28.05 – wtorek

18.00-19.30 – Inauguracja 6. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku. 45 puknięć w głowę – jasne odpowiedzi na trudne pytania, spotkanie z Grzegorzem Kasdepke.

Czterdzieści pięć trudnych pojęć zobrazowanych krotochwilnymi opowiastkami w… czterdziestu pięciu gatunkach literackich? Tak, to się udało! Kryminał, romans, instrukcja obsługi, komedia, bajka, ogłoszenie – ten (słownikowo uporządkowany) galimatias może przyprawić o zawroty głowy, ale – jak każdy zwariowany rollercoaster – jest też gwarantem superzabawy! 

Kolejną, 6. edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku otwiera spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke, nieustraszonym poskramiaczem słowa, który zdołał ujarzmić wszystkie te dzikie gatunki (nie)literackie i zamknąć je w jednej książce – i to książce dla dzieci. Można podejść do niej całkiem blisko, a nawet pogłaskać – wszystkie są już oswojone! 

19.00-20.00 – Czytanki przed zachodem słońca – z okazji 125-rocznicy urodzin Juliana Tuwima Pana Maluśkiewicza i wieloryba przeczyta gość baaardzo specjalny. Stara Apteka Teatru Wybrzeże, ul. Teatralna 1 (6+)

„A oprócz tego podróżnik, a oprócz tego ciekawy” – o kim mowa? Oczywiście, o panu Maluśkiewiczu! Morskie wojaże, żądza przygód, niespodzianki i ciągłe zdumienia – niech to wszystko będzie zapowiedzią tegorocznych festiwalowych atrakcji. Pierwsza odsłona Czytanek przed zachodem słońca ma prawdziwie zagadkowy charakter – naszym gościem będzie ktoś baaardzo specjalny, ale nie zdradzimy, kto! Przekonajcie się na miejscu.

29.05 – środa

10.00-14.00 – Książka-sztuka-nowe media, czyli o gustach się dyskutuje – konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy

Prelegenci: 

  • dr Michał Zając: Co media społecznościowe mówią o naszych czytelnikach? Facebook, Youtube, Instagram, Lubimy Czytać jako wsparcie w rozpoznaniu najważniejszych potrzeb i gustów młodych czytelników.
  • Ewa Stiasny: Zróbmy sobie Arcydziełko, czyli bezbolesna edukacja artystyczna.
  • Ewa Solarz: Wszystko widzę jako sztukę, czyli jak rozmawiać z dziećmi o sztuce.

Ilustrowana książka często stanowi dla młodego człowieka pierwszy kontakt ze sztuką, który jest jednym z czynników kształtujących gust czytelniczy i artystyczny na długie lata. Właśnie, gust – jak się rodzi, czym jest? Z jednej strony osobisty, własny, nie podlegający krytyce (de gustibus non est disputandum?) – a z drugiej mówimy przecież o „dobrym”, „złym” bądź „wyrobionym” guście. Jak uwrażliwić dziecko na odbiór sztuki, jak o sztuce rozmawiać? Jak angażować młodych odbiorców i jak zaprosić ich do poznawania, analizowania i interpretowania sztuki? Na te pytania odpowiedzą Ewa Stiasny, współzałożycielka wydawnictwa Dwie Siostry, oraz Ewa Solarz, autorka książek dla dzieci o sztuce i kuratorka wystaw. Następnie dr Michał Zając (UW) przyjrzy się problemowi w kontekście nowych mediów i opowie, co i w jaki sposób media społecznościowe mówią o gustach czytelniczych dzieci i młodzieży.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, al. generała Józefa Hallera 14

10.00-11.00 – Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny? – spotkanie z  Mikołajem Golachowskim.  Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (8+) 

Kto z Was może powiedzieć, że czochrał arktycznego słonia? My znamy kogoś takiego i zaprosiliśmy go na spotkanie – Michał Golachowski to doktor nauk przyrodniczych, podróżnik, polarnik, który ze swadą pisze o przyrodzie i zwierzętach zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Autor „Pup, ogonków i kuperków” oraz „Gąb, dziobów i nochali” opowie o mroźnej stronie świata, więc  jeżeli pytanie, ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny, od zawsze spędzało Wam sen z powiek, już wiecie, co robić. Zapisy na wydarzenie poniżej.

13.00-14.00 – Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą) – warsztaty z Bogusiem Janiszewskim. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (8+)  

Skąd się wziął Wszechświat i jak to możliwe, że praktycznie z niczego? Zapraszamy na warsztaty z Bogusiem Janiszewskim, autorem serii To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą),  podczas których poznacie historię kosmosu i jego trudne początki. Własnymi rękami stworzycie również giganta – kosmiczną oś czasu od Wielkiego Wybuchu aż do dziś! Trzeba się będzie streszczać, żeby porozmawiać choćby o najważniejszych wydarzeniach z tego okresu – w końcu czternaście miliardów lat to naprawdę kawał czasu.

16.00-17.00 – Narysuj sobie siebie – warsztaty z Magdą Danaj. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (4+) 

Każdemu artyście i każdemu dziecku zdarza się utkwić nad białą kartką w zadumie, czekając na natchnienie. Ale nie tym razem! Nie wiesz, o czym pisać? Pisz o tym, co znasz, o sobie – radzą doświadczeni autorzy debiutantom. Nie wiesz, co narysować? Rysuj sobie siebie! Magda Danaj, rysowniczka, twórczyni ilustracji prasowych, autorka „Porysunków”, opowie o tym, skąd brać pomysły i o tym, jak wydobyć je z głowy i przelać na kartkę. Podczas warsztatów stworzycie miniportrety i obrazkowe minihistorie, których bohaterami będziecie… wy sami!

19.00-20.00 – Czytanki przed zachodem słońca. Na wodzie pisane, czyli antologia aquapoezji, czyta Olo Walicki. Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21-25. (4+)

Zwiedzaj wyspy, półwyspy, lądy i przylądki, I najdalsze zatoki, najskrytsze zakątki, Zwalczaj wszelkie przeszkody i wszelkie zawady! Pędź, leć, płyń bez ustanku! Posłuchaj mej rady! – I jak tu się dziwić, że Sindbad nie oparł się tym czarownym namowom Diabła Morskiego i wyruszył w świat? 

Wszystkich młodych podróżników, młodych czytelników, młodych podróżnych czytelników – i nie tylko! – zapraszamy na spotkanie z aquapoezją! Co to takiego? Ukuliśmy ten nowy termin specjalnie dla was, bo uważamy, że poezja, przygoda i morskie podróże bardzo mają się ku sobie! Ster prawo na burt – przybywajcie! 

Wiersze przeczyta Olo Walicki, kompozytor, kontrabasista i jazzman.

30.05 – czwartek

10.00-11.00 – Którędy do Państwa Środka? – spotkanie z Izą Kalutą wokół książki Mangh Zou. Chiny dla dociekliwych. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (8+) 

Jest miejsce na świecie, gdzie obchodzi się Święto Lampionów i Święto Smoczych Łodzi. Gdzie zimą jada się pożywną zupę z węża i gdzie karmi się głodne duchy. Gdzie przysmakiem są stuletnie jaja, a na urodziny zamiast tortu dostaje się… makaron. Tak, to dziwne miejsce – zapewne wydaje się Wam, że nigdy o nim nie słyszeliście? Na wyprawę do Chin, których nie znacie, zabierze Was Iza Kaluta, autorka książki Mangh Zou. Chiny dla dociekliwych

12.00-13.00 – O-ha, Babcocha! – spotkanie z Justyną Bednarek. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (6+)

Baba Jaga? Czarownica? Stara jędza? Ależ nie. To Babcocha. Bardziej superbohaterka, niż wiedźma (choć owszem, zna się na czarach), Babcocha przybywa do sennego Grajdołka, by dziarsko wziąć sprawy w swoje ręce. Ściśle mówiąc, pięćdziesiąt cztery sprawy – bo tyle opowiastek składa się na książkę autorstwa Justyny Bednarek, która porozmawia z nami o tym, co magiczne, i o tym, co zupełnie zwykłe; co realne i całkiem nierzeczywiste – chyba, że to wszystko jedno i to samo?

12.00-13.00 – Jak stryjenka Milenka strachy na lachy opanowała – warsztaty z Anną Kaszubą-Dębską. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (4+) 

Anna Kaszuba-Dębska – malarka, ilustratorka, projektantka książek i autorka filmów animowanych tym razem stworzyła… tom opowiadań z dreszczykiem. Mroczna historia o tym, Jak stryjenka Milenka strachy na lachy opanowała, udowodni nam, że dzieci też lubią się bać, a strach ma nie tylko wielkie oczy, ale też – w pewnych szczególnych przypadkach – może się do czegoś przydać. Podczas warsztatów porozmawiamy o tym, czego się boją mali, a czego duzi ludzie, czy ze strachu jest jakikolwiek pożytek i przede wszystkim jak się tego strachu… nie bać. 

16.00-17.00 – Bajka na końcu świata – postapokaliptyczne warsztaty komiksowe z Marcinem Podolcem. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (6+) 

19.00-20.00 – Czytanki przed zachodem słońca. Te wiersze tak dobrze brzmią! – antologia tekstów niepozbawionych dźwięku, czytają soliści Opery Bałtyckiej. Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15. (4+)

Słowa to dźwięki, a rym to rytm. Wiersze w dobrym wykonaniu są jak muzyka dla ucha dlatego wszystkich melomanów zapraszamy do wysłuchania wyboru tekstów o dźwiękach, instrumentach i muzyce, zapraszamy do miejsca, które jest jej prawdziwą świątynią. Po czytance w wykonaniu solistów Opery Bałtyckiej będziecie mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić ten niesamowity budynek, dowiedzieć się co nieco o jego burzliwej historii i zajrzeć tam, gdzie na co dzień widzowie nie mają wstępu. Kto wie, może na spotkanie wpadnie też pewien upiór…

31.05 – piątek

10.00-11.30 – Praktyczny pan w praktyce – spotkanie z Roksaną Jędrzejewską. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (6+) 

Jak praktycznie urządzić mieszkanie? Podatki w praktyce! Jak praktycznie zarządzać czasem wolnym? – gwarantujemy, że na te ani podobne pytania NIE otrzymacie odpowiedzi podczas spotkania z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką między innymi “Gęboluda”, “Florki” czy “Kamienicy”. Zamiast tego dowiecie się o korzyściach posiadania kota. W praktyce. 

12.00-13.00 – Mickiewicz, ty urwisie! – spotkanie z Jakubem Skworzem wokół książki Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. (10+)

Wszyscy wiemy, że niektóre książki są wciągające. Ale – uwaga, to może być dla Was wstrząsająca wiadomość – jeszcze inne wciągają… dosłownie. To właśnie przytrafiło się Oli i Erykowi, którzy chcąc jedynie przyjrzeć się bibliotece swoich dziadków, przez przypadek zostają wchłonięci przez książkę i przenoszą się w czasie do epoki Adama Mickiewicza. Okazuje się, że choć wieszcz urodził się ponad 220 lat temu, jego historia jest wciąż inspirująca dla dzisiejszej młodzieży, która – to zapewne nie zmieni się nigdy! – tęskni do podróży i poszukuje pasji. 

12.00-13.30 – Jak nam się uda, zrobimy Gęboluda! – warsztaty z Agnieszką Żelewską. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (6+)

A uda się na pewno – co więcej, warsztaty zostaną zwieńczone stworzeniem wielkiej pracy zbiorczej: ogrodu Gęboluda!

Wcześniej zaś prześledzimy drogę powstawania książki od pomysłu, poprzez pracę pisarza, redaktora, wydawcy, księgarza i bibliotekarza, a o zawodzie ilustratora od podszewki opowie Agnieszka Żelewska. Pod jej okiem każdy będzie też miał okazję zaprojektować własnego Gęboluda na podstawie fragmentu tekstu. 

16.00-17.00 – Obrazki z dymkami – warsztaty komiksowe z arcymistrzem gatunku Krzysztofem Gawronkiewiczem. Patio Akademii Sztuk Pięknych, ul. Targ Węglowy 6. (8+) 

Festiwalowe spotkania z komiksem w Gdańsku zakończy gość specjalny – Krzysztof Gawronkiewicz, mistrz gatunku, laureat wielu, także międzynarodowych nagród i wyróżnień. Ten warsztat to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich miłośników obrazków z dymkami, zwłaszcza tych, którzy sami chcą podjąć pierwsze komiksowe próby. O kulisach warsztatu, pierwszych paskach, storyboardach, przyjemnościach i trudach tworzenia będziecie mogli porozmawiać z autorem, który pierwsze komiksy tworzył już w podstawówce.

19.00-20.00 – Czytanki przed zachodem słońca. 10 wierszy o przedmiotach ładnych i brzydkich, Sztuka Wyboru, ul. Słowackiego 19. (4+)

01.06 – sobota

Piknik literacki, pl. Kobzdeja

10.30-11.00 – Przygoda między wierszami – literacka, rodzinna gra miejska z okazji 125. rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Plac Kobzdeja. (6+) 

Gra, w której liczy się Twoje zdanie!

Otwórzcie umysły, uruchomcie wyobraźnię i uwolnijcie  słowa! Na wyprawę zapraszamy 3-4-osobowe drużyny nieustraszonych Literatów – łowców przygód, strażników liter Abecadła, które z pieca spadło, rozsypało się po kątach i jest niekompletne. 

Każde zadanie wymaga poczucia humoru i twórczego umysłu, każda porażka oznacza utratę części liter waszego Abecadła.

Nagrodą za twórcze męki będą magiczne słowa uwalniane ze schowków, skrzyń i naczyń. W każdym miejscu znajdziecie trzy słowa, ale możecie zabrać tylko jedno! Ze słów będziecie na bieżąco budować niesamowitą historię, zamkniętą w jednym, długim zdaniu. Cel poszukiwań to zdobycie kompletu słów, ułożenie z nich zdania oraz zachowanie Abecadła w jak najlepszej kondycji. Rozpraszać Was będą mokry Słowotok, którego nie sposób zrozumieć, oraz nieubłagany Czas, którego nie sposób zatrzymać. Drużynom, które najlepiej wypełnią swoją misję, wręczymy nagrody!

Zabawę w Gdańsku zaczniemy o godz. 10.30 gdzieś na terenie Głównego Miasta i zakończymy wielkim finałem o godz. 14.15. 

W uwalnianiu słów mogą wziąć udział 3-4-osobowe drużyny z co najmniej jednym uczestnikiem w wieku 6-12 lat. Drużynie musi przewodzić Bajarz w wieku 6-12 lat, wspierany przez Poetę. Zgłoszenia do udziału w „Przygodzie między wierszami” ślijcie do wtorku 28 maja włącznie na adres gra_gdansk@fldd.pl,

Wymyślcie oryginalną nazwę drużyny, podajcie imiona i nazwiska Literatów, ich wiek, a także adres email, na który otrzymacie potwierdzenie zgłoszenia i szczegóły poszukiwań.

Regulamin wyprawy znajdziecie na stronie fldd.pl. 

12.00-13.00 – Uwolnij się! – warsztaty projektowania plakatu z Katarzyną Bogucką, Plac Kobzdeja. (4+) 

Mocny. Wyrazisty. Przyciągający uwagę. Artystyczny. Prosty. Dający do myślenia. Poruszający. Ekspresyjny. Jaki powinien być plakat? Katarzyna Bogucka, polska ilustratorka, plakacistka, mistrzyni formy i koloru, poprowadzi warsztaty projektowania plakatów o wolności – wspólnie wymyślimy hasła i dobierzemy sugestywne środki wyrazu  tak, żeby nikt nie przeszedł obok nich obojętnie! — ten warsztat będzie o wielkoformatowych wlepkach, z tego co chyba Kinga mówiła

14.00-14.45 – Przygoda między wierszami – finał gry miejskiej i rozdanie nagród. Plac Kobzdeja.

15.00-16.30 – Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości – spotkanie z Michałem Rusinkiem, Plac Kobzdeja. (6+)

Michał Rusinek – felietonista, wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ, kiedyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie szef fundacji jej imienia – stawia sobie i nam pytanie „Kto ty jesteś?”. Pytanie to zadał już kiedyś Władysław Bełza w wierszu, który zna prawdopodobnie każde polskie dziecko. Michał Rusinek w książce Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości odpowiada na nie własnymi słowami, wyjaśniając pojęcia takie jak patriotyzm czy obywatel tak, że i sześciolatek z powodzeniem zacznie się nimi posługiwać.

16.30-17.00 – Wolno sobie! – spektakl grupy ImproBaja. Zakończenie gdańskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Plac Kobzdeja. (4+) 

Ta historia wydarzy się tylko jeden, jedyny raz, i już się więcej nie powtórzy! A o wypadkach na scenie zadecyduje nikt inny, tylko młodzi widzowie. Wyobraźmy sobie film bez scenariusza – brzmi intrygująco? A spektakl teatralny bez napisanej uprzednio sztuki? ImproBajka to bajka, której jeszcze nie ma. To widzowie wspólnie z aktorami kreują bohaterów i ich światy, dzięki czemu każda opowieść jest inna.  Będzie twórczo, będzie eksperymentalnie i przede wszystkim – będzie ubaw!

ImproBajkę stworzą: Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska oraz Wojciech Tremiszewski, którzy zajmują się improwizowanymi opowieściami od ponad 10 lat. Dorośli widzowie mogą kojarzyć Wojciecha Tremiszewskiego z jego występów w Kabarecie Limo lub w serialu improwizowanym “Spadkobiercy”. Karolina występuje z grupą “Dzikie Węże”, a Małgorzata występuje z łódzką grupą “Impro Atak”.