Zakończyliśmy 5 edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Podczas ostatnich niedzielnych spotkań rozmawialiśmy o tym jak zostać sławnym na Dalekim Wschodzie, w jaki sposób opowiadać dzieciom o sztuce oraz czym jest gwara krakowska.

Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie zakończyła Gala przyznania Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Książki dla Dzieci roku 2017.

Fot. Anna Stachurka

Kim właściwie był Bronisław Piłsudski i dlaczego jest znany na Dalekim Wschodzie, zdradziła nam Katarzyna Nowak – autorka jego biografii dla najmłodszych czytelników. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się kim byli Ajnowie, co to takiego plemię oraz czym zajmuje się etnograf. To była wyjątkowo udana lekcja historii połączonej z geografią!

Po solidnej dawce historii przyszedł czas na rozmowy o sztuce, twórczym myśleniu i artystach. W dyskusji wzięły udział: Marta Altes – hiszpańska artystka i ilustratorka, Joanna Olech – graficzka i autorka książek dla dzieci pisząca o literaturze dla dzieci m.in. do Tygodnika Powszechnego i Gazety Wyborczej oraz Kamila Bondar, Prezeska Zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING, pomysłodawczyni książki dla dzieci o sztuce współczesnej Bałwan w lodówce.

Niedzielny wieczór w Krakowie należał do najmłodszych! W Centrum Kongresowym ICE odbył się koncert Księżyc w misce Grzegorza Turnaua. Wzięło w nim udział ponad 500 osób: dzieci, rodziców i dziadków. W czasie Gali kończącej Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie poznaliśmy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Najlepsza książka dla dzieci roku 2017 to: A niech to gęś kopnie. Stworzyli ją Marta Guśniowska (tekst) i Robert Romanowicz (ilustracje), ukazała się nakładem wydawnictwa Tashka.