Rocznica urodzin Wandy Grodzieńskiej
W tym dniu przyszła na świat Wanda Grodzieńska, poetka, prozaik, krytyk i tłumaczka, redaktorka „Świerszczyka", autorka wielu książek dla dzieci.
W tym dniu przyszła na świat Wanda Grodzieńska, poetka, prozaik, krytyk i tłumaczka, redaktorka „Świerszczyka", autorka wielu książek dla dzieci.
Pszczoły są zwierzętami niezwykle istotne dla naszego ekosystemu. Poświęćmy ten dzień na nauczenie się o tych zwierzętach i że ich rola to nie tylko robienie miodu. Dlatego polecamy serdecznie książkę Piotra Sochy Pszczoły wydaną przez Dwie Siostry.
Tove Jansson jest twórczynią ukochanych na całym świecie postaci Muminków i ich przyjaciół z Muminkowej Doliny. Jej niezwykły styl pisania i proste ale magiczne ilustracje zachwycają ludzi w każdym wieku, nie tylko dzieci. Zapraszamy najmłodszych do przeczytania książki Opowieści z Doliny Muminków. Na podstawie opowiadań Tove Jansson wyd. Egmont/HarperKids.
Dzisiaj swoje święto obchodzą wszyscy miłośnicy książek - czyli właśnie my! Życzymy wszystkim molom książkowym wszystkiego dobrego i życia wypełnionego ciekawą lekturą.
Marta Tomaszewska to popularna pisarka dla dzieci. Napisała między innymi serię o przybyszach z innej planety zatytułowaną Tapatiki.
Dzisiaj swój dzień obchodzi młodzież. Choć wyrośliście już z dzieciństwa nie oznacza, że czasem nie należy robić rzeczy "dozwolone do lat osiemnastu". Życzymy Wam, żebyście umieli korzystać ze swojej młodości i z radością i nadzieją podchodzili do przyszłych wyzwań.
W tym dniu przyszedł na świat znany francuski pisarz, autor książek i tekstów komiksów, René Goscinny. Był współtwórcą serii przygód o Mikołajku oraz komiksu o Asteriksie. Z tej okazji zachęcamy, by sięgnąć po Asteriksa u Piktów (wyd. Egmont).
W tym dniu przyszedł na świat Jan Brzechwa, jeden z najwybitniejszych polskich poetów dziecięcych, autor między innymi przygód ekscentrycznego czarodzieja Pana Kleksa i jego uczniów.
Dziś urodziny obchodzi Grzegorz Leszczyński, historyk literatury, badacz literatury dla dzieci i młodzieży, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Polecamy jego książkę: Wielkie małe książki. Lektury dzieci. I nie tylko (wyd. Media Rodzina).
Dziś obchodzimy rocznicę urodzin Mariana Walentynowicza, architekta, rysownika oraz prekursora polskiego komiksu. Wraz z Kornelem Makuszyńskim stworzył komiks o przygodach Koziołka Matołka.
W tym dniu przyszedł na świat wybitny pisarz i publicysta okresu pozytywizmu, Bolesław Prus.
W tym dniu przyszła na świat Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka. Pisała również książki dla dzieci. Młodszym czytelnikom polecamy Zgubę Michałka z ilustracjami Gabrieli Cichowskiej (wyd. Studio Emka).
Komiksy to wyjątkowa forma literatury - treść pokazuje nie tylko przez tekst ale również (a często nawet przeważnie) przez obraz. Od momentu swojego pojawienia się komiksy rosły w popularność i dzisiaj są jedną z najchętniej czytanych przez młodzież form literatury. Jednak komiksy nie są przeznaczone wyłącznie dla nastolatków - istnieje bardzo duży wybór dzieł skierowanych […]
Lotnictwo Polskie jest bardzo istotną częścią armii Polskiej. Również w przeszłości uznawane było za jedne z najlepszych jednostek w całej wojnie. Opowiada o tym między innymi książka Arkadego Fiedlera Dywizjon 303.
Dzisiaj po długim wakacyjnym odpoczynku rozpoczyna się rok szkolny, a to znaczy, że dzieci wracają do codziennych lekcji i spotkań z rówieśnikami. Pierwszy dzień września to również rocznica rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Tego dnia wspominamy więc wszystkich bohaterów broniących naszego kraju.
Ponad 100 lat temu urodził się Czesław Janczarski, poeta, prozaik i tłumacz, autor książek, które przeszły dziś do kanonu jako polska klasyka dla dzieci. Zasłynął jako twórca przygód Misia Uszatka. Przez lata publikował swoje teksty w czasopismach „Poranek", „Płomyczek", „Mały Płomyczek". Był redaktorem czasopisma „Miś". Polecamy jego książki: Jak Wojtek został strażakiem, Miś Uszatek. Wybór […]