…rozpoczął się konferencją dla bibliotekarzy i nauczycieli. Prelegenci: Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski i Roksana Jędrzejewska-Wróbel poruszyli tematy takie jak relacja słowa i obrazu w literaturze dziecięcej i grach komputerowych, praca współczesnego pisarza, czy poszukiwanie własnego języka artystycznego. Nie zabrakło wycieczek w przeszłość – do historii ilustracji i literatury, oraz w przyszłość, kuszącą nowymi możliwościami technologicznymi w tworzeniu różnego rodzaju narracji.

Następnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z Katarzyną Maziarz, autorką Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim. Opowieści z życia autora Wesela były niezwykle inspirujące. Rozmawialiśmy również o wyobraźni – podstawowym narzędziu pracy każdego pisarza.

Popołudniowe warsztaty obudziły w uczestnikach zmysł wynalazcy-konstruktora: pod czujnym okiem ilustratorki Joanny Rusinek powstało kilkanaście wihajstrów – przyrządów o wielorakim zastosowaniu. Poznaliśmy także historię paru słów, które przybyły do nas z zagranicy – więcej można poczytać o nich w książce Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych Michała Rusinka.

Ten festiwalowy dzień zakończył się poetycką wyprawą w nieznane: Czytanki po Zachodzie Słońca dostarczyły nam liryczno-podróżniczych wrażeń. W drogę wyruszyliśmy z klasykami literatury dziecięcej w interpretacji Marii Kielan-Yoshimoto, solistka baletu Opery Bałtyckiej. Kto jeszcze nie widział – zapraszamy na nasz profil na Facebooku!