Nagroda imienia Ferdynanda Wspaniałego przyznawana jest autorowi i ilustratorowi książki wydanej w roku poprzednim podczas gali w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci. 

Jury w składzie Barbara Gawryluk, Georgina Gryboś, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech oraz Szymon Kloska i Łukasz Dębski bierze pod uwagę publikacje przeznaczone dla czytelników w wieku od pięciu do dwunastu lat.
Aktualne treści, promowane wartości oraz wzorce, a także estetyczne, korespondujące z tekstem ilustracje, to cechy, na które zwracamy szczególną uwagę.
Jednym z wymogów zakwalifikowania publikacji do wyróżnienia jest to, by autor lub ilustrator pochodził z Polski i by książka miała swoją premierę w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Tegoroczne nabory do konkursu na najlepszą książkę dla dzieci zakończą się 29 lutego 2024 roku. 

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie od wydawców (wydawnictw), drogą mailową wraz z przesłaną propozycją w formie rozszerzenia .pdf. Na tym etapie nie ma konieczności przesyłania egzemplarza drukowanego. Szczegółowy regulamin konkursu na Najlepszą Polską Książkę roku 2023 zamieszczony został poniżej.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego ufundowana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, laureaci otrzymują statuetki Ferdynanda Wspaniałego zaprojektowane przez Stanisława Juszczaka oraz czek na 20 tysięcy złotych.

Tegoroczne wręczenie Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego odbędzie się 17 listopada 2024. Wtedy też poznamy tegorocznego laureata konkursu na Najlepszą Polską Książkę roku 2023!

Postać Ferdynanda Wspaniałego stworzona została przez Ludwika Jerzego Kerna. Pisarz był także autorem Menażerii kapitana Ali oraz Żyrafy u fotografa. Postać psa, który śniąc o byciu człowiekiem, przeżywa zabawne, niepowtarzalne przygody, ponieważ mimo fizycznego podobieństwa do ludzi, posiada zwierzęce usposobienie, przyniosła Kernowi popularności wśród młodych czytelników, a także wyróżnienie Orderem Uśmiechu.Dotychczasowi laureaci nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego

Najlepsza Polska Książka roku 2022

Marcin Szczygielski, Antosia w bezkresie, Instytut Wydawniczy Latarnik 2022.

Najlepsza Polska Książka roku 2021

Piotr Socha, Monika Utnik-Strugała, Brud. Cuchnąca historia higieny, Wydawnictwo Dwie Siostry 2021.

Najlepsza Polska Książka roku 2020

Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!, Poradnia K Wydawnictwo 2020.

Najlepsza Polska Książka roku 2019

Maria Strzelecka, Beskid bez kitu, Wydawnictwo Libra 2019.

Najlepsza Polska Książka roku 2018

Marta Kisiel, Paulina Wyrt, Małe Licho i tajemnica Niebożątka, Wydawnictwo Wilga 2018.

Najlepsza Polska Książka roku 2017

Marta Guśniowska, Robert Romanowicz, A niech to gęś kopnie, Wydawnictwo Tashka 2017.

Najlepsza Polska Książka roku 2016

Karol KaeReL Kalinowski, Kościsko, Kultura Gniewu 2016.

Finaliści Konkursu w poprzednich latach

Konkurs na Najlepszą Książkę roku 2022
Konkurs na Najlepszą Książkę roku 2021
Konkurs na Najlepszą Książkę roku 2020