Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku 5-9.10.2021 – program i zapisy!

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązują zapisy!

1 grudnia, środa

9:00-10:00 Lato na Rodos. O niezwykłych wakacjach, niezwykłych dzieciaków w niezwykłym miejscu – spotkanie z Katarzyną Ryrych, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 9+

ROD lub (pieszczotliwie) RODOS, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe (Ogrodzone Siatką) to miejsce, bez którego wiele naszych babć i dziadków nie wyobraża sobie życia, a w ostatnich latach jeden z najbardziej pożądanych rekreacyjnych kierunków dla młodszych pokoleń. Działkowa sceneria to tło przygód Tureta, Gabaryta, Pandy, Szmirabelli – dzieci, które według dzisiejszych standardów moglibyśmy nazwać dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Ale czym są właściwie „specjalne potrzeby” – i co to właściwie znaczy „normalność”?

Lato na Rodos zostało wyróżnione nagrodą główną w 5. Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. 

Książka nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

10:15-11:15 Fantastyczny Pan… Dzik! – spotkanie z Krzysztofem Łapińskim wokół książki Dzik Dzikus, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 7+ 

Wbrew krzywdzącym pomówieniom z piosenek o złych i dzikich dzikach, ten włochaty, świniowaty ssak zamieszkujący licznie nasze lasy wcale nie jest takim potworem, jakim go malują. Aby odczarować to przeświadczenie, udamy się do Lasu Kabackiego, gdzie naszym przewodnikiem będzie sympatyczny Dzik Dzikus. Najmłodsze czytelniczki i czytelnicy poznają historię dzielnych zwierząt, broniących lasu przed plotkarskim trollem. Starsi dostrzegą, że Las Kabacki bardzo przypomina internet, zaś pojawiające się w nim kłopoty można spróbować rozwiązać dzięki porozumieniu, mówieniu prawdy i połączeniu sił.

Książka nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

11:30-12:30 Jeż na gałęzi? – warsztaty z Aleksandrą Fabią, ilustratorką książki Przedszkole imienia Barbary WiewiórkiPałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 5+

Z gałęziami nigdy nie wiadomo. Może przysiąść na nich ptak, wiewiórka, jeż, koń czy niewielki domek. Czy to wydaje się dziwne? Być może, ale przecież im dziwniej i bardziej magicznie, tym lepiej! Na spotkaniu stworzymy przestrzenne prace z wykorzystaniem eko-materiałów i leśnych znalezisk, zupełnie nie przejmując się zasadami fizyki ani zdrowego rozsądku.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

16:00-17:00 Śpiewające przygotowania do kolędowania – warsztaty z Anną Kaźmierak oraz gościnnym udziałem turoni, żandarów i herodów, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 5+

Wraz z nastaniem zimy na polskich wsiach od wieków pojawiają się przebierańcy. Trochę straszni, trochę śmieszni – i zupełnie niezwykli. Poznajcie kolędników z całej Polski, tych znanych, ale przede wszystkim takich, o których prawdopodobnie jeszcze nie słyszeliście. Wyjdą oni do nas z książki Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada.

Czego nam życzą? Co przynoszą? Śpiewająco rozpoczniemy przygotowania do kolędowania i wykonamy podczas warsztatów. Ozdobimy najważniejszy rekwizyt kolędniczy – obrotową gwiazdę betlejemską i wykonamy jeden z najstarszych atrybutów wiejskich kolędników – papierowego węża.

Książka Turonie, żandary i herody trafiła do finałowej piątki ubiegłorocznej edycji Nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

2 grudnia, czwartek

9:00-10:00 Z Tututu spacer po dolinie –warsztaty z Anną Świątek, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 5+

Czy można posadzić włosy? Czy da się udomowić chrząszcza? I właściwie to skąd wiadomo, że się coś lubi? Poznajcie Tututu, dziewczynkę z głową pełną pomysłów. Tututu mieszka w pewnej Dolinie wśród wzgórz i lasów. Jej niezwykłym historiom towarzyszy beztroski klimat zabawy i rozmowy z dziadkami, którzy bez oceniania przyglądają się o czym marzą, co myślą i jak przeżywają emocje dzieci.

Podczas warsztatów dowiemy się jak odkryć zupełną (nie)zwyczajność każdego dnia!

Książka pod patronatem KMLU.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

10:15-11:15 Była sobie choroba – spotkanie z Bogusiem Janiszewskim i Jolantą Czernicką-Siwecką, prezeską Fundacji Iskierka, Radio Kraków, aleja Juliusza Słowackiego 22, wiek 9+

Adela ma 12 lat, psa Pusię, brata Olka i uwielbia taniec. I wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że pewnego dnia pojawiła się u niej dziwna staruszka o imieniu Choroba…

Jak pisać dla dzieci o trudnym, ale jakże ludzkim doświadczeniu choroby? Czy historia dziewczynki walczącej z nowotworem może być wciągająca niczym najlepsza przygodówka? Świetnie narysowany i opowiedziany komiks Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera staje się pretekstem do mądrej i empatycznej rozmowy na tematy, które wcale nie muszą być tabu.

Zapisz się!

W przypadku braku miejsc napisz do do nas: promocja.fldd@gmail.com

10:00-14:00 O gustach się dyskutuje! – konferencja dla Nauczycieli i Bibliotekarzy, Pałac Potockich, Rynek Główny 20. W programie:

  •     dr Michał Zając – Kontrowersyjne książki dla dzieci w bibliotekach publicznych: cień cenzury?

Na polskim rynku książki pojawia się coraz więcej tytułów przeznaczonych dla czytelnika dziecięcego, które mogą stanowić dla bibliotekarzy prawdziwe wyzwanie: książki o tematyce LGBT+, książki o śmierci, książki o chorobach, o seksie, o wojnie… tematów jest bardzo wiele!

Podczas prezentacji zostanie z jednej strony omówione zjawisko kontrowersyjnych książek dla dzieci, z drugiej strony zostaną zaprezentowane wyniki badań przeprowadzonych wśród polskich bibliotekarzy publicznych, podczas których pytano ich jak na takie wyzwanie odpowiadają.

  •     Darek Martynowicz – Scenariusze półwariackie – czyli o wartości kreatywności i pracy projektowej z lekturą.

“Niech kształt mój rodzi się ze mnie, niech nie będzie zrobiony mi” – wykrzykuje Józio w Ferdydurke, a możliwe, że to także krzyk bardzo współczesny – każdego polskiego ucznia. Edukacja polonistyczna znajduje się w obecnej chwili w trudnym momencie – przeładowana podstawa programowa, anachroniczny dla dzisiejszych nastolatków spis lektur, kryzys czytelnictwa, pośpiech i brak motywacji. Co i jak czytać z uczniami, by… chciało im się chcieć? Jak pracować z książkami, by wzbudzić w uczniach szacunek do słowa, głód książki, a jednocześnie rozwijać kompetencje XXI wieku? Czy możliwe, by młodzież pokochała Mickiewicza? Na te i inne pytania podczas wykładu odpowie Dariusz Martynowicz – nauczyciel roku 2021. Zaprezentuje też wybrane pomysły, narzędzia i metody pracy z tekstem literackim.

  •     Dlaczego Miś Paddington się nie starzeje? – panel dyskusyjny o klasyce literatury dziecięcej z udziałem Justyny Sobolewskiej, Anny Czernow i Aleksandry Kamińskiej. Moderacja Agnieszka Sowińska

Miś Paddington, Kubuś Puchatek, Muminki, Pippi Pończoszanka – historia wydała na świat niezliczonych bohaterów i bohaterki dziecięcej wyobraźni. Którzy z nich i dlaczego odnajdują drogę do serca nowych pokoleń, a których należy nieuchronnie spisać na straty? Jakie z ważnych dla dzisiejszej publiczności tematów możemy odnaleźć w klasyce literatury dziecięcej, a do których potrzebujemy nowych książek – lub nowych przygód dla starych bohaterów/ek? O pokrętnych drogach, jakimi rządzi się recepcja literatury dziecięcej na przestrzeni lat opowiedzą dziennikarka Justyna Sobolewska, Anna Czernow, prezeska Polskiej Sekcji IBBY i tłumaczka Aleksandra Kamińska. Rozmowę poprowadzi dziennikarka – Agnieszka Sowińska.

Zapisy: https://www.pbw.edu.pl/fldd-formularz-zgloszeniowy

16:00-17:00 Skarpetki kontratakują! – kreatywne warsztaty z Danielem de Latourem, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 5+

Wydana w 2015 roku książka Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek zapoczątkowała uwielbiany przez dzieci i rodziców, złożony już z pięciu części cykl, który dowodzi, że bohaterkami dobrych książek mogą być nawet prozaiczne skarpetki z naszych szaf. Podczas warsztatów z Danielem de Latour, autorem ilustracji do tej wyjątkowej serii poznamy świat ciekawskich skarpet… od podszewki. Policzymy lewe i prawe skarpetki z rozbitych par i zastanowimy się, czy mają jeszcze szanse, żeby do siebie wrócić. Poćwiczymy też wyobraźnię – bo ile skarpetek, tyle opowieści. Kto by pomyślał, że wszystkie mieszczą się w szufladzie!

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

19:00-20:00 Czytanki po zachodzie słońca. Święta na ludowo! – antologia wierszy o świątecznych obyczajach, Muzeum Etnograficzne, plac Wolnica 1, wiek 3+

O tym, że wieczór to całkiem dobra pora na czytanie wierszy, a Polska świetną poezją dziecięcą stoi nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowe wiersze warto smakować w wyjątkowym otoczeniu, dlatego zapraszamy Was do krakowskiego Muzeum Etnograficznego na porcję rodzimej klasyki, której motywem przewodnim będzie świąteczne etno. Na pewno przychodzą Wam już do głowy wiersze, których nie może tego wieczoru zabraknąć – ale spodziewajcie się też niejednej niespodzianki i miłego odkrycia! Wiersze przeczyta Katarzyna Kopczyk.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

3 grudnia, piątek

9:00-10:00 Miauuuu! – czyli misja Pana Barnaby – spotkanie z Katarzyną Kalistą, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 7+

Poznajcie Barnabę – wygadanego kota, który zna kilka języków i pracuje dla amerykańskiego wywiadu. Traf chciał, że z ostatnią misją przyjechał do Krakowa, w którym spotyka nieśmiałego trzynastoletniego Antka. Początki tej niezwykłej przyjaźni są raczej mało obiecujące – ale czy nie tak dzieje się często w życiu z relacjami? Zapraszamy na spotkanie z krakowską autorką Katarzyną Kalistą, która opowie o swojej najnowszej książce Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza. Gra toczy się o milion dolarów – ale też (a może przede wszystkim) prawdziwą przyjaźń!

Książka pod patronatem KMLU.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

10:30-11:30 Z głową chmurą – warsztaty lemowskie z Martą Ignerską, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 8+

(Nie tak) dawno temu żył sobie w Krakowie Stanisław Lem – człowiek z niebywale bujną wyobraźnią. W swoich książkach przewidział powstanie internetu, inteligentnych robotów, e-booków i wielu wynalazków, wśród których wyrastają nasze dzieci. W stulecie urodzin genialnego pisarza wybrane cytaty z jego najbardziej pamiętnych dzieł wzięła na warsztat uznana ilustratorka Marta Ignerska, proponując najmłodszym czytelnikom i czytelniczkom inspirującą grę słowa i obrazu. Wciągnijcie dzieciaki w fascynujący świat człowieka, którego książki uczą uważności, dociekliwości i swobody myślenia kolejne pokolenia ludzi na całym świecie!

Warsztaty z okazji Roku Lema – 100. rocznicy urodzin autora Bajek robotów.

Książka pod patronatem KMLU.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

11:30-12:30 Hej ku górom! – spotkanie z Barbarą Gawryluk i Pawłem Skawińskim, autorami książki Tatry. Przewodnik dla dużych i małych, Radio Kraków, aleja Juliusza Słowackiego 22, wiek 7+

Nie ma drugich tak pięknych i tak uwielbianych – na dobre i na złe – gór w Polsce, jak Tatry. Doskonale znana najmłodszym autorka książek dla dzieci, tłumaczka i dziennikarka, Barbara Gawryluk oraz wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński w swoim przewodniku zabierają nas na szlaki pod Giewontem i Rysami. Jakich mieszkańców dziczy możemy tam spotkać i jak przygotować się na bliskie spotkania z naturą? Jakie buty nałożyć, co zabrać do plecaka, a także jak zachowywać się w górach tak, by mogły się nimi cieszyć kolejne pokolenia zdobywców i zdobywczyń? Dajcie się uwieźć górskiemu bakcylowi w najlepszym towarzystwie!

Książka pod patronatem KMLU.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

12:00-13:00 Piraci na orbicie okołoziemskiej – warsztaty z Przemkiem Liputem, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 5+

Ahoj wilki i wilczyce morskie! Czy interesuje Was szalone życie Kosmicznych Korsarzy? Lubicie kosmos, egzotyczne planety i bajeczne skarby? Jeżeli tak, to ta propozycja jest dla Was! Serdecznie zapraszamy na warsztaty wokół nowej książki Przemka Liputa pod tytułem Fakty i plotki o kosmicznych piratach. Razem z autorem stworzymy pozaziemskie, pirackie kapelusze oraz galaktyczne, korsarskie flagi i bandery! Gotowi na rejs? Do zobaczenia na pełnym morzu!

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

16:00-17:00 Gotowanie na papierze – rymosmaczne warsztaty z Kasią Fryzą, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 5+

Czemu wok przyciąga wzrok? Gdzie gotuje się w tażinie? Gdzie króluje szakalaka? Razem z Kasią Fryzą i książkąRymosmaki wybierzemy się w poetycką podróż dookoła świata tropem potraw i kulinarnych zwyczajów. Podczas warsztatów wasze brzuchy będą na przemian trząść się ze śmiechu i tęsknie burczeć. Rekomendujemy zjeść przed nimi smakowity podwieczorek!

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

19:00-20:00 Czytanki po zachodzie słońca. Nie tylko to co się świeci – antologia wierszy o rzeczach cennych i bezcennych, Muzeum Czartoryskich, św. Jana 19, wiek 3+

Podczas kolejnej odsłony wieczornych czytanek klasyka polskiej poezji dziecięcej zagości w przestrzeniach Muzeum Czartoryskich. Wśród wspaniałych rzeźb i obrazów z kolekcji książąt porcję wierszy osnutych wokół motywów rzeczy cennych i bezcennych przeczyta Andrzej Kopczyk . Po czytance – jak stało się to już zwyczajem w ramach tego cyklu – pokręcimy się po nieznanych zakamarkach muzeum wspólnie z naszymi gospodarzami!

Zapisz się!

W przypadku braku miejsc napisz do do nas: promocja.fldd@gmail.com

4 grudnia, sobota 

11:00-12:00 Spacer literacki szlakiem Ludwika Jerzego Kerna dla dzieci, miejsce zbiórki: Pałac Potockich, Rynek Główny 20, Prowadzenie: Anna Hojwa

Dla małych i dużych, którzy kochają psy (wszystkie), króliki (niektóre) i słonie (białe) przypominamy Ludwika Jerzego Kerna. Dowcipnego, skromnego i arcyciekawego pisarza. To on podarował nam najmilszego teriera w historii literatury dziecięcej. Oprócz Ferdynanda poznamy tuzin innych czworonogów. Pobuszujemy po księgarniach w poszukiwaniu zapomnianego autora i kto wie? Być może na chwilę zamienimy zimę w lato? Na spacer zapraszamy rodziców z dziećmi oraz czworonogami!

Wydarzenie organizowane przez: KBF operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Zapisz się!

11:15-12:15 Girl Power! 100 historii niezwykłych Polek dla młodych buntowniczek – spotkanie z Sylwią Chutnik, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 7+

Kilka lat temu świat podbiła seria Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, autorstwa włoskich pisarek, Eleny Favilli i Franceski Cavallo, która przybliżyła dzieciom historie niezwykłych kobiet ciągle za mało obecne w szkolnych podręcznikach. Dzięki Sylwii Chutnik – pisarce, niestrudzonej działaczce społecznej i promotorce czytelnictwa do grona opowieści na dobranoc dołączyło niedawno 100 niesamowitych Polek – od wybitnych pisarek, malarek i aktywistek, przez kobiety sportu, po współczesne naukowczynie i youtuberki. Każda z tych historii pozwala uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Poznajmy je i zmieńmy razem świat!

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

13:00-14:00 Świat w oczach Michaliny – spotkanie z Marcinem Szczygielskim, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 9+

Nie wszystko co widzi Michalina jest prawdziwe, a nie wszystko co jest nieprawdziwe jest bezpieczne… Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Szczygielskim – twórcą niesamowitej opowieści o dziewczynce, która na co dzień widzi rzeczy niezwykłe, o czym jednak nie mówi dorosłym – nie uwierzyliby jej. 

Książka nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

15:00-16:00 A fuuj! – bardzo brudne warsztaty z Piotrem Sochą wokół książki Brud, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, wiek 8+

Jak kąpano się w starożytności, a dlaczego średniowieczu prawie wcale? Gdzie Król Słońce chodził piechotą? Jak dbają o czystość dżiniści w Indiach, jak Himbowie w Nanibii, a jak radzą sobie z tym uniwersalnym problemem kosmonautki? W książce jednego z najdowcipniejszych polskich grafików znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań na temat obyczajów, przesądów i wynalazków związanych z brudem, higieną i medycyną. Piotr Socha zabierze nas w różne epoki i na różne kontynenty, opowie też o dekoracyjnych perukach rodem z Wersalu, które sami przygotujemy – sprawdzając wcześniej, czy nie zalęgły się w nich pchły i myszy!

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

16:30-18:30 Wieczorynka filmowa. Nawet myszy idą do nieba – przedpremierowa projekcja filmu, Kino Paradox, Krupnicza 38, wiek 6+

Choć czasem myszka potwornie się boi, zrobi wszystko, by inni tego nie zauważyli. Jak na tak małe zwierzątko jest bardzo uparta, a popisy to jej specjalność. Za wszelką cenę chce być najszybsza, najbystrzejsza i najdzielniejsza. By to udowodnić, zaryzykuje nawet spotkanie z lisem. Przypadek sprawia, że zamiast wyjść z tego cało, razem trafią do krainy, która okazuje się… niebem.

Zobaczcie porywającą animację o odwadze i z pozoru niemożliwej przyjaźni między odwiecznymi wrogami, których los niespodziewanie rzuca w wir przygody. 

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

19:00-20:00  Czytanki po zachodzie słońca. Do dzieła! – 10 wierszy o talencie i trudach pracy twórczej, MOCAK, Lipowa 4, wiek 3+

Co to jest talent i czym różni się od długotrwałej pracy? A może niczym? Jak powstaje sztuka? I co właściwie sprawia, że człowiek bierze do ręki pędzel lub dłuto i powstaje z tego coś, co podziwiamy później w galeriach? Z odpowiedzią na te frapujące pytania pospieszą nam – jak zwykle przy naszym cyklu czytankowym – polscy klasycy poezji dziecięcej. Miejsce wybraliśmy – też jak zwykle – nietuzinkowe, bo gdzie rozmawiać o sztuce, jak nie w otoczeniu dzieł artystów z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK? A po czytaniu bierzemy latarki w dłonie i zwiedzamy muzealne zakamarki!

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

 5 grudnia, niedziela

11:00-12:00 Co skarpetkom siedzi w głowie? – spotkanie z Justyną Bednarek wokół książek z serii Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Marii Konopnickiej 26, wiek 5+

Zapraszamy na spotkanie z pisarką, która ożywiła dla nas… skarpetki! Autorka bestsellerowej serii o przygodach dziesięciu skarpetek opowie, co skłoniło ją do zajęcia się tym raczej mało reprezentacyjnym fragmentem naszej garderoby i uczynienia z niego motywu przewodniego porywających książek, którymi zaczytują się dzieci i rodzice w całej Polsce. Każde pytanie się liczy!

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

12:15-13:15 Leśna przygoda z Bercią i Orsonem – warsztaty malarskie z Elżbietą Wasiuczyńską, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Marii Konopnickiej 26, wiek 5+

Bercia i Orson to para sympatycznych niedźwiadków, które stały się bohaterami najnowszej książki Tomasza Samojlika. Ich mama próbuje znaleźć im bezpieczne miejsce do życia w lesie – ale nie jest to łatwe, kiedy wszędzie wokół czuć zapach człowieka. No właśnie, jak pachnie człowiek z perspektywy wystraszonego zwierzęcia? Razem z Elżbietą Wasiuczyńską, autorką ilustracji do książki spróbujemy wejść w futro Berci i Orsona i odnaleźć drogę do niedźwiedziego raju!

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

18:00-20:00 Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i koncert zespołu Czereśnie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Marii Konopnickiej 26

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyjątkowe wyróżnienie, którym KBF i Festiwal Literatury dla Dzieci honoruje najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Wyróżnienie, jakiemu patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna przyznawane jest od 2016 r. decyzją jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski oraz członków rady programowej Festiwalu: Szymona Kloskę i Łukasza Dębskiego. Ostatnią laureatką nagrody okazała się być Maria Strzelecka i jej książka Beskid bez kitu. Kto okaże się być triumfatorem/ką w tym roku?

Galę Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego w sali wielofunkcyjnej Muzeum Manggha poprzedzi koncert krakowskiego zespołu Czereśnie, który dorosłej publiczności znany jest pod nazwą Hańba! W roku 2018 kwartet nagrodzono Paszportem „Polityki” w kategorii muzyka popularna. Z przebojowym instrumentarium – mandola, banjo, ukulele i tuba oraz autorskim setem muzyki dla dzieci z dwóch wydanych jak dotąd płyt (Ale wrzawa! oraz Pestki) Czereśnie poderwą do tańca nawet najbardziej nieprzekonanych.

LISTA REZERWACJI PĘKŁA W SZWACH!

ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ REZERWOWĄ: promocja.fldd@gmail.com

Wydarzenia towarzyszące:

1-5 grudnia

Butenko – pinxit! – plenerowa wystawa monograficzna Bohdana Butenki z okazji 90 urodzin Bohdana Butenki

Gucio Zaczarowany, Gapiszon, Felek, Żbik i Mamutek, Zielone pomarańcze i wiele innych – zapraszamy na wystawę kultowych prac mistrza polskiej ilustracji dla dzieci – Bohdana Butenki. Zobaczcie ilustracje w niepodrabialnym stylu artysty w zupełnie nowym kontekście. Wystawa będzie naprawdę ogromna: wyświetlimy ją na ścianie kamienicy sąsiadującej z kinem Paradox. Zapraszamy!

Kurator wystawy: Ewa Gruda.

Wystawę można oglądać bez dokonywania wcześniejszej rezerwacji

Środa-Niedziela: 17.00-21.00

30 listopada, wtorek

9:30-10:30 Lato na Rodos. O niezwykłych wakacjach i niezwykłych dzieciakach – spotkanie z Katarzyną Ryrych, Biblioteka Publiczna w Niepołomicach, Bocheńska 26, wiek 9+

ROD lub (pieszczotliwie) RODOS, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe (Ogrodzone Siatką) to miejsce, bez którego wiele naszych babć i dziadków nie wyobraża sobie życia, a w ostatnich latach jeden z najbardziej pożądanych rekreacyjnych kierunków dla młodszych pokoleń. Działkowa sceneria to tło przygód Tureta, Gabaryta, Pandy, Szmirabelli – dzieci, które według dzisiejszych standardów moglibyśmy nazwać dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Ale czym są właściwie „specjalne potrzeby” –  i co to właściwie znaczy „normalność”?

Lato na Rodos zostało wyróżnione nagrodą główną w 5. Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. 

Książka nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.

zapisybiblioteka@biblioteka-niepolomice.pl

11:00-12:00 Fantastyczny Pan Dzik – spotkanie z Krzysztofem Łapińskim wokół książki Dzik Dzikus, Biblioteka Publiczna w Niepołomicach, Bocheńska 26, wiek 7+ 

Wbrew krzywdzącym pomówieniom z piosenek o złych i dzikich dzikach, ten włochaty, świniowaty ssak zamieszkujący licznie nasze lasy wcale nie jest takim potworem, jakim go malują. Aby odczarować to przeświadczenie, udamy się do Lasu Kabackiego, gdzie naszym przewodnikiem będzie sympatyczny Dzik Dzikus. Najmłodsze czytelniczki i czytelnicy poznają historię dzielnych zwierząt, broniących lasu przed plotkarskim trollem. Starsi dostrzegą, że Las Kabacki bardzo przypomina internet, zaś pojawiające się w nim kłopoty można spróbować rozwiązać dzięki porozumieniu, mówieniu prawdy i połączeniu sił.

Książka nominowana do nagrody Literacka Podróż Hestii.

zapisybiblioteka@biblioteka-niepolomice.pl

Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.
Rejestracja i udział w wydarzeniach jest jednoznaczny ze akceptacją regulaminu festiwalu (dostępny poniżej).