Nagroda imienia Ferdynanda Wspaniałego przyznawana jest autorowi i ilustratorowi książki wydanej w roku poprzednim, jako uroczyste zwieńczenie kolejnej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. 
Jury poszukują publikacji przeznaczonych dla czytelników w wieku od pięciu do dwunastu lat.
Aktualne treści, promowane wartości oraz wzorce, a także estetyczne, korespondujące z tekstem ilustracje, to cechy, na które jurorzy zwracają szczególną uwagę.
Promując artystów rodzimego pochodzenia, jednym z wymogów zakwalifikowania publikacji do wyróżnienia jest to, by autor lub ilustrator pochodził z Polski.
Tegoroczne nabory do konkursu na najlepszą książkę dla dzieci zakończą się 30 września 2023.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego ufundowana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i wynosi 20 tysięcy złotych.

Spośród publikacji biorących udział w konkursie zostanie wyłonionych pięć wyjątkowych propozycji, z których wspólnymi głosami uczestników Festiwalu i jurorów, wyłoniony zostanie zwycięzca.

Tegoroczne wręczenie nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego odbędzie się 19 listopada 2023.

Postać Ferdynanda Wspaniałego stworzona została przez Ludwika Jerzego Kerna. Pisarz był także autorem Menażerii kapitana Ali oraz Żyrafy u fotografa. Postać psa, który śniąc o byciu człowiekiem, przeżywa zabawne, niepowtarzalne przygody, ponieważ mimo fizycznego podobieństwa do ludzi, posiada zwierzęce usposobienie, przyniosła Kernowi popularności wśród młodych czytelników,
a także wyróżnienie Orderem Uśmiechu.Dotychczasowi laureaci nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego