10. Festiwal Literatury dla Dzieci

Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w tym roku w Gdańsku (2-8 października) i Krakowie (15-19 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży – i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek.

Po 10 latach wracamy do korzeni! Chwileczkę – jak to wracamy? Przecież my ciągle jesteśmy przy nich. Bo te korzenie to oczywiście literatura! A co to jest literatura? Proste: okładki, pomiędzy nimi strony z ilustracjami i tekstem, a jak się to wszystko razem złoży to z tego wychodzi opowieść. Ale literatura zaczyna się wtedy, kiedy do tej opowieści dorzucimy nas z głową na poduszce, z czytającym głosem mam, tatków, ciotek i wujków, sióstr i bratków… Literatura zaczyna się wtedy, kiedy natchnieni książką przedzieramy się przez lasy, chaszcze, łąki, tropiąc dzikie stwory, które spotkaliśmy na kartach książki. Literatura zaczyna się wtedy, kiedy spotykamy się razem, żeby porozmawiać o tym co przeczytaliśmy. I dlatego z okazji dziesięciolecia wznosimy okrzyk: niech żyje literatura! Który to okrzyk jest nie tylko podzięką za książki i opowieści, ale też zachwytem nad tym, że wszystko ciągle jest możliwe – wystarczy tylko kapinkę poczytać.

Festiwal Literatury dla Dzieci to już tradycyjnie program wypełniony wydarzeniami i wrażeniami, na które zapraszamy zarówno rodziny z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzież, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą.

Na pierwszą odsłonę Festiwalu w Gdańsku zaplanowaliśmy mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. W programie znalazły się m.in. inauguracyjne wielkoformatowe morskie warsztaty, stand-up dla najmłodszych, spektakl teatralny, gra miejska, dwie wystawy oraz uwielbiane przez wszystkich czytanki po zachodzie słońca (po raz pierwszy w wydaniu komiksowym!).

Wśród gości festiwalu spotkamy m.in.: Piotra Karskiego, Joannę Rusinek, Agatę Romaniuk, Berenikę Kołomycką, , Sarę Ohlsson i Przemka Liputa. Zaplanowaliśmy również pasmo spotkań z autorami i autorkami nominowanymi do Nagrody Literacka Podróż Hestii. Na nowej scenie Instytutu Kultury Miejskiej pojawią się: Zygmunt Miłoszewski, Ilona Wiśniewska, Marcin Szczygielski, Aleksandra Herzyk oraz Andrzej Marek Grabowski.

Gdańska edycja Festiwalu jest jedną z dwóch, jakie zaplanowaliśmy na ten rok. Czytelników i czytelniczki z południa Polski zaprosimy w listopadzie do Krakowa, gdzie finałowi festiwalu towarzyszyć będzie po raz kolejny Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku.

Zapraszamy!

Organizatorzy – Fundacja Burza Mózgów

***

  1. Festiwal Literatury dla Dzieci

Gdańsk, 2-8 października 2023 | Kraków, 15-19 listopada 2023

Szczegółowy program i zapisy: https://fldd.pl/gdansk-program-i-zapisy/

Festiwal dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Miasta Gdańsk oraz Województwa Pomorskiego.