Szykujcie notesy i kalendarze – oto Wasza lista lektur na najbliższe tygodnie!

Pies na medal, Barbara Gawryluk, Wydawnictwo Zielona Sowa

Po Dżoku i Balticu przyszła pora na nie mniej dzielnych, ale za to anonimowych psich bohaterów.

Pies na medal to nowa seria książek Barbary Gawryluk o psach pracujących m.in. jako przewodnik osób niewidomych, opiekun osób starszych. O psach, które wyszukują ludzi spod lawin, pracują na lotniskach, w policji. Wyjątkowe historie i wyjątkowe psy! Na pierwszy ogień Czart – pies lawinowy i Junior – opiekun osób starszych.

A Barbara Gawryluk będzie gościem Festiwalu Literatury dla Dzieci 2018 w niedzielę 20 maja.

Zapisz się.

Etnogadki, Monika Michaluk, Witold Przewoźny i ilustrator Michał Stachowiak, Wydawnictwo Albus

Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach to bogato ilustrowana książka, która starszych czytelników skłania do wspomnień, a przed młodszymi odsłania tajemnice świata natury i związanych z nią obrzędów i tradycji. Książka jest efektem spotkania niezwykłych twórców: Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka oraz Witolda Przewoźnego, których pasja w odkrywaniu świata naszych przodków – pełnego mądrości, magii i tajemnic widoczna jest na każdej stronie publikacji.

Spotkanie z Moniką Michaluk, Witoldem Przewoźnym i Michałem Stachowiakiem w piątek 18 maja.

Rejestracja przez WTK

Mirabelka, Cezary Harasimowicz, Wydawnictwo Zielona Sowa

Mirabelka rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Nie przetrwała apartamentowca, który powstał w jej miejscu. Jest jednak nadzieja dla mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, skąd mirabelka ma szansę powrócić do Warszawy.

Spotkanie z Cezarym Harasymowiczem na Festiwalu Literatury dla Dzieci 2018 w piątek 18 maja.

Rejestracja przez WTK

Za płotem z ostów, Agnieszka Frączek, Wydawnictwo Debit

Agnieszka Frączek prowadzi nas do domu z ogródkiem, trochę rzeczywistego, trochę baśniowego. Poetyckie obrazy miejsc, roślin i stworzeń są dynamiczne i pełne szczegółów. Człowiek pełni w nich rolę (nie)dyskretnego obserwatora i troskliwego opiekuna. Wiersze obfitują w charakterystyczne dla autorki zaskakujące skojarzenia i zabawy brzmieniem słów. Mają wyraziste barwy i głębię, podobnie jak towarzyszące im znakomite ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej.

Spotkanie z Agnieszką Frączek w sobotę 19 maja.

Zapisz się.

Czary na komary, Katarzyna Dowbor i Marcin Kozioł, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Że Katarzyna Dowbor to gwiazda telewizji wiedzą wszyscy. Ale że również zapalona amazonka już mało kto, choć kto wie, czy wkrótce ten stan nie ulegnie zmianie. Wszystko to za sprawą jej literackiego debiutu dla dzieci popełnionego do spółki z Marcinem Koziołem.

Czary na komary to pierwsza część cyklu o niezwykłych przygodach mieszkańców Stajni pod tęczą. Śledząc zabawne perypetie bohaterów przy okazji poznacie zasady opieki nad końmi i wiele ich sekretów. Spotkanie z Katarzyną Dowbor i Marcinem Koziołem w niedzielę 20 maja.

Zapisz się.

Oko węża, Agnieszką Stelmaszyk, Wydawnictwo Zielona Sowa

Długo musieliśmy na nią czekać, ale oto jest!

Oko węża to już dziesiąta część serii Kroniki Archeo. Akcja toczy się głównie w Bawarii i w Indiach. Ania i Bartek Ostrowscy odpoczywają z rodzicami i przyjaciółmi w sielskim alpejskim miasteczku. Spokój nie trwa jednak długo – w czasie zwiedzania zabytkowego zamku uprowadzona zostaje panna Ofelia!

Jaki jest związek pomiędzy porwaniem, a dziewiętnastowiecznym władcą? Czy szantażysta zostanie zdemaskowany? I czy dwóm rodzinom archeologów uda się odszukać legendarne Oko Węża?

Tego wszystkiego dowiecie się na spotkaniu z Agnieszką Stelmaszyk w sobotę 19 maja.

Zapisz się.

Real. Królewska drużyna, Marcin Kalita, Wydawnictwo Egmont

Ta książka to prawdziwa encyklopedia wiedzy dla każdego fana piłki nożnej. Bo przecież każdy miłośnik futbolu musi znać historię najważniejszego klubu piłkarskiego na świecie. Dzięki tej książce dowiesz się absolutnie wszystkiego o Realu Madryt, poczytasz o trofeach klubu, o najlepszych zawodnikach, najwspanialszych meczach i o Santiago Bernabéu – najważniejszym człowieku w historii Realu. I wiele, wiele więcej.

A z autorem Marcinem Kalitą spotkasz się na Festiwalu Literatury dla Dzieci 2018 w czwartek 17 maja.

Rejestracja przez WTK

Piszczek. To, co naprawdę ważne, Jarosław Kaczmarek, Wydawnictwo Egmont

Mimo, że przez wiele lat grał w ataku zdobywając wspaniałe gole, to dopiero jako obrońca Łukasz Piszczek pokazał światu, na co go stać! Ten skromny chłopak z Goczałkowic zachwycił samego José Mourinho z Realu Madryt. Dzięki tej książce prześledzicie piłkarską drogę Łukasza; od początków w Gwarku Zabrze aż po spektakularną karierę w Borussi Dortmund i grę w reprezentacji Polski. Przeczytacie też o marzeniach zwykłego chłopaka, który dzięki ciężkiej pracy i treningom osiągnął sukces.

Spotkanie z Jarosławem Kaczmarkiem w niedzielę 20 maja.

Zapisz się.

Koordynator Festiwalu Literatury w Warszawie: Fundacja Czas Dzieci