Mati to siedmioletni chłopiec mieszkający w Estonii wraz z rodzicami i młodszą siostrzyczką. Na co dzień mierzy się z różnymi problemami: próbuje zdobyć ostatni kawałek ciasta, zrobić zakupy bez taty (który się zgubił w sklepie), zjeść śliwkę z drzewa rosnącego za płotem (nie kradnąc jej) oraz wykonać salto i nie dać się wyśmiać koleżance.

Wspólne przejście przez perypetie wraz z Matim będzie dla młodego czytelnika pomocną wskazówką, jak wybrnąć z rozmaitych trudnych sytuacji, a dorosłym odbiorcom przypomni o tym, że niełatwe i skomplikowane jest bycie dzieckiem.

Autorem serii jest Anti Saar – estoński pisarz i rodzic trójki maluchów, przedstawia w niej codzienne dziecięce problemy z wielką wrażliwością i olbrzymim humorem, a ilustratorka Anna Ring barwnie obrazuje świat widziany z perspektywy siedmioletniego bohatera. Seria ukazała się w języku polskim dzięki przekładowi Anny Michalczuk-Podleckiej nakładem wydawnictwa Widnokrąg.

Opowieści o Matim nie są długie, każda z książek może posłużyć jako bajka na dobranoc. Duża czcionka będzie pomocna podczas nauki samodzielnego czytania lub wspólnej lektury z babcią lub dziadkiem.

Seria książek o Matim estońskiego pisarza, Anti’ego Saara to literatura, której nie da się czytać bez uśmiechu na ustach.