Gdańsk zawsze na fali! Złapcie wiatr w żagle i wyruszcie na morze literatury, żeby wyłowić z niego prawdziwe skarby. Gwarantujemy, że znajdziecie je w naszych niezwykłych miejscach festiwalowych, jak m.in. Instytut Kultury Miejskiej, Opera Bałtycka czy Stadion Energa Gdańsk.

Prosimy zatem nie zwlekać ani chwili. Zapraszamy do Gdańska!

Instytut Kultury Miejskiej

Instytut Kultury Miejskiej powstał w 2012 roku z przekształcenia zespołu koordynującego wcześniej działania związane z ubieganiem się Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od tamtej pory nieprzerwanie zajmuje się animowaniem życia kulturalnego miasta. Znany z organizacji wydarzeń takich jak Festiwal Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Festiwal Narracje czy Festiwal Europejski Poeta Wolności. Instytut działa dla mieszkańców miasta i we współpracy z nimi. Można do niego przyjść na otwarte wykłady, warsztaty, cykle filmowe, kameralne koncerty czy praktyczne szkolenia. W ramach Instytutu Kultury Miejskiej funkcjonują też inicjatywy związane z promowaniem historii Gdańska i animacją zapomnianych jego przestrzeni.

Zobacz więcej:

Instytut Kultury Miejskiej

Miasto i Las

Opera Bałtycka

Wszystko zaczęło się w XVII od przyjazdu Ludwiki Marii Gonzagi, żony króla Władysława IV. Wtedy artyści teatru królewskiego w Szkole Szermierczej, którą trzeba było rozbudować na tą okazję, wystawili pierwszy spektakl operowy. Od tamtego czasu budynek wykorzystywano do wystawiania sztuk artystów przyjezdnych. W XVIII wieku teatr opery rozpoczął stałą działalność.
W 2010 roku telewizja BBC uznała Operę Bałtycką za jeden z dziewięciu najlepszych teatrów operowych w Polsce. Miejsce to nie zamyka swoich drzwi poza spektaklami – można podejrzeć próbę, dotknąć z bliska kostiumy, poznać historię miejsca lub zapisać się na warsztaty taneczne czy teatralne.

Zobacz więcej:

Opera Bałtycka

OPERacja: Szkoła

Patio ASP

Budynki z historią przemawiają do nas ze zdwojoną siłą. I tak jest z patio Akademii Sztuk Pięknych. Znajduje się ono obok Wielkiej Zbrojowni z XVII w. oraz Baszty Słomianej z XV w. Patio zostało utworzone w 2013 roku, 5 lat później zadaszone. Jego ściany i dach są ze szkła, więc w trakcie warsztatów będziemy podziwiać okoliczne mury. Wydarzenia odbywające się w tym miejscu są darmowe, skierowane do każdej grupy wiekowej, mające na celu przybliżyć nas do świata sztuki i kultury.

Zobacz więcej:

Patio ASB

Festiwal dla dzieci “Kino w trampkach”

Centrum Św. Jana należące do Nadbałtyckiego Centrum Kultury

Od 23 lat w jednym z najcenniejszych zabytków Gdańska działa Centrum Św. Jana.
Jego powstanie było wynikiem połączenia sił przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i Archidiecezję Gdańską. W XIV wiecznym kościele św. Jana odbywają się koncerty, pokazy, przedstawienia czy wystawy. Drzwi tego miejsca są otwarte codziennie.

Zobacz więcej:

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Sztuka Wyboru

Sztuka Wyboru to nowoczesna przestrzeń łącząca potrzeby ducha i ciała. Można tu podziwiać sztukę, zachwycać się pięknem literatury, ale także nabyć rzeczy niezwykłe i upajać zmysły aromatyczną kawą i pachnącymi, rozpływającymi się w ustach pysznościami. Sztuka Wyboru to miejsce, w którym każdy może oderwać się od spraw codziennych i zanurzyć się w inny wymiar życia, mając do wyboru niezwykle bogaty wachlarz wydarzeń. Sztuka Wyboru zaprasza do udziału w ciekawych warsztatach, spotkaniach autorskich czy festiwalach ale także podziwiania wystaw i wernisaży młodej sztuki oraz do uczestniczenia w wielu innych, różnorodnych, arcyciekawych wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich między innymi w roślinnych wymianach czy targach wegańskich. Zrelaksuj się więc przy kubku gorącej kawy i odkryj jak piękny jest świat wokół nas ..

Zobacz więcej:

Sztuka Wyboru

Sztuka Wyboru – Galeria

Stadion Energa Gdańsk

Stadion Energa Gdańsk to obiekt sportowy oddany do użytku w 2011 roku, dzięki któremu miasto Gdańsk zostało Miastem Gospodarzem Euro 2012 czyli Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2012 roku. Pierwszy mecz na stadionie Energa Gdańsk rozegrano 14 sierpnia 2011 r. w rozgrywkach T-Mobila Ekstrakalasa, podczas którego na widowni zasiadło 34 tysiące kibiców z całej Polski.
Obiekt poza funkcją sportową oferuje również przestrzeń konferencyjną oraz stworzoną na 9 tysiącach metrów kwadratowych FUN ARENĘ – największy park rozrywki w Trójmieście. Oprócz tego stadion zapewnia szeroką gamę dodatkowych atrakcji przeznaczonych dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Bungee Jumping, Escape Room, Kolej Tyrolska, Gokarty, Trampoliny (Movement Arena) czy Paintball (ZOLTAR Apokalipsa) to tylko kilka z wielu atrakcji jakie czekają na odwiedzających to miejsce. A jeśli chciałbyś zapewnić swojemu dziecku dzień pełen wrażeń to wpadnijcie do PLAYGROUND ARENA, gdzie na Twoją pociechę czeka: las tropikalny pełen tajemnic, niezwykła budowla pełna niespodzianek, statek piracki ze skarbami i mnóstwo innych przygód!
Jeśli więc chcesz spędzić ciekawie i aktywnie swój wolny czas skieruj swoje kroki do tego ciekawego miejsca!

Zobacz więcej:

Stadion Energa

Gdański Teatr Szekspirowski

Jeśli teatr kojarzy Ci się z nudą, to znaczy, że nie byłeś jeszcze w tym. Miejsce dla siebie znajdą tu zarówno osoby, które czują się humanistami jak i te, które nie mają problemów z naukami ścisłymi.
Od XVII w. w obecnym miejscu funkcjonował tam budynek Szkoły Fechtunku- pierwszy publiczny teatr. Tu tutaj można oglądać sztuki na scenie elżbietańskiej.
Poza tym, jeśli masz ochotę spojrzeć w gwiazdy bez wychodzenia z budynku, możesz to zrobić tutaj – dach otwiera się w 3 minuty.
W tej lokalizacji znajdziemy również wiele ciekawych zajęć edukacyjnych np. Chemia Teatru, Lira Szekspira- czyli ciąg dalszy. Jeśli przed wejściem zobaczysz tłum ludzi, to oznacza nową sztukę, koncert lub wystawę.

Zobacz więcej:

Gdański Teatr Szekspirowski

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku działa na obszarze województwa pomorskiego. Ze względu na swój pedagogiczny charakter, służy przede wszystkim nauczycielom, pedagogom, studentom przygotowującym się do wykonywania owych zawodów, ale i wszystkim tym, którzy chcą skorzystać z dostępnych materiałów. Czytelnik może poruszać się w obrębie czterech kategorii zbiorów takich jak książki, artykuły, multimedia oraz elementy muzealne, które dotyczą historii oświaty pomorskiej. Biblioteka jest bardzo zaangażowana w rozwój edukacji. Rokrocznie przygotowuje ofertę skierowaną do szkół znajdujących się na terenie województwa, zawierającą warsztaty dla nauczycieli, biblioteczne, muzealne i regionalne lekcje, zajęcia filmowe i takie, które promują czytelnictwo. Biblioteka główna i filie – a jest ich dwanaście – prowadzą szeroką działalność kulturalną oraz oświatową, organizują różnego rodzaju spotkania, konkursy, koncerty. Stałym elementem są wystawy (ekspozycje stałe i okolicznościowe). Ponadto biblioteka wydaje własne czasopismo „Exempli Gratia” o charakterze bibliotekarskim i oświatowym.

Zobacz więcej:

pbw.gda.pl

PWB
Pedagogiczna Wojewódzka Biblioteka w Gdańsku to instytucja odpowiadająca przede wszystkim na potrzeby kształcących się nauczycieli, studentów przygotowujących się do wykonywania zawodu nauczyciela oraz słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli. Prowadzi zajęcia czytelnicze na rozmaite tematy dla dzieci w różnym wieku (m. in. Zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai dla przedszkolaków), organizuje konkursy, wystawy i prelekcje dla uczniów. Od 2017 roku angażuje się w Wielką Zbiórkę Książek dla Małych i Dużych pacjentów szpitali, a od 2018 roku czuwa nad przebiegiem Uczniowskich Konferencji Naukowych „Zdolni z Pomorza”.

Zobacz więcej:

Pedagogiczna Wojewódzka Bilbioteka

Zdolni z Pomorza

CEN
Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku jest wojewódzką placówką doskonalenia nauczycieli, która wspiera szkolnictwo w całym województwie pomorskim. Organizuje i prowadzi kursy kwalifikacyjne, doskonalące i komputerowe oraz warsztaty, seminaria, konferencje przedmiotowo-metodyczne i konsultacje dla pedagogów

Zobacz więcej:

Centrum Edukacji Nauczycieli

Narodowe Muzeum Morskie

Największe muzeum morskie w Polsce. Może pochwalić się imponującą kolekcją eksponatów związanych z żeglugą, nawigacją, okrętownictwem, handlem morskim i rzecznym, jachtingiem i ratownictwem na wystawach stałych i czasowych, w rozmaitych publikacjach oraz w formie działań edukacyjnych na różnym poziomie, w tym lekcji muzealnych, warsztatów plastycznych i ekspozycji specjalnie przygotowanych z myślą o dzieciach.

Zobacz więcej:

Narodowe Muzeum Morskie

Lekcje Muzealne

Teatr Wybrzeże

Instytucja kultury mająca swoją główną scenę w Gdańsku i scenę kameralną w Sopocie. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych miejsc na teatralnej mapie Polski. Rocznie wystawia blisko 10 premier i około 500 spektakli, a także organizuje zwiedzania teatru, lekcje teatralne, warsztaty i pokazy dla dzieci, takie jak Zaczarowana królewna Artura Oppmana w reżyserii Michała Derlatki, inaugurujące Ferie w Teatrze Wybrzeże. Prowadzi także Lekcje Niegrzeczności dla widzów od 6. roku życia, czyli przegląd literatury w formie udramatyzowanych czytań, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany „bohater niepokorny”.

Zobacz więcej:

Teatr Wybrzeże

Lekcje Niegrzeczności