Za nami pierwszy dzień krakowskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci!

To był czas pełen był fenomenalnych spotkań i warsztatów z Waszymi ulubionymi twórcami i twórczyniami książek dla Dzieci!

Rozpoczęliśmy od spotkania z Katarzyną Ryrych, autorką książki “Lato na Rodos”, rozmawialiśmy o inności, wyobcowaniu, ale także tolerancji i zrozumienia perspektywy drugiego człowieka, niezależnie jak “nienormalny” się może wydawać (bo czym tak naprawdę jest normalność?).

Krzysztof Łapiński po raz kolejny nas zaskoczył! Tematem rozmowy była książka “Dzik Dzikus”, w której najmłodsze czytelniczki i czytelnicy poznają historię dzielnych zwierząt, broniących lasu przed plotkarskim trollem. Natomiast starsi dostrzegą, że Las Kabacki bardzo przypomina internet, zaś pojawiające się w nim kłopoty można spróbować rozwiązać dzięki porozumieniu, mówieniu prawdy i połączeniu sił.

Aleksandra Fabia, ilustratorka m.in. książki “Przedszkole imienia Barbary Wiewiórek” podpowiedziała jak stworzyć przestrzenne prace z wykorzystaniem eko-materiałów i leśnych znalezisk. Powstały prawdziwe dzieła sztuki!

W zajęciach wzięła udział grupa przedszkolaków z Publicznego Przedszkola Mali Przyjaciele! (dzieci lat 4)

Z Anną Kaźmierak, autorką książki “Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada” stworzyliśmy jeden z najstarszych atrybutów wiejskich kolędników – papierowego węża! Nie zabrakło śpiewających przygotowań do kolędowania, najprawdziwszego turonia i tradycyjnych ludowych pozdrowień.

Wszystkie wydarzenia odbyły się w Pałacu Potockich – nowym kulturalnym adresie na mapie miasta, którego współgospodarzami są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.