Nadszedł już piąty – ostatni! – dzień Festiwalu w Gdańsku! Zanim jednak pozwolimy, by łezka zakręciła nam się w oku, zachęcamy do przeczytania relacji. Szczęśliwie mieliśmy przywilej spędzenia z Wami Dnia Dziecka – było wystrzałowo! A dowody poniżej:

Rano spotkaliśmy się na placu Kobzdeja w bojowych nastrojach – przed nami Przygoda Między Wierszami, doroczna festiwalowa gra miejska! Rywalizacja była zaciekła, a o zwycięstwie zadecydowały sekundy, ale przypominamy, że w naszej zabawie przegranych nie ma – liczy się sam udział! Scenariusz gry autorstwa Grzegorza Strzebońskiego powstał na podstawie twórczości Juliana Tuwima.

fot. Bartosz Bańka

Dokładnie 30 lat temu, w czerwcu 1989 roku, w naszym kraju odbyły się pierwsze od ponad 40 lat wybory parlamentarne. WOLNOŚĆ to hasło, które obrała jako wiodące dla swoich warsztatów plastycznych Katarzyna Bogucka, wybitna plakacistka i twórczyni książek dla dzieci. Stowrzyliśmy razem całą serię wolnościowych plakatów w wielkim formacie!

fot. Bartosz Bańka

Na wolnościowe obchody Dnia Dziecka zaprosiliśmy autora Wierszyków na dalsze 100 lat niepodległości, wykładowcę na Wydziale Polonistyki UJ i niegdyś sekretarza Wisławy Szymborskiej – Michała Rusinka. Rozmawialiśmy o tym, jak wprowadzić do słownika młodego obywatela pojęcie patiotyzmu, jak jego sens kształtuje się na przestrzeni lat i dlaczego Michał Rusinek w dzieciństwa chciał zostać kierowcą ciężarówki.

fot. Bartosz Bańka

Dzień Dziecka i Festiwal Literatury dla Dzieci zwieńczył spektakl grupy ImproBaja. Jak to jest z wolnością – co wolno, a czego nie wolno? Czy jesteśmy wolni bezgranicznie? Z tymi głęboko filozoficznymi problemami postanowili zmierzyć się aktorzy grupy Improbaja: Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska oraz Wojciech Tremiszewski. A zrobili to w tak zmyślny sposób, że zamiast łamać sobie głowy, zanosiliśmy się ze śmiechu! Przy okazji przekonaliśmy się, jak wygląda improwizacja na teatralnej scenie – spektakl powstał na naszych oczach i z naszym udziałem – to my zadecydujecie o losach księżniczki Konstancji i pozostałych bohaterów ImproBajki.

fot. Bartosz Bańka

Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom – autorom, ilustratorom, muzykom, aktorom – dzięki Wam było niepowtarzalnie! Przede wszystkim jednak dziękujemy DZIECIOM – to dzięki Wam było warto! Do zobaczenia za rok w Gdańsku!