Recurring

Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

Czy pisaliście kiedyś piórem? Historia tego przyboru do pisania jest bardzo długa, od pióra gęsiego używanego przez średniowiecznych mnichów do współczesnego pióra wiecznego. Warto tego dzia spróbować nauczyć się kaligrafii i wypróbować nowe style pisania z użyciem pióra właśnie.

Recurring

Urodziny Józefa Wilkonia

Dziś urodziny obchodzi Józef Wilkoń, polski malarz, ilustrator i historyk sztuki, laureat wielu prestiżowych nagród, zarówno polskich, jaki i międzynarodowych. Z tej okazji polecamy zilustrowaną przez niego Księgę Dżungli autorstwa Rudyarda Kiplinga. Starszym czytelnikom proponujemy przepiękne, malarskie wydanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Obydwie książki ukazały się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Recurring

Rocznica urodzin Danuty Gellnerowej

102 lata temu przyszła na świat Danuta Gellnerowa, poetka i autorka książek dla dzieci. Polecamy zbiór wierszy jej autorstwa, "Cukrowe miasteczko", zilustrowany przez Agnieszkę Żelewską (wyd. Bajka).

Recurring

Rocznica urodzin Eleanor Farjeon

141 lat temu urodziła się Eleanor Farjeon, angielska pisarka i poetka, znana szczególnie jako autorka książek dla dzieci. Polecamy Mały pokój z książkami (wyd. Dwie Siostry).

Recurring

Rocznica urodzin Adama Kiliana

99 lat temu przyszedł na świat Adam Kilian, wybitny artysta, plastyk, czołowy polski twórca scenografii do przedstawień w teatrach lalkowych. Ilustrował książki dla dzieci, współpracował z redakcją czasopisma „Płomyczek". Polecamy ilustrowaną przez niego książkę Jacek i Agatka, której tekst napisała Wanda Chotomska. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga.

Recurring

Światowy Dzień Radia

Czy ktoś z was słucha jeszcze radia? Choć czasem zdaje się, że medium powoli wychodzi z mody to jednak wciąż wiele stacji nadaje ciekawe audycje i muzykę. Również w internecie można obecnie znaleźć wiele kanałów tematycznych z całego świata. Warto dziś zwrócić uwagę na to medium i posłuchać muzyki czy wiadomości w tej właśnie formie. […]

Recurring

Walentynki – Dzień Zakochanych

Z okazji Święta Zakochanych polecamy książkę Oscara Brenifiera Uczucia. Co to takiego? będącą częścią serii Dzieci filozofują wydawnictwa Zakamarki. Przezabawne rysunki francuskiego ilustratora Serge'a Blocha towarzyszą całkiem poważnym pytaniom: Czy to dobrze jest się zakochać? Dlaczego kłócimy się z tymi, których kochamy?

Recurring

Światowy Dzień Wielorybów

Z okazji Światowego Dnia Wielorybów proponujemy sięgnąć po książkę Pan Maluśkiewicz i Wieloryb Juliana Tuwima, która została zilustrowana przez wybitnego polskiego rysownika – Bohdana Butenko.

Recurring

Światowy Dzień Kota

Z okazji Światowego Dnia Kota, wszystkim Kociarzom proponujemy wspólną lekturę ze swoimi milusińskimi. Oto lista naszych polecajek: "Koci król" Ewa Karwan-Jastrzębska, "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko" Maria Konopnicka (z serii "Słuchowiska z płyt winylowych" (audiobook)), "Kocia szajka i ucho różowego jelenia" Agata Romaniuk, Malwina Hajduk.

Recurring

Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży

Teatr to już od dawna cenna rozrywka dla wielu ludzi na całym świecie, nic więc dziwnego, że dzieci i młodzież również pragną takiej rozrywki przeznaczonych właśnie dla nich. Dziś właśnie obchodzimy dzień teatru dostosowanego w formie i treści właśnie do młodszego widza.

Recurring

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Kto ty jesteś? Polak mały! A jaki twój język? Nasz polski język jest bardzo istotnym elementem naszej tożsamości narodowej. Warto tego dnia wybrać się w wyobrażoną podróż po całej Polsce aby poznać jak w jej wielu częściach mówi się po polsku. Warto również nauczyć dzieci o istotności nauki rodowitego języka dla osób przyjezdnych. Niech poznają […]

Recurring

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Depresja jest niestety chorobą dotykającą coraz większą liczbę osób, w tym dzieci. Tego dnia warto nauczyć dzieci o tym czym jest depresja i jakie są jej objawy, warto również pokazać im, że nie jest to nic wstydliwego i każdy dotknięty takimi problemami zasługuje na wsparcie i zrozumienie, a co najważniejsze, że depresję można pokonać. Polecamy […]

Recurring

Rocznica urodzin Antoniego Uniechowskiego

119 lat temu przyszedł na świat Antoni Uniechowski - wybitny polski rysownik, ilustrator, grafik, malarz i scenograf. Polecamy ilustrowaną przez niego "Małą Księżniczkę" autorstwa Frances Hodgson Burnett (wyd. Dwie Siostry).

Recurring

Rocznica urodzin Wilhelma Grimma

236 lat temu przyszedł na świat wybitny niemiecki pisarz i językoznawca, Wilhelm Grimm. Wilhelm i jego młodszy brat, Jakub, poświęcili się zbieraniu baśni i podań ludowych.

Recurring

Rocznica urodzin Uri Orlev

91 lat temu w Warszawie urodził się Uri Orlev (Jerzy Henryk Orłowski), najbardziej znany autor książek o Holocauście dla dzieci i młodzieży. Tematyka twórczości pisarza jest mocno zakorzeniona w jego doświadczeniach z dzieciństwa - przez dwa lata był więziony w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen. W Polsce zostały wydane dwie jego książki: "Babcia robi na drutach" oraz […]

Recurring

Rocznica urodzin Anny Wielbut

Dziś urodziny obchodzi Anna Wielbut, graficzka, projektantka książek oraz czasopism, ilustratorka podręczników szkolnych oraz czasopisma „Świerszczyk".

Recurring

Dzień Dinozaura

Z okazji Dnia Dinozaura polecamy książkę "Gdy na Ziemi żyły dinozaury" Tomasza Suleja (wyd. Multico).

Recurring

Rocznica urodzin Wiesława Wernica

116 lat temu przyszedł na świat Wiesław Wernic, pisarz i publicysta, autor ponad 20 książek dla młodzieży, zwany "polskim Karolem Mayem". Akcja jego powieści rozgrywa się na Dzikim Zachodzie pod koniec XIX wieku. Bohaterami są podróżnicy, którzy docierają w dzikie rejony Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku, spotykają na swej drodze bandytów, Indian i poszukiwaczy złota, […]

Recurring

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiaj wspominamy Żołnierzy Wyklętych - bohaterów, którzy w czasie drugiej wojny światowej zmagali się z nazistami, jednak po jej zakończeniu byli bezlitośnie ścigani przez nowe komunistyczne władze. Ich honor i odwaga mimo przeciwieństw losu czynią ich godnymi pamięci. Dziś polecamy pozycję z serii Polscy Superbohaterowie pod tytułem "Rotmistrz Pilecki" Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.

Recurring

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Poeci, powieściopisarze, eseiści, satyrycy... wszyscy artyści którzy swój talent wyrażają za pomocą słów obchodzą dzisiaj swoje święto. A kto jest Twoim ulubionym pisarzem?

Recurring

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet powinien trwać cały rok! Życzymy wszystkim paniom realizacji pasji, siły do spełniania marzeń i oczywiście całej masy dobrej literatury.

Recurring

Rocznica urodzin Janoscha

Janosch (właść. Horst Eckert) był niemieckojęzycznym pisarzem pochodzącym z Górnego Śląska. Najbardziej znany jest z długiej serii książek o przygodach Misia i Tygryska, które sam zilustrował - pierwszym tomem serii jest "Ach, jak cudowna jest Panama".

Recurring

Rocznica urodzin Alberta Einsteina

Dzisiaj obchodzimy 142 rocznicę urodzin jednego z najbardziej znanych naukowców w historii - Alberta Einsteina. Był on laureatem Nagrody Nobla w 1921 r.,autorem ponad 300 prac naukowych i twórca słynnego wzoru E = mc2. Polecamy książki dla dzieci poświęcone postaci wybitnego fizyka: „Einstein na wiązce światła” Jennifer Berne (wyd. Muchomor) oraz „Teoria Pana Alberta” Anny […]

Recurring

Rocznica urodzin Gabriela Rechowicza

Gabriel Rechowicz (lub "Gaber") to znany polski grafik i ilustrator książek dla dzieci. Ilustrował między innymi książki Wandy Chotomskiej, Hanny Januszewskiej, Joanny Kulmowej, Janusza Korczaka czy Marty Tomaszewskiej.

Recurring

Europejski Dzień Mózgu

Europejski Dzień Mózgu ustanowiono w r. 1998. Jego celem jest zwiększenie wiedzy o mózgu i promowanie badań układu nerwowego. W ramach tego dnia polecamy Wam książkę „Mózg. To, o czym dorośli ci nie mówią” Bogusia Janiszewskiego (wyd. Publicat).

Recurring

Urodziny Martina Widmarka

Sto lat śpiewamy dzisiaj Martinowi Widmarkowi! Jest on autorem serii pt. „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” i jednym z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy. Wydawnictwo Zakamarki od roku 2002 publikuje jego pełne zagadek książki. Pierwsza pt.„Tajemnica diamentów”, spodobała się młodym czytelnikom tak bardzo, że dzisiaj seria liczy już 27 tomów. Książki na język polski tłumaczy Barbara Gawryluk.

Recurring

Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia. To dość wyjątkowe i niesłychanie ważne święto ustanowiono na wniosek królestwa Bhutanu. Ludzie Grzmotu - bo tak nazywają siebie mieszkańcy tego niewielkiego azjatyckiego państwa, od lat wykorzystują światowy indeks szczęścia do mierzenia poziomu jakości życia. Może warto tego dnia przeczytać sobie zbiór poezji ks. Jana Twardowskiego pod tytułem "Potrzebne do […]

Recurring

Pierwszy Dzień Wiosny/Dzień Wagarowicza

Dziś oficjalnie zaczyna się wiosna! Tego dnia uczniowie szkół wymykają się z klas aby w pełni docenić jej piękno i świeżość w powietrzu i naturze. Oczywiście nie zalecamy wagarowania, jednak w obliczu budzącej się przyrody.. można to zrozumieć.

Recurring

Światowy Dzień Poezji

Poeci to malarze słów. W tym dniu obchodzą swoje święto wszyscy, którzy swoimi słowami wyczarowują niezwykłe myśli i uczucia. Czhy macie swoje ulubione wiersze? A może ulubionych poetów?

Recurring

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową

Traktowanie wszystkich ludzi z równym szacunkiem wydaje się być oczywiste, jednak na świecie wciąż wiele grup jest dyskryminowanych tylko ze względu na swój wygląd. Postarajmy się w tym dniu dowiedzieć się więcej na temat kwestii dyskryminacji aby zapewnić przyszłość, w której każdy będzie mógł czuć się bezpieczny. Aby docenić inne kultury warto sięgnąć na przykład […]

Recurring

Światowy Dzień Wody

Woda, jak każdy wie, jest podstawą życia, jednak wiele osób ma do niej utrudniony dostęp. Tego dnia warto uświadomić dzieci nie tylko na temat istotności wody w naszym ekosystemie i ciele, ale również jak ważna jest dla innych ludzi.

Recurring

Dzień Czytania Tolkiena

John R. R. Tolkien jest nie tylko jednym z najsłynniejszych pisarzy brytyjskich, ale i posarzy w ogóle. Jest on uważany za twórcę gatunku fantasy takiego, jakim znamy go dzisiaj. Jego dzieła mogą czytać i doceniać odbiorcy niemal w każdym wieku, i nie tracą one uroku w miarę z upływem czasu. Dzisiaj świętujmy czytając któreś z […]

Recurring

Rocznica urodzin Lucyny Legut

Lucyna Legut to polska aktorka teatralna, artystka malarka, pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych oraz widowisk telewizyjnych i teatralnych.

Recurring

Międzynarodowy Dzień Teatru

Przedstawienia teatralne wywołują uśmiech, wzruszenie, wzburzenie, a czasami nawet złość i łzy. Dzięki pracy aktorów przeżywamy przygody, przenosimy się w czasie i chłoniemy historie bohaterów. Dzisiaj warto być może wybrać się do teatru, aby zobaczyć starą lub nową sztukę i nabrać szacunku do tej starej niemal jak świat sztuki.

Recurring

Urodziny Zofii Staneckiej

Dziś "Sto lat!" zaśpiewajmy Zofii Staneckiej - autorce ukochanej przez polskie przedszkolaki serii książek o Basi, w której opowieda o codzienności życia kilkuletniej tytułowej bohaterki i jej rodziny.

Recurring

Prima Aprilis

Prima Aprilis! Z tym zawołaniem ujdą nam dzisiaj wszystkie psoty, zwody i żarty. Niech jednak wszystko to będzie w duchu pogody i dobrej zabawy dla każdego.

Recurring

Rocznica urodzin Marii Terlikowskiej

Tego dnia 101 lat temu urodziła się Maria Terlikowska - pisarka, poetka i scenarzystka filmów dla dzieci. Najbardziej znana jest chyba przede wszystkim z serialu "Różne przygody Gąski Balbinki".

Recurring

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Już od XVIII wieku pisarze zauważyli, że młodszy czytelnik ma własne potrzeby różne od dorosłych i wtedyzaczęły powstawać pierwsze książki dla dzieci. Pisarstwo skierowane do młodszego czytelnika zaczęło się bardzo prężnie rozwijać w XIX wieku a dziś mamy niemalże nieograniczony wybór literatury dziecięcej. Tego dnia warto poczytać dzieciom kaiążkę i dać im poczuć że to […]

Recurring

Rocznica urodzin Václava Čtvrtka

Václav Čtvrtek to używany od 1946 roku pseudonim Václava Cafoureka. Był on pisarzem książek i dobranocek dla dzieci. Swoje dzieciństwo spędził w Jičínie, które to miasteczko zainspirowało go do osadzenia tam akcji opowieści o rozbójniku Rumcajsie. Oprócz tej wieczorynki inne znane i kochane tytuły to "Bajki z mchu i paproci", "Makowa Panienka" lub "Cypisek".

Recurring

Światowy Dzień Zdrowia

"Najzdrowiej być zdrowym, a chorym niezdrowo!" jak mówi Molesta Zgrzypik z książki "Tajemnica szyfru Marabuta" Macieja Wojtyszki - prawdziwsze słowa nigdy nie zostały wypowiedziane. Zdrowie jest dla każdego bardzo ważne. Tego dnia warto zwrócić uwagę na temat zdrowia, na przykład przez przeczytanie książki "Ludzkie ciało. Podświetl i odkryj" autorstwa Carron Brown i Rachael Sounders.

Recurring

Dzień Rodzeństwa

Macie rodzeństwo? Dzisiaj warto życzyć im wszystkiego dobrego z okazji dnia rodzeństwa. Bracia i siostry to dla wielu z nas wierni towarzysze dziecięcych zabaw. W ramach obchodów tego dnia polecamy serdecznie książkę Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn", w której możemy przeczytać o przygodach grupy przyjaciół mieszkających w tytułowej wsi.

Recurring

Dzień czekolady

Słodka, gorzka, biała, czarna czy czerwona, z nadzieniem lub bez - kto nie lubi czekolady? Trudno uwierzyć, że ciemne i gorzkie owoce kakaowca, z których Aztekowie robili ostry napój bez szczypty cukru stał się dzisiaj ulubioną słodką przekąską wielu ludzi na całym świecie. W ramach świętowania może warto przeczytać sławną już na cały świat (chociażby […]

Recurring

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki

"Na koniec świata i jeszcze dalej!" Dziś wybierzmy się w daleką podróż w przestworza samolotem a potem jeszcze dalej rakietą w kosmos. Latanie od wieków fascynowało człowieka, jak więc niesamowite jest to, że dziś właściwie codziennie ludzie bez żadnego wysiłku wzbijają się w powietrze? Choć eksploracja przestworzy wciąż znajduje się w powijakach, warto już dziś […]

Recurring

Rocznica urodzin Anny Kamieńskiej

Dziś obchodzimy rocznicę urodzin pisarki, która niemal całą swoją twórczość poświęciła dzieciom. Anna Kamieńska była poetką, pisarką i tłumaczką,w jej twórczości często przewijały się elementy dydaktyczne, religilne i ludowe. Polecamy w ramach celebrowania tego dnia zapoznać się z jej twórczością.

Recurring

Dzień Scrabble

Scrabble to znana w wielu krajach planszowa gra słowna, która pobudza kreatywność i znajomość słownictwa, dlatego zdecydowanie zwłaszcza dziś warto zagrać w tą ciekawą grę.

Recurring

Rocznica urodzin Marii Orłowskiej-Gabryś

Niewielu ilustratorów tak sprawnie łączyło realizm z cudownością i baśniowością dzieciństwa. Maria Orłowska-Gabryś to polska ilustratorka literatury dziecięcej. Ukończyła ona Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i wykonała oprawę graficzną do ponad stu książek. Jednym z bardziej znanych przykładów jej dzieł są iustracje do zbioru baśni "Bajarka opowiada".

Recurring

Rocznica urodzin Danuty Wawiłow

Dziś obchodzimy rocznicę urodzin Danuty Wawiłow, pisarki, poetki, tłumaczki, autorki słuchowisk radiowych. Polecamy Wiersze Danuty Wawiłow (wyd. Wilga) lub Wierszykarnię (wyd. Nasza Księgarnia).

Recurring

Urodziny Macieja Wojtyszko

Dziś urodziny obchodzi Maciej Wojtyszko, pisarz, autor sztuk teatralnych, reżyser, twórca komiksów i filmów animowanych, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Łodzi. Jest autorem książki "Bromba i inni" oraz reżyserem serialu "Tajemnice Szyfru Marabuta".

Recurring

Rocznica urodzin Olgi Siemaszko

111 lat temu urodziła się Olga Siemaszko, graficzka, malarka i ilustratorka książek dla dzieci, kierowniczka artystyczna czasopisma „Świerszczyk”. Zilustrowała ponad 200 książek, otrzymała Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Polecamy książkę: Imieninowa przygoda, tekst: Władysław Kozłowski, ilustracje: Olga Siemaszko, wyd. Dwie Siostry.

Recurring

Dzień Języka Chińskiego

Język chiński jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Z własnym skomplikowanym alfabetem który zawiera tysiące znaków jest bez wątpienia wyzwaniem dla każdego, kto chce się go nauczyć (włączając w to samych Chińczyków).Warto tego dnia pokazać dzieciom Chiny - ich kulturę i język.

Recurring

Dzień Ziemi

Ziemia jest naszą planetą i naszym domem, jest glebą po którech chodzimy, podstawą naszego życia. Ważne jest więc abyśmy o nią dbali, tak jak ona dba o nas dostarczając nam koniecznych do życia elementów. Poświęćmy ten dzień zdobywaniu wiedzy na temat ekologii i wcielanie jej w życie. Może warto wybrać się na spacer i pozbierać […]

Recurring

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Nie przypadkowo dzień książki i praw autorskich przypada 23 kwietnia, jest to bowiem rocznica śmierci jednego z największych pisarzy na świecie - Williama Shakespeara. On w swoim czasie wskazywał na istotność iteratury i jej przynależności do autora. Dzisiaj prawa autorskie regulowane są ustawowo jednak wciąż niestety łamane a wartość książek bywa często niedoceniana we współczesnym […]

Recurring

Dzień Języka Angielskiego

Dziś nauka języka angielskiego jest przywilejem każdego ucznia w Polsce. Ten język ma dzisiaj charakter języka międzynarodowego i pozwala się porozumiewać między sobą, nawet jeśli pochodzi się z zupełnie innego miejsca na Ziemi. Może warto tego dnia zachęcić dzieci do przeczytania czegoś po angielsku? Może być to uproszczona wersja dłuższego utworu lub po prostu krótka […]

Recurring

Rocznica urodzin Evy Janikovszky

Dziś obchodzimy 96 rocznicę urodzin Evy Janikovszky, węgierskiej pisarki dla dzieci i dorosłych. Polecamy jej książkę "Gdybym był dorosły" (wyd. Nasza Księgarnia).

Recurring

Rocznica urodzin Miry Jaworczakowej

Dziś obchodzimy rocznicę urodzin Miry Jaworczakowej, autorki książki dla dzieci i młodzieży. Jej dzieła to między innymi "Jacek, Wacek i Pankracek" oraz "Oto jest Kasia". Polecamy książkę "Coś ci powiem, Stokrotko" (wyd. Nasza Księgarnia)

Recurring

Urodziny Grażki Lange

Dziś urodziny obchodzi Grażka Lange, projektantka i ilustratorka książek, podwójna nagradzana przez IBBY. Polecamy jej książkę "Świat jest dziwny", wydaną przez wyd. Dwie Siostry.

Recurring

Urodziny Svena Nordqvista

Dziś obchodzimy rocznicę urodzin Svena Nordqvista, szwedzkiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Jego seria opowieści o przygodach Pettsona i Findusa została doceniona przez czytelników na całym świecie. Polecamy książkę "Minuta koguta", która ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina.

Święto Pracy

Inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy jest to święto obchodzone w duchu walki o szacunek i godne warunki pracy dla wszystkich osób pracujących, niezależnie od zawodu, wykształcenia czy pochodzenia. Dzień ten upamiętnia słynny strajk w Chicago w 1886 roku i obchodzony jest już od roku 1890.

Pierwsze wydanie Świerszczyka

"Świerszczyk" to jedno z najstarszych polskich czasopism poświęconych młodemu czytelnikowi. Pierwszy numer pojawił się jeszcze w zawierusze II wojny światowej. Nazwę nadała mu Ewa Szelburg-Zarębina a okładkę narysował Jan Marcin Szancer. Również wielu innych słynnych ówcześnie twórców angażowało się w powstawanie gazetki. Popularność "Świerszczyka" rosła w miarę czasu i wychodzi on do dzisiaj w wydawnictwie […]

Urodziny Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel

Dziś urodziny obchodzi Roksana Jędrzejewska-Wróbel, pisarka, autorka książek dla dzieci, scenariuszy i adaptacji filmowych oraz doktor literaturoznawstwa. Polecamy Gęboluda z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej (wyd. Bajka).

Święto Flagi

Nasza polska flaga składa się z dwóch kolorów: białego i czerwonego, a czasem jest przedstawiana także z godłem z białym orłem. Historycznie flagi mają bardzo duże znaczenie w identyfikowaniu się z własnym krajem i pokazują naszą patriotyczną dumę i szacunek. Aby to okazać, wywieśmy dziś przed domami polską flagę.

Urodziny Bogusława Orlińskiego

Dziś urodziny obchodzi Bogusław Orliński, malarz i ilustrator. Jego prace charakteryzuje niezwykła kolorystyka i fantastyczny klimat. Polecamy zilustrowaną przez niego książkę autorstwa Moniki Krajewskiej - Mój młodszy brat (wyd. Media Rodzina).

Święto Konstytucji 3go Maja

Jest to jedno z ważniejszych w kalendarzu świąt narodowych w Polsce. Tego dnia świętujemy ustanowienie Konstytucji 3go Maja - ustawy, która, choć krótkotrwała, wprowadzała znaczące i pozytywne zmiany w rządzie i kraju, jak również była pierwszą w Europie ustawą tego rodzaju.

Urodziny Grzegorza Kasdepke

Dziś urodziny obchodzi Grzegorz Kasdepke, pisarz, dziennikarz, autor książek dla dzieci i młodzieży oraz scenarzysta. Polecamy jego książkę Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu (wyd. Literatura).

Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza

176 lat temu przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz, wybitny polski prozaik, laureat Nagrody Nobla, autor powieści, które podbijają serca kolejnych pokoleń czytelników, również młodzieży, na przykład takimi dziełami jak "W pustyni i w puszczy".

Rocznica urodzin Hanny Łochockiej

Dziś obchodzimy rocznicę urodzin Hanny Łachockiej, poetki, pisarki, autorki słuchowisk i tłumaczki. Polecamy jej książkę, które przeszła do kanonu polskiej literatury dla dzieci: "O wróbelku Elemelku", (ilustracje: Zdzisaw Witwicki, wyd. Nasza Księgarnia).

Dzień Europy

Europa to kontynent, na którym znajduje się wiele krajów - w tym nasza ojczyzna - Polska. Jest to miejsce, w którym krzyżują się i mieszają kultury i języki, dlatego warto tego dnia nauczyć o istotności szacunku dla innych narodowości i poczucia braterstwa, zwłaszcza z naszymi sąsiadami.

Dzień Kosmosu

W dzień kosmosu polecamy najlepsze książki dla dzieci, które zabiorą Was w galaktyczną wyprawę! "Planetarium" Raman Prinja, il. Chris Wormell (Wydawnictwo Dwie Siostry); "Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią" Boguś Janiszewski, il. Max Skorwider (Wydawnictwo Publicat); "Kosmos" Tomasz Rożek (Wydawnictwo Wilga); "Kosmos. My i tajemnica nieskończoności" Jan Paul Schutten, il. Floor Rieder (Wydawnictwo […]

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Biblioteka to bardzo ważne miejsce dla każdego miłośnika książek - dużego i małego! Dzisiaj obchodzimy dzień bibliotekarza i bibliotek, a więc warto tego dnia docenić te wspaniałe organizacje i ich pracowników, a może nawet odwiedzić najbliższą bibliotekę i wypożyczyć książkę?

Recurring

Międzynarodowy Dzień Limeryków (ustanowiony w dzień urodzin Edwarda Leara)

Limeryk to krótki wierszyk składający się z pięciu wersów o układzie rymów aabba i najczęściej żartobliwym i groteskowym charakterze. Jego nazwa wywodzi się od miejscowości Limerick w Irlandii. Choć nie wiadomo do końca skąd się wziął, niewątpliwe jest, że na salony świata literatury wprowadził go Edward Lear - niezwykle płodny angielski poeta i rysownik. Jego […]

Recurring

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Rodzina to najbliżsi nam ludzie i choć bardzo często łączą nas więzy krwi, rodzina nie musi być związana z nami w ten sposób. Warto dzisiaj docenić nasze rodziny ze wszystkimi ich członkami.

Recurring

Dzień Niezapominajki

Albo inaczej Dzień Polskiej Niezapominajki to dzień wymyślony w roku 2002 aby przypominać wszystkim o wartości przyrody i środowiska naturalnego. Aby przybliżyć dzieciom wiedzę o roślinach, nie tylko polskich, zapraszamy do przeczytania "Wielkiej księgi kwiatów" Yuvala Zommera.

Recurring

Rocznica urdzin Lymana Franka Bauma

L. Frank Baum to amerykański pisarz i twórca jednego z najlepiej znanych uniwersów w dziecięcej literaturze - magicznej krainy Oz. Choć to pierwsza część (czyli "Czarnoksiężnik z Krainy Oz") przyniosła mu wielką popularność, to opowieści dziejących się w tej krainie powstało znacznie więcej. Znacie tą książkę? A może oglądaliście którąż z licznych jej adaptacji?

Recurring

Rocznica urodzin Tadeusza Kubiaka

98 lat temu przyszedł na świat Tadeusz Kubiak, poeta, satyryk, autor słuchowisk radiowych i wierszy dla dzieci. Polecamy niezwykłą, kreatywną książkę Nasza podróż z ilustracjami Juliusza Makowskiego (wyd. Dwie Siostry).

Recurring

Międzynarodowy Dzień Muzeów

Dzisiejszego dnia zwracamy specjalną uwagę na muzea, ich pracowników i specjalne zadania i problemy, z którymi mierzą się na codzień. Muzea są instytucjami niezwykle istotnymi dla przechowywania i promocji kultury i sztuki. Tego dnia warto wybrać się do muzeum - jakie typy muzeów lubicie najbardziej?

Recurring

Urodziny Ewy Kozyry-Pawlak

Dziś urodziny obchodzi Ewa Kozyra-Pawlak, ilustratorka, poetka, projektantka graficzna książek oraz tłumaczka. Polecamy książkę Mały atlas kotów (i kociaków) Ewy i Pawła Pawlaków (wyd. Nasza Księgarnia).

Recurring

Dzień Matki

Dzisiaj świętujemy dzień wszystkich mam! Życzymy im wszystkiego najlepszego, zdrowia i grzecznych dzieci.

Recurring

Rocznica urodzin Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego

Dzisiaj przypominamy postać Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego - pisarza, dziennikarza, podróżnika i nauczyciela. Studiował on nauki matematyczno-przyrodnicze, a następnie fizykę i chemię. Później pracował jako asystent przyrodnika przez co dużo podróżował (odwiedził między innymi Indie, Chiny, Japonię i Kaukaz), znał aż 7 języków. Był także działaczem społecznym i politycznym.

Recurring

Urodziny Marcina Pałasza

Dziś urodziny obchodzi Marcin Pałasz, który pisze książki dla dzieci i młodzieży, jest twórcą słuchowisk radiowych oraz autorem "Opowieści z Krainy Potworów".

Recurring

Światowy Dzień Rozwoju Kultury

Kultura to (najprościej) wszystko co nas otacza co nie jest konieczne do życia - sztuka, teatr, literatura ale też polityka, ekonomia, dobre maniery i wiele wiele innych codziennych aspektów życia - nawet reklamy! Warto tego dnia porozmawiać z dziećmi o kulturze i o jej roli w naszej codzienności.

Recurring

Dzień Dziecka

Dzisiaj życzymy wszystkiego najlepszego Wszystkim dzieciom! Niech ten dzień będzie dla Was prawdziwym świętem młodości.

Recurring

Dzień Savoir-Vivre’u

To dziwnie brzmiące francuskie wyrażenie (czytane jako "sawłar wiwr") oznacza nic innego jak zasady dobrego wychowania. Każdy wie, jak ważne są dobre maniery, ale czy wiecie, że w każdej epoce i w różnych kulturach zasady dobrego wychowania są często zupełnie różne? Na przykład w Chinach do dobrego tonu należy bekanie po jedzeniu (jako pokazanie, że […]

Recurring

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Ochrona Środowiska staje się coraz ważniejszym tematem we współczesnym świecie. Warto więc tego dnia powiedzieć dzieciom o ekologii i tym, co można zrobić, aby na swój własny sposób i w miare swoich możliwości chronić środowisko. Dziś dla najmłodszych polecamy książkę Agnieszki Bernackiej "Nie wszystko na wysypisko" i "Dbajmy o naszą planetę. Książka z okienkami" Katie […]

Recurring

Rocznica urodzin Aleksandra Fredry

Dzisiaj obchodzimy rocznicę urodzin Aleksandra Fredry - wybitnego komediopisarza i poety. Czy wiecie że takie popularne wierszyki jak "Małpa w kąpieli" i "Osiołkowi w żłoby dano" pochodzą właśnie z jego sztuk?

Recurring

Dzień Ojca

Dzisiaj swój dzień obchodzą wszyscy tatusiowie, życzymy im więc wszystkiego dobrego, zdrowia, radości i dużo dużo cierpliwości.

Recurring

Rocznica urodzin George`a Orwella

119 lat temu przyszedł na świat George Orwell, angielski pisarz krytyk i publicysta, autor między innymi "Folwarku zwierzęcego" - paraboli zbudowanej na kanwie bajki zwierzęcej.