Czwartek tradycyjnie rozpoczęliśmy od konferencji dla nauczycielek i bibliotekarek!
- Tomasz Stawiszyński (filozof, publicysta): Czy istnieje „filozofia dla dzieci”?
- Iwona Pietrzak-Płachta (Nauczycielka Roku 2022): Biblioteka pasją malowana
- Aneta Korycińska (Baba od polskiego): Young Adult nie tylko dla młodych!
- Joanna Piekarska (IBBY, Biblioteka Narodowa): O klasycznych baśniach i ich współczesnych interpretacjach
Czym jest filozofia? Na to pytanie padło przynajmniej 150 odpowiedzi!
Naszym gościem był Tomasz Stawiszyński, filozof i popularyzator „umiłowania mądrości”.
Czy są tu miłośnicy i miłośniczki Tymka i Mistrza?
Sądząc po entuzjastycznym (to mało powiedziane) przyjęciu czytanek po zachodzie słońca i spotkania z Rafałem Skarżyckim, śmiemy twierdzić, że tak!
Razem z autorem wymyśliliśmy, a nawet odegraliśmy zupełnie nową przygodę Tymka i Mistrza i zadaliśmy mu masę pytań, o to jak się tworzy komiks.
A jeśli przeczytacie kiedyś o przepisie na wybuchową szarlotkę, to wiedzcie, że ta historia powstała podczas festiwalowego spotkania!
Narysować swoją pierwszą postać komiksową to jest coś!
Szczególnie kiedy przewodniczką po świecie komiksu jest animatorka i reżyserka filmów animowanych Klaudia Robat, a inspiracją do pracy wątek przewodni z animacji “Spiderman: Into the Spiderverse”!
Gdzie ty jesteś koguciku?
Razem z Anną Kaźmierak wybraliśmy się w etnograficzną podróż po całym kraju w poszukiwaniu. Czy znaleźliśmy kogucika? Sprawdźcie na zdjęciach!
Czytanki po zachodzie słońca w Teatrze Groteska!
Aktorzy Teatru Groteska – Zuzanna Romańska i Paweł Kuźma zachwycili nas swoją interpretacją książki “Jak Grinch skradł święta” (wydanej po raz pierwszy w Polsce w tłumaczeniu Michała Rusinka!)
A po czytance pobiegliśmy zwiedzać teatr!
Festiwal Literatury dla Dzieci dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
W tym roku Festiwal Literatury dla Dzieci obchodzi 10. urodziny! To jubileuszowa edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi stawia potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek.
fot. Michał Łepecki