Festiwal

3… 2… 1… zaczynamy!

Przed nami trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Już teraz obiecujemy, że nie spoczniemy na laurach i zaskoczymy was nie raz. W końcu bycie największym europejskim festiwalem literatury dla dzieci zobowiązuje! Dlatego w tym roku ponownie widzimy się w czterech miastach: Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. To będzie miesiąc pełen twórczych i emocjonujących (a jakże!) spotkań z najlepszą dziecięcą literaturą. Gotowi?

 

 

Co chcemy przekazać – czyli motyw przewodni

 

W tym roku będziemy podróżować! Po małych i dużych ojczyznach. W czasie i przestrzeni. Daleko i blisko. Zajrzymy do przeszłości, wybiegniemy w przyszłość, przypomnimy to co zapomniane, odkurzymy tradycje i przybijemy piątkę z etnografią. Udowodnimy, że dawne nie musi być nudne, za to może być fascynujące i… nowoczesne. Będziemy pytać o tożsamość i sens istnienia. Słuchać, patrzeć, wąchać, smakować, dotykać i tworzyć. Bawić się, uczyć i przeżywać prawdziwe emocje zarazem. 

 

Kierunek naszym festiwalowym wędrówkom wyznaczy przede wszystkim wyśmienita i starannie dobrana literatura, ale nie zabraknie innych dziedzin sztuki, bo Festiwal Literatury dla Dzieci stawia na ich korespondencję i wzajemne oddziaływania. 

 

Czym skorupka za młodu… - czyli nasze cele i wartości

 

Sprawa jest poważna. Rzucamy rękawicę spadającemu na łeb i szyję czytelnictwu! Nie damy się przytłoczyć druzgocącym statystykom i ponurym prognozom. Festiwal Literatury dla Dzieci chce wychowywać nowe pokolenia czytelników. Udowodnimy, że czytanie książek nie jest passé, będziemy bawić się z literaturą i w literaturę.

 

Pragniemy kształtować czytelnicze zwyczaje najmłodszych i pielęgnować prawidłowe nawyki tych którzy już połknęli literackiego bakcyla (pamiętając frekwencję w latach ubiegłych wiemy, że jest was sporo). Zamierzamy również inspirować do sięgania po kolejne tytuły i nowych autorów. I to tych najlepszych, bo jednym z naszych nadrzędnych celów jest uczenie wartościowania, a także świadomego i aktywnego czytelnictwa.

 

Festiwal Literatury dla Dzieci buduje mosty. Łączymy pokolenia proponując wydarzenia, w których mogą uczestniczyć wspólnie rodzice z dziećmi. I czasem trudno odgadnąć kto bawi się lepiej. Wartościowa literatura jest tu zawsze punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem, ale i przyczynkiem do zabawy. Nie od dziś wiadomo, że alians przyjemnego z pożytecznym, to gwarancja że nauka nie pójdzie w las, że zostanie w pamięci dziecka na dłużej, uwrażliwiając go i pomagając mu lepiej zrozumieć świat.

 

Co będziemy robić – czyli program pełen niespodzianek

 

Będzie się działo! A co dokładnie? Pozwólcie, że jeszcze przez chwilę potrzymamy was w napięciu, ale już teraz zapraszamy dzieci do udziału w warsztatach, spotkaniach, wystawach, spacerach, projekcjach filmowych, degustacjach, grach miejskich, wernisażach, zabawach, konkursach i spektaklach. Nie zabraknie również ulubionych wieczornych czytanek, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom ciekawe i wartościowe książki.

 

Co polecamy – czyli nagroda dla Najlepszej polskiej Książki dla Dzieci 2015

 

To już tradycja, że w czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznawane jest wyróżnienie dla najbardziej wartościowej pozycji literackiej dla dzieci. W ubiegłym roku było to „Licho i inni” Agnieszki Taborskiej z ilustracjami Lecha Majewskiego. Jaka książka zaskarbiła sobie szczególne względy wśród najmłodszych w 2015 roku dowiemy się na początku czerwca we Wrocławiu. 

 

W pierwszym etapie kapituła wybiera najlepsze książki wydane w minionym roku przez polskich autorów. W drugiej turze głos mają najważniejsi odbiorcy literatury – czyli jej czytelnicy. Na swoje typy można głosować w trakcie internetowego plebiscytu. Jurorzy już szukają najlepszych pozycji – listę nominowanych książek ogłosimy niebawem. Nagroda została ufundowana przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

© Festiwal literatury dla dzieci 2016 | 2014-2019
Design by Anna Kaszuba-Dębska