m. in. Gęboluda. opowiedziała nam jak wygląda praca ilustratora krok po kroku – od momentu otrzymania tekstu książki, aż po druk. Warsztatowa cześć spotkania została zwieńczona wykonanymi przez nas kolażową techniką kwiatami i zwierzakami do ogrodu Gęboluda!

Krzysztof Gawronkiewicz przedstawił od kuchni warsztat twórcy komiksów. Zobaczyliśmy nawet rysunki mistrza komiksu z czasów, kiedy sam miał tylko 10 lat! Po takim wstępie podwójnie zachęceni zabraliśmy się do tworzenia własnych historii obrazkowych.

Gwiazdami wieczornej Czytanki byli Marek Kamiński i Olo Walicki, którzy przeczytali dla nas wybór poezji o podróżach. Rozmawialiśmy o tym, czy podróżując w pojedynkę towarzyszą nam strach i samotność i o tym, jak uczynić ich naszymi sprzymierzeńcami.